Biogram

Jak napisać biogram artysty? | Fot. Stokpic

Biogram artysty, czyli jak dobrze napisać notkę o sobie?

Biogram artysty. To brzmi tak prosto, prawda? Któż mógłby być bardziej przygotowany do pisania o twoim życiu i pracy niż ty? No cóż, prawda jest taka, że pisanie o sobie samym jest czasami najtrudniejszą rzeczą na świecie. Bo w jaki sposób zdecydować, które wydarzenia są ważne, a które nie są?

Bycie twórcą w dzisiejszych czasach stanowi coraz większe wyzwanie. Wraz z rozwojem przemysłu artystycznego rosną wymagania. Od twórcy oczekuje się profesjonalizmu na każdej płaszczyźnie – nie tylko artystycznej, ale i wizerunkowej oraz marketingowej.

Istnieje długa lista dokumentów i materiałów wystawowych, które każdy artysta powinien przygotować, by być dobrze postrzegany. Należą do nich m.in.: manifest, portfolio, strona internetowa, wizytówki i tak dalej. No i nie możemy zapomnieć o biogramie.

Czym jest biogram?

Biogram artysty jest często pierwszą informacją, z jaką mają do czynienia odbiorcy i kolekcjonerzy, kiedy chcą się czegoś dowiedzieć na temat konkretnego artysty. Biogram jest krótkim tekstem, można rzec, marketingowym. Jego celem jest zachęcenie ludzi do bardziej szczegółowego zapoznania się z twórczością artysty.

Tworzenie biogramu artysty jest już od dawna branżowym standardem. Może pojawić się na stronach różnych galerii, w których sprzedajesz swoje prace, a także na twojej stronie internetowej. Poza tym znajdzie również swoje miejsce na materiałach związanych z twoimi wystawami.

Chociaż możesz dostosowywać swój biogram do każdej sytuacji, dobrym pomysłem jest przygotowanie jednego uniwersalnego tekstu dostępnego przez cały czas. Taki biogram będzie niezbędny w przypadku większości zgłoszeń konkursowych, przy współpracy z galeriami czy muzeami, przyda się też do wszelkich działań promocyjnych.

Jaka jest różnica między biogramem artysty a CV (curriculum vitae)?

Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, by uniknąć wpadki. Curriculum vitae to dokument zawierający informacje na temat edukacji, doświadczenia zawodowego, posiadanych umiejętności etc. W przypadku artysty dojdzie jeszcze lista wystaw, nagród oraz projektów, w których brał udział.

CV to swoista oś czasu – lista mówiąca czytelnikowi, co artysta zrobił w przeszłości. Tymczasem w biogramie artysta opowiada o swojej pracy, pomysłach oraz inspiracjach, uwzględniając swoją historię, ale traktując ją jako spoiwo dla twórczych idei.

Jak napisać biogram?

Oto 10 najważniejszych zasad pisania biogramu. Nie musisz się do nich stosować. Ani trochę. Ale wówczas twój biogram z pewnością nie będzie tak dobry i skuteczny, jak mógłby być.

Weź pod uwagę, że przedstawiciele galerii, kolekcjonerzy sztuki, krytycy i wszyscy inni zainteresowani (z różnych względów) twoimi pracami, będą szukać w biogramie pewnych uniwersalnych informacji. Ich brak to sygnał świadczący o niskim profesjonalizmie. A tego przecież nie chcesz, prawda?

1. Długość

Biogram nie powinien być dłuższy niż jedna strona. Oczywiście od tej zasady mogą być wyjątki, ale zazwyczaj należy się zmieścić właśnie na tej jednej stronie. Zanim przygotujesz tekst, sprawdź, czy adresat twojego biogramu (np. galeria) ma jakieś wymagania dotyczące ilości słów.

Nowojorska Agora Gallery preferuje teksty o długości 100-500 słów. Z kolei biogramy publikowane online mogą zostać ograniczone do około 120 słów. Tyle w zupełności wystarczy, a nawet jest zalecane.

Na stronie artsy.net przeczytałem kiedyś o przeprowadzonych na osobach odwiedzających muzea badaniach (nie pamiętam, w jakim artykule – musisz samodzielnie poszukać). Wynika z nich, że ludzie tracą zainteresowanie etykietami ściennymi po około 150 słowach. Ciekawy wynik, prawda?

2. Pisanie w trzeciej osobie

Tak, biogram piszesz na swój temat, ale to nie znaczy, że powinieneś pisać "ja". W biogramie używa się trzeciej osoby liczby pojedynczej, czyli "on" lub "ona". Ten tekst powinien być czymś, co można wydrukować słowo w słowo w artykule lub katalogu.

Eksperci z branży artystycznej zalecają, aby biogram zawsze pisać w trzeciej osobie. Jego wydźwięk będzie wówczas wydawał się bardziej obiektywny – tak jakby został napisany przez kogoś innego. Może się to okazać przydatne we wszelkich formalnych tudzież biznesowych kontaktach.

3. Imię i nazwisko

Zacznij od swojego imienia lub pseudonimu artystycznego, którym się posługujesz. To powinno być pierwszą informacją. Zakładaj z góry, że ludzie czytający biogram nie wiedzą nic o tobie. Musisz się więc prawidłowo przedstawić.

4. Pierwsze zdanie

W pierwszym zdaniu napisz o swoim podstawowym zajęciu, np. malarstwie, pisarstwie, fotografii. Poszukaj na Wikipedii swojego ulubionego artysty i zobacz, jak to wygląda:

Wassily Kandinsky – rosyjski malarz, grafik i teoretyk sztuki.

Po małej przeróbce możesz (przykładowo) napisać o sobie:

[Imię i nazwisko] jest malarzem zamieszkałym w [Twoje miasto].

5. Interesująca historia

Nie musisz być wynalazcą koła, by mieć do opowiedzenia ciekawą historię. Nawet jeśli twoje życie nie jest pełne akcji, nie oznacza to, że twój biogram będzie nudny. Opowiedz o sobie w sposób, który może zafascynować odbiorcę.

Wymień najważniejsze osiągnięcia. Wystarczy jedno lub dwa. Pamiętaj, że biogram nie jest życiorysem. Tutaj nie chodzi o zrobienie listy wszystkich swoich dokonań. Zamiast tego opisz je w odpowiedni sposób – zwięzły i profesjonalny.

6. Poprawność językowa

Upewnij się, czy twój biogram jest poprawnie napisany oraz... czytelny. Zanim wyślesz lub opublikujesz tekst, sprawdź go dwa razy. Albo i trzy. A najlepiej daj komuś do przeczytania. Ja swoje treści zawsze daję do przeczytania żonie, zanim wrzucę na stronę. Myślę, że to bardzo dobra praktyka.

Nic nie wygląda mniej profesjonalnie niż tekst pełen błędów ortograficznych czy gramatycznych. Warto też zadbać o prosty język. Nie komplikuj swoich zdań. Korzystanie ze zbyt zaawansowanego słownictwa może zrazić wielu czytelników.

7. Wyjaśnij historię swoich prac

Idealny biogram ujawnia (w zarysie) związek pomiędzy tobą a twoją twórczością. Chodzi o przedstawienie osobistej podróży, jaką odbyłeś od początku swojej kariery do teraz. Oczywiście w tym wypadku również nie chodzi o przepisywanie całego życiorysu. Czytelnikom w zupełności wystarczy informacja, kto i dlaczego najbardziej wpłynął na twoje dzieła.

Wymienienie ważnych dla ciebie artystów może pomóc w zobrazowaniu twojej własnej pracy. Zyskasz szerszy kontekst oraz swego rodzaju podstawę programową (jeśli mogę to tak ująć).

8. Brak oceniania

Biogram artysty powinien traktować o historii twojej twórczości. Możesz napisać o swoich inspiracjach, zainteresowaniach i ewolucji. Unikaj jednak wszelkich sformułowań oceniających – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Pisząc o sobie, unikaj słów typu "wizjoner", "nadzwyczajny" lub "geniusz". Pozwól odbiorcom samodzielnie dojść do tego wniosku. Albo całkowicie innego. To oni przecież ostatecznie zdecydują, czy twoje prace będą im odpowiadać.

9. Uwzględnij osobiste szczegóły

To dobry sposób na pokazanie swojej ludzkiej natury. Sprawia, że odbiorca w naturalny sposób zaczyna postrzegać cię jako normalnego człowieka. Kogoś, kto posiada swoje pasje, rodzinę, przyjaciół – kto ma własną osobowość, a nie jest tylko wyniosłym specjalistą w swojej dziedzinie.

Należy jednak unikać podawania informacji zbyt intymnych lub potencjalnie kłopotliwych dla ciebie lub twoich odbiorców. Twój biogram ma zachęcać do bliższego poznania, a nie wprawiać w zakłopotanie.

10. Aktualizuj

Dbaj o to, by biogram był na bieżąco uzupełniany o najnowsze informacje – jeśli są ważne. Co jakiś czas sprawdź, czy nie należałoby wprowadzić jakiejś poprawki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku biogramów znajdujących się na stronie internetowej.

Biogram na Instagramie

Instagram to jeden z najlepszych sposobów promowania swojej sztuki w Internecie. Dzięki niemu możesz nawiązać wartościowe kontakty. Nie tylko z miłośnikami twojej twórczości, ale też ze sponsorami i nabywcami. Instagram z pewnością pomoże ci sprzedać więcej dzieł sztuki.

Pod warunkiem, że dobrze przygotujesz swój profil. A przede wszystkim opis, czyli swoisty instagramowy biogram.

Jeśli chcesz zdobyć nowych obserwujących na Instagramie, daj im szansę na szybkie zrozumienie tego, kim jesteś i co robisz. Jeżeli chcesz wyróżniać się konkretną umiejętnością, zawodem, hobby lub zainteresowaniem, powinieneś zawrzeć te szczegóły w swoim instagramowym biogramie.

Skorzystaj z poniższych wskazówek, a z pewnością będzie ci łatwiej.

  1. Twój opis na Instagramie musi być krótki i treściwy. Masz do dyspozycji tylko 150 znaków.
  2. Poinformuj odwiedzających o tym, w jaki sposób inspirujesz innych ludzi, jak im pomagasz. Wyraźnie dasz przez to do zrozumienia, co zyska twój obserwator.
  3. Wymień swoje najważniejsze umiejętności. Być może potrafisz robić coś, co wyróżnia cię na tle konkurencji?
  4. Dodaj klikalne linki – najlepiej do swojej strony internetowej.
  5. Jeśli dodasz "#" lub "@" do biogramu, automatycznie staną się klikalnymi linkami, które poprowadzą odwiedzających do hashtagu lub innego profilu. Oznacza to, że możesz używać osobistego biogramu na Instagramie do promowania swojego profilu biznesowego (jeśli taki posiadasz).
  6. Biogram możesz urozmaicić za pomocą emoji. Te maleńkie obrazki powinny być jednak używane z wielką ostrożnością. Łatwo wpaść w pułapkę kiczu. Pamiętaj o tym.
  7. Informacje wyglądają bardzo atrakcyjnie, jeśli zostaną podane w formie listy – każdy punkt w osobnej linii.
  8. Używaj odpowiednich słów kluczowych, by dotrzeć do osób o konkretnych zainteresowaniach.

Sprawdź, jak to wygląda u mnie: Mój profil na Instagramie.

Podsumowanie

Już wiesz, że biogram jest potrzebny. Wręcz niezbędny, jeśli pragniesz się rozwijać jako artysta. Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się pomocne. Zachęcam jednak, żebyś na nich nie poprzestawał. Cały czas rozwijaj i zmieniaj swój biogram. Podpatruj innych artystów, dyskutuj z nimi, szukaj inspiracji. To chyba najlepsza rada, jaką można dać w kontekście twórczości artystycznej.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: biogram artysty, biogram, biogram o sobie, co to jest biogram na instagramie, profesjonalny biogram, biogram do publikacji, cv artysty, pomysły na biogram na instagramie, opis profilu na instagramie.