Globalizacja – cytaty o globalizacji

Celia S. Friedman, Obcy brzeg

W świecie, w którym dane są królewską monetą, a transmisji strzegą jedynie wymyślone przez człowieka szyfry i zawodne urządzenia, nie ma czegoś takiego jak tajemnica.

Lawrence Lessig, Wolna kultura

Jesteśmy świadkami narodzin nowego kapitalizmu, w którym źródłem największej akumulacji kapitału nie jest już produkcja przemysłowa, ale przetwarzanie symboli, wiedzy, idei. Manuel Castells, wybitny socjolog z University of California w Berkeley twierdzi, że na gruzach społeczeństwa przemysłowego, którego główną zasadą organizującą był industrializm, narodziło się społeczeństwo sieciowe, którego zasadą jest „informacjonalizm”. Peter Drucker, guru zarządzania, mówi o narodzinach społeczeństwa wiedzy i gospodarki wiedzy, a socjolog Richard Florida przekonuje, że istotą współczesnego kapitalizmu jest nowa, twórcza gospodarka.

Jan Marx, Idea samobójstwa w filozofii – od antyku do współczesności

Żyć w społeczeństwie masowym, to dokonywać niesuwerennych, bo niezależnych od woli, aktów wyboru, o których decyduje nie ich pozytywność czy pożyteczność, lecz chęć uniknięcia zła, które przyniosłoby nam postępowanie odmienne.

Ian McDermott, Joseph O'Connor, NLP

W każdej organizacji – od wielomilionowej instytucji po ludzki organizm – informacja jest niczym krew.

Erik Davis, TechGnoza

Technologia informacyjna doskonali naszą spostrzegawczość, pozwala przekazywać sobie nawzajem nasz obraz świata i tworzy godne uwagi, a czasem podstępne, formy kontroli nad kulturowymi opowieściami, które kształtują nasze poczucie świata. W chwili gdy wymyślamy nowe urządzenie służące komunikacji – tam-tamy, zwoje papirusu, drukowane książki, odbiorniki kryształkowe, komputery, pagery – częściowo rekonstruujemy nasze ja i jego świat, stwarzając nowe możliwości (i nowe pułapki) dla myślenia, postrzegania i doświadczenia społecznego.

Leszek Kołakowski

Nie powiadam, że pędzimy ku zagładzie. Raczej – jak w Alicji w krainie czarów – musimy się bardzo natężać i prędko pędzić, żeby być w tym samym miejscu.

Hans-Peter Martin, Harald Schumann, Pułapka globalizacji

***
Globalizacja staje się pułapką dla demokracji.

***
Nigdy dotychczas ludzie nie słyszeli i nie wiedzieli tak wiele na temat reszty świata. Po raz pierwszy w dziejach ludzkość jest zjednoczona wspólną wizją bytu.

J.C. Herz, Wędrówki po Internecie

***
Sieć wydaje się większa od środka niż z zewnątrz. Można pójść na wirtualne przyjęcie w zamku, który jest w akwarium, które jest w domku dla lalek, który jest w neapolitańskiej willi w cyberprzestrzeni. Sieć jest fraktalna: im więcej po niej wędrujesz, tym szybciej oddala się horyzont.

***
W świecie poza Siecią mam przedmioty. Odbieram tysiące sygnałów, które mówią mi, że ktoś był w pokoju albo że filiżanka została stłuczona a potem sklejona. Zupełnie inaczej jest w Sieci: tutaj istnieje tylko prędkość i bezkształtna informacja. Sieć unicestwia fizyczny dystans. Dostaję e-maile ze Słowacji. Skandynawska gęstwina węzłów Sieci jest bliżej mnie niż telekomunikacyjna pustynia Środkowego Zachodu. Mogę połączyć się z serwerem w Nowej Zelandii w czasie krótszym niż potrzeba na kupienie gazety w sklepie obok.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Moja kolekcja cytatów