Cytaty Dalajlamy

Cytaty Dalajlamy, które zmienią Twoje życie | Fot. Wikipedia

Cytaty Dalajlamy, które zmienią Twoje życie. 72 bezcenne lekcje warte zapamiętania

Tenzin Gjaco, znany również jako Dalajlama, jest wybitnym przywódcą duchowym i politycznym. Cytaty pochodzące z jego przemówień, książek, wykładów i rozmów z napotykanymi ludźmi, zawsze bardzo mnie doładowują. Oto niewyczerpane źródło pozytywnych myśli – mądrych, a przy tym wrażliwych.

Jeśli chcesz całkowicie zmienić swoje życie, Dalajlama może naprawdę w tym pomóc. Cytaty, które znajdziesz poniżej, zostały wybrane przeze mnie właśnie w tym celu – aby utorować drogę dla wielkiej pozytywnej transformacji. Przeczytaj, a z pewnością poczujesz, że coś w Tobie drgnęło, coś się w środku poruszyło (w sensie duchowym, rzecz jasna).

Osobiście uwielbiam inspirujące przekazy Dalajlamy. Nic dziwnego, że wielokrotnie w swoim życiu posiłkowałem się nimi podczas wszelakich dyskusji z przyjaciółmi. Przez te wszystkie lata zauważyłem, że istnieje zbiór cytatów Dalajlamy, które wykorzystuję najczęściej. Właśnie tymi tekstami pragnę się z Tobą podzielić.

Cytaty Dalajlamy

Subtelna mądrość przekazywana przez Dalajlamę dociera do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy, budząc ją do działania. Po uważnym przeczytaniu tego zestawienia nie będziesz już takim samym człowiekiem.

W Twoim wnętrzu dokona się duchowa transformacja. Jej efektem będzie lepsze życie – pełniejsze, szczęśliwsze oraz bardziej świadome. Skorzystaj z okazji do poprawy siebie i całego swojego świata.

Moje ulubione sentencje Dalajlamy

Zaczniemy od cytatów Dalajlamy, które uważam za najważniejsze. Co prawda nie są to magiczne remedia na całe zło tego świata, ale za to uczą właściwego reagowania na wszystko, co nas spotyka. Możesz potraktować poniższe teksty jak swoisty dekalog dobrego życia.
Może powinienem był zapisać go wielkimi literami? Sam nie wiem, Dekalog Dobrego Życia (DDŻ). Wygląda nieco pompatycznie...

 1. Nie próbuję Ci wmówić, że mój sposób jest najlepszy. Decyzja należy do Ciebie. Jeśli znajdziesz jakiś punkt, który może być dla Ciebie odpowiedni, możesz sprawdzać i doświadczać samodzielnie. Jeśli okaże się, że jest to bezużyteczne, możesz to odrzucić.
 2. Nigdy nie bierz mojego milczenia za ignorancję, mojego spokoju za akceptację ani mojej dobroci za słabość. Współczucie i tolerancja nie są oznaką słabości, ale oznaką siły.
 3. Moja religia jest prosta. Nie wymaga kamiennych świątyń, nie wymaga filozoficznych dociekań. Świątynią jest nasz umysł i nasze serce; filozofią – dobroć.
 4. W praktyce tolerancji wróg jest najlepszym nauczycielem.
 5. Ci, którzy nie interesują się duchowością, nie powinni myśleć, że ludzkie wartości wewnętrzne ich nie dotyczą. Wewnętrzny spokój czujnego i spokojnego umysłu jest źródłem prawdziwego szczęścia i dobrego zdrowia. Nasza ludzka inteligencja mówi nam, które z naszych emocji są pozytywne i pomocne, a które są szkodliwe i powinny być kontrolowane lub eliminowane.
 6. Gniew lub nienawiść są jak haczyk, na który rybak łowi rybę. Bardzo ważne jest, abyśmy nie zostali w ten sposób złapani.
 7. Cisza jest czasem najlepszą odpowiedzią.
 8. Poznaj dobrze wszystkie zasady, byś mógł skutecznie je łamać.
 9. Jest tylko jedna ważna rzecz, o której musisz pamiętać, i niech to będzie Twoim przewodnikiem. Niezależnie od tego, jak ludzie Ciebie nazywają, jesteś po prostu tym, kim jesteś. Trzymaj się tej prawdy. Musisz zadać sobie pytanie, jak chcesz żyć swoim życiem. Żyjemy i umieramy – oto prawda, z którą ​​możemy stanąć twarzą w twarz tylko w pojedynkę.
 10. Poprzez przemoc można "rozwiązać" jeden problem, ale dać początek innemu.

Dalajlama: cytaty o życiu

Jak żyć pełnią życia? To pytanie zadajemy sobie bardzo często. Nie wiem jak Ty, ale przynajmniej ja tak robiłem przez wiele lat. Do czasu, aż poznałem lepiej nauki Dalajlamy. Jego słowa uderzyły mnie prosto w serce. I całkowicie zmieniłem podejście do życia.
Wcześniej wydawałem się pusty. Teraz czuję pełnię i głębię ludzkiej egzystencji. Wiem, że brzmi to dziwnie, ale takie właśnie odnoszę wrażenie.

Otwórz swój umysł i przyjmij mądrości Dalajlamy. Pomogą Ci... we wszystkim, co tylko pragniesz zrealizować w swoim życiu. Nie obiecuję, że będzie łatwo. Ale mogę obiecać, że naprawdę warto spróbować. Dalajlama wie tak dużo o naturze życia, że głupotą byłoby go nie posłuchać.

 1. Nie pozwól, aby zachowanie innych zniszczyło twój wewnętrzny spokój.
 2. Podążaj za trzema rzeczami: szacunkiem dla innych ludzi, szacunkiem dla siebie oraz odpowiedzialnością za wszystkie swoje czyny.
 3. Jedynym problemem z naszym obecnym społeczeństwem jest to, że traktujemy edukację tylko jako sposób na zdobycie mądrości, na bycie bardziej pomysłowymi. Choć nasze społeczeństwo nie podkreśla tego, najważniejszym wykorzystaniem wiedzy i edukacji jest pomoc w zrozumieniu znaczenia angażowania się w bardziej holistyczne [całościowe – przyp. tłum.] działania i wprowadzenie dyscypliny do naszych umysłów. Właściwe wykorzystanie naszej inteligencji i wiedzy polega na wprowadzaniu w sobie zmian, dzięki którym możemy rozwijać dobre serce.
 4. Kiedy mówisz, powtarzasz tylko to, czego się wcześniej dowiedziałeś. Kiedy słuchasz, możesz nauczyć się czegoś nowego.
 5. Czas mija bez przeszkód. Kiedy popełniamy błędy, nie możemy zawrócić zegara i spróbować ponownie. Możemy tylko wykorzystywać dobrze teraźniejszość.
 6. Podziel się swoją wiedzą. To jest droga do osiągnięcia nieśmiertelności.
 7. Jeśli problem jest możliwy do rozwiązania, jeśli sytuacja jest taka, że możesz coś z nią zrobić, nie musisz się martwić. Jeśli problem nie jest możliwy do rozwiązania, nie martw się. Nie ma żadnych korzyści z zamartwiania się.
 8. Naszym głównym celem w tym życiu jest pomaganie innym. A jeśli nie możesz im pomagać, przynajmniej ich nie krzywdź.
 9. Biorąc pod uwagę skalę życia w kosmosie, jedno życie ludzkie jest niczym innym jak małym błyskiem. Każdy z nas jest tylko gościem tej planety. Gościem, który pozostanie tutaj tylko przez ograniczony czas. Jaka może być większa głupota niż spędzić ten krótki czas w samotności, nieszczęściu lub konflikcie z naszymi bliskimi? Z pewnością lepiej byłoby korzystać z naszego krótkiego czasu tutaj, prowadząc życie o konkretnym znaczeniu, bogate w nasze poczucie połączenia z innymi oraz służenie im.
 10. Istnieją tylko dwa dni w roku, w których nic nie może być zrobione. Jeden nazywamy wczoraj, a drugi jutro. Dzisiaj jest właściwy dzień, aby kochać, wierzyć i żyć w pełni.
 11. Ponieważ wszyscy dzielimy tę samą planetę Ziemię, musimy nauczyć się żyć w harmonii i pokoju ze sobą oraz z naturą. To nie jest zwykłe marzenie, ale konieczność.
 12. Pozostanie obojętnym wobec wyzwań, w obliczu których stajemy, jest niepojęte. Jeśli cel jest szlachetny – czy zostaje zrealizowany w naszym życiu, czy też nie, jest w znacznym stopniu nieistotne. Dlatego musimy być wytrwali i nie poddawać się.
 13. Nasze starożytne doświadczenia potwierdzają pod każdym względem, że wszystko jest połączone ze sobą, jest nierozłączne.
 14. To bardzo rzadkie lub prawie niemożliwe, że jakieś zdarzenie może być negatywne ze wszystkich punktów widzenia.
 15. Jedno wielkie pytanie znajduje się u podstaw naszego doświadczenia, czy myślimy o tym, czy nie: Jaki jest cel życia? Od chwili narodzin każda istota ludzka pragnie szczęścia i nie chce cierpienia. Nie mają na to wpływu ani uwarunkowania społeczne, ani edukacja, ani ideologia. Z samego rdzenia naszego istnienia, po prostu pragniemy zadowolenia. Dlatego ważne jest, aby odkryć, co przynosi najwyższy poziom szczęścia.
Dalajlama cytaty o życiu

Dalajlama: cytaty o szczęściu

Mam i o szczęściu garść cytatów. Dalajlama uczy w nich niezwykle skutecznych metod dążenia do życiowego spełnienia. Czy będą odpowiednie także i dla Ciebie? Przekonaj się.

 1. Zaczynamy od uznania, że ​​wszystkie istoty cenią szczęście i nie chcą cierpienia. Wtedy staje się zarówno moralnie złe, jak i pragmatycznie nierozsądne, aby dążyć do własnego szczęścia kosztem uczuć i aspiracji wszystkich innych, którzy nas otaczają – członków tej samej rodziny ludzkiej. Mądrzej jest myśleć o dobru innych podczas dążenia do własnego szczęścia.
 2. Kiedy jesteśmy motywowani współczuciem i mądrością, rezultaty naszych działań przynoszą korzyść czy też natychmiastowe zadowolenie wszystkim, a nie tylko nam samym. Kiedy jesteśmy w stanie rozpoznać i wybaczyć ignoranckie działania z przeszłości, zdobywamy siłę na konstruktywne rozwiązywanie teraźniejszych problemów.
 3. Wewnętrzny spokój jest kluczem: jeśli go masz, zewnętrzne problemy nie wpływają na twoje głębokie poczucie spokoju i beztroski. Bez wewnętrznego spokoju, niezależnie od tego, jak wygodne jest twoje materialne życie, możesz być zmartwiony, zaniepokojony lub nieszczęśliwy z powodu panujących okoliczności.
 4. Tylko jedna mała, pozytywna myśl nad ranem może zmienić cały dzień.
 5. Uważam, że współczucie jest jedną z niewielu rzeczy, które możemy praktykować, jednocześnie przynosząc sobie natychmiastowe i długotrwałe szczęście. Nie mówię o krótkoterminowej satysfakcji płynącej z przyjemności, takich jak seks, narkotyki czy hazard (choć nie krytykuję ich), ale o czymś, co przynosi prawdziwą i trwałą radość.
 6. Ludzie wybierają różne drogi do spełnienia i szczęścia. Tylko dlatego, że nie idą tą samą drogą, co ty, nie znaczy, że się zgubili.
 7. Kiedy przyznacie, że wszyscy są równi w pragnieniu szczęścia i mają do niego prawo, w naturalny sposób odczuwacie empatię, która was do nich zbliży.
 8. Każdego dnia, jak tylko się obudzisz, pomyśl: dzisiaj mam szczęście, że żyję, posiadam cenne ludzkie życie i nie będę go marnować. Użyję wszystkich swoich sił, by rozwijać siebie, kierować moje serce do innych; by osiągnąć oświecenie dla dobra wszystkich istot. Zamierzam dobrze myśleć o innych, nie będę się gniewać ani źle myśleć o innych. Będę przynosił innym tak wiele korzyści, jak tylko jestem w stanie.
 9. Zwyciężyć samego siebie jest większym zwycięstwem niż pokonanie tysięcy innych ludzi w bitwie.
 10. Musimy nauczyć się, jak pragnąć tego, co mamy, a nie mieć to, czego pragniemy. Tylko tak osiągniemy spokojne i stabilne szczęście.
 11. Tylko rozwój współczucia i zrozumienia dla innych może przynieść nam spokój i szczęście, którego wszyscy szukamy.
 12. Nigdy nie zdobędziemy spokoju w świecie zewnętrznym, dopóki nie będziemy go mieli w sobie.
 13. Pamiętaj, że czasem nieotrzymanie tego, czego pragniesz, to wspaniały łut szczęścia.
 14. Spójrz na dzieci. Oczywiście czasami się kłócą, ale generalnie mówiąc, nie mają za często złego samopoczucia. A nawet jeśli, nie utrzymuje się ono tak długo, jak u dorosłych. Większość dorosłych ma przewagę nad dziećmi dzięki edukacji. Jaki jest jednak pożytek z edukacji, skoro uśmiechają się, jednocześnie ukrywając negatywne uczucia głęboko w swoim wnętrzu? Dzieci zwykle nie działają w ten sposób. Jeśli czują się źle w czyimś towarzystwie, wyrażają to, a potem to się kończy. Mogą nadal bawić się z tą osobą następnego dnia.
 15. Szczęście to nie jest coś gotowego. Powstaje z osobistego działania.

Dalajlama: cytaty o cierpieniu

Częścią życia jest cierpienie. Wiem, że to smutne. Chciałbym, żeby było inaczej, ale bólu po prostu nie da się wyeliminować z równania. Zresztą to chyba nie byłoby dla nas korzystne.

Na szczęście istnieją sposoby radzenia sobie z cierpieniem. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Kilka z nich znajdziesz w poniższych cytatach Dalajlamy. Myślę, że są świetne.

 1. Moment, w którym doświadczasz bolesnej straty, może być w istocie chwilą, w której zostałeś najhojniej obdarowany.
 2. Każdy pragnie szczęśliwego życia bez trudności czy cierpienia. Sami kreujemy wiele problemów, przed którymi stajemy. Nikt celowo nie tworzy problemów, ale zwykle jesteśmy niewolnikami potężnych emocji, takich jak gniew, nienawiść czy przywiązanie, które opierają się na błędnych projekcjach na temat ludzi i rzeczy. Musimy znaleźć sposoby na zredukowanie tych emocji poprzez eliminację ignorancji, która leży u ich podstaw. Osiągniemy to, stosując przeciwstawne siły.
 3. Jeśli myślisz, że wszystko jest winą kogoś innego, dużo się wycierpisz. Kiedy zdasz sobie sprawę, że wszystko wypływa tylko z ciebie samego, poznasz zarówno spokój, jak i radość.
 4. Chociaż nie zawsze możesz uniknąć trudnych sytuacji, możesz zmodyfikować granicę swojego cierpienia przez zdecydowanie, jak zareagować na daną sytuację.
 5. Niezależnie od napotykanych trudności, od tego, jak bardzo bolesne jest doświadczenie, jeśli stracimy nadzieję, to dopiero będzie prawdziwa katastrofa.
 6. Postawienie sobie zbyt wysokich wymagań powoduje życie w nieustannym lęku.
 7. Zdyscyplinowany umysł prowadzi do szczęścia, a niezdyscyplinowany umysł prowadzi do cierpienia.
 8. Ciężkie czasy kreują determinację i wewnętrzną siłę. Dzięki nim możemy dostrzec bezużyteczność gniewu. Zamiast złości pielęgnuj głęboką troskę i szacunek dla osób sprawiających problemy, ponieważ poprzez tworzenie takich trudnych okoliczności, dostarczają nam nieocenionych możliwości praktykowania tolerancji i cierpliwości.
 9. Całe cierpienie jest spowodowane ignorancją. Ludzie zadają innym ból w egoistycznym dążeniu do własnego szczęścia lub zadowolenia.

Cytaty Dalajlamy o człowieku

Gdzieś w przepastnym kosmosie jest sobie takie zwierzątko, co to człekiem rozumnym się zowie. I choć sprawia wrażenie istoty nieskomplikowanej, w rzeczywistości jest wyjątkowo pokrętnym bytem fizyczno-duchowym. Niełatwo pojąć naturę tegoż zwierza. Wielu próbowało, także Dalajlama. Czy odkrył coś wartościowego? Czy poruszył strunę dźwięczącą prawdą? Być może poniższe cytaty rozwieją Twoje wątpliwości.

 1. Nie wiem, czy wszechświat, z niezliczoną liczbą galaktyk, gwiazd i planet, ma głębsze znaczenie, czy nie, ale przynajmniej jest jasne, że my – ludzie, którzy żyją na tej Ziemi, stajemy przed zadaniem uczynienia życia szczęśliwym dla siebie. Dlatego ważne jest, aby odkryć, co przyniesie największy stopień szczęścia.
 2. Starzy przyjaciele odchodzą, nowe znajomości się pojawiają. Tak samo jest z dniem. Stary dzień przechodzi, przychodzi nowy dzień. Ważną rzeczą jest uczynienie go znaczącym: znaczący przyjaciel lub znaczący dzień.
 3. Oceniaj swój sukces, do którego dotarłeś, poprzez to, co musiałeś poświęcić, by go osiągnąć.
 4. Niezależnie od tego, czy ktoś jest bogaty, czy ubogi, wykształcony lub niewykształcony, religijny czy niewierzący; czy to mężczyzna, czy kobieta; czy ma skórę barwy czarnej, białej lub brązowej – wszyscy jesteśmy tacy sami. Fizycznie, emocjonalnie i psychicznie jesteśmy wszyscy równi. Wszyscy mamy takie same podstawowe potrzeby odżywiania, schronienia, bezpieczeństwa i miłości. Wszyscy dążymy do szczęścia i wszyscy unikamy cierpienia. Każdy z nas ma swoje oczekiwania, zmartwienia, lęki i marzenia. Każdy z nas chce tego, co najlepsze, dla własnej rodziny i bliskich. Wszyscy doświadczamy bólu, gdy cierpimy z powodu straty, oraz radości, gdy osiągamy to, czego szukamy. Na tym podstawowym poziomie nie ma znaczenia religia, pochodzenie etniczne, kultura czy język.
 5. Gdy zdajesz sobie sprawę, że popełniłeś błąd, natychmiast podejmij kroki w celu jego poprawienia.
 6. Dobry przyjaciel, który wskazuje na błędy i niedoskonałości oraz gardzi złem, zasługuje na szacunek, jakby ujawniał tajemnicę ukrytego skarbu.
 7. Czasem człowiek tworzy dynamiczne wrażenie przez powiedzenie czegoś, a czasem tworzy ogromne wrażenie przez milczenie.
 8. Potencjał ludzki jest taki sam u wszystkich. Twoje uczucie: "nie mam wartości" jest błędne. Całkowicie błędne. Oszukujesz siebie. Wszyscy mamy moc myślenia – więc czego ci brakuje? Jeśli masz siłę woli, możesz wszystko zmienić. Zazwyczaj mówi się, że jesteś swoim własnym mistrzem.
 9. Jeśli myślisz, że jesteś za mały, aby uczynić różnicę, spróbuj spać w obecności komara.
 10. Łyżka nie może posmakować żywności, którą podaje do ust człowieka. Podobnie głupi człowiek nie może zrozumieć mądrości mędrca, nawet jeśli się z nim identyfikuje.

Dalajlama: cytaty o miłości

Jest i miłość w moim zestawieniu cytatów Dalajlamy, bo uważam ją za jeden z najważniejszych aspektów ludzkiego życia. Miłość jest tajemną siłą, która w dużej mierze definiuje naszą codzienność. Dlatego też nie mógłbym pominąć wypowiedzi Tenzina Gjaco dotyczących tegoż właśnie uczucia.

 1. Możemy odrzucić wszystko inne: religię, ideologię, całą otrzymaną mądrość. Ale nie możemy uciec od konieczności miłości i współczucia. To jest moja prawdziwa religia, moja prosta wiara. W tym sensie nie ma potrzeby istnienia świątyń, kościołów, meczetów czy synagog. Nie ma potrzeby istnienia filozofii, doktryn czy dogmatów. Nasze własne serce, nasz własny umysł – są świątynią. Doktryna jest współczuciem. Miłość do innych i poszanowanie ich praw oraz godności, niezależnie od tego, kim lub czym są: ostatecznie to wszystko, czego potrzebujemy.
 2. Podczas oddechu, kiedy wdychasz powietrze, kochaj siebie. Kiedy wydychasz powietrze, doceniaj wszystkie Istoty.
 3. Gniewu nie można pokonać gniewem. Jeśli ktoś jest zły na ciebie, a w zamian okazujesz gniew, rezultatem jest katastrofa. Jeśli natomiast będziesz kontrolować swój gniew i okazywać jego przeciwieństwo – miłość, współczucie, tolerancję i cierpliwość – nie tylko zachowasz spokój, ale zmniejszy się również gniew drugiej osoby.
 4. Możemy żyć bez religii i medytacji, ale nie możemy przetrwać bez ludzkiego uczucia.
 5. Podaruj tym, których kochasz, skrzydła, by mogli latać; korzenie, aby wracali, oraz powody, aby zostali.
 6. Miłość i współczucie to rzeczy niezbędne, nie luksusowe. Bez nich ludzkość nie przetrwa.
 7. Pamiętaj, że najlepszy związek to taki, w którym wasza miłość do siebie przekracza waszą potrzebę bycia razem.
 8. Pielęgnowanie silnego, gorącego uczucia w stosunku do innych, automatycznie pobudza spokój umysłu. Pomaga usunąć wszelkie obawy lub niepewności, jakie możemy mieć, i daje nam siłę do radzenia sobie z napotkanymi przeszkodami. To jest głównym źródłem sukcesu w życiu. Ponieważ nie jesteśmy wyłącznie materialnymi istotami, błędem jest uzależnianie wszystkich naszych nadziei na osiągnięcie szczęścia, wyłącznie od rozwoju materialnego. Kluczem jest rozwijanie wewnętrznego spokoju.
Dalajlama cytaty o miłości

Cytaty Dalajlamy o zdrowiu

Zdrowie jest aspektem często ignorowanym, zwłaszcza przez młodych ludzi. Dopóki wszystko w organizmie działa dobrze, żadna rurka nie przecieka, pompy pompują swoje płyny, komórki dzielą się i uśmiechają do siebie – dopóty mało kto rozmyśla o swoim zdrowiu. Aż pewnego dnia dochodzi do jakiejś małej awarii. Potem nieco większej. I jeszcze większej, poważniejszej, bardziej dotkliwej... Wówczas o zdrowiu myślimy już sporo.

W pewnym wieku większość Twoich rozmów z przyjaciółmi będzie się zaczynała właśnie od tematu zdrówka. Dopiero po omówieniu ostatnich dolegliwości, przedyskutowaniu wątpliwości, zaczniecie mówić o pracy, piwie czy ostatnim fatalnym meczu naszej reprezentacji... A gdyby tak zawczasu posłuchać mądrych ludzi, którzy mają coś do powiedzenia o zdrowiu? Chętnie polecę kilka ciekawych cytatów Dalajlamy na ten temat:

 1. Najbardziej zaskakuje mnie człowiek. Bo poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak naprawdę nie żyjąc.
 2. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli człowiek nigdy nie okazuje złości, to myślę, że coś jest nie tak. Jego mózg nie działa prawidłowo.
 3. Ból może cię zmienić, ale to nie oznacza od razu złej zmiany. Weź ten ból i zamień go w mądrość.
 4. Jeśli zachowujesz spokój umysłu, napotykając problemy i trudności, nie zakłócą one twojego wewnętrznego spokoju. Będziesz mógł lepiej wykorzystać swoją inteligencję. Jeśli jednak twój stan psychiczny jest zakłócony, pełen emocji, trudno jest radzić sobie z problemami, ponieważ umysł pełen emocji jest stronniczy, niezdolny dostrzec rzeczywistości. Więc cokolwiek będziesz robił, będzie oderwany od rzeczywistości i oczywiście poniesie porażkę.
 5. Jako ludzie żyjący dzisiaj, musimy rozważyć kwestię przyszłych pokoleń: czyste środowisko jest prawem człowieka takim jak inne. Jest zatem częścią naszej odpowiedzialności wobec wszystkich ludzi zapewnienie, by przemierzany przez nas świat był tak zdrowy, jeśli nie zdrowszy, niż my otrzymaliśmy go od poprzedniego pokolenia.

Kto to jest Dalajlama?

Buddyści tybetańscy uważają dalajlamę za manifestację bodhisattwy, który odradza się w celu przekazywania duchowych nauk wyzwalających ludzi z cierpienia. Według wierzeń dalajlama jest istotą (tulku), która po śmierci świadomie wybiera swoje kolejne wcielenie. Dalajlamowie wielokrotnie przepowiadali za życia, gdzie narodzi się ich następna inkarnacja. Tym samym, zgodnie z tybetańskim światopoglądem, jest tylko jeden dalajlama, a kolejne numery oznaczają jedynie kolejne wcielenia tej samej osoby. Obecnie żyjący dalajlama, Tenzin Gjaco, jest czternastym wcieleniem.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: cytaty Dalajlamy, Dalajlama cytaty, co powiedział Dalajlama, Dalajlama cytaty o życiu, Dalajlama cytaty o miłości, Dalajlama cytaty o zdrowiu, Dalajlama cytaty o szczęściu, Dalajlama cytaty o pieniądzach, Dalajlama cytaty o pracy.