Dinara Kasko: Geometryczne ciasta z drukarki 3D

Dinara Kasko

Dinara Kasko, młoda mistrzyni cukiernictwa z Ukrainy, to ktoś naprawdę wyjątkowy. Przekracza granice dotychczas niewyobrażalne. Przynajmniej w przypadku produkowania słodkości na nasze stoły.

Pani Kasko tworzy coś naprawdę pięknego. Używając oprogramowania komputerowego do modelowania 3D oraz drukarki trójwymiarowej, produkuje niezwykłe desery o geometrycznych kształtach. Unikalny styl i oryginalna technika są wynikiem jej wcześniejszej pracy jako architekt.

Jak sama opowiada, zaczęła piec ciasta tak jak większość gospodyń domowych. Zaczynała od prostych ciasteczek i ciast, ale szybko zasmakowała (sic!) w swojej pasji. Pieczenie stało się dla niej o wiele bardziej interesujące niż praca zawodowa.

Geometryczne ciasta

Dinara Kasko określa siebie jako kreatywną osobę, niezmiernie zainteresowaną sztuką. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Architektury i Wzornictwa przez kilka lat pracowała w zawodzie, ale to okazało się niewystarczające. Jej ostatecznym celem zawsze było poszukiwanie piękna. Czy je odnalazła? Wystarczy spojrzeć na zebrane poniżej zdjęcia, by szybko odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Kasko wykorzystuje technologię modelowania 3D do tworzenia silikonowych modeli swoich tortów. Najpierw wykonuje projekt w 3DMAX, a następnie drukuje główny model na drukarce 3D. Tak powstaje specjalna forma, dzięki której możliwe jest tworzenie wspaniałych geometrycznych ciast. Wyraźnie przypominają one swoim kształtem projekty współczesnej architektury. Jednakże zamiast z betonu, szkła lub stali są wykonane z żelatyny, bezy czy czekolady.

Dinara Kasko Dinara Kasko Dinara Kasko Dinara Kasko Dinara Kasko Dinara Kasko

Projektantka, w wywiadzie dla So Good Magazine, tak mówi o swojej pracy:

W swoich projektach wykorzystuję takie geometryczne zasady konstrukcyjne jak triangulację, diagram Woronoja, biomimikrę. Biomimikra wykorzystuje modele, systemy i elementy natury, ogólnie makroelementy. Może to być cokolwiek, fragmentacja rozszerzającej się w spiralę muszli, struktura ziół lub forma, jaką przyjmują bąbelki.

Dinara Kasko Dinara Kasko Dinara Kasko Dinara Kasko

Na zakończenie dodam jeszcze kilka słów od siebie. Oglądając dzieła Dinary Kasko, byłem zachwycony. Przyznaję się bez bicia, że chętnie zamówiłbym jakiś tort. Może spędzę część wakacji na Ukrainie i wówczas skorzystam z okazji... I tu pojawia się problem. W moim odczuciu dość poważny. O co mi chodzi? No cóż, nie wiem, czy mógłbym zniszczyć tak piękny projekt tylko po to, by go zjeść. Obawiam się, że nie tknąłbym go nawet palcem. Szkoda zaburzać doskonałość.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat niesamowitych wyrobów Dinary Kasko, zajrzyj na jej stronę internetową.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategoria: Inspirujący artyści