Duchowość i sztuka w życiu człowieka | Fot. Bess Hamiti
Duchowość i sztuka od zarania dziejów są połączone niezwykle mocną więzią. W każdej kulturze na przestrzeni całej ludzkiej historii sztuka wyrażała to, co wykracza poza materialną sferę życia.
Choć na pierwszy rzut oka obie dziedziny mogą wydawać się od siebie odległe, w rzeczywistości łączy je wiele wspólnych cech. Zarówno duchowość, jak i sztuka odwołują się do najgłębszych tajemnic ludzkiego życia i skupiają na odkrywaniu dróg do ukrytych skarbów wewnętrznej egzystencji.
W jaki sposób duchowość i sztuka przenikają się wzajemnie? Jakie korzyści możemy czerpać z ich połączenia? I wreszcie, jak sztuka może pomóc nam w odkrywaniu duchowych praw rządzących wszechświatem? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć już za chwilę.
Wypadałoby zacząć od dwóch definicji, prawda? Zgadzam się, chociaż z góry zaznaczam, że to nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. W tym miejscu napiszę krótko, po czym umieszczę odnośniki do innych artykułów, w których przedstawiłem oba tematy szerzej. Myślę, że tutaj nie ma sensu zanadto się rozpisywać – jedynie utrudniłbym Ci czytanie.
Duchowość to pojęcie niezwykle wieloznaczne. Może być rozumiane na wiele sposobów, jednak w najprostszym ujęciu odnosi się do wewnętrznych doświadczeń człowieka. Duchowość związana jest z poszukiwaniem sensu życia, uniwersalnych wartości i celów, a także z doświadczaniem rzeczywistości na głębszym poziomie niż czysto materialny.
Dowiedz się więcej: Duchowość człowieka – co to jest i jak zaspokaja najważniejsze życiowe potrzeby.
Sztuka jest natomiast wytworem ludzkiej działalności polegającym na wykorzystaniu różnych form ekspresji (np. malarstwo, literatura, teatr czy muzyka) do przekazywania emocji, idei oraz doświadczeń – tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Dowiedz się więcej: Czym jest sztuka? Co to naprawdę znaczy, że coś jest dziełem sztuki?
Wiele duchowych tradycji (o ile nie wszystkie) od wieków wykorzystuje sztukę do swoich potrzeb. W dużej mierze jest to zależność jednostronna mająca na celu uczynić ze sztuki narzędzie, które nadaje praktykom duchowym bardziej atrakcyjną oprawę, lecz często także uzależnia emocjonalnie (nie bójmy się tego przyznać).
Oto kilka najbardziej znanych przykładów:
Inne tradycje duchowe również wykorzystują sztukę do inspirowania swoich wyznawców. Jest to zjawisko powszechne. Wystarczy choćby pobieżnie przejrzeć historię naszej cywilizacji, by zauważyć, iż od samego początku posługiwaliśmy się dziełami sztuki do celów duchowych – były one częścią rytuałów oraz praktyk służących oddawaniu czci wszelakim bóstwom i innym duchowym istotom.
W tradycjach duchowych (zwłaszcza w największych religiach świata) wyraźnie widać traktowanie twórczości artystycznej jako podległej "wyższym celom". Niekoniecznie jest to coś złego, ale z pewnością takie podejście ogranicza możliwości sztuki w aspekcie pobudzania wewnętrznego rozwoju człowieka.
Sztuka to fizyczny ślad pozostawiony przez stan istnienia, który artysta osiągnął i chce zachować. Kiedy sztuka jest ścieżką duchową, obiekty sztuki stają się relikwiarzami wglądu. – Alex Grey: Misja sztuki.
Wraz z rozwojem cywilizacji wiedza duchowa uległa pogłębieniu i zaczęła wykraczać poza sztywne religijne ramy. Artyści zyskali więcej swobody w eksploracji tajemnic wszechświata. Zaczęło się pojawiać coraz więcej twórców gotowych podążać za własnymi odkryciami, czyniąc ze sztuki nową ścieżkę prowadzącą do zgłębiania duchowości – wolnej od dogmatów i ograniczeń narzucanych przez religie.
Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na takich artystów jak:
Oczywiście to tylko kilka przykładów artystów, którzy poświęcili się zgłębianiu duchowości poprzez sztukę (i na odwrót). Nie mam tutaj wystarczająco dużo miejsca na wyszczególnienie wszystkich osób, więc ograniczyłem się do kilku najciekawszych nazwisk.
Zachęcam Cię przy tym do samodzielnego poszukiwania innych inspirujących twórców, których praca przybliża do duchowej sfery życia. Znajdziesz ich z łatwością.
Nie ulega wątpliwości, że duchowość może się manifestować w sztuce na wiele różnych sposobów – także poprzez wykorzystywanie tajemniczej symboliki czy metafor odwołujących się do wewnętrznych doświadczeń.
Wiele dzieł sztuki zawiera w sobie elementy duchowości (zarówno religijnej, jak i świeckiej), które mają na celu zwrócenie uwagi odbiorcy na istotne wartości, takie jak miłość, nadzieja, miłosierdzie, wewnętrzny spokój czy transformacja.
Ostatecznie więc połączone ze sobą duchowość i sztuka stanowią integralną część ludzkiego doświadczenia; pomagają w zrozumieniu świata, siebie i innych. Sam jestem tego doskonałym przykładem, choć także wielu znanych mi artystów kroczy dokładnie tą samą ścieżką. Codziennie mam okazję obserwować, jak bardzo obie te dziedziny wpływają na rozwój człowieka oraz wszystkich istniejących społeczeństw.
Jeśli zastanawiasz się, co możesz zyskać dzięki połączeniu sztuki z duchowością, podsunę kilka dobrych przykładów:
Ogólnie rzecz biorąc, połączenie duchowości i sztuki może przynieść Ci ogromne korzyści. Część z nich zwyczajnie poprawi jakość Twojego życia, za to inne usprawnią proces twórczy. W konsekwencji staniesz się lepszym człowiekiem i artystą.
Dla mnie sztuka to sposób na pogłębienie praktyki duchowej. Wiele lat poświęciłem medytacji, rozważaniom filozoficznym i innym działaniom tradycyjnie postrzeganym jako "uduchowione". I zawsze czułem, że to wszystko jest nadal niewystarczające.
W 2012 roku (tuż przed wieszczonym wówczas powszechnie końcem świata) zacząłem pracę nad internetowym magazynem o duchowości i... coś się w moim wnętrzu niewyraźnie poruszyło. Pisanie okazało się ciekawym sposobem na praktykę duchową, choć był to zaledwie jeden z kolejnych kroków na mojej ścieżce.
Dopiero kiedy poświęciłem więcej czasu szeroko pojętej sztuce, odkryłem nowy sposób na zgłębianie własnego wnętrza. To właśnie dzięki sztuce nauczyłem się badać samego siebie (a przy okazji cały wszechświat), jednocześnie zaspokajając swoje najważniejsze duchowe potrzeby.
Jak wykorzystuję sztukę we własnej praktyce duchowej? W dużym skrócie i uproszczeniu wygląda to następująco:
Ale dość o mnie. Wróćmy do meritum.
Musisz mieć odwagę, aby zaangażować się we własną duchową podróż (po to przecież żyjesz). Można to odzwierciedlić w sztuce, ale sztuka sama cię tam nie zabierze. To nie wystarczy. Tak naprawdę musisz użyć swojego dociekliwego umysłu; zakwestionować siebie i różne bzdury występujące w świecie. Musisz unikać zaangażowania w intelektualną oraz ironiczną rozgrywkę, która cię nie wyzwoli. – Billy Childish.
Sztuka otwiera przed nami drogę do tego, co w inny sposób jest nieosiągalne. Nawet długoletnia medytacja, pustelniczy żywot czy najwymyślniejsze klasztorne reguły nie są w stanie doprowadzić człowieka do tego, co daje mu sztuka.
Czego nauczyła mnie sztuka w kontekście duchowości? Całkiem sporo, prawdę powiedziawszy. Oto kilka przykładów:
Warto zaznaczyć w tym miejscu, że nie musisz być artystą, by czerpać korzyści z łączenia duchowości i sztuki. Wystarczy zwyczajne kontemplowanie obrazu, słuchanie muzyki czy rozważania wywołane materiałem wideo – i już jesteś człowiekiem, który wykorzystuje twórczość artystyczną do własnego rozwoju.
Dzięki niej możesz rozwijać empatię, lepiej rozumieć innych ludzi oraz budować trwalsze więzi społeczne i kulturowe. Sztuka może również pomóc w odkrywaniu nowych idei i uniwersalnych wartości. Wiele dzieł zawiera w sobie duchowy przekaz, który pozytywnie wpływa na życie odbiorców.
Dlatego myślę, że warto poświęcać czas na kontakt ze sztuką w taki sposób, by stanowiła element duchowej praktyki. Jeśli tylko pragniesz lepiej poznać siebie, sztuka Ci w tym pomoże. Odkryje przed Tobą bezcenne wartości, ale i pasje mogące stać się sensem istnienia.
Związek między duchowością a sztuką jest głęboki i wielowymiarowy. W tym artykule jedynie zarysowałem najważniejsze aspekty tematu, ale nie zrażaj się. Nie chodzi przecież o to, żebym podał Ci wszystko na tacy. Wręcz przeciwnie. Moim zadaniem jest pobudzić Ciebie do myślenia i działania; do zgłębiania nowych zagadnień – być może niewygodnych, ale z pewnością wzbogacających Twoją codzienną egzystencję. W taki czy inny sposób.
Gorąco zachęcam Cię do odkrywania duchowości poprzez sztukę – jej tworzenie lub kontemplację. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą doświadczoną przez życie, czy dopiero zaczynasz swoją ziemską przygodę – nie czekaj ani chwili dłużej. Istnieje wiele sposobów na lepsze poznanie siebie, ale sztuka jest jednym z najlepszych. Jest czystą ścieżką, autentyczną i transformującą.
Pamiętaj przy tym, że Twoim celem nie powinno być stworzenie arcydzieła, które podbije świat. Masz o wiele donioślejsze zadanie przed sobą. Chodzi o wykorzystanie kreatywności do ukształtowania własnego życia. To właśnie ono powinno być tym najważniejszym dziełem sztuki, nad którym pracujesz.
Oto kilka książek, do których przeczytania zachęcam w kontekście analizowania relacji pomiędzy sztuką a duchowością:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: duchowość sztuka, jak sztuka wpływa na człowieka, duchowość i sztuka, duchowa sztuka, sztuka i duchowość.