Czym jest mikro esej? | Fot. Peter Olexa
Mikro esej to interesująca forma twórczości – krótka, wręcz powściągliwa i mocno skoncentrowana na konkretnym temacie. Zawiera w sobie minimalny zasób informacji, tworząc przy tym wyrazisty obraz lub przekazując jasno określone emocje.
W mikro eseju słowa autora odzwierciedlają dobrze zdefiniowaną perspektywę w charakterystyczny dla niego sposób. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że mamy do czynienia z jednym z najprostszych narzędzi służących do poznania myśli drugiego człowieka.
Mikro esej to jednostronicowy tekst literacki lub naukowy, bardzo często stanowiący podsumowanie określonej idei czy innego dzieła (np. książki, artykułu). Można go poświęcić praktycznie każdemu tematowi.
Z całą pewnością mikro esej można traktować jako literacki trening. Pozwala bowiem uczyć się zwięzłego i jasnego wyrażania myśli, a przede wszystkim stosowania odpowiedniej kompozycji utworu.
W gruncie rzeczy mikro esej charakteryzuje się takimi samymi cechami jak typowy esej. Jedyną różnicą jest długość tekstu.
Jak długi powinien być mikro esej?
W tej kwestii nie ma z góry ustalonych zasad czy nienaruszalnych reguł. Niemniej większość mikro esejów nie jest dłuższa niż jedna strona (około 500 słów).
Cechy dobrego mikro eseju:
Istnieje wiele rodzajów sztuki; wiele sposobów na wyrażanie siebie. Wszystkie pomagają w wewnętrznym rozwoju oraz w przedstawianiu pewnych historii lub idei. I choć czasami może się wydawać, że niektóre dzieła sztuki są jedynie stratą czasu, w rzeczywistości stanowią bezcenne narzędzia. Nawet jeśli są na pierwszy rzut oka bardzo niepozorne.
Mikro eseje pomagają mi w następujących kwestiach:
Dawno temu próbowałem pisać dziennik, ale to nie dla mnie. Nie jestem typem, który tworzy z regularnością fabryki, wypluwającej z siebie jeden produkt za drugim. Jestem wcieleniem chaosu i pasji – tworzę, kiedy czuję taką potrzebę. I zamiast skupiać się na otaczającej mnie rzeczywistości, od zawsze koncentruję się na tym, co porusza się niemrawo w moim wnętrzu.
Zdarzało się jednak, że doświadczałem czegoś w swoim życiu, co po prostu musiałem zanotować. Przez jakiś czas robiłem to w formie wierszy, ale często potrzebowałem czegoś innego. Poezja nie sprawdza się w każdym przypadku.
Jeśli jakaś książka wzbudziła we mnie wyjątkowe emocje, sięgałem po kartkę papieru i pisałem. Jeśli byłem świadkiem szokującego wydarzenia, pisałem. Jeśli poznawałem niezwykle frapującą ideę, pisałem. I w wielu innych przypadkach – ilekroć czułem taką potrzebę – pisałem krótkie notatki.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.
Autor: Wojciech Zieliński
Spędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.
Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: mikro-esej, krótki esej, mikro esej, micro esej, mini esej, jak napisać esej, mikro eseje, mikroesej, mikroeseje.