Ciemność – cytaty o ciemności

Ergo Proxy, epizod 9 (serial TV)

Ten, który błądzi w ciemnościach tęskni za światłem. Lecz gdy w końcu je odnajduje, zostaje nim oślepiony i sparaliżowany bólem. Tym właśnie jest prawda. Pewnego dnia twoje oczy oślepi jej blask i wtedy dowiesz się, czym jest wieczny mrok.

Vladimir Nabokov, Leonardo

Noc jest zawsze z nami, w tym lub innym miejscu, wewnątrz nas podczas jednej części doby, podczas drugiej – na zewnątrz.

Plath Sylvia, Szklany klosz

Pomyślałam, że najcudowniejszą rzeczą na świecie jest cień. Miliony ruchomych kształtów i zaułków cienia. Cień w szufladach biurek, w szafach i walizkach, pod domami, pod drzewami i kamieniami, pod powiekami ludzi, pod ich uśmiechami i jeszcze długie, bezkresne kilometry cienia po ciemnej stronie naszego globu.

Orson Scott Card, Zaginieni chłopcy

Nawet w najbardziej mrocznym miejscu można znaleźć światło.

Lawrence Durrell, Kwartet aleksandryjski: Justyna

Świat przede wszystkim jest chaosem, a w chaosie kryje się mroczne sedno.

Terry Pratchett, Równoumagicznienie

Bywają też istoty tak potworne, że nawet ciemność się ich lęka.

Większość ludzi nie ma o tym pojęcia. I bardzo dobrze, ponieważ świat nie mógłby normalnie funkcjonować, gdyby wszyscy leżeli w łóżkach z kołdrami naciągniętymi na głowy - a to właśnie by nastąpiło, gdyby zdawali sobie sprawę, jaka groza tkwi za barierą grubości cienia.

Kłopot w tym, że ludzie zainteresowani magią i mistycyzmem spędzają wiele czasu buszując na samej granicy światła. I zostają dostrzeżeni przez Stwory z Piekielnych Wymiarów. A te z kolei starają się ich wykorzystać w swych niestrudzonych wysiłkach przebicia się do tej szczególnej Rzeczywistości.

Martin Luther King Jr.

Tylko w ciemności można zobaczyć gwiazdy.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategoria: Moja kolekcja cytatów