Logo artysty. Czy musisz je mieć?

Logo artysty
Logo dla artysty | Fot. Pixabay

Logo jest jednym z najważniejszych elementów identyfikacji wizualnej. Co prawda jest zazwyczaj tworzone na potrzeby firm lub instytucji, ale czy tylko one potrzebują logo? Może artysta też mógłby skorzystać z szerokiej gamy korzyści, jakie daje posiadanie własnego logo?

Jak zapewne zauważyłeś, mam swoje logo. Znajduje się na samej górze niniejszej strony internetowej. Ale nie tylko. Umieszczam je również w mediach społecznościowych – na każdym ze swoich profili.

Po co to robię? Powodów jest kilka, ale najważniejszy z nich to spójna strategia identyfikacji wizualnej, jaką staram się utrzymywać w swoich publikacjach.

Logo artysty

Wyjaśnijmy coś sobie. Artysta – jeśli pragnie się rozwijać i skutecznie docierać do odbiorców – powinien poświęcić nieco uwagi marketingowi i promocji. Tak, wiem. Pewnie wolałbyś skupić się na tworzeniu. Rozumiem to doskonale.

Niemniej sztuka sama się nie zareklamuje. Nie dotrze do odbiorców. Możesz tworzyć niesamowite dzieła, ale jeśli nikt ich nie zobaczy, nie ma co liczyć na skuteczne rozwijanie kariery. O sprzedaży nie wspominając.

Artysta jest marką. Jakkolwiek złowieszczo to brzmi, nie możesz o tym zapominać.

Poświęcasz czas na tworzenie dzieł sztuki? Twoje nazwisko jest więc symbolem określonego rodzaju produktów. Zdecydowana większość artystów wyrabia sobie własny styl i jest z nim kojarzona.

Kiedy więc ktoś zobaczy twoje nazwisko – w prasie, telewizji czy Internecie – będzie miał konkretne skojarzenia. Pod warunkiem, że wcześniej do tego kogoś dotrzesz i zapiszesz się w pamięci.

Obecnie żyjemy w świecie przepełnionym informacjami. Gdzie się nie obrócisz, znajdziesz całą masę tekstów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojedyncze nazwisko nie zostanie zauważone pośród zalewu innych słów.

Nic dziwnego, że coraz bardziej zwracamy się ku obrazowi. Emotki, proste obrazki, symbole, logo – to wszystko zdobywa coraz większą popularność oraz szersze znaczenie. Można by pomyśleć, że zataczamy koło i powoli wracamy do pisma obrazkowego.

Może powinniśmy zacząć uczyć się egipskich hieroglifów?

Dobra, żartuję. Na razie w zupełności wystarczą podstawy komunikacji wizualnej. A jej częścią jest właśnie logo.

Projektowanie logo

Raz zaprojektowane logo wiąże się z firmą lub osobą często na długie lata, dlatego też wygląd logo powinien być skrupulatnie przemyślany. Przy jego tworzeniu warto zaufać profesjonalistom, gdyż lekkomyślne tworzenie znaków graficznych może przynieść więcej szkód niż pożytku.
Czym powinno się charakteryzować logo, by było skuteczne? Oto 4 cechy, które uczynią twoje logo dobrym narzędziem marketingowym:

  • Prostota – zbyt skomplikowany projekt może okazać się nieczytelny oraz kłopotliwy w użytkowaniu.
  • Uniwersalność – dobre logo będzie przemawiać do wszystkich, niezależnie od przekonań czy miejsca zamieszkania; nie straci też na aktualności po 10 czy 20 latach.
  • Unikalność – twoje logo musi się wyróżniać, by nie utonąć w zalewie wszystkich tych masowych informacji, z jakimi ludzie mają do czynienia każdego dnia.
  • Rozpoznawalność – przygotowany przez ciebie projekt musi być łatwy do zapamiętania, by zapisał się w pamięci innych ludzi.

Wiesz już, jakie powinno być logo. Teraz czas na 10 zasad projektowania logo. Taki mały dekalog, dzięki któremu stworzysz symbol na miarę własnej wielkości.

  • Używaj maksymalnie trzech kolorów – unikaj przy tym rażących, jaskrawych barw.
  • Najlepiej korzystać z jednej czcionki (kroju pisma) – jeśli to ci jednak nie wystarcza, ogranicz się do dwóch; większa ilość może stać się gwoździem do twojej wizerunkowej trumny.
  • Projekt powinien być jak najprostszy – unikaj zbędnych elementów, ponieważ będą wprowadzały dysharmonię, a twój przekaz zostanie rozmyty.
  • Pamiętaj o estetyce wykonania – logo musi być czytelne niezależnie od rozmiaru, w jakim zostanie przedstawione.
  • Unikaj korzystania ze wzorów przygotowanych przez kogoś innego – to może zakończyć się nawet w sądzie. Bądź jedyny w swoim rodzaju.
  • Logo powinno budzić pozytywne skojarzenia – wykorzystaj odpowiednie kształty i kolory.
  • Wszechstronność – warto przygotować taki projekt, który będzie pasował do różnych branż czy dziedzin sztuki. W dzisiejszych czasach bardzo potrzebna jest wizualna spójność. Niech twoje logo będzie odpowiednie do wszystkiego, czym się zajmujesz.
  • Nie kieruj się emocjami podczas projektowania logo – to przecież tylko narzędzie. Ma być skuteczne. Nie chodzi o zaspokojenie własnych upodobań, lecz dotarcie do innych ludzi. To oni są odbiorcami logo.
  • Eksperymentuj. Logo nie musi być dosłowne. Może stanowić alegorię, metaforę lub… coś niebanalnego, co niekoniecznie jest związane z twoją branżą.
  • Zadbaj o uniwersalne formaty pliku graficznego – stworzenie obrazka w formacie .jpg nie wystarczy; potrzebujesz przede wszystkim grafiki wektorowej. Dzięki temu logo będzie można umieścić na dowolnych materiałach i wydrukować w każdym rozmiarze.