[TOP 10] Najlepsze filmy cyberpunkowe. Wejdź w przyszłość!

Filmy cyberpunkowe
Najlepsze filmy cyberpunkowe | Fot. Pixabay

Najlepsze filmy cyberpunkowe to lista, której przygotowanie zajęło mi sporo czasu. Miałem naprawdę spory problem z wybraniem pierwszej dziesiątki. Jako miłośnik tego gatunku podszedłem do tematu wyjątkowo poważnie.

Nie będą ukrywał, że długo zastanawiałem się nad niektórymi tytułami. Na innych stronach internetowych w zestawieniach najlepszych filmów cyberpunkowych znajdują się takie pozycje jak Terminator, Robocop czy Tron.

Choć są to naprawdę świetne filmy SF, czy aby na pewno można je zaliczyć do gatunku cyberpunk? Znajdziemy w nich pewne cyber-elementy, ale… no właśnie – w moim odczuciu, czegoś w nich brakuje, by mogły znaleźć się na poniższej liście.

Czym jest cyberpunk?

Cyberpunk to jeden z najbardziej interesujących podgatunków science fiction. Typowym miejscem akcji jest tutaj miasto, w którym królują korporacje, panują bieda i przestępczość. Z powodu różnic pomiędzy poszczególnymi klasami społecznymi dochodzi często do niepokojów, demonstracji etc. Mimo wielu problemów obywatele nadal mają dostęp do zaawansowanej technologii – od cybernetycznych wszczepów po sztuczną inteligencję.

Można powiedzieć, że cyberpunk jest formą analizy współczesnego społeczeństwa oraz próbą zbadania, co może przynieść nasza przyszłość, jeśli dalej będziemy rozwijać się w obecnym kierunku.

Typowe motywy cyberpunkowe:

  • posthumanizm, często łączony z dehumanizacją społeczeństwa;
  • industrializm;
  • rządy korporacji
  • alienacja;
  • bunt;
  • alegorie filozoficzne i psychologiczne.

Najlepsze filmy cyberpunkowe

Oto moja lista najlepszych filmów cyberpunkowych. Zaznaczam, że (jak każde zestawienie na tej stronie) przygotowałem ją nie tylko w oparciu o przesłanki obiektywne. Kolejność nie jest przypadkowa, ale też odrobinę wpłynął na nią sentyment oraz moje osobiste preferencje.

Nie zmienia to faktu, że poniżej znajdziesz listę zdecydowanie najwybitniejszych dzieł filmowych z gatunku cyberpunk.


Ghost In The Shell

10. Ghost In The Shell

Ghost in the Shell (2017) to amerykańska wersja mangi o tym samym tytule (patrz też: Anime cyberpunkowe). Choć film otrzymywał mieszane recenzje, nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo ciekawy tytuł dla każdego miłośnika cyberpunku.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim zachwycający styl wizualny oraz niesamowite sekwencje akcji. Świat przedstawiony został w taki sposób, by nie ulegało wątpliwości, z jakim gatunkiem mamy do czynienia.

Zarys fabuły: Sekcja 9 – elitarna jednostka przeznaczona do zwalczania cyberterroryzmu – musi stawić czoła tajemniczemu hakerowi, pragnącemu zniszczyć korporację Hanka Robotics. Bohaterką filmu jest kobieta-cyborg o imieniu Major (właśc. Mira Killian) – ofiara ataku terrorystycznego. Jest ona prototypem cybernetycznego organizmu.

Obsada: Scarlett Johansson, Takeshi Kitano, Michael Pitt, Pilou Asbæk, Chin Han, Juliette Binoche i in.


Raport mniejszości

9. Raport mniejszości

Oparty na opowiadaniu Philipa K. Dicka Raport mniejszości z 2002 roku przedstawia losy Johna Andertona, szefa Agencji Prewencji (Precrime), która dzięki opartym o prekognicję technologiom łapie sprawcę, jeszcze zanim ten popełni przestępstwo.

Agencja działa w oparciu o wizje trzech jasnowidzów, których proroctwa dotyczące przyszłych wydarzeń zawsze się sprawdzają. Kiedy Anderton odkrywa, że ​​został zidentyfikowany jako przyszły zabójca mężczyzny, którego nigdy nie spotkał, postanawia odkryć tajemnicę tożsamości przyszłej ofiary. Staje się zbiegiem.

Obsada: Tom Cruise, Kathryn Morris, Samantha Morton, Colin Farrell i in.


Johnny Mnemonic

8. Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic (1995) to amerykańsko-kanadyjski film fabularny nakręcony na podstawie opowiadania Williama Gibsona pod tym samym tytułem. Nie da się ukryć, że Johnny Mnemonic jest cenioną częścią popkultury i bardzo dobrze odzwierciedla idee gatunku, jakim jest cyberpunk.

Fabuła: akcja filmu osadzona jest w ponurej, mocno skomputeryzowanej przyszłości. To opowieść o Johnnym, młodym człowieku posiadającym wszczepiony w głowę chip komputerowy, w którym przechowuje ściśle tajne informacje. Bohater ma za zadanie przemycić dane z Japonii do USA. Musi się spieszyć, ponieważ jeśli informacje nie zostaną wkrótce usunięte, jego głowa eksploduje.

Obsada: Keanu Reeves, Dolph Lundgren, Ice-T, Dina Meyer i in.


Gattaca

7. Gattaca – szok przyszłości

Gattaca to amerykański film z 1997 roku. Produkcja ta była nominowana w 1998 roku do Oscara, Złotego Globu, Amerykańskiej Gildii Scenografów, Nagrody Hugo, Złotego Satelity oraz dwukrotnie do Saturna. Na początku 2011 roku NASA uznała Gattacę za najbardziej realistyczny film science fiction.

Fabuła: w futurystycznym społeczeństwie, w którym biznes dominuje nad humanizmem, bogaci ludzie pragnący osiągnąć fizyczną i psychiczną doskonałość mają możliwość genetycznej modyfikacji swoich dzieci. Tymczasem dzieci poczęte w naturalny sposób są uważane za obywateli drugiej kategorii – zwłaszcza jeśli mają wady wrodzone. Bohater jest właśnie takim „niepełnowartościowym” człowiekiem. Jest niski, chorowity i nosi okulary. Nie brakuje mu jednak pasji, determinacji i wiary. A jego największym marzeniem jest zostać nawigatorem kosmicznym dla Gattaca Aerospace Corporation i wziąć udział w misji do księżyców Saturna.

Obsada: Ethan Hawke, Uma Thurman, Loren Dean, Jude Law i in.


Sztuczna inteligencja

6. A.I. Sztuczna inteligencja

A.I. Sztuczna inteligencja (2001) to amerykański film w reżyserii Stevena Spielberga na podstawie opowiadania z 1969 r. pt. Supertoys Last All Summer Long autorstwa Briana Aldissa.

Fabuła: Bohaterem filmu jest David Swinton, chłopiec żyjący w czasach, gdy lodowce się stopiły i wiele nadmorskich miast znalazło się pod wodą. Jest to także czas, kiedy ludzie żyją obok robotów. David odkrywa, że ​​nie jest biologicznym synem swoich rodziców, ale najnowocześniejszym dzieckiem-robotem, które ma zastąpić zmarłego chłopca.

Obsada: Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor, Brendan Gleeson, William Hurt i in.


Upgrade

5. Upgrade

Upgrade (2018) to niskobudżetowy (ale jakże kreatywny) film, którego reżyserem i autorem scenariusza jest Leigh Whannell, najbardziej znany z pisania scenariuszy do takich filmów jak: Piła (2004), Martwa cisza (2007), Naznaczony (2010) i Naznaczony: rozdział 2 (2013).

Fabuła: Po tym, jak jego żona została zabita podczas brutalnego napadu, Grey Trace poddaje się nowatorskiemu zabiegowi, który ma nie tylko uzdrowić jego sparaliżowane ciało, ale także ulepszyć je i zmienić w śmiercionośną broń. Implant Sztucznej Inteligencji, zwany STEM, daje Grayowi zdolności fizyczne wykraczające poza zdolności zwykłego człowieka. Tym samym pojawia się możliwość zemsty na tych, którzy zamordowali jego żonę.

Obsada: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson, Melanie Vallejo i in.


Alita

4. Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel (2019) to amerykański film akcji wyprodukowany przez Jamesa Camerona i wyreżyserowany przez Roberta Rodrigueza. Film zrealizowano na podstawie mangi autorstwa Yukito Kishiro pod tytułem Battle Angel Alita.

Fabuła: Doktor Ido znajduje na wysypisku śmieci szczątki starego cyborga. Jak się okazuje, dziewczyna nie pamięta swojej przeszłości i musi od nowa nauczyć się żyć. Chociaż Ido próbuje chronić ją przed niebezpieczeństwami współczesnego świata, Alita szybko przekonuje się, że jest kimś wyjątkowym. Z czasem bohaterka odkrywa wskazówkę dotyczącą swojej przeszłości – ma wyjątkowe zdolności bojowe, które wykraczają daleko poza możliwości innych wojowników.

Obsada: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Keean Johnson, Ed Skrein, Jennifer Connelly i in.


Matrix

3. Matrix

Matrix (1999) to australijsko-amerykański film napisany i wyreżyserowany przez rodzeństwo Wachowski (w napisach jako bracia Wachowski). Jest to pierwsza część serii. Kontynuacjami filmu są obrazy Matrix: Reaktywacja (2003) i Matrix: Rewolucje (2003).

Fabuła: Jest rok 1999. Thomas Anderson (haker o pseudonimie Neo) poznaje Morfeusza, który ma dla niego niepokojące informacje: nic z tego, co się wokół niego dzieje, nie jest prawdziwe. Okazuje się, że tak naprawdę jest rok 2199 (w przybliżeniu) i Thomas, podobnie jak większość ludzi, znajduje się w Matrixie – ogromnym systemie wirtualnej rzeczywistości, który ma na celu więzić wszystkich ludzi. Ale to nie koniec rewelacji. Neo jest, według Morfeusza, wybrańcem mogącym uwolnić ludzkość.

Obsada: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving i in.


Pamięć absolutna

2. Pamięć absolutna

Pamięć absolutna (1990) to film w reżyserii Paula Verhoevena, oparty na opowiadaniu Philipa K. Dicka (tak jest, znowu!) pt. Przypomnimy to panu hurtowo (z 1966 roku). W 2012 roku miał także premierę remake z Colinem Farrellem w roli głównej, który jednak nie może się równać z pierwowzorem (mimo znacznie lepszych efektów specjalnych).

Fabuła: Douglas Quaid to robotnik budowlany z XXI wieku, który odkrywa, że cała jego pamięć o przeszłości została sfabrykowana. Okazuje się, że w rzeczywistości jest tajnym agentem, który stał się zagrożeniem dla rządu. Poznawszy prawdę, wyrusza na Marsa, aby odzyskać swoją tożsamość i odnaleźć człowieka odpowiedzialnego za wszczepienie mu fałszywych wspomnień.

Obsada: Arnold Schwarzenegger, Michael Ironside, Sharon Stone, Rachel Ticotin, Ronny Cox i in.


Łowca androidów

1. Łowca androidów / Blade Runner 2049

Na pierwszym miejscu mamy dwa filmy. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że stanowią one wzajemnie uzupełniające się dzieła i oba są majstersztykiem cyberpunkowego kina.

Łowca androidów z 1982 roku został nakręcony na motywach powieści autorstwa Philipa K. Dicka pt. Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? i był nominowany do dwóch Oscarów i Złotego Globu. Z kolei Blade Runner 2049 w reżyserii Denisa Villeneuve’a stanowi godną kontynuację hitu w lat 80. XX wieku.

Fabuła: Los Angeles stało się ogólnokulturową dystopią korporacyjną, pełną zanieczyszczeń i latających samochodów, a także replikantów – podobnych do ludzi androidów zbudowanych przez Korporację Tyrella na potrzeby kolonizacji innych planet.

Bohaterem pierwszej części jest emerytowany policjant Rick Deckard, który zostaje zmuszony do powrotu do czynnej służby. Czwórka zbiegłych replikantów pod wodzą Roya Batty’ego przybyła na Ziemię, zabijając przy okazji kilku ludzi. Zadaniem Deckarda jest wytropienie i zniszczenie replikantów.

Akcja Blade Runner 2049 toczy się trzydzieści lat po wydarzeniach z pierwszego filmu. Oficer policji z Los Angeles trafia na ukrywaną przez lata informację, która może pogrążyć resztki społeczeństwa w chaosie. Odkrycie zmusza go do odnalezienia Ricka Deckarda, byłego łowcy androidów, który zaginął przed laty.

  • Obsada Łowcy androidów: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young, Joe Turkel, William Sanderson i in.
  • Obsada Blade Runner 2049: Ryan Gosling, Harrison Ford, Ana de Armas, Sylvia Hoeks i in.