Komiksy 2022 roku – najciekawsze tytuły, po które warto sięgnąć [lista aktualizowana]

Komiksy 2022

Najlepsze komiksy z 2022 roku | Fot. Fragmenty

Komiksy 2022 roku – znalazłem już kilka zapowiedzi, które wydają się interesujące. Oczywiście to nie są wszystkie tytuły, ale te uważam za najbardziej obiecujące. Przynajmniej na razie. Zobaczymy, co się jeszcze pojawi.

Jako że mamy dopiero początek roku, niniejsze zestawienie będzie niejednokrotnie uzupełniane o kolejne tytuły. W miarę posuwania się naprzód zacznie się także klarować ranking najlepszych komiksów z 2022 roku, który zamieszczę właśnie tutaj.

Zaglądaj więc od czasu do czasu, by poznać nowe propozycje.

Komiksy w 2022 roku

Myślę, że ten rok zapowiada się całkiem ciekawie. Jasne, że mamy bajzel w kraju, pandemię, inflację, niepewną sytuację gospodarczą i całą masę innych problemów. Ale jedno jest pewne: przed nami bardzo obiecujące komiksy. Mam nadzieję, że choć trochę rozświetlą rzeczywistość i uczynią życie lżejszym.

Ter 1 – Obcy

Ter 1 ObcyPremiera: 11 kwietnia 2022 r.

Autorzy: Rodolphe, Christophe Dubois

Wydawca: Taurus Media

Oto komiks (pierwszy z trzech), o którego istnieniu nie wiedziałem, aż ktoś wrzucił info na Facebooka. Okładka mnie zachwyciła i... tyle. Już wiedziałem, że muszę ten tytuł sprawdzić. Myślę, że jest to jeden z tych komiksów, które będą dla mnie największym (pozytywnym) zaskoczeniem 2022 roku. Ach, i to zakończenie...

A sama fabuła? Wydaje się prosta. Na przedziwnej (acz malowniczej) planecie, w zapomnianym grobowcu zostaje odnaleziony tajemniczy (a jakże!) człowiek – nagi i niemy. Jedyną wskazówką co do jego pochodzenia wydaje się tatuaż z napisem "Mandor". Co oznacza napis? Po odpowiedź odsyłam do komiksu.

Duam

DuamPremiera: 10 maja 2022 r.

Autor: Felix Vega

Wydawca: Studio Lain

Ludzie i bogowie toczyli wojnę o panowanie nad światem. Okrutną i zaciętą. Bezkompromisową i krwawą. Kiedy ludzie odnaleźli kryształy, które spadły z nieba, szala przechyliła się na ich stronę. Wtedy zawarto rozejm. Bogowie obiecali, że będą zjadać dusze tylko tych, którzy umarli, a ludzie mieli się im nie przeciwstawiać. Rozejm właśnie został złamany...

Duam jest potężną szamanką. Jako dziecko nie potrafiła pogodzić się ze śmiercią bliskich. Zdobyła więc jeden z kamieni światła, by przywracać do życia tych, którzy odeszli. Zapłaciła jednak za to wysoką cenę. Sama jeszcze nie wie, jak wielką.

Ten przepiękny komiks robi ogromne wrażenie – wystarczy jeden rzut oka, by wiedzieć, że nie jest to przeciętna lektura. Felix Vega prowadzi czytelnika ku niezwykłej przygodzie inspirowanej wierzeniami Indian Mapuche.

Moja recenzja: Duam (Felix Vega) – komiks, który nie rozczarowuje, ale... [Chaotyczna recenzja]

Negalyod 2

Negalyod 2Premiera: sierpień 2022 r.

Autor: Vincent Perriot

Wydawca: Egmont

Kontynuacja wydanej w 2020 roku opowieści rozgrywającej się w pustynnym świecie pełnym dinozaurów i latających pojazdów.

Pierwszy tom Negalyod zakończył się... no, może nie będę pisał, żeby nikomu nie psuć zabawy. Akcja drugiego tomu toczy się jakieś 20 lat później.

Jarri i Korienze mają dwie córki. Nanei jest ekspertem w posługiwaniu się bronią, podczas gdy Iriana, niewidoma od urodzenia, dysponuje pewnymi nadprzyrodzonymi darami. Rodzina osiedla się na wyspie Andamanis. Kiedy piraci atakują wyspę, Korienze postanawia opuścić swoją rodzinę i zinfiltrować obóz wroga. Tak to się mniej więcej zaczyna.

On Mars

On MarsPremiera: 11 kwietnia 2022 r.

Autorzy: Sylvain Runberg, Grun

Wydawca: Taurus Media

W roku 2132 w związku z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych Ziemi, kolonizacja Marsa stała się koniecznością. Przyszłość ludzkości zależy od garstki naukowców... ale czy tylko?

Opis wydawcy bynajmniej mnie nie zachwycił. Wydaje się, że nie mamy do czynienia z niczym szczególnym. Za to warstwa ilustracyjna jest bardzo interesująca. To właśnie dzięki Grunowi postanowiłem przeczytać ten komiks. I całe szczęście, bo fabuła wciąga od samego początku.

Jest to pierwsza część trylogii, więc nie możemy liczyć na zakończenie wszystkich wątków. Czytelnik dostaje za to ciekawą historię, której dalszy ciąg z pewnością będzie chciał przeczytać.

Węgiel i Krzem

Węgiel i KrzemPremiera: 30 maja 2022 r.

Autor: Mathieu Bablet

Wydawca: Timof Comics

Węgiel i Krzem – najnowsze produkty laboratoriów Tomorrow Foundation – to wychowane w ochronnych kokonach prototypy nowej generacji robotów, które mają zaopiekować się starzejącą się ludzką populacją.

Pragnąc poznawać świat, podejmują się próby ucieczki, podczas której zostają rozdzielone. Odtąd każde z nich wiedzie własne życie i toczy wielowiekową walkę o znalezienie swojego miejsca na planecie nękanej licznymi wstrząsami politycznymi oraz katastrofami klimatycznymi.

Węgiel i Krzem to komiks, który miałem okazję czytać jakiś czas temu. Jako że cenię sobie twórczość Mathieu Bableta, nie miałem ochoty czekać na polskie wydanie. Całą opowieść znam więc dobrze i mogę szczerze napisać, że jest ona warta przeczytania. Czytelnik nie pożałuje ani jednej złotówki czy minuty poświęconej na ten komiks.

Mroczne Miasta: Niewidzialna granica

Mroczne Miasta Niewidzialna granicaPremiera: 13 czerwca 2022 r.

Autorzy: Benoît Peeters, François Schuiten

Wydawca: Scream Comics

Kolejny, siódmy tom Mrocznych Miast uchodzących za jedną z najważniejszych franko-belgijskich serii komiksowych. Tworząc fikcyjne światy sci-fi, autorzy nawiązują do dorobku architektonicznego, filozoficznego i historycznego Europy, nadając jednocześnie bohaterom i ich przygodom oniryczny charakter. Tutaj rzeczywistość przypomina raczej sen niż jawę.

Fabuła przedstawia się następująco: Roland De Cremer, młodzieniec studiujący kartografię, otrzymuje propozycję pracy w Centrum Kartografii Sodrovno-Voldachie. Przyjmuje ją, a po długiej podróży odkrywa dla siebie zupełnie nowy wszechświat, równie dziwny, co odizolowany od miejskiego świata.

Bohater po jakimś czasie spotyka kobietę, Shkôdrę, która odciągnie go od samotności i zaburzy jego kartograficzne wizje – co będzie miało poważne konsekwencje dla samego Rolanda.

Rege

RegePremiera: 31 maja 2022 roku

Autorzy: Daniel Odija, Wojciech Stefaniec

Wydawca: Timof i cisi wspólnicy

Rege to trzecia część futurystycznej antyutopii z cyklu "Bardo".

W tej zadziwiającej opowieści poznajemy genezę świata Bardo i konsekwencje życia w nim. W Bardo narastają masowe konflikty, gdzie propaganda elit zderza się ze społecznym oporem. Wszyscy zadają sobie pytanie: Czy uda się ocalić świat, który stoi na skraju przepaści?

Podobnie jak wcześniejsze części cyklu (Stolp i Rita) album Rege zarówno w warstwie językowej jak i graficznej charakteryzuje się mnogością zastosowanych środków artystycznych. Gwarantuje wielopoziomową przygodę intelektualno-estetyczną, do której wciąż chce się wracać.

Stworzyć komiks

Stworzyć komiksPremiera: 20 stycznia 2022 roku

Autor: Scott McCloud

Wydawca: Kultura Gniewu

W 1993 roku Scott McCloud zburzył mur między kulturą wysoką a niską, wydając Zrozumieć komiks, monumentalny komiks o komiksie, łączący to medium z tak różnymi dziedzinami jak teoria mediów, krytyka filmowa czy projektowanie stron internetowych.

Tym razem autor koncentruje się na samej formie tej fascynującej sztuki, badając proces tworzenia komiksów – od zasad ogólnych po najdrobniejsze detale. A wszystko to w charakterystyczny dla siebie sposób i za pośrednictwem znanego z poprzedniej publikacji rysunkowego narratora, który łączy inteligentny humor z niezwykle merytorycznymi i konstruktywnymi uwagami.

McCloud w bardzo przystępny i pasjonujący sposób pokazuje czytelnikowi, jak za pomocą połączenia słowa i obrazu opisać niuanse ludzkiej kondycji. Zarówno wielbiciele komiksów, jak i niewtajemniczeni będą zachwyceni tą podróżą w głąb niegdyś niedocenianej formy sztuki.

Załoga Promienia

Załoga PromieniaPremiera: 20 stycznia 2022 roku

Autor: Tillie Walden

Wydawca: Kultura Gniewu

Dwie linie czasowe. Druga szansa. Jedna miłość.

Załoga międzyplanetarnego statku podróżuje do najdalszych zakątków kosmosu, by odbudowywać piękne, ale zniszczone przez czas struktury i w ten sposób odzyskiwać pamięć o przeszłości.

Dwie osoby spotykają się w szkole z internatem, zakochują w sobie i nagle tracą kontakt. Czas pędzi, gdy ból straty nie pozwala ruszyć z miejsca.

Przeplatając dwie linie czasowe, Tillie Walden tworzy niezwykle oryginalny świat, zapierający dech w piersiach romans i epicką wyprawę w poszukiwaniu miłości.

Tillie Walden to przyszłość komiksu, a Załoga Promienia to jej najlepsze jak dotąd dzieło. To kosmiczna opowieść niepodobna do żadnej innej, z bogatym, żywym uniwersum pełnym skomplikowanych postaci. – Brian K. Vaughan

Geneza

GenezaPremiera: 20 stycznia 2022 roku

Autorzy: Clay McLeod Chapman, Jakub Rebelka, Patricio Delpeche

Wydawca: Kultura Gniewu

Tysiąc lat po tym, jak ludzie zostali zgładzeni przez sztuczną inteligencję i ta przejęła władzę nad światem, do życia zostaje przywrócony David Adams – geniusz, którego wynalazki doprowadziły do upadku człowieka.

Szukając odkupienia za swoje grzechy, Adams podejmuje się niemożliwego – chce sprawić, by ludzkość powróciła. Władająca planetą sztuczna inteligencja zrobi jednak wszystko, żeby go powstrzymać.

Adams i Chloe, android, który go ożywił, a jednocześnie jego pierwsza kreacja, będą musieli wyruszyć w niezwykłą i niebezpieczną podróż, podczas której okaże się, czy ludzkość ma – i czy w ogóle powinna mieć – jakąkolwiek przyszłość.

Monsters

MonstersPremiera: nieustalona

Autor: Barry Windsor-Smith

Wydawca: Mucha Comics

Jest rok 1964. Bobby Bailey wchodzi do biura rekrutacyjnego armii amerykańskiej, wkraczając tym samym na ścieżkę tragicznego przeznaczenia, które odmieni jego życie. Okazuje się bowiem, że Bailey jest idealnym kandydatem do tajnego programu eksperymentalnego rządu USA – programu genetycznego, który został rozpoczęty w nazistowskich Niemczech prawie 20 lat wcześniej, u schyłku II wojny światowej.

Monsters to legendarny projekt, nad którym Barry Windsor-Smith pracował przez ponad 35 lat. Dzieło to jest zarówno rozległe, jak i głębokie: po części dramat rodzinny, po części thriller polityczny, po części metafizyczna podróż. Warto też zaznaczyć, że autor nie opublikował żadnego nowego projektu od 2006 roku. Jest to więc jego (wielki) powrót.

Ciekawostka. Monsters znalazł się w moim zestawieniu najlepszych komiksów 2021 roku, w sekcji publikacji zagranicznych. Jestem (pozytywnie) zaskoczony, że tak szybko pojawi się w Polsce.

BRZRKR TOM 1 i 2

BRZRKRPremiera: nieustalona

Autorzy: Matt Kindt, Keanu Reeves, Ron Garney

Wydawca: Mucha Comics

Poznaj losy nieśmiertelnego wojownika i jego epickie starcia. Człowiek znany jako Berzerker, pół śmiertelnik, pół bóg – przeklęty i przesiąknięty przemocą, która towarzyszyła mu przez wieki, zaczyna pracę dla rządu Stanów Zjednoczonych.

Czy odnajdzie się w nowej roli, w której toczyć będzie walki zbyt brutalne i zbyt niebezpieczne dla zwykłych żołnierzy? W zamian pragnie tylko jednego – poznać prawdę o swej wiecznej egzystencji i o tym, jak ją zakończyć!

BRZRKR to jeden z najbardziej wyczekiwanych komiksów poprzedniego roku, do którego scenariusz współtworzy aktor Keanu Reeves. Teraz także w Polsce. Dwa tomy zbierają kolejno zeszyty oryginalnej serii BRZRKR #1-4 (tom 1) oraz BRZRKR #5-8 (tom 2).

Sentient

SentientPremiera: nieustalona

Autorzy: Jeff Lemire, Gabriel Hernandez Walta

Wydawca: Mucha Comics

Komiks od zdobywców nagrody Eisnera – Jeffa Lemire'a (Black Hammer) i Gabriela Walty (The Vision).

Gdy giną wszyscy dorośli na statku kolonizacyjnym, pokładowa sztuczna inteligencja VALARIE musi pomóc przetrwać pozostałym przy życiu dzieciom. Ale to nie będzie łatwe zadanie, skoro na bohaterów czyhają niebezpieczne siły.

Czytałem ten komiks w oryginalnej wersji i uważam, że jest to kawałek naprawdę świetnego science fiction. Na myśl przychodzą takie kultowe tytuły jak Obcy czy 2001: Odyseja kosmiczna. Podczas lektury można wyraźnie doświadczyć uczucia znajdowania się w międzygwiezdnej pustce.

Diuna: Ród Atrydów, tom 2

Diuna: Ród Atrydów 2Premiera: 19 stycznia 2022 roku

Autorzy: Kevin J. Anderson, Brian Patrick Herbert, Dev Pramanik

Wydawca: Non Stop Comics

Kontynuacja komiksowej adaptacji bestsellerowej powieści Diuna. Ród Atrydów będącej doskonałym wprowadzeniem w kosmiczne uniwersum stworzone przez Franka Herberta.

Leto Atryda przynosi wieści o buncie na Ix, ale przywódcy miasta podejmują decyzję, która może zagrozić wszystkim. Tymczasem Pardot Kynes zaczyna rozpowszechniać swoją rajską wizję przekształcenia pustynnej planety Diuny w oazę, nawet gdy rodowici Fremeni mają podejrzenia co do jego motywów.

Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja (tom 3)

Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja 3Premiera: 23 marca 2022 roku

Autor: Janusz Christa

Wydawca: Egmont

Kolejny tom Złotej Kolekcji przygód Kajko i Kokosza. Tym razem dostajemy do rąk dłuższą historię pt. Woje Mirmiła w pierwotnej wersji gazetowej z odcinkami nigdy wcześniej niepublikowanymi w albumach oraz krótki komiks pt. Pasowanie.

Komiks jest poprzedzony wstępem redaktora naczelnego Klubu Świata Komiksu Tomasza Kołodziejczaka, a posłowie to opowieść o odejściu rysownika z "Wieczoru Wybrzeża". Album uzupełniają legendarny wywiad-rzeka Janusz Christa – Wyznania spisane oraz unikatowy komiks Kalafit.

Yans (tom 3)

Yans 3Premiera: 23 marca 2022 roku

Autorzy: André-Paul Duchâteau, Zbigniew Kasprzak

Wydawca: Egmont

Trzeci tom nowego wydania zbiorczego przygód agenta kosmicznego Yansa. Album zawiera cztery pełnometrażowe epizody serii: Księżna Ultis, Tęczowa plaga, Tajemnica czasu i Kraina otchłani.

Ponadto otrymujemy bogato ilustrowany materiał poświęcony roli André-Paula Duchâteau w rozwoju i popularyzacji literatury oraz prasy science fiction w krajach frankofońskich, a także okolicznościom, w jakich doszło do zmiany rysownika Yansa.

Sandman: Kraina snów

Sandman: Kraina snówPremiera: 19 stycznia 2022 roku

Autorzy: Colleen Doran, Neil Gaiman, Malcolm Jones III, Kelley Jones, Charles Vess

Wydawca: Egmont

Trzeci tom jednej z najpopularniejszych i najbardziej uznanych powieści graficznych wszech czasów w nowym wydaniu.

Sandman: Kraina Snów to cztery wyjątkowe historie: Kaliope, Sen tysiąca kotów, Fasada oraz najbardziej znana – Sen nocy letniej. Ta ostatnia to jedyna opowieść komiksowa nagrodzona World Fantasy Award w kategorii najlepsza krótka opowieść fantastyczna.

Dodatkowo tom zawiera także oryginalny scenariusz Neila Gaimana do historii Kaliope z uwagami scenarzysty i rysownika.

Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca

Rzeźnia numer pięćPremiera: 23 lutego 2022 roku

Autorzy: Kurt Vonnegut, Ryan North, Albert Monteys

Wydawca: Egmont

Pierwsza wierna komiksowa adaptacja klasycznej powieści Kurta Vonneguta, którą można spokojnie zaliczyć do najważniejszych antywojennych dzieł, jakie kiedykolwiek powstały.

To opowieść o życiu Billy’ego Pilgrima będąca satyrycznym spojrzeniem na okropności i tragedię wojen, w których walczą i giną dzieci, a także poruszająca rozprawa o niedoskonałości ludzkiej natury.

Twórcami tej adaptacji są: nagrodzony Eisnerem scenarzysta Ryan North (How to Invent Everything) oraz nominowany do Eisnera rysownik Albert Monteys (¡Universo!).

Pozytywka. Tajemnice przeszłości (tom 3)

Pozytywka Tajemnice przeszłościPremiera: 23 lutego 2022 roku

Autorzy: Carbone, Gijé

Wydawca: Egmont

Trzeci tom opowieści o ośmioletniej Noli, która po matce odziedziczyła funkcję obrończyni Pandorii, niezwykłego świata, do którego przechodzi się przez magiczną pozytywkę.

Nolę odwiedzają pandoriańscy przyjaciele. Chcą złapać intruza, który złamał zakaz przechodzenia między światami. Ale to dopiero początek ich kłopotów. Tą samą drogą przenoszą się do ludzkiej rzeczywistości trzy groźne stwory. Żeby zrozumieć, czego chcą nieproszeni goście, Nola musi poznać tajemnice przeszłości Pandorii. Rozpoczyna się niebezpieczna przygoda!

Cyberpunk 2077. Gdzie jest Johnny? (tom 3)

Cyberpunk 2077 Gdzie jest Johnny?Premiera: 23 lutego 2022 roku

Autorzy: Bartosz Sztybor, Giannis Milonogiannis

Wydawca: Egmont

Niezłomny dziennikarz, który od dawna chce zniszczyć zepsute korporacje z Night City, wreszcie ma ku temu okazję. Ktoś użył ładunków atomowych, żeby wysadzić centralę wielkiej firmy. Plotka głosi, że był to niesławny Johnny Silverhand. Mówi się też, że zamachowiec nie żyje, a jego ciało wciąż znajduje się w podziemiach zrujnowanej wieży.

Zadanie dla reportera: odnaleźć zwłoki. Ale czy Johnny rzeczywiście zginął, czy to tylko pogłoska? Na ulicach Night City można sporo usłyszeć, a upadek korporacji to dopiero początek.

---
Część opisów komiksów pochodzi od wydawców.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategoria: Komiks (sztuka sekwencyjna)