Adam Kucz – malarstwo surrealistyczne

Adam Kucz
Adam Kucz – malarstwo surrealistyczne | Fot. Obrazy nr 57 i 68

Adam Kucz – artysta sztuk wizualnych zajmujący się głównie malarstwem, a w przeszłości również fotografią. Ze swojego bogatego życiorysu czerpie niezwykłą inspirację, przynoszącą pobudzające do refleksji owoce.

Choć jest to twórca początkujący, nieznany jeszcze szerszemu gronu – warto przyjrzeć się jego pracom. Świat przedstawiany w dziełach Kucza jest niepokojący. Muszę to zaznaczyć na wstępie, gdyż niektóre osoby mogą doznać silnego wstrząsu w kontakcie z obrazami tegoż artysty. To nie są śliczne obrazki malowniczych gór czy tropikalnych plaż, przynoszące na myśl zdjęcia z broszur turystycznych. Nie znajdziemy tutaj niczego, co zapewni poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Wręcz przeciwnie.

Kucz ukazuje nam otchłań ludzkiego umysłu i mroczne podszepty serca. A wszystko w oszczędnej formie skupionej na bezpośrednim przekazie egzystencjalnych dociekań. Jego wizje mogą okazać się niewygodne dla wielu ludzi. Ale czy sztuka ma być wygodna?

Malarstwo Adama Kucza

Sztuka powinna być przede wszystkim… mocna, emanująca wewnętrzną siłą – energią artysty przeistoczoną w dzieło zapierające dech w piersi. Tak przynajmniej ja to widzę. I tak odbieram obrazy Kucza.

Jego wizje wyrastają niejako spoza czasu; z mrocznej otchłani ludzkiego jestestwa oddzielonej od znanego nam świata zastępami onirycznych marzeń. Tajemnicze obiekty uwięzione w posępnej przestrzeni, zimne i niedostępne niczym głazy unoszące się w kosmosie.

Obrazy Kucza łączy zdumiewająca ekspresja form i kształtów, które – w moim osobistym odczuciu – zdradzają jakąś głębszą historię; uniwersalną, lecz nie do końca jeszcze obnażoną. Adam Kucz nadal szuka swojej ścieżki. Widać to wyraźnie, jeśli prześledzimy kolejne obrazy w porządku chronologicznym. Można to zrobić na stronie twórcy, do której odwiedzenia zachęcam.

Kilka przykładów przedstawionych poniżej to bardzo dobra próbka obecnych możliwości malarza.

W pracach Kucza pojawiają się wątki surrealistyczne, po części jako próba analizy ludzkiej egzystencji w świecie materialno-mentalnym, ale też jako poszukiwanie tożsamości artystycznej. Jest to z pewnością dobry sposób na rozpracowanie wielu filozoficznych dylematów, z jakimi zmagamy się każdego dnia my wszyscy.

Asymetria czasoprzestrzeni – wystawa

Jeśli masz ochotę lepiej zapoznać się z malarstwem Adama Kucza, 7 marca startuje pokaz jego prac w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” w Poznaniu (os. Pod Lipami 108a). Zachęcam do odwiedzenia wystawy w dniach od 8 marca do 5 kwietnia 2018 roku, w godz. 11:00-19:00 od poniedziałku do piątku. Wstęp wolny. Wystawa pod bardzo intrygującym tytułem Asymetria czasoprzestrzeni.

Ja też tam będę.