Najlepsze seriale wszech czasów

Poznaj najlepsze seriale wszech czasów | Fot. Andrea Piacquadio

[12] Najlepsze seriale wszech czasów, czyli co koniecznie trzeba obejrzeć

Przygotowałem dla ciebie szczególną listę i wybrałem najlepsze seriale wszech czasów – produkcje, które w swojej kategorii są niezwyciężone. Dostarczają nie tylko wyśmienitej rozrywki, ale też są źródłem czegoś o wiele cenniejszego: doświadczeń kształtujących światopogląd.

Nie da się ukryć, że seriale oferują nam to, czego nie jest w stanie dać żaden film pełnometrażowy – rozciągniętą w czasie historię umożliwiającą zagłębianie się w życie bohaterów przez wiele lat (w ich motywy, rozterki, marzenia). To zupełnie coś innego niż pełna fajerwerków wizyta w kinie.

Telewizja jeszcze do niedawna była bezsprzecznie ulubioną formą rozrywki większości ludzi. Obecnie się to zmienia i nasze serca podbija Internet, ale z telewizji wciąż pozostało coś, co uwielbiamy – seriale.

Problem w tym, że istnieje naprawdę sporo tytułów, które możemy oglądać. W tym cyfrowym potopie trzeba nauczyć się dobrze wybierać najkorzystniejsze prądy, by nie utonąć. Jeśli chcesz poświęcić część swojego życia (często długie godziny) dla jakiegoś serialu, pragniesz mieć pewność, że wybierzesz coś naprawdę wartościowego.

Najlepsze seriale wszech czasów

Niektóre seriale są zdecydowanie lepsze od innych. Nawet jeśli jakaś produkcja ma wierną rzeszę fanów, nie oznacza to, że serial jest naprawdę wartościowy. Często jest wręcz odwrotnie – miernej jakości produkcje ciągną się latami, podczas gdy naprawdę dobre znikają po zaledwie kilku sezonach.

Aby więc nie zmarnować swojego czasu, musimy dzisiaj posługiwać się takimi listami jak ta przygotowana przeze mnie.

Kwestia techniczna: z poniższej listy zostały wyłączone seriale animowane oraz komediowe (sitcomy), ponieważ dla nich stworzyłem osobne rankingi.

12. Mentalista

Oryginalny tytuł: The Mentalist
Emisja: 2008-2015
Liczba sezonów: 7
Gatunek: dramat, kryminał
Obsada: Simon Baker, Robin Tunne, Tim Kang, Owain Yeoman, Amanda Righetti i in.

Patrick Jane jest konsultantem w kalifornijskim Biurze Dochodzeniowym. Jego wyjątkowa przydatność ma źródło w szczególnym darze wnikliwej obserwacji i czytania ludzi. Jane przez lata rozwijał karierę jako medium. Nie dysponował jednak żadnymi nadprzyrodzonymi zdolnościami. Po prostu nauczył się odczytywać subtelne znaki dostarczane przez nieświadomych niczego ludzi.

Wydaje się, że historia jest dość prosta. Ot, mamy kolejny serial o genialnym detektywie i konsultancie, rozwiązującym tajemnice zbrodni popełnianych przez ludzi. W tym wypadku mamy jednak drugie dno. Okazuje się bowiem, że Patrick Jane chce się zemścić na człowieku, który zabił jego żonę i córkę – na genialnym mordercy posługującym się pseudonimem Red John.

Mentalista

11. Rodzina Soprano

Oryginalny tytuł: The Sopranos
Emisja: 1999-2007
Liczba sezonów: 6
Gatunek: dramat, kryminał
Obsada: James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Steven Van Zandt, Tony Sirico i in.

Szef mafii z New Jersey, Tony Soprano, zajmuje się sprawami osobistymi i zawodowymi, które poważnie wpływają na jego stan psychiczny, prowadząc do poszukiwania profesjonalnej porady psychiatrycznej. Akcja tego serialu, będącego nowatorskim spojrzeniem na życie fikcyjnego mafioso, jest prezentowana głównie z perspektywy pierwszej osoby. Widzimy Tony'ego w pracy, w domu i na terapii. Czarna komedia jest tutaj przeplatana dość agresywną dramaturgią i przemocą.

Rodzina Soprano

TOP 10 najlepszych seriali

Po małej rozgrzewce przechodzimy do głównej rozgrywki. Pierwsza dziesiątka najlepszych seriali w historii przedstawia się następująco:

10. Strefa mroku

Oryginalny tytuł: The Twilight Zone
Emisja: 1959-1964 (1 seria), 1985-1989 (2 seria), 2002-2003 (3 seria)
Liczba sezonów: 5 (1 seria), 3 (2 seria), 1 (3 seria)
Gatunek: dramat, fantasy, horror
Obsada: Rod Serling (narrator)

Strefa mroku to miejsce, które istnieje w dowolnym momencie, przestrzeni lub czasie... ale zawsze wtedy, gdy najmniej się tego spodziewasz. Gdy znajdziesz się w świecie nieograniczonych możliwości, uważaj na to, co mówisz lub robisz. Właściwe decyzje mogą pomóc ci znaleźć drogę powrotną. Niewłaściwe decyzje często prowadzą do szaleństwa, śmierci lub czegoś jeszcze gorszego.

Strefa mroku jest serialem, w którym każdy odcinek przedstawia osobną historię. Scenariusze często są oparte na popularnych klasycznych dziełach literatury fantasy, science fiction czy horrorach, m.in.: utworach Ambrose’a Bierce, Lewisa Padgetta, Arthura C. Clarke, Stephena Kinga, Grega Beara, Harlana Ellisona, Raya Bradbury’ego.

Od 2019 roku emitowana jest kolejna odsłona tego kultowego już serialu, ale miejsce na tej liście dotyczy tylko poprzednich, zakończonych już sezonów.

Strefa mroku

9. Z archiwum X

Oryginalny tytuł: The X-files
Emisja: 1993-2002, 2016-2018
Liczba sezonów: 11
Gatunek: dramat, kryminał, science fiction
Obsada: David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis, Robert Patrick, Tom Braidwood i in.

Dwoje agentów FBI, Fox Mulder i Dana Scully, pracują w wydziale zwanym Archiwum X, który bada przypadki niewyjaśnionych zjawisk paranormalnych. Mulder szczerze wierzy w UFO i inne nadprzyrodzone zjawiska, tymczasem Scully jest sceptykiem postrzegającym rzeczywistość przez pryzmat nauki.

Z archiwum X to prawdziwa legenda, która zmieniła życie (mam nadzieję, że na lepsze) wielu serialowych maniaków na całym świecie. Sam siadywałem przed ekranem telewizora z wypiekami na twarzy, ilekroć miał się zacząć kolejny odcinek. Tak głęboko zakonspirowanej teorii spiskowej nie widziałem chyba w żadnej innej produkcji.

Z archiwum X

8. Miasteczko Twin Peaks

Oryginalny tytuł: Twin Peaks
Emisja: 1990-1991, 2017
Liczba sezonów: 2+1
Gatunek: dramat, kryminał, surrealizm
Obsada: Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Lara Flynn Boyle i in.

Ciało młodej dziewczyny zostaje wyrzucone na plażę w pobliżu sennego miasteczka o nazwie Twin Peaks w stanie Waszyngton. Agent specjalny FBI, Dale Cooper, zostaje wezwany do zbadania jej zagadkowej śmierci i odkrywa sieć tajemnic, która ostatecznie prowadzi go głęboko do serca pobliskiego lasu i... własnej duszy.

Miasteczko Twin Peaks jest specyficznym serialem z dużą dozą surrealizmu. Z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Niemniej jest to jeden z najbardziej kultowych seriali wszech czasów. Styl Davida Lyncha na stałe zapisał się w świadomości widzów. Miasteczko Twin Peaks to jeden z najchętniej oglądanych seriali lat 90. XX wieku; zyskał uznanie krytyków na całym świecie i oczywiście może poszczycić się ogromną rzeszą oddanych fanów. Obecnie można śmiało stwierdzić, że stał się ikoną popkultury, do której odwołują się dzieła licznych twórców na wszystkich kontynentach naszej planety.

Miasteczko Twin Peaks

7. Battlestar Galactica

Oryginalny tytuł: Battlestar Galactica
Emisja: 2004-2009
Liczba sezonów: 4
Gatunek: science fiction
Obsada: Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Tricia Helfer, Grace Park, Katee Sackhoff i in.

Druga wojna przeciwko Cylonom dobiegła końca, a Dwanaście Kolonii zostało zniszczonych. Teraz komandor Adama z Battlestar Galactica i prezydent Laura Roslin dowodzą flotą uchodźców, która wyruszyła w poszukiwaniu legendarnej, zagubionej trzynastej kolonii, Ziemi. Istnieje jednak wiele zagrożeń, którym ludzie muszą stawić czoła. Oprócz atakujących flotę Cylonów pojawia się wiele innych problemów.

Battlestar Galactica to jeden z najlepszych seriali science fiction, jakie kiedykolwiek powstały. Pomimo upływu lat nadal nie mamy żadnej produkcji, która może się z nim równać. Battlestar Galactica bije na głowę nawet tak popularne seriale jak Star Trek, Babylon 5 czy filmy pokroju Star Wars. To kultowy klasyk, który każdy powinien obejrzeć.

Battlestar Galactica

6. Gra o tron

Oryginalny tytuł: Game of Thrones
Emisja: 2011-2019
Liczba sezonów: 8
Gatunek: fantasy
Obsada: Peter Dinklage, Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Maisie Williams, Lena Headey i in.

Na mitycznym kontynencie Westeros kilka potężnych rodzin walczy o kontrolę nad Siedmioma Królestwami. Gdy w królestwach ludzi wybucha konflikt, starożytny wróg ponownie powstaje, aby zagrozić im wszystkim. Tymczasem ostatni spadkobiercy niedawno odsuniętej od władzy dynastii pragną odzyskać tron.

Choć Gra o tron miała swoje wzloty i upadki, a wielu widzów było rozczarowanych ostatnim sezonem, nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z najgłośniejszych seriali ostatnich lat. Szał, jaki panował wśród fanów, odbił się szerokim echem w całym Internecie. Chociaż ja, przyznaję się bez bicia, o wiele lepiej bawiłem się podczas czytania książkowego oryginału.

Gra o tron

5. Dr House

Oryginalny tytuł: House, M.D.
Emisja: 2004-2012
Liczba sezonów: 8
Gatunek: dramat, medyczny, tajemnica
Obsada: Hugh Laurie, Omar Epps, Robert Sean Leonard, Jesse Spencer, Lisa Edelstein, Bobbin Bergstrom, Jennifer Morris, Olivia Wilde i in.

Serial opowiada o życiu antyspołecznego, uzależnionego od leków przeciwbólowych, aroganckiego (ale i dowcipnego) lekarza Gregory'ego House'a. On i jego zespół lekarzy próbują leczyć złożone i rzadkie choroby. Każdy odcinek to tytaniczna walka z tajemniczymi schorzeniami, ale nie tylko. Lekarze muszą się zmierzyć także z własnymi słabościami, lękami czy problemami związanymi z wzajemnymi relacjami.

Przyznam się bez bicia, że nie jestem miłośnikiem seriali medycznych. Gdyby to zależało jedynie od moich upodobań, Dr House pewnie nie znalazłby się na tej liście. Jednak czasem każdy człowiek musi odłożyć na bok własne uprzedzenia, kiedy staje oko w oko z dziełem tak wybitnym, że nie jest w stanie odmówić mu wielkiej wartości. Takim dziełem jest właśnie Dr House – serial, który nawet ja oglądałem ze sporym zainteresowaniem.

Dr House

4. Sherlock

Oryginalny tytuł: Sherlock
Emisja: 2010-2017
Liczba sezonów: 4 (jak dotąd; podobno istnieje możliwość kontynuacji)
Gatunek: dramat, kryminał, tajemnica
Obsada: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Rupert Graves, Louise Brealey i in.

W tej uwspółcześnionej wersji opowieści Conana Doyle'a Sherlock Holmes mieszka na początku XXI wieku w Londynie, lecz nadal pozostaje najwybitniejszym detektywem w dziejach. Pomimo wszechobecnych nowoczesnych technologii to ludzki umysł dzierży palmę pierwszeństwa.

Holmes w tym serialu to człowiek tak samo ekscentryczny i skomplikowany jak w oryginale. Jednakże tym razem jego praca oraz relacje z Watsonem zostały przedstawione w tak niesamowity sposób, że nie ma możliwości oderwania się od ekranu nawet na chwilę. Choć sam serial jest dość krótki (sezony liczą sobie zaledwie po 3-4 odcinki), został stworzony w taki sposób, że pozostawia po sobie niezatarte wrażenie obcowania z wybitnym dziełem – nie tylko sztuki filmowej, ale i pisarskiej (mam na myśli scenariusz).

Sherlock

TOP3 - najlepsze seriale

Już jesteśmy. Na podium. Oto najlepsze seriale wszech czasów, czyli absolutne mistrzostwo w całej historii odcinkowych opowieści.

3. Dexter

Oryginalny tytuł: Dexter
Emisja: 2006-2013
Liczba sezonów: 8
Gatunek: dramat, kryminał
Obsada: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Luna Lauren Velez i in.

Dexter Morgan, analityk Departamentu Policji w Miami Metro, wiedzie podwójne życie. Kiedy nie pomaga wydziałowi zabójstw w rozwiązywaniu spraw, spędza czas na polowaniu i zabijaniu złych ludzi, którzy wymykają się wymiarowi sprawiedliwości. Nie jest to jednak mściciel pokroju marvelowskiego Punishera. To seryjny zabójca, który jest uzależniony od zabijania. Jedynie Kodeks, którego Dexter się trzyma, chroni zwyczajnych ludzi przed jego żądzą.

Nie da się ukryć, że Dexter to niezwykle oryginalny serial. Najoryginalniejszy ze wszystkich, jakie do tej pory powstały. Jego bohaterem nie jest bowiem człowiek, któremu chcielibyśmy się w jakikolwiek sposób narazić. To nie jest superbohater walczący z przestępczością ani godny podziwu lekarz czy błyskotliwy prawnik. To nie jest zwyczajna postać, jakich pełno w innych serialach. To seryjny morderca.

Jak więc można z zapartym tchem śledzić jego poczynania? To trzeba sprawdzić samemu. Ze swojej strony mogę tylko napisać, że ja od pierwszego odcinka byłem zafascynowany opowiadaną historią. Nie mogłem się od niej oderwać i na każdy kolejny odcinek czekałem z tak ogromną niecierpliwością, jak na żaden inny serial. Może z wyjątkiem Notatnika śmierci, ale to produkcja na zupełnie inną listę.

Dexter

2. Breaking Bad

Oryginalny tytuł: Breaking Bad
Emisja: 2008-2013
Liczba sezonów: 5
Gatunek: dramat, kryminał, thriller
Obsada: James Bryan Cranston, Anna Gunn, Aaron Paul, Betsy Brandt, RJ Mitte, Dean Norris i in.

Kiedy u nauczyciela chemii Waltera White'a zdiagnozowano raka w trzecim stadium i dano mu tylko dwa lata życia, ten uznaje, że nie ma nic do stracenia. Zdeterminowany, aby zapewnić swojej rodzinie bezpieczną przyszłość, Walt rozpoczyna karierę przestępczą. Udowadnia, że jest niezwykle biegły w produkcji i sprzedaży metamfetaminy, co czyni za pośrednictwem jednego ze swoich byłych uczniów. Serial bada, w jaki sposób śmiertelna choroba wpływa na moralność zwykłego, ciężko pracującego człowieka.

Breaking Bad

1. Zagubieni

Oryginalny tytuł: Lost
Emisja: 2004-2010
Liczba sezonów: 6
Gatunek: dramat, science fiction, przygodowy
Obsada: Josh Holloway, Evangeline Lilly, Matthew Fox, Terry O'Quinn, Jorge Garcia, Naveen Andrews, Yunjin Kim i in.

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość pasażerów ocalałych z katastrofy samolotu Oceanic Flight 815 są ze sobą dramatycznie powiązane. Gdy w poszukiwaniu odpowiedzi trzeba też walczyć o przetrwanie na tajemniczej wyspie, rozpoczyna się wyścig... no właśnie, z czym? Każdy odkryty sekret rodzi kolejne pytania, gdy grupka nieznajomych szuka ucieczki z wyspy. Każdy kolejny dzień to wyzwanie przekraczające ludzkie pojęcie. A im dalej w las (że tak powiem), tym więcej niebezpieczeństw i zagadek.

Spośród wszystkich świetnych seriali, które debiutowały w ostatnich trzech, czterech dekadach, Zagubionych można zaliczyć do najbardziej legendarnych. Zwroty fabuły były tutaj oszałamiające i nieprzewidywalne. Aż trudno uwierzyć, że ktoś w ogóle mógł wpaść na takie pomysły. A wszystko zaczęło się tak prosto...

Zagubieni

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: najlepsze seriale wszech czasów, ranking seriali, top seriale, lista seriali, najlepsze seriale, polecane seriale, seriale ranking, ranking najlepszych seriali, wciągające seriale, top seriale wszechczasów.