Loading...

Zarabianie pieniędzy

Start » Spis treści » Wymiary wizytówek

Wymiary wizytówek

Wizytówki

Wręczanie wizytówek to stały element biznesowych kontaktów. Ale nie tylko. To również atrybut profesjonalizmu oraz sposób na pokazanie własnej wiarygodności w oczach kontrahenta. Czy wiesz, że historia wizytówek sięga XV wieku? Już wtedy Chińczycy wręczali sobie wizytówki. Wymyślili je, żeby w zwięzły i prosty sposób przekazywać sobie nawzajem podstawowe dane kontaktowe.

Jak wiele popularnych rozwiązań, również wizytówki uległy standaryzacji – przynajmniej w pewnym zakresie.

Standardowe wymiary wizytówek, podobnie jak wszelkie inne normy, ustanawia ISO (International Organization for Standardization). Dokładniej rzecz biorąc jest to norma ISO 7810 ID-1, odpowiadająca wielkości kart kredytowych, a więc: 85,60 mm × 53,98 mm. W wielu krajach wymiary te zostały jednak nieco zmodyfikowane. W Polsce najbardziej rozpowszechnionym wzorem wizytówek jest wielkość 50 mm x 90 mm.

W poniższej tabeli zostały zamieszczone wymiary wizytówek ze względu na państwa i standardy.

Normy/Państwa
Wymiary wizytówek (mm)
Polska90x50
Holandia, Kanada, USA89×51
Hiszpania, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy85×55
Japonia91×55
Chiny90×54
ISO 7810 ID-185,60×53,98
ISO 216 (format A8)74×52

Wszystkie podane wymiary są normami standardowymi, ale nie ma prawnego (ani żadnego innego) wymogu ich stosowania. Najważniejsze, żeby wizytówka spełniała swoje zadanie i mieściła się w portfelu.

Przygotowanie do druku

Jeżeli przygotowujesz wizytówkę w grafice wektorowej, zapisz gotowy projekt w formacie .PDF Pamiętaj przy tym, żeby wszystkie teksty przekształcić w krzywe. Jeśli zostawisz je w postaci tekstu, mogą pojawić się problemy w drukarni.

Poza tym podczas przygotowania projektu powinno się uwzględnić 2 mm na spady, natomiast wszystkie ważne informacje (tekst) powinien znajdować się co najmniej 5 mm od krawędzi cięcia.