Komiksy 2023

Najlepsze komiksy z 2023 roku | Fot. Anna Shvets

Komiksy 2023 roku – najlepsze tytuły, które warto przeczytać [lista aktualizowana]

Najlepsze komiksy 2023 roku? Na to pytanie jeszcze nie ma odpowiedzi, ale już teraz pojawiło się kilka zapowiedzi, które wydają się solidnymi kandydatami na zwycięzców wszelkich rankingów komiksowej popularności.

W tym miejscu zbieram tytuły, które wydają mi się najbardziej interesujące. Oczywiście jest to lista ciągle aktualizowana, więc w każdej chwili mogę dodać coś nowego. Cały czas rozglądam się za mistrzami gatunku, żeby zmierzyć się z ich twórczością.

Zrobię to krok po kroku, zostawiając kilka tropów także dla Ciebie. Mam nadzieję, że skorzystasz i dotrzesz do czegoś wspaniałego. A przynajmniej na tyle interesującego, że zdecydujesz się poświęcić temu kilka chwil ze swojego życia.

Komiksy w 2023 roku

Ten rok może być ciężki dla wielu ludzi, ale z pewnością okaże się wspaniały dla miłośników komiksów. Mamy na tapecie kilka mocnych tytułów. Niektóre z nich to dzieła, o których wydaniu w Polsce marzyłem od jakiegoś czasu, więc nie dziw się, że jestem pełen iskrzącego entuzjazmu.

Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji

Wypadek na polowaniu

Autorzy: David L. Carlson, Landis Blair

Wydawca: Lost in Time

Premiera: 23 stycznia 2023

Opis wydawcy: Te trzaski świadczą o miłości.

Ojciec i syn siedzą w ciemnym pokoju, rozmawiając o sprawach, które już dawno powinni byli poruszyć. Jeden nie widzi, drugi nie słucha. Albo odwrotnie. Jeden kłamie, drugi nie rozumie, czym jest prawda. Albo odwrotnie. Jeden być może jest niewinny, drugi być może kocha. Obu zależy, by miało to znaczenie.

Wypadek na polowaniu Davida L. Carlsona i Landisa Blaira to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami opowieść o tragicznym dojrzewaniu, ojcostwie, odkupieniu oraz znajomości Matta Rizzo z Nathanem Leopoldem, którego morderstwo czternastolatka wstrząsnęło całą Ameryką. O tym, jak wiele rzeczy może się okazać pułapką: podróż przez najświetniejszą światową literaturę i zawarte w niej dzieje grzechu, pejzaż amerykańskiego snu albo kokon, w którym zamykamy najbliższych, żeby ich chronić.

  • 2021 – Nagroda za najlepszy komiks na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême;
  • 2021 – Nagroda Główna Czytelniczek "Elle" w kategorii "Dokumenty";
  • 2020 – Nagroda Ouest France / Quai des Bulles.

Kosmos

Kosmos

Autorzy: Pat Perna, Fabien Bedouel

Wydawca: Timof Comics

Premiera: 2023

20 lipca 1969 roku ludzie na całym świecie zasiedli przed telewizorami, by obserwować niezwykły wyczyn amerykańskiego programu kosmicznego. Oto człowiek wylądował na Księżycu. I to przed Sowietami! Mimo obaw wszystko poszło dobrze. Jednak po opuszczeniu lądownika Armstrong odwraca się i nagle zamiera. W wizjerze jego hełmu odbija się radziecka flaga.

Kosmos to alternatywna historia, w której to Związek Radziecki wygrał wyścig na Księżyc. Autorzy stworzyli nietuzinkowy komiks, który sprawi, że będziesz drapać się po głowie. Po mistrzowsku narysowana opowieść, intrygująca narracja oparta na dobrze przemyślanym planie. Jest też nagły zwrot akcji, który wytrąca Czytelnika z równowagi. To epicka przygoda dla każdego fana kosmicznej eksploracji.

Lucy

Lucy

Autorzy: Patrick Norbert, Tanino Liberatore

Wydawca: Kultura Gniewu

Premiera: 7 marca 2023

Oto poetycka opowieść o Lucy – żyjącej dawno temu praprzodkini współczesnych ludzi. Jej droga do przebudzenia świadomości jest pełna niebezpieczeństw. Przez dżunglę, macierzyństwo, strach, zamyślenie... bohaterka zmierza do odkrycia tajemnicy świata, w którym żyje.

Lucy to album, przy którym można snuć refleksje o naturze człowieka, marzyć o historii ludzkości w całej jej rozciągłości czasowej. To z pewnością nie jest zwyczajny komiks, dostarczający jedynie płytkiej rozrywki. To coś znacznie, znacznie więcej.

Warto zwrócić uwagę, że za oprawę graficzną Lucy odpowiada nie kto inny jak Tanino Liberatore – autor kultowego już Ranxa.

Septentryon

Septentryon

Autor: André Houot

Wydawca: Studio Lain

Premiera: 2023

Odległa, bliżej nieokreślona przyszłość. Pustynia Anteden jest uważana za obszar skażony. Nikt się tam nie zapuszcza. Jest to ogromne cmentarzysko wraków i siedlisko śmiercionośnych wirusów. Tak przynajmniej twierdzą władze, które zabraniają wstępu na ten teren.

Pewien mężczyzna nieopatrznie interweniuje podczas sprzeczki pomiędzy włóczęgą a oddziałem żołnierzy. W efekcie jego los wstępuje na całkowicie nowe tory. Mężczyzna zostaje uwięziony. Co prawda udaje mu się uciec, ale dociera do skażonej strefy. Tam odkrywa społeczność walczącą o przetrwanie. A to dopiero początek opowieści.

Thorinth

Thorinth

Autor: Nicolas Fructus

Wydawca: Studio Lain

Premiera: 2023

Komiks przenosi Czytelnika na odległą planetę, gdzie szalony naukowiec zbudował fortecę, by badać tajemnice ludzkiego mózgu. Jest to dom szaleńców, wyrzutków i nieobliczalnych osobników wszelkiej maści.

Autor przedstawia w swojej opowieści Esiath, która – chcąc zawładnąć fortecą – stworzyła golema. Ten jednak wyzwolił się spod kontroli swojej stwórczyni i sam przejął władzę.

Do tego wszystkiego pojawia się pewien mężczyzna, który pragnie uratować ukochaną.

Mazeworld

Mazeworld

Autorzy: Alan Grant, Arthur Ranson

Wydawca: Studio Lain

Premiera: 2023

Adam Cadman jest pierwszym człowiekiem powieszonym w Wielkiej Brytanii od 1964 roku. Gdy życie uchodzi z jego ciała, nagle budzi się on w zadziwiającym świecie. Jest to miejsce, w którym zarówno architektura, jak i społeczeństwo opierają się na labiryntach.

To jednak nie koniec niespodzianek. Z niewiadomych przyczyn bohater nie jest w stanie zdjąć z głowy kaptura i pętli skazańca. Zostaje uznany za długo wyczekiwanego wybawcę – "The Hooded Man". Skutek jest łatwy do przewidzenia. Adam zostaje wplątany w spisek mający na celu obalenie tyrana rządzącego dziwnym światem labiryntów.

Historia jest bardzo dobrze napisana, pozwala Czytelnikowi samodzielnie poskładać wszystko do kupy. Towarzyszące scenariuszowi fotorealistyczne ilustracje natychmiast wciągają tak mocno, że nie sposób nie poczuć się częścią wydarzeń. Myślę, że łatwo można uznać, iż Mazeworld to coś znacznie więcej niż standardowa historia fantasy.

Sha

Sha

Autorzy: Pat Mills, Olivier Ledroit

Wydawca: Studio Lain

Premiera: 3 marca 2023

We Francji w XV wieku polowania na czarownice osiągnęły szczyt. Inkwizycja jest wszędzie. Lara, szesnastoletnia dziewczyna, zostaje skazana na śmierć. Zanim umrze, przeklina swoich oprawców i przysięga, że wróci, by ich ukarać.

Fabuła przeskakuje do Ameryki, Nowego Edenu w XXI wieku. Bogini Sha bezlitośnie atakuje swoich wrogów. Mści się na wszystkich, którzy są zamieszani w śmierć Lary. Inspektor Duffy zostaje przydzielony do schwytania okrutnej morderczyni. Jednocześnie zastanawia się, dlaczego czuje dziwną więź z tropioną przez siebie kobietą.

To dystopijne science fiction jest pełne przemocy, a więc nie polecam Czytelnikom o słabych nerwach tudzież wrażliwych jelitach.

Hotel na skraju lasu

Hotel na skraju lasu

Autorzy: Magdalena i Michał Hińcza

Wydawca: Kultura Gniewu

Premiera: 7 marca 2023

Opis wydawcy: Hipnotyczny i niepokojący debiut polskich autorów!

Daleko od ludzkich osad, między połaciami gęstych lasów znajduje się hotel – ostoja dla wędrowców, zagubionych podróżników i zasiedziałych gości. Jednak nie każdy może liczyć tu na nocleg, zwłaszcza od kiedy niesie się wieść o dziwnych zdarzeniach, a przyroda zdaje się wysyłać niepokojące sygnały – deszcz nie ustaje, roślinność jest jakby bujniejsza niż zwykle, a zwierzęta zaczynają się nietypowo zachowywać.

Magdalena i Michał Hińcza w pierwszej części swojego debiutanckiego komiksu Hotel na skraju lasu zapraszają Czytelnika do świata zbudowanego chropowatą kreską, wydobywającą z cienia rysy bohaterów i niepokojące ruchy zwierząt. Powietrze jest tu gęste i wilgotne, rozległe krajobrazy kontrastują z dusznością mrocznych pokoi, a mgła i leśne gęstwiny budują niezwykły nastrój grozy. Świat natury, pozornie oswojony, z każdą planszą staje się bardziej niepokojący, a kolejne tajemnicze zwroty akcji nie pozwalają się od tej historii oderwać.

Miasto Innych

Miasto Innych

Autorzy: Steve Niles, Bernie Wrightson

Wydawca: Kboom

Premiera: 20 stycznia 2023

Staś Bludowski to morderca odczuwający tylko jedną emocję. Jest nią gniew. Nic dziwnego, że zabijanie przychodzi mu niezwykle łatwo. I całkiem nieźle z tego żyje. Przynajmniej do dnia, gdy próbuje zabić kogoś, kto po prostu nie chce umrzeć. Bohater poznaje zadziwiający sekret. To odkrycie prowadzi ścieżką, na której w końcu trzeba będzie podjąć decyzję – czy jest się człowiekiem, czy "Innym".

Ta mroczna opowieść nie jest dla każdego. Wciąga Czytelnika w makabryczną otchłań, która może drastycznie odmienić co wrażliwsze umysły. Czy możesz czytać Miasto Innych? Możesz. Ale czy się odważysz? To już zupełnie inna bajka. A właściwie nie bajka... raczej koszmar pełen mrocznych niuansów rozrywających ludzką duszę na strzępy. Tak tylko ostrzegam...

------
Część opisów komiksów pochodzi od wydawców.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: najpopularniejsze komiksy 2023, najlepsze komiksy 2023, nowe komiksy 2023, top komiksy 2023, komiksy 2023, 10 najlepszych komiksów 2023, jakie komiksy z 2023 roku, ranking komiksów 2023.