Anime cyberpunkowe

Anime cyberpunkowe – ranking najlepszych tytułów | Fot. Mat. prasowe

[Ranking 14+1] Anime cyberpunkowe. Znajdź dla siebie to, co najlepsze

Najlepsze anime cyberpunkowe? Jeśli szukasz właśnie tego, jesteś we właściwym miejscu. Sporządziłem dla Ciebie ranking najciekawszych tytułów, które warto obejrzeć. To nie jest zwyczajne TOP 10, ponieważ jest tego za dużo. Próbowałem się ograniczyć, ale nie wyszło.

Moja lista może Cię w niektórych momentach zaskoczyć. Jest jedno anime powszechnie uważane za cyberpunkowe, ale... o tym przeczytasz za chwilę.

Przyznaję, że nie było łatwo ułożyć rankingu cyberpunkowych anime. Każda pozycja, którą tutaj znajdziesz, ma swoje wady i zalety. Każda daje widzowi coś wspaniałego, ale też potrafi rozczarować. Dlatego jeśli ktoś ułożyłby tę listę w innej kolejności, nie będę wdawać się w dyskusję. W tym przypadku ranking siłą rzeczy jest kwestią dość umowną.

Cyberpunk i anime

Cyberpunk to podgatunek science fiction, który obejmuje takie tematy jak sztuczna inteligencja, futurystyczne megamiasta, postęp technologiczny, integracja człowieka z maszyną oraz (wszechpotężne) sieci komputerowe.

Choć cyberpunk narodził się w Stanach Zjednoczonych, przeniknął także do kultury japońskiej. Nie ma się zresztą co dziwić, skoro Japonia wiedzie prym w tworzeniu nowoczesnych technologii. Obserwując Kraj Kwitnącej Wiśni, można z łatwością przewidzieć, co stanie się z naszą rzeczywistością za parę lat.

Dlatego też warto przyjrzeć się anime spod znaku cyberpunka. Dzięki temu można się przekonać, jaka czeka nas przyszłość, jeśli nie będziemy postępować rozsądnie i z umiarem.


Cyberpunk anime Akira

Honorowa wzmianka: Akira

Akira to anime kultowe. To anime, które... obejrzałem dopiero w 2019 roku. Tak, to prawda. Owiane legendą cyberpunkowe anime, o którym przeczytałem niejeden artykuł, przez lata odkładałem w czasie. I sam nie wiem, dlaczego tak wyszło. Ale mniejsza o to... Akira musi się znaleźć na niniejszej liście, prawda?

Ano prawda... albo... nie do końca prawda. Przyznam, że mam mały problem. Otóż po obejrzeniu Akiry doszedłem do wniosku, że nie za bardzo można to anime określić jako cyberpunkowe. I nie wiem, dlaczego wszyscy tak właśnie robią. Chociaż film bardzo przypadł mi do gustu, cyberpunku w nim niewiele.

Co prawda mamy tutaj kilka elementów często wykorzystywanych w gatunku, ale sama historia dotyczy głównie nadprzyrodzonych mocy i kilku innych tematów, takich jak korupcja czy religia. Jednakże technologia, która jest głównym elementem cyberpunku, nie wydaje się być w Akirze szczególnie istotna.

Podsumowując, nie uważam Akiry za pozycję cyberpunkową i dlatego nie mogę umieścić jej na poniższej liście. Wspominam o tym filmie tylko dlatego, że w wielu rankingach cyberpunkowych anime Akira się znajduje i wolę zawczasu wyjaśnić, dlaczego u mnie jest inaczej.

Ranking anime cyberpunkowych

Nie da się ukryć, że świat cyberpunka jest mroczny i raczej pesymistycznie ukazuje przyszłość ludzkości. Mimo to znajduje swoich miłośników, którzy uwielbiają oglądać tego typu filmy, czytać książki czy grać w gry komputerowe.

No i oczywiście mamy także cyberpunkowe anime. Jeśli interesuje Cię, jakie tytuły warto obejrzeć, zajrzyj do poniższego rankingu. Jestem pewien, że znajdziesz wiele fascynujących pomysłów na spędzenie wolnego wieczoru.


Cyberpunk anime Black Magic M-66

14. Black Magic M-66

Kiedy Sybel, niezależna reporterka, odkrywa katastrofę samolotu wojskowego, jest zachwycona perspektywą zdobycia najnowszych informacji z centrum wydarzeń. Pędzi więc na złamanie karku, żeby wszystko zrelacjonować. Nie jest jednak świadoma, że samolot przewoził ściśle tajny ładunek: dwa prototypowe androidy zaprojektowane do zabijania wyznaczonych im celów.

Wojsko gorączkowo próbuje posprzątać swój bałagan, a tymczasem na barkach Sybel spoczywa odnalezienie i ochrona zaprogramowanej (w celach testowych) ofiary androida. Rozpoczyna się wyścig z czasem, przypominający pierwszą część Terminatora. Tylko realia są inne i jakby nieco bardziej... stresujące (kto widział scenę w windzie, ten wie, co mam na myśli).

Opowieść jest prosta aż do bólu, przez co wielu ludziom się nie podoba. Ale przecież genialna czy pełna filozoficznych przemyśleń fabuła nie jest niezbędnym elementem cyberpunka. Czasami chodzi tylko o dostarczenie emocji czy wizualnych atrakcji. Tak to często bywało z thrillerami z lat 80. Nie inaczej jest w przypadku Black Magic M-66. Jeśli szukasz czystej rozrywki – to jest to tytuł dla Ciebie.

  • Data premiery: 28 czerwca 1987
  • Reżyseria: Hiroyuki Kitakubo, Masamune Shirow
  • Liczba epizodów: 1

Cyberpunk anime Cyber ​​City Oedo 808

13. Cyber ​​City Oedo 808

Danie drugiej szansy komuś, kto popełnił błąd w przeszłości, to dobra rzecz. Tak też pomyślały władze w 2808 roku, po czym uwolniły trzech skazańców, angażując ich jednocześnie do walki z przestępczością. W zamian za służbę, kary dożywotniego więzienia mają zostać skrócone. Tak to mniej więcej wygląda w anime pt. Cyber ​​City Oedo 808.

Minęło całkiem sporo czasu od premiery tego cyberpunkowego anime i obecnie jest to już produkcja kultowa. Nadal jednak stanowi porywającą wizję potencjalnej przyszłości naszej cywilizacji. Choć sama animacja wygląda nieco archaicznie (w porównaniu ze współczesnymi produkcjami), w najmniejszym stopniu nie przeszkadza to w oglądaniu.

To anime doskonale oddaje ducha lat 80. XX wieku. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak w tamtych czasach wyobrażano sobie technologię przyszłości, właśnie tę produkcję musisz sprawdzić.

  • Data premiery: 21 czerwca 1990
  • Reżyseria: Yoshiaki Kawajiri
  • Liczba epizodów: 3

Cyberpunk anime Appleseed

12. Appleseed

Appleseed to japońska manga – napisana i zilustrowana przez Masamune Shirow – która doczekała się licznych ekranizacji. Niemniej miejsce na tej liście, moim zdaniem, należy się przede wszystkim produkcji z 1988 roku.

Choć anime to skupia się bardziej na akcji i jest w nim zdecydowanie mniej filozofii niż w mandze, można śmiało uznać, że to naprawdę kawał świetnego cyberpunka.

Fabuła przedstawia się następująco: Po III wojnie światowej organizacja znana jako Główny Urząd Kontroli zbudowała miasto Olimp – jedyne miejsce, w którym nie panują chaos i anarchia. Wydaje się nie do pomyślenia, aby terroryści zakłócali spokój tego błogosławionego społeczeństwa.

Niestety zagrożenie staje się bardzo realne dla oficerów SWAT Deunan i Briareosa, gdy ich koledzy z drużyny zostają zabici podczas akcji. Niezdolni do złapania uciekającego terrorysty bohaterowie zostają wkrótce wciągnięci w spisek, który ma na celu podważenie istnienia Olimpu.

  • Data premiery: 21 kwietnia 1988
  • Reżyseria: Kazuyoshi Katayama
  • Liczba epizodów: 1 + inne serie i filmy

Cyberpunk anime Bubblegum Crisis

11. Bubblegum Crisis (i spółka)

Bubblegum Crisis to seria wchodząca w skład dość mocno rozbudowanego uniwersum, do którego należą także: AD Police Files, Bubblegum Crisis Tokyo 2040 i Parasite Dolls. Jest to kolekcja cyberpunkowego anime wydawana w latach 1987-2003. Flagowa seria Bubblegum Crisis była niezwykle popularna i jest uważana za jednego z pionierów cyberpunkowego anime.

Akcja kręci się wokół grupy kobiet – najemniczek używających egzoszkieletów, które walczą z przestępcami. Można powiedzieć, że to takie połączenie serialu kryminalnego z walkami w stylu amerykańskich superbohaterów.

Warto wspomnieć, że tym razem nie mamy do czynienia z tak mroczną historią, jak to zwykle bywa w przypadku cyberpunku. Bubblegum Crisis jest o wiele bardziej optymistyczne. Światełko w tunelu, chciałoby się rzec...

  • Data premiery: 25 lutego 1987
  • Reżyseria: Katsuhito Akiyama i inni
  • Liczba epizodów: 8

TOP 10 cyberpunk anime

A teraz z czystym, choć nieco chromowanym, sumieniem możemy przejść do hakowania pierwszej dziesiątki.


Cyberpunk anime Blame

10. Blame!

Killy przemierza rozległe technologiczne pustkowie, znane jako Megastruktura. Jego misją jest znalezienie człowieka posiadającego geny terminalne. Musi tego dokonać, aby zapobiec upadkowi Netsphere, wirtualnego królestwa kontrolowanego przez Władzę.

Podróż głównego bohatera Blame! jest przerywana brutalnymi spotkaniami z krzemowymi istotami pragnącymi unicestwienia ludzkości, cyborgami próbującymi infiltrować Netsphere oraz tzw. budowniczymi. Jedyną bronią Killy’ego jest niewiarygodnie potężna broń znana jako emiter wiązki grawitacyjnej.

Tak pokrótce można by streścić fabułę tego niezwykłego anime. Zaznaczam jednak, że Blame! nie jest dla każdego. To dość wyrafinowana rozrywka. W dodatku można poczuć rozczarowanie, jeśli nie zna się mangi, w oparciu o którą film został przygotowany. Niemniej nie mógłbym umieścić tego anime niżej (poza Top 10). Po części dlatego, że świat tutaj przedstawiony jest jakby żywcem wyjęty z moich snów i marzeń. Zresztą, nie tylko moich.

  • Data premiery: 20 maja 2017
  • Reżyseria: Hiroyuki Seshita
  • Liczba epizodów: 1

Cyberpunk anime Akudama Drive

9. Akudama Drive

Tętniąca życiem metropolia Kansai, tworząca specyficzny neonowy krajobraz, na pierwszy rzut oka może wydawać się technologiczną utopią. Ale w ciemnych zaułkach istnieje bezlitosny świat przestępców, znanych jako Akudama. W takich oto realiach rozpoczyna się odliczanie do publicznej egzekucji na niesławnym "Podrzynaczu", winnym zabicia 999 osób.

Kilkoro Akudamów otrzymuje tajemniczą wiadomość, za pomocą której zostają zwerbowani do akcji uwolnienia zbrodniarza, zanim zostanie zabity. Zlecenie opiewa na znaczną sumę pieniędzy. W dodatku we wszystko zostaje wplątana pewna młoda kobieta, która ze światem przestępczym ma niewiele wspólnego.

Akudama Drive to czyste szaleństwo. Wykorzystuje klasyczną cyberpunkową estetykę, aby opowiedzieć historię przesyconą ostrą jak brzytwa krytyką społeczną oraz przestrzec widzów przed tym, do czego (być może) zmierza nasza cywilizacja. Chociaż serial momentami wydaje się wręcz surrealistyczny, z całą pewnością usatysfakcjonuje każdego miłośnika cyberpunka.

  • Data premiery: 7 lipca 2020
  • Reżyseria: Tomohisa Taguchi
  • Liczba epizodów: 12

Cyberpunk anime Edgerunners

8. Cyberpunk: Edgerunners

Cyberpunk: Edgerunners to spin-off gry komputerowej pt. Cyberpunk 2077. Oznacza to, że akcja tego anime jest osadzona w tym samym uniwersum. Lokalizacje i projekty są identyczne z tymi, które widzisz w grze wideo, ale historia koncentruje się na zupełnie innych bohaterach. W anime nie zobaczymy V ani Johnny'ego Silverhanda – chociaż to w żaden sposób nikomu nie powinno przeszkadzać.

Głównym bohaterem Cyberpunk: Edgerunners jest David Martinez – nastolatek starający się ułożyć sobie życie w niebezpiecznej metropolii Night City. Jego matka ciężko pracuje, aby zapewnić synowi możliwość  studiowania na najlepszej uczelni, a tym samym zagwarantować obiecującą przyszłość. Niestety w tym świecie nic nie przychodzi łatwo. Szczególnie dla ludzi znajdujących się na dole drabiny społecznej. Bez pieniędzy niczego tutaj nie załatwisz.

Cyberpunk: Edgerunners czerpie z tego, co najlepsze w długiej tradycji cyberpunkowych anime. Widz ma okazję wejść w bardzo surowy świat. Pełen przemocy, zachłanności, nierówności społecznych i wielu innych nieprzyjemnych aspektów kapitalistycznej dystonii.

To niesamowite anime rozszerza na wiele sposobów doświadczenia miłośników gry komputerowej, ale nie powinno się go traktować jako typowy skok na kasę. To jest bez wątpienia jedna z najlepszych produkcji cyberpunkowych, jakie kiedykolwiek powstały. Każdy fan gatunku będzie w tym przypadku zadowolony.

  • Data premiery: 13 września 2022
  • Reżyseria: Hiroyuki Imaishi
  • Liczba epizodów: 10

Cyberpunk anime Texhnolyze

7. Texhnolyze

Texhnolyze to oryginalne psychologiczne anime opracowane przez studio Madhouse. Jego akcja toczy się w fantastycznym Lux. Miasto to znajduje się całkowicie pod ziemią i jest zarządzane przez trzy frakcje pragnące kontrolować tytułowe Texhnolyze. Głównym bohaterem opowieści jest Ichise – uliczny wojownik wykorzystywany jako świnka doświadczalna w badaniach nad następnym krokiem ewolucji Texhnolyze.

Wykonane przez ten sam zespół, który odpowiada za Serial Experiments Lain, Texhnolyze jest często uważane za jedno z najmroczniejszych i najcięższych cyberpunk anime, jakie kiedykolwiek powstały. Ta seria nie jest przeznaczona dla wszystkich. Zawiera dużą dawkę przemocy i cierpienia. Jeśli jednak dla kogoś nie brzmi to odstraszająco, znajdzie stymulującą produkcję, która analizuje ludzkość, zadając pytanie: czy może istnieć przyszłość, w której ludzie wyewoluowali, przechodząc od biologicznego ciała do technologii?

  • Data premiery: 17 kweitnia 2003
  • Reżyseria: Hiroshi Hamasaki
  • Liczba epizodów: 22

Cyberpunk anime Armitage

6. Armitage III

Kiedy czytałem Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Philipa K. Dicka, byłem zachwycony światem, w którym istnieją androidy. Filmowa wersja (z 1982 roku) średnio mnie zachwyciła, więc musiałem poczekać ładnych kilka lat, żeby dostać coś, co oczaruje mnie równie mocno.

Na szczęście doczekałem się. 25 lutego 1995 roku swoją premierę miał pierwszy odcinek (niestety bardzo krótkiego) cyberpunkowego anime pt. Armitage III. Przez długi czas seria ta utrzymywała się w moim osobistym rankingu na pierwszym miejscu.

Akcja Armitage III skupia się na dwójce policjantów. Ross Sylibus przybywa na Marsa, by podjąć pracę w tutejszym Departamencie Policji. Na miejscu poznaje Naomi Armitage, która później okazuje się wysoko zaawansowanym androidem trzeciej generacji. Jak można się spodziewać, takie modele są nielegalne, ale to nie jedyny problem bohaterów.

Anime otrzymało kontynuację w filmie pt. Armitage: Dual-Matrix (2002), którego akcja toczy się kilka lat po zakończeniu oryginalnej serii. Ten film jest pod pewnymi względami rozczarowujący, ale każdy fan Naomi Armitage i tak go obejrzy.

  • Data premiery: 25 lutego 1995
  • Reżyseria: Hiroyuki Ochi
  • Liczba epizodów: 4 + film pełnometrażowy

Cyberpunk anime GITS

5. Ghost In The Shell

Nie da się ukryć, że Ghost in the Shell jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych cyberpunkowych anime na tej liście. Mamoru Oshii wykreował (na podstawie mangi Masamune Shirow) świat niezwykłego postępu technologicznego oraz... wciąż rozwijającej się przestępczości. Akcja toczy się wokół prób schwytania jednego z najbardziej nieuchwytnych cyberprzestępców, hakera o pseudonimie Władca Marionetek.

Oszałamiający wizualnie Ghost in the Shell jest uważany za jeden z najważniejszych filmów anime wszech czasów. Analizuje takie tematy jak tożsamość czy prokreacja (w tym świecie rozmnażanie płciowe ustąpiło miejsca mechanicznej replikacji). Otrzymujemy więc historię podkreślającą wady społeczeństwa, które traktuje priorytetowo postęp technologiczny, nie uwzględniając kwestii czysto humanitarnych.

Oprócz oryginalnego filmu z 1995 roku istnieje serial animowany Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (2 sezony) oraz kilka spin-offów. Warto również zaznaczyć, że GITS stanowił inspirację dla wielu twórców na całym świecie. Na przykład rodzeństwo Wachowscy (autorzy Matrixa) otwarcie przyznają się do zapożyczenia kilku motywów z anime Mamoru Oshii.

  • Data premiery: 18 listopada 1995
  • Reżyseria: Mamoru Oshii
  • Liczba epizodów: 1

Cyberpunk anime Mardock Scramble

4. Mardock Scramble

Podzielone na trzy części cyberpunkowe anime pt. Mardock Scramble opowiada o 15-letniej prostytutce imieniem Rune Balot, która zostaje zamordowana. Jej historia nie kończy się jednak w tym miejscu. Dzięki ustawie o nazwie Scramble 09 policja ma bowiem prawo do przywracania do życia ofiar przestępstw. Dr Easter "naprawia" więc ciało Balot, wzmacniając je przy okazji syntetycznymi włóknami.

Mardock Scramble to spektakularny wizualnie film podkreślający zalety oraz wady używania zaawansowanych technologii. Wyraźnie widać tutaj, jak łatwo można doprowadzić do wielkich niesprawiedliwości społecznych. Z jednej strony mamy bowiem wręcz bajkowo rozwiniętą infrastrukturę, a z drugiej – biedę i szalejącą przestępczość.

Choć jest to jedno z mniej znanych anime cyberpunkowych, zdecydowanie nie może zostać pominięte na tej liście. To bardzo dobra produkcja, której celem jest nie tylko rozrywka, ale przede wszystkim (jak sądzę) ostrzeżenie nas przed konsekwencjami własnej głupoty i krótkowzroczności.

  • Data premiery: 8 października 2010
  • Reżyseria: Susumu Kudō
  • Liczba epizodów: 3 filmy pełnometrażowe

TOP 3 anime cyberpunkowe

Dotarliśmy do podium, na którym znajdują się najlepsze anime z gatunku cyberpunk, jakie obecnie można obejrzeć. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć oglądanie zebranych w niniejszym rankingu produkcji, w pierwszej kolejności skup się na tych trzech, które znajdziesz poniżej. Jak dotąd biją wszystko na głowę.


Cyberpunk anime Lain

3. Serial Experiments Lain

Anime opublikowane w 1998 roku. Jego bohaterką jest Lain Iwakura – zamknięta w sobie czternastoletnia dziewczyna, która (w przeciwieństwie do swoich rówieśników) nie ma doświadczenia w posługiwaniu się technologią.

Jednak gdy otrzymuje e-mail od nieżyjącego już kolegi z klasy, który popełnił samobójstwo, zostaje wciągnięta do The Wired – świata, w którym tożsamość, świadomość i postrzeganie nabierają zupełnie nowego znaczenia.

Serial Experiments Lain to specyficzna seria, która zachęca widza do sformułowania własnej interpretacji zachodzących wydarzeń. Dla niektórych widzów może okazać się dość trudna. Dla innych... to prawdziwe objawienie. Z całą pewnością jest to anime warte spędzonego z nim czasu.

  • Data premiery: 6 lipca 1998
  • Reżyseria: Ryūtarō Nakamura
  • Liczba epizodów: 13

Cyberpunk anime Psycho-Pass

2. Psycho-Pass

Psycho-Pass to seria, która głęboko analizuje wolną wolę oraz potencjalne zagrożenie płynące ze strony pojedynczych ludzi. Używając specjalnej broni, znanej jako Dominator, bohaterowie są w stanie odczytywać dane psychologiczne w celu określenia współczynnika przestępczości danej osoby. W zależności od tego, jak zachmurzony jest odcień podejrzanego człowieka, zostaje on wysłany na obowiązkową rehabilitację lub poddany natychmiastowej egzekucji.

Anime daje dużo do myślenia, szczególnie w kontekście rozwijającej się ciągle technologii oraz dyktatorskich zapędów niektórych polityków (niestety, mamy takich również w Polsce). Ogólnie rzecz ujmując, podczas oglądania miałem nieco skojarzeń z opowiadaniem pt. Raport mniejszości (Philip K. Dick), w którym to dzięki technologii udaje się zawczasu przewidywać przestępstwa. Co prawda, u Dicka wszystko wygląda inaczej, ale skojarzenie jakoś nie chce mi wyjść z głowy.

  • Data premiery: 12 października 2012
  • Reżyseria: Katsuyuki Motohiro, Naoyoshi Shiotani
  • Liczba epizodów: 22 (seria 1), 11 (seria 2) + film pełnometrażowy

Cyberpunk anime Ergo Proxy

1. Ergo Proxy

Ergo Proxy to serial w klimatach science fiction, który miał swoją premierę w Japonii 25 lutego 2006 roku w stacji WOWOW. Anime zawiera w sobie elementy animacji 2D, 3D i specjalnych efektów wizualnych.

A fabuła? Mogę śmiało napisać, że jest wyjątkowa. Akcja zaczyna się w odizolowanym od reszty świata mieście Romdo, utrzymującym ludzi przy życiu dzięki zaawansowanej technologii. Mimo ścisłego nadzoru nad mieszkańcami oraz pracujących dla nich autoreivów (coś w rodzaju robotów), pojawiają się problemy. Chociażby tajemniczy wirus Cogito, który sprawia, że autoreivy zyskują świadomość i zaczynają mieć własne pragnienia. Ale to nie koniec kłopotów. W mieście pojawia się dziwny stwór mordujący ludzi. Oczywiście to zaledwie początek całej enigmatycznej przygody.

  • Data premiery: 25 lutego 2006
  • Reżyseria: Shukou Murase
  • Liczba epizodów: 23

Mega Ranking Anime

Powyżej przedstawiłem Ci najlepsze anime cyberpunkowe. Ale na tym nie koniec.

Ten artykuł jest częścią większego projektu, a mianowicie Mega Rankingu Anime – serii tekstów prezentujących zestawienia tworzone według określonego klucza (np. gatunek, tematyka). Niektóre rankingi opublikowałem na innych blogach, więc nie zdziw się, jeśli nagle znajdziesz się w niespodziewanym miejscu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: [TOP 100+] Mega Ranking Anime – najlepsze filmy i seriale zebrane w jednym miejscu

Mam nadzieję, że moje zestawienia filmów i seriali anime okażą się dla Ciebie przydatnym przewodnikiem po tym, co naprawdę warto obejrzeć.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: najlepsze anime cyberpunkowe, top anime cyberpunkowe, ranking anime cyberpunk, lista anime cyberpunk, polecane anime cyberpunkowe, anime cyberpunk, najlepsze seriale anime cyberpunk, ranking najlepszych anime cyberpunkowych, anime cyberpunk top 10.