Polecam książki na czerwiec 2021

Książki czerwiec

Fot. Książki na czerwiec (fragmenty okładek)

Książki na czerwiec – patrzę przez okno i widzę zielone drzewa. Słyszę śpiew ptaków i ciągnie mnie w świat. Zanim jednak to zrobię, muszę znaleźć kilka dobrych książek na podróż i do poduszki. Co warto przeczytać, by urozmaicić sobie poznawanie świata?

W dzieciństwie czerwiec oznaczał dla mnie koniec szkoły i wolność, którą można było wykorzystać... na wszystko, co tylko wpadło do głowy. Pewnego roku wpadł mi pomysł, żeby zacząć czytać książki. Wcześniej nie lubiłem tego robić.

Kiedy jednak przeczytałem swoją pierwszą powieść (z własnej woli, a nie z powodu szkolnego obowiązku), odkryłem całkowicie nowy świat. Nie mniej wspaniały niż to, co w tej chwili rozciąga się za oknem.

Obecnie jestem więc przekonany, że należy poznawać oba światy. Fizyczny i literacki. Tak też robię i zachęcam każdego, kto ma choćby kilka wolnych chwil... by czytał...

Książki na czerwiec

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.

Deformacje nowoczesności

Deformacje nowoczesnościAutor: Tomasz Swoboda

Gatunek: eseje

Opis: Uparte, niekiedy rozpaczliwe poszukiwanie formy. Tęsknota za bezpiecznym zestawem słów, za formułą, która choć na chwilę zatrzymałaby nieustanny potok mowy, znaków i obrazów.

Nowe próby, wynalazki, pomysły, do utraty sił, do utraty tchu, do końca. Niektórzy się domyślają, że tego marzenia nie da się zrealizować, że to tylko mrzonka, majak, niebezpieczna ułuda. Niebezpieczna, gdyż grozi ostateczną utratą poczucia rzeczywistości, pogrążeniem się w oparach mitu, w odmętach wyobraźni.

Mimo to brną w te próżne rejony, wyruszają w podróże bez powrotu. Czy tak zwana rzeczywistość oferuje coś lepszego? Inni znowu obnażają jałowość tych prób, pokazują, że szukać należy inaczej i gdzie indziej. Choć i tak się nie znajdzie.

Forma zawsze się wymyka, wyślizguje, wypada z rąk i wychodzi z kadru. Mniej więcej tak mogłaby wyglądać opowieść o tym, co zwykliśmy nazywać nowoczesnością. Roussel, Bataille, Deleuze, Barthes, Rainer – między innymi to o nich jest ta opowieść.

Inne pojęcia estetyki

Inne pojęcia estetykiAutor: Grzegorz Sztabiński

Gatunek: sztuka

Opis: O czym jest książka Inne pojęcia estetyki? Tytuł nie pozostawia wątpliwości – jest to książka o innych pojęciach estetyki. Autor próbuje spojrzeć na problemy współczesnej estetyki z punktu widzenia stosowanych w niej pojęć. Jednoznacznie i zdecydowanie deklaruje, że jego książka nie jest jednak słownikiem pojęć, lecz zapisem żywej refleksji nad terminami stosowanymi w estetyce, ich swoistością oraz wciąż dziejącą się historią. (fragment recenzji prof. dra hab. Romana Kubickiego)

Monografia jest dobrym kompendium wiedzy o sztuce i estetyce neoawangardy. Sztabiński przeżył i doświadczył – jako artysta i teoretyk – wspomnianego czasu i widać to w wielu miejscach książki. Pod tym względem, jako komasacja tych dwóch aspektów jest to monografia wyjątkowa. (fragment recenzji Sidey’a Myoo)

Grzegorz Sztabiński to emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego (filozofia, historia sztuki), profesor zwyczajny w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie kieruje Katedrą Teorii i Historii Sztuki oraz prowadzi Pracownię Kompozycji Intermedialnej na Wydziale Sztuk Wizualnych. Jako artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem, sztuką instalacji i sporadycznie sztuką performance; jego prace były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Witkacy. Rysunek

Witkacy RysunekAutorka: Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska

Gatunek: sztuka

Opis: Stanisław Ignacy Witkiewicz, zwany Witkacym (1885-1939) – malarz, rysownik, fotografik, pisarz i filozof. Jeden z najbardziej wszechstronnych i zaskakujących artystów w historii polskiej sztuki.

Już za życia uważany za ekscentryka i skandalistę, w każdej dziedzinie, jaką się zajmował, burzył zastany porządek, tworząc nowe formy wyrazu i ekspresji. Dzięki temu twórczość Witkacego nie pozostawiała obojętnym nikogo, kto się z nią zetknął.

Minialbum projektu Justyny Czerniakowskiej prezentuje najciekawsze rysunki artysty w wyborze Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej.

Książka dla każdego miłośnika twórczości Witkacego.

Cyberpsychologia. Media – użytkownicy – zastosowania

CyberpsychologiaAutorka: Agnieszka Ogonowska

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Celem tej książki jest m.in. ukazanie potencjału nowej transdyscypliny – cyberpsychologii, która wykracza poza tradycyjne dyscypliny naukowe (głównie psychologię i media studies) oraz rozwija się równolegle do cyberkultury.

We współczesnej cywilizacji medialnej obserwujemy coraz silniejsze związki człowieka i technologii, także na poziomie systemowym czy organicznym. Technologie cyfrowe stają się częścią podstawowych systemów społecznych i instytucji: edukacji, zdrowia, kontaktów społecznych, wymiany handlowej, rodziny, grupy rówieśniczej etc.

Powstają również hybrydy technologiczne, których „organicznym” komponentem jest ludzkie ciało lub umysł. Człowiek ulega usieciowieniu zarówno jako uczestnik procesów komunikacji społecznej zapośredniczonej przez sieć i cyfrowe interfejsy, jak i jako biologiczny element większych struktur biotechnologicznych obdarzony samoświadomością i intencjonalnością.

Jako mieszkaniec tzw. inteligentnych domów, użytkownik inteligentnych urządzeń oraz samochodów, których deski rozdzielcze przypominają kokpity samolotów, w coraz większym stopniu oswaja się z technologiami, których obsługa bazuje na przyjaznych, intuicyjnych interfejsach.

Technologiczny design imituje nierzadko atrybuty człowieka – boty uczestniczą w konwersacji, roboty humanoidalne zaś są zaprogramowane nawet do ekspresji quasi-emocjonalnej. Problematyka ta stała się przedmiotem zainteresowań cyberpsychologii.

Kwantowa rzeczywistość

Podtytuł: W poszukiwaniu prawdziwego znaczenia mechaniki kwantowej

Kwantowa rzeczywistośćAutor: Jim Baggott

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Książka Jima Baggotta to uwzględniające najnowsze osiągnięcia kompendium opisujące nasz obecny sposób pojmowania teorii kwantowej. A także całą długą drogę, jaką do takiej właśnie interpretacji doszliśmy, starając się znaleźć odpowiedzi na pytania o to, co właściwie teoria kwantowa mówi nam o rzeczywistości.

Czy świadomość ma wpływ na wynik naukowego eksperymentu?

Czy funkcja falowa istnieje naprawdę, czy jedynie opisuje prawdopodobieństwo?

A jeśli jest czymś rzeczywistym, to czy w chwili, gdy otwieramy pudełko z nieszczęsnym kotem, dochodzi do jej kolapsu, czy rozgałęzienia, wskutek którego powstaje kolejny wszechświat?

Wszystkich, którzy zadawali sobie kiedykolwiek podobne pytania, autor zachęca, by wraz z nim przyjrzeli się fascynującej grze – grze teorii, która prowadzi do pełniejszego zrozumienia natury świata.

Nauki ścisłe. 50 idei, które powinieneś znać

Nauki ścisłeAutorzy: Gail Dixon, Paul Parsons

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Polskie wydanie światowego bestsellera literatury popularnonaukowej, część pasjonującej serii: 50 idei, które powinieneś znać.

Książka prezentuje 50 najważniejszych idei, które uczeni sformułowali na przestrzeni lat. Nie mogło w niej zabraknąć opisu zasad dynamiki Newtona, szczególnej teorii względności Einsteina, mechaniki kwantowej czy radioaktywności.

Autorzy prezentują także kluczowe odkrycia, które zapoczątkowały rozwój nanotechnologii czy biologii syntetycznej. Podstawowe informacje na temat danej teorii uzupełniono krótkimi biografiami samych uczonych, pokazując ich wykształcenie i życie osobiste.

50 idei, które powinieneś znać to seria książek wprowadzających w fascynujący świat pytań i zagadnień – tych trudnych oraz tych zupełnie podstawowych – które od dawna towarzyszą ludzkości w misji zrozumienia świata. Seria prezentuje najważniejsze teorie i idee z głównych dziedzin wiedzy, stanowiąc świetny punkt wyjścia do dalszej nauki.

Dlaczego pływamy

Podtytuł: Zaskakujące opowieści o relacji człowieka z wodą

Dlaczego pływamyAutorka: Bonnie Tsui

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Bestseller Los Angeles Times i Boston Globe, a także książka, którą według New York Timesa po prostu trzeba znać. Czytelnicy zachwycają się jej niezwykłą tematyką i wyjątkowym stylem, który umożliwia niemal organiczny kontakt z bliskim ludziom żywiołem!

W wodzie czyha na ludzi wiele niebezpieczeństw, coś nas do niej jednak nieustannie przyciąga. A przecież, w przeciwieństwie do wielu innych stworzeń, nie jesteśmy urodzonymi pływakami. Musimy się tej umiejętności nauczyć. Co takiego jest w wodzie, że czujemy z nią niezwykle silną więź?

Mistrzyni reportażu Bonnie Tsui, umiejętnie przeplatając dawne oraz współczesne historie dotyczące pływania z wątkami osobistymi, ukazuje w tej książce głęboką i wieloaspektową relację człowieka z wodą. Znajdziesz tu fascynujące opowieści o prehistorycznych amatorach sportów wodnych z zielonej wówczas Sahary, ale i o współczesnych pływakach japońskich zwinnie sunących przez taflę w zbroi samuraja. I jeszcze o wielu innych ciekawostkach dotyczących relacji człowieka z wodą.

Usługa czysto platoniczna

Podtytuł: Jak z samotności robi się biznes

Usługa czysto platonicznaAutorka: Oktawia Kromer

Gatunek: reportaż

Opis: Co biznes ma wspólnego z miłością? Gdy spojrzeć na to na chłodno, można stwierdzić, że niewiele. Ale chłodne spojrzenie to ostatnia rzecz, na której zależy temu, kto pragnie coś sprzedać.

Bohaterami tej książki są ludzie gotowi zapłacić za namiastkę bliskości. Emeryci zadłużający się na produkty mające dać im ciepło macierzyńskiej miłości; studentka psychologii, która za zaskórniaki kupuje w pakietach przyjacielski dotyk, akceptację i obecność; nieśmiały uczeń trenera podrywu gotowy na polecenie swojego guru rzucić się w centrum handlowym z pocałunkami na przypadkową dziewczynę.

Oktawia Kromer podąża szlakiem firm, które oferują klientom takie i inne zadziwiające towary i usługi. Rozmawia też z samymi przedsiębiorcami: przytulaczami, sprzedawcami ze sklepu wysyłkowego dla więźniów, swatkami, agentkami biur matrymonialnych, pocieszycielką w żałobie.

Wiele z tych biznesów wzbudza niesmak. Czuć w nich cynizm, żerowanie na samotności klientów. Część przedsiębiorców ma jednak dobre intencje. A niektórzy sami są samotni. Szewc bez butów chodzi? Tak bywa i ze sprzedawcami usługi czysto platonicznej.

Zrozumieć pamięć

Podtytuł: Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy

Zrozumieć pamięćAutorka: Lisa Genova

Gatunek: literatura faktu

Opis: Fascynująca analiza tego, jak zapamiętujemy i dlaczego zapominamy.

Czy kiedykolwiek poczułeś falę paniki, nie mogąc przypomnieć sobie nazwiska aktora z filmu, który widziałeś w zeszłym tygodniu? Czy zdarzyło ci się wejść do pokoju i zapomnieć, dlaczego tam poszedłeś?

Pewnie martwisz się, że te zaniki pamięci mogą być wczesnym objawem choroby Alzheimera. W rzeczywistości dla zdecydowanej większości z nas te przykłady zapominania są całkowicie normalne. Dlaczego? Ponieważ chociaż pamięć jest niesamowita, daleko jej do doskonałości.

To, że twoja pamięć czasami zawodzi, nie oznacza, że jest zepsuta lub chora. Zapominanie jest w rzeczywistości częścią bycia człowiekiem.

Diuna. Powieść graficzna. Księga I

Diuna. Powieść graficznaAutorzy: Raul Allen, Kevin J. Anderson, Brian Patrick Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin

Cykl: Diuna. Powieść graficzna (tom 1)

Gatunek: komiks

Opis: Nie wolno się bać. Strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie.

Diuna Franka Herberta – arcydzieło science fiction, którego akcja, osadzona w dalekiej przyszłości, rozgrywa się w feudalnym międzygwiezdnym społeczeństwie – to historia Paula Atrydy rozpoczynająca się w chwili, gdy jego rodzina bierze w lenno pustynną planetę Arrakis, jedyne źródło najważniejszej i najcenniejszej substancji w kosmosie.

Wydana po raz pierwszy w 1965 roku, a teraz wiernie zaadaptowana na powieść graficzną przez bestsellerowych autorów New York Timesa – Briana Herberta, syna Franka, i Kevina J. Andersona – książka ta zgłębia złożone, wielowarstwowe interakcje polityki, religii, ekologii, technologii i ludzkich emocji, podczas gdy siły Imperium walczą ze sobą o kontrolę nad Arrakis.

Diuna, oszałamiająca mieszanka przygody, mistycyzmu, enwironmentalizmu i polityki, została wizualnie przetworzona przez Raúla Alléna i Patricię Martín, którzy stworzyli wspaniałą fantastyczną opowieść dla nowego pokolenia czytelników.

Studia z dziejów skurwysyństwa

Studia z dziejów skurwysyństwaAutorka: Gosia Wincent

Gatunek: pamiętnik, biografia

Opis: Jolanta rozlicza się ze swoją przeszłością. Wychowana na zapadłej wsi, molestowana w dzieciństwie przez ojca, kobieta wyrywa się z toksycznego środowiska i zaczyna układać życie po swojemu. Jednak przypłaca to chorobą psychiczną. W ramach autoterapii pisze kontrowersyjny blog, w którym ujawnia rodzinne sekrety.

Przygotuj się na ostrą jazdę bez trzymanki. Tu nie ma tematów tabu. Studia z dziejów skurwysyństwa to zarówno pamiętnik, zapis rozmów z ojcem-oprawcą, jak i poradnik, jak komfortowo żyć, nie oglądając się na innych, niosąc bagaż przeszłości, która nie pozwala na zdrowe funkcjonowanie. To zapis myśli kobiety, która nie poddała się, mimo że już na starcie wydawała się przegrana.

Ta książka wbije Cię w fotel. A gdy uświadomisz sobie, że wszystko, co zostało w niej opisane, wydarzyło się w prawdziwym życiu, jeszcze długo nie będziesz potrafił się podnieść.

Informacja zwrotna

Informacja zwrotnaAutor: Jakub Żulczyk

Gatunek: kryminał

Opis: Nazywam się Marcin Kania. Jestem alkoholikiem i zaraz zabiję człowieka.

Syn Marcina Kani, żyjącego z tantiemów byłego muzyka, twórcy jednego z największych polskich hitów, pewnego dnia znika bez śladu. Jedyne, co po sobie pozostawia, to zakrwawione prześcieradła. Kania wie, że poprzedniego wieczoru widział się z synem. Jednak prawie nic z tego spotkania nie pamięta. Zapił.

Kania, alkoholik leczący się z choroby w ośrodku Jutro, wyrusza w szaleńczą podróż w poszukiwaniu syna. Ta odyseja po mieście, w którym każde z miejsc ma swoją brudną tajemnicę, popchnie go w najmroczniejsze rejony ludzkiego psyche, naprowadzi na trop największej w polskich dziejach afery reprywatyzacyjnej oraz skonfrontuje ze złem, które wyrządził swojej rodzinie.

Klucz do odkupienia i odnalezienia syna tkwi w jego wyniszczonym przez alkohol umyśle. Musi sobie tylko przypomnieć. Jaka będzie informacja zwrotna?

Dziewczyna, kobieta, inna

Dziewczyna, kobieta, innaAutor: Bernardine Evaristo

Gatunek: literatura piękna

Opis: Znajdziecie tutaj Wielką Brytanię, o jakiej jeszcze nie czytaliście. Od Newcastle do Cornwall, od narodzin wieku dwudziestego do nastoletności wieku dwudziestego pierwszego.

Oto dwanaście postaci i ich podróż przez życie. Każda z nich czegoś szuka – kogoś bliskiego, celu w życiu, przynależności, domu, kochanki, matki, utraconego ojca, czy choćby odrobiny nadziei.

Przede wszystkim zaś jest to oszałamiająca, pulsująca życiem powieść o kobietach. O ich sile, słabościach, bolączkach, powodach do szczęścia, pragnieniach i miłości. Opowiada o artystkach, bankierkach, nauczycielkach, sprzątaczkach, gospodyniach domowych – w różnym wieku i na różnych etapach życia.

Cień utraconego świata

Cień utraconego świataAutor: James Islington

Cykl: Trylogia Licaniusa (tom 1)

Gatunek: fantastyka

Opis: Nie ufaj niczemu, nawet własnemu umysłowi. Oto świat, w którym magia jest oczywista niczym istnienie dobra i zła. I podobnie jak zło, do cna znienawidzona. Oto świat, który za chwilę przestanie istnieć. Z północy nadciąga zagłada, a jedyne, co może stawić jej czoła, to właśnie wzgardzona i osłabiona magia.

Młody Davian wyrusza w niebezpieczną podróż na północ. U boku ma przyjaciela, a za plecami zostawia zniszczenie, śmierć i grozę. Mimo strachu każdego dnia wędruje dalej, wszak od powodzenia jego misji zależą losy świata. No chyba że jego misja polega na czymś zupełnie innym, niż sądzi, i właściwie został wysłany na śmierć.

Może też być tak, że przyjaciel, który dzielnie kroczy u jego boku, jest tak naprawdę kimś zupełnie innym, dawny wybawca poświęci go bez mrugnięcia okiem, a bohatersko uratowany dzieciak okaże się silniejszy niż cała drużyna wybawców. Może też być zupełnie inaczej.

---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Recenzje i opinie