Najlepsze gry platformowe | Fot. Mat. prasowe
Najlepsze gry platformowe na PC – wrzucając to hasło do wyszukiwarki, miałem nadzieję otrzymać zestawienie tytułów, które okażą się dla mnie interesujące. Moje kryteria były proste (jak sądziłem), lecz otrzymane wyniki w większości przypadków ich nie spełniały.
Jako że zależało mi na znalezieniu wyjątkowych gier – takich, które nie tylko dostarczą rozrywki, ale przede wszystkim zapewnią wrażenia artystyczne – musiałem przekopać się przez masę internetowych artykułów i zestawień, by znaleźć coś naprawdę wspaniałego.
Myślę, że mi się udało. Efektem mojej pracy jest poniższe zestawienie najlepszych gier platformowych, jakie są obecnie dostępne na komputerach PC.
Oczywiście lista jest subiektywna, ale to chyba nie okaże się dla nikogo zaskoczeniem. Nie będę się więc z tej cechy tłumaczył. Niemniej mam dwa kryteria, według których podejmowałem decyzje o wyborze poszczególnych tytułów do poniższego zestawienia:
Carrion to gra platformowa opracowana przez Phobia Game Studio i wydana przez Devolver Digital. Opisywana jako "odwrócony horror", pozwala graczowi kontrolować amorficzną istotę nieznanego pochodzenia, której celem jest wydostanie się z tajemniczej placówki. Po drodze potwór zabija całą masę ludzi.
Nie da się ukryć, że Carrion staje w opozycji do standardowych konwencji przyjmowanych przez większość gier dostępnych na rynku. Tutaj nie chodzi o fascynującą fabułę, eksplorację magicznego świata czy jakiś przekaz emocjonalny. Twórcy gry chyba chcą nam przypomnieć, że fikcja tworzona przez artystów może przybierać różne formy i ma potężną siłę oddziaływania.
Axiom Verge to gra platformowa należąca do gatunku Metroidvania – termin ten jest kombinacją tytułów serii gier Metroid i Castlevania. Obie produkcje niedługo po swoich premierach zyskały miano pozycji kultowych, na stałe zapisując się w historii gier komputerowych.
Akcja Axiom Verge skupia się na naukowcu, który doznaje urazu wskutek wypadku, a następnie budzi się w starożytnym, zaawansowanym technologicznie świecie. Od samego początku przeżywamy więc niezwykłą przygodę, dla której idealną wręcz oprawę stanowi piękna pikselowa grafika, stylistycznie nawiązująca do klasycznych tytułów, jak wspomniany już Metroid czy Contra.
Ciekawostka: 11 sierpnia 2021 roku miała premiera Axiom Verge 2. Produkcja stanowi niezależną całość i została skonstruowana w taki sposób, by znajomość poprzedniej części nie była wymagana.
Unravel to platformowa gra logiczna opracowana przez szwedzką firmę Coldwood Interactive i wydana przez Electronic Arts. Gra koncentruje się na Yarny, małym antropomorficznym stworzeniu zrobionym z włóczki. Gracz steruje bohaterem, wykorzystując tworzącą go włóczkę do rozwiązywania zagadek, unikania niebezpiecznych stworzeń i pokonywania przeszkód. Całkiem oryginalne.
Unravel został bardzo pozytywnie przyjęty, a wielu krytyków zgodziło się, że grafika, ścieżka dźwiękowa i ogólna atmosfera przedstawionego świata są jednymi z najmocniejszych stron gry.
W czerwcu 2018 roku premierę miała kontynuacja, Unravel 2. Moim skromnym zdaniem pierwsza część robi większe wrażenie. Być może dlatego, że ponowne wejście do świata Yarny’ego nie stanowiło już dla mnie orzeźwiającej nowości, a jedynie powtórkę z rozrywki (choć rzecz jasna na wysokim poziomie).
The Swapper to platformowa gra logiczna opracowana przez Facepalm Games – małą, niezależną firmę z siedzibą w Helsinkach w Finlandii. Jest to tytuł o tematyce science fiction, w którym gracz kontroluje człowieka, który utknął na pokładzie opuszczonej stacji kosmicznej. Bohater znajduje dość nietypowe urządzenie pozwalające mu tworzyć własne klony i przełączać swoją świadomość między nimi.
Oprawa wizualna jest utrzymana w mrocznym stylu, dzięki czemu gracz ma okazję eksplorować depresyjny świat budzący głęboki niepokój. Czytałem gdzieś, że twórcy gry ręcznie wykonali większość obiektów widocznych na ekranie, po czym przenieśli je do wirtualnego świata i wzbogacili efektami specjalnymi. Nic dziwnego, że w rezultacie powstał tak niepowtarzalny klimat.
Jest to ekspresjonistyczny, monochromatyczny klasyk, który bez wątpienia cały czas pozostaje jedną z najlepszych gier platformowych na świecie. Limbo jest enigmatyczną łamigłówką wymagającą od gracza nie tylko refleksu czy precyzji, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku.
Mroczny styl graficzny świata przedstawionego w grze robi ogromne wrażenie, natomiast makabryczne pułapki mogą niejednokrotnie zaszokować co bardziej wrażliwych graczy. Choć rozgrywka nie jest zbyt długa (grę można przejść w około 3 godziny), stanowi niezapomniane doświadczenie, zapisujące się w pamięci mocniej niż niejeden horror.
Ciekawostka: studio odpowiedzialne za Limbo, w 2016 roku wydało kolejną mroczną grę pt. Inside. Gra spotkała się z pozytywną oceną krytyków, choć moim zdaniem nie dorównuje wielkiej poprzedniczce.
FAR: Lone Sails to przygodowa gra eksploracyjna opracowana przez szwajcarską firmę deweloperską Okomotive. Gracz przemierza tutaj zdewastowany świat na pokładzie specyficznego wehikułu, przypominającego skrzyżowanie łodzi z pociągiem. Pojazd ten służy do poruszania się po dnie wyschniętego oceanu, gdzie roi się od szczątków dawno zniszczonej cywilizacji.
Tym, co wyróżnia FAR: Lone Sails, jest niezwykle artystyczna oprawa graficzna – minimalistyczna, ale po mistrzowsku równoważąca styl przedstawionego świata z treścią go wypełniającą. To gra będąca przemyślanym, starannie przygotowanym doświadczeniem (choć niepozbawionym wad), które staje się integralną częścią życia samego gracza. Zostawia bowiem w pamięci wyraźny ślad oddziałujący na emocje jeszcze długo po zakończeniu rozgrywki.
Kontynuacja uwielbianej przez wielu gry pt. Ori and the Blind Forest. Oszałamiające piękno i niezwykle klimatyczny świat – to dwie najważniejsze cechy obu gier, choć druga część wydaje się jeszcze lepsza od pierwowzoru.
Do tego dochodzi zachwycająca muzyka, która tworzy atmosferę wyciskającą łzy z oczu niejednego gracza. Ktokolwiek zagra w Ori and the Will of the Wisps, z pewnością nie będzie mógł wyjść z podziwu. Fantastyczna fabuła połączona z zapierającą dech w piersiach oprawą wizualną oraz doskonale zaprojektowaną rozgrywką – to wszystko pozwala graczowi doświadczyć niezwykle emocjonującej przygody, która na długo pozostanie w pamięci.
Narita Boy to przygodowa gra akcji opracowana przez hiszpańskie Studio Koba i wydana przez Team17. Fabuła gry skupia się na tytułowym bohaterze, który próbuje ocalić Cyfrowe Królestwo przed Stallionami.
Bardzo ważnym elementem fabuły jest duchowość, która nadaje rozgrywce specyficznego charakteru. Narita Boy to doświadczenie od początku do końca pozytywne. W dodatku twórcy garściami czerpią ze stylistyki lat 80. ubiegłego wieku, co samo w sobie czyni z gry tytuł godny uwagi ze względu na walory artystyczno-kulturowe.
Dead Cells to gra platformowa opracowana i wydana przez Motion Twin. Gracz wciela się tutaj w amorficzną, galaretowatą istotę, która przejmuje kontrolę nad zwłokami i przemierza tajemnicze lochy, przez które musi wywalczyć sobie drogę. Gracz zdobywa różnorodną broń, skarby i inne narzędzia poprzez eksplorację proceduralnie generowanych poziomów.
Pięknie ilustrowany świat, pomysłowe rodzaje broni oraz dynamiczna akcja czynią z Dead Cells niezwykle wciągający produkt. Tak bardzo, że nawet po spędzeniu wielu godzin w świecie gry nadal nie mija apetyt na walkę.
Gris to platformowa gra przygodowa stworzona przez hiszpańskiego dewelopera Nomada Studio, a wydana przez Devolver Digital. Bezsprzecznie jest to najbardziej artystyczna gra ze wszystkich wymienionych w niniejszym zestawieniu. Twórcom gry udało się przekształcić prostą platformówkę w coś naprawdę wyjątkowego – nie tylko w ujęciu grywalności, ale także (a może przede wszystkim) w kontekście przeżycia estetycznego.
Jest to iście magiczna gra, nieustannie stymulująca wyobraźnię gracza, dostarczająca mu przeżyć podobnych do tych, których doznaje miłośnik sztuki obcujący z dziełami najwybitniejszych artystów. Gris to bez wątpienia poruszające duszę dzieło sztuki cyfrowej – takie, które dobitnie udowadnia, że gra komputerowa nie jest tylko płytką rozrywką dla dzieciaków, ale może stać na tym samym poziomie, co prace wielkich mistrzów z przeszłości.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: najlepsze gry platformowe, gry platformowe 2d, gry platformowe 2d pc, gry pixelowe 2d, nowe gry platformowe, platformówki, gry platformowe najpopularniejsze tytuły, najlepsze platformówki, top 10 platformówki.