Strona główna » Najlepsze komiksy 2021 roku, które warto przeczytać [lista aktualizowana]

Najlepsze komiksy 2021 roku, które warto przeczytać [lista aktualizowana]

Komiksy 2021

Komiksy 2021 roku – przedstawiam listę najlepszych opublikowanych w tym roku komiksów i powieści graficznych. Trudno się poruszać po współczesnym świecie komiksów. Jest ich po prostu tak dużo, że wybranie odpowiednich dla siebie pozycji graniczy czasami z cudem.

To jeden z powodów, dla których postanowiłem sporządzać tego typu zestawienia. Chcę ułatwić innym miłośnikom komiksów znalezienie czegoś dla siebie. A przy okazji utrwalę najważniejsze tytuły w swojej pamięci.

Najlepsze komiksy 2021 roku

Oto najlepsze komiksy 2021 roku, które miałem okazję przeczytać – lista jest cały czas aktualizowana, więc proszę cię o cierpliwość.

Zrozumieć komiks

Metakomiks McCloudAutor: Scott McCloud

Wydawca: Kultura Gniewu

Kolejne wydanie kultowego już dzieła o komiksie. Muszę przyznać, że choć parę lat temu czytałem Zrozumieć komiks (wypożyczony z biblioteki), nie mogłem się powstrzymać i kupiłem w tym roku własny egzemplarz. Nie wiem, jak wielki nakład Kultura Gniewu tym razem wydrukowała, ale w poprzednich latach trudno było dostać ten komiks za rozsądną cenę. Długo na niego polowałem, ale jakoś nie miałem ochoty wydawać tyle, ile żądali sprzedawcy na różnych portalach sprzedażowych. Teraz – jako szczęśliwy posiadacz tego kultowego komiksu – z ogromną przyjemnością przeczytałem go ponownie.

Dowiedz się więcej: Zrozumieć komiks – Scott McCloud [Zaskakująca recenzja].

Człowiek

Człowiek - komiksy 2021Autor: Diego Agrimbau

Wydawca: Timof i cisi wspólnicy

Gatunek: science fiction

Akcja Człowieka toczy się pół miliona lat w przyszłości. Ludzkość wymarła tysiące lat temu. Tymczasem dwoje naukowców, Robert i jego żona June, przebywało na orbicie Ziemi do czasu, kiedy planeta znów zacznie nadawać się do zamieszkania. Teraz pojawia się szansa na to, by zacząć wszystko od nowa. Najpierw jednak Robert musi odnaleźć ukochaną, która prawdopodobnie wylądowała w innym miejscu niż on.

Ten komiks czytałem wcześniej w wersji angielskojęzycznej, więc znam jego wartość już od jakiegoś czasu. Kiedy więc pojawił się w naszym pięknym kraju, od razu poklikałem sobie w pewnym sklepie internetowym. I oto mam go na półce. Polecam go każdemu miłośnikowi dobrych komiksów.

Black Hole

Black Hole - komiksy 2021Autor: Charles Burns

Wydawca: Kultura Gniewu

Gatunek: horror

Black Hole to dziejąca się w latach 70. historia grupy nastolatków z Seattle. Szaleje wśród nich dziwna zaraza, która objawia się niezwykłymi, często przerażającymi mutacjami i deformacjami. Plaga dotyka jednak tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne. Niepokojąca, mroczna atmosfera, niebanalni bohaterowie i artystyczne mistrzostwo Burnsa uczyniły z Black Hole jeden z najsłynniejszych komiksów ostatnich lat.

To już drugie polskie wydanie tego legendarnego komiksu. Pozycja obowiązkowa. Nawet dla kogoś takiego jak ja, kto nie jest wielkim miłośnikiem horrorów. Tym razem muszę pochylić czoła przed autorem.

Raport Brodecka

Raport BrodeckaAutor: Manu Larcenet

Wydawca: Mandioca

Gatunek: obyczajowy

Kończy się wojna i tytułowy Brodeck wraca z obozu koncentracyjnego do miasteczka, w którym mieszkał przed wojną. Zostawił tutaj ukochaną i ma nadzieję na nowo się z nią połączyć. Tak – w wielkim skrócie – można przedstawić wprowadzenie do tego niesamowitego komiksu.

Manu Larcenet w niepowtarzalnym stylu ukazał ohydę ludzkiej natury, zestawiając ją z pięknem górskiej przyrody. Raport Brodecka to dochodzenie w sprawie ludzkiej duszy i jej mrocznych zakamarków poprowadzone w iście mistrzowskim stylu.

Komiks nagrodzony prestiżową nagrodą Landerneau. Przetłumaczony na 11 języków.

Terra Incognita

Terra IncognitaAutor: Łukasz Ryłko

Wydawca: Kultura Gniewu

Gatunek: science fiction

Jedynka odzyskuje świadomość na tajemniczej planecie, na której znaleźć można ślady pradawnej cywilizacji. Planeta ta jest teraz rozrywana konfliktem pomiędzy ludźmi a maszynami zyskującymi świadomość pod wpływem niezwykłej substancji.

Przemierzając świat, Jedynka pozna odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań dotyczących natury jego i miejsca, w którym się znalazł. Na inne pytania będą musieli sobie udzielić odpowiedzi sami czytelnicy.

Terra Incognita to oniryczna wyprawa przez fantastyczną krainę zaludnioną niezwykłymi istotami. To również naszpikowana mechanicznymi zagadkami i kalamburami opowieść stawiająca podobne pytania do tych, które stawiali wielcy pisarze, filmowcy i rysownicy – co znaczy być człowiekiem? Co po nas zostanie?

Nieładnie. Wielka księga fakapu

Nieładnie - komiksy 2021Autorka: Kamila Szcześniak

Wydawca: Wydawnictwo RM

Gatunek: obyczajowy

Sarkazm, czarny humor i codzienność pokazana w krzywym zwierciadle to najkrótszy opis tego komiksu. Wszystko jest podane w lekkiej formie, ale bez żadnego upiększania. Tutaj nie znajdziemy filtru rodem z mediów społecznościowych. Za to dostajemy bezkompromisową prawdę o współczesnym świecie.

Nieładnie. Wielka księga fakapu to zbiór satyryczno-komiksowych ilustracji pokazujących codzienność. Autorka opowiada o absurdach życia codziennego, problemach realnych i wymyślonych. Jej rysunki demaskują perfekcyjny świat kolorowych periodyków, obsesyjną pogoń za pięknem i radość na pokaz.

Ciekawostka. Nie wiedziałem, że Kamila Szcześniak prowadzi profile na Instagramie i Facebooku. Dowiedziałem się o tym dopiero, kiedy w moje ręce trafił jej komiks. Oczywiście odwiedziłem czym prędzej jej profile, choć z mediami społecznościowymi za bardzo się nie lubię.

Zagraniczne komiksy 2021 roku

W poprzedniej sekcji znalazły się komiksy opublikowane w Polsce, a teraz przyszedł czas na tytuły zagraniczne. Tutaj jest naprawdę z czego wybierać.

Alt-Life, tom 2

Alt-Life - komiksy 2021Autorzy: Thomas Cadène, Joseph Falzon

Wydawca: Le Lombard (Belgia)

Gatunek: science fiction

Ludzie żyją w całkowicie wirtualnym środowisku. Porzucili swoje ciała, a teraz zaludniają ten nowy bezcielesny i (prawie) nieograniczony świat.

W międzyczasie René podejmuje się niezwykle karkołomnego zadania: tworzy z niczego mały wszechświat. Wydaje mu się, że opanował wszystkie jego aspekty. Ale w dniu, w którym zabiera tam Josiane, aby z dumą zaprezentować swoje dzieło, wydarzenia przybierają niepokojący obrót.

Podobnie, jak w przypadku pierwszego tomu, jestem zachwycony fabułą, a jednocześnie rozczarowany rysunkiem. Nadal jednak podtrzymuję swoje zdanie: ten komiks jest wyjątkowy i (przynajmniej w moim odczuciu) ma potencjał stać się pozycją kultową.