Książki na czerwiec – co warto przeczytać? Polecam ciekawe tytuły

Książki na czerwiec
Co warto przeczytać w czerwcu? | Fot. Sasin Tipchai

Książki na czerwiec – co warto przeczytać, gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej, a wszechobecna zieleń raduje oczy? Chociaż przyroda ciągnie mnie do siebie, najpierw muszę znaleźć kilka dobrych książek na podróż i do poduszki. Co warto przeczytać, by urozmaicić sobie poznawanie świata?

W dzieciństwie czerwiec oznaczał dla mnie koniec szkoły i wolność, którą można było wykorzystać… na wszystko, co tylko wpadło do głowy. Pewnego roku zaświtał mi pomysł, żeby zacząć czytać książki. Wcześniej nie lubiłem tego robić.

Kiedy jednak przeczytałem swoją pierwszą powieść (z własnej woli, a nie z powodu szkolnego obowiązku), odkryłem całkowicie nowy świat. Nie mniej wspaniały niż to, co rozciąga się za oknem.

Obecnie jestem przekonany, że należy poznawać oba światy. Fizyczny i literacki. Tak też robię i zachęcam każdego, kto ma choćby kilka wolnych chwil, by czytał.

Książki na czerwiec

Tak sobie myślę, że książki na czerwiec powinny nieść wolność i radość. Ich rolą jest nie tylko dostarczanie wiedzy, ale przede wszystkim motywowanie do życia. Dlatego też zachęcam do czytania tego, co pozytywnie nastraja i daje wystarczająco silny bodziec do działania.

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.

Czerwcowa inspiracja

Wchodząc w letni okres, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad swoimi celami, marzeniami oraz potrzebami. Czerwiec to idealny moment na refleksję i poszukiwanie świeżych perspektyw. Właśnie teraz możemy odkrywać nowe pasje oraz znaleźć drogę do spełnienia.

Społeczny wymiar dizajnu

Książki czerwiec dizajn

Autorki: Karolina Izdebska, Monika Klein

Gatunek: sztuka

Opis: Dizajn jest dziś wszechobecny i żywo reaguje na zmiany oraz problemy społeczne.

Jednocześnie właściwie w każdym z obszarów życia społecznego widoczny jest wyraźny wzrost zainteresowania problematyką dizajnu, a myślenie i dyskusje o dizajnie przekroczyły już dawno granice wzornictwa i toczą się współcześnie na styku różnych dziedzin.

Karolina Izdebska i Monika Klein prezentują książkę, w której Czytelnik znajdzie różnorodne ujęcia społecznego, kulturowego i etycznego obszaru projektowania. Autorki odwołują się do problematyki wzajemnych oddziaływań między projektowanymi wytworami i przestrzeniami a ich użytkownikami – zarówno na poziomie jednostkowej percepcji, jak i społecznych zachowań.

Chwiejnym krokiem

Książki na czerwiec Chwiejnym krokiem

Podtytuł: Jak przypadki wpływają na nasz los

Autor: Leonard Mlodinow

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Pasjonująca książka, która uświadamia nam, że w naszym życiu jest wiele zdarzeń równie przewidywalnych, jak kroki potykającego się człowieka, który wyszedł nad ranem z baru.

Leonard Mlodinow, urodzony gawędziarz, w pasjonujący sposób pokazuje, w jaki sposób nasze życie kształtuje przypadek i losowość oraz że wszystko (od oceny wina w branżowym czasopiśmie, przez sukces korporacyjny, na ocenach w szkole i sondażach politycznych kończąc) jest mniej wiarygodne, niż nam się wydaje.

Pokazując prawdziwą naturę przypadku i ujawniając psychologiczne złudzenia, które powodują, że źle oceniamy otaczający nas świat, Mlodinow daje nam narzędzia potrzebne do podejmowania bardziej świadomych decyzji.

Czerwcowa literatura

Czerwiec to miesiąc wypełniony żywymi kolorami, ciepłymi promieniami słońca i… oczekiwaniem na zbliżające się wakacje. Ale dla miłośników literatury czas ten może mieć wyjątkowe znaczenie, bowiem światło padające na strony książek staje się jeszcze bardziej przyjemne. Dlatego zachęcam do czytania w tym miesiącu – bo teraz literatura nabiera szczególnego smaku.

Mężczyzna imieniem Ove

Książki na czerwiec Ove

Autor: Fredrik Backman

Gatunek: literatura piękna

Opis: To powinien być dzień śmierci Ovego. To wreszcie miał być ten cholerny dzień, kiedy Ove w końcu to zrobi. Żeby znów z nią być.

Bo ma już wszystkiego dość. Dużo w życiu przeszedł, a teraz musi funkcjonować w świecie, który nie rozumie jego żelaznych zasad oraz istoty rutyny; świecie pełnym fircyków, blond fląder i białych koszul. Ove jest przekonany, że nadszedł czas, aby się ewakuować.

Tyle że najpierw na drodze staje mu ten gamoń, który nie potrafi zaparkować z przyczepą ani otworzyć okna, żeby nie spaść z drabiny. I jego ciężarna żona, która zjawia się w najmniej oczekiwanych momentach i w wieku trzydziestu lat nadal nie ma prawa jazdy, więc trzeba ją wszędzie wozić.

Ove nie przewiduje, że świat ma mu jeszcze dużo do zaoferowania, a on sam może dać wiele innym. Nie tylko ludziom. Bo jest jeszcze kot.

Debiutancka powieść Fredrika Backmana to ciepła i urzekająca historia o tęsknocie za bliską osobą, nieoczekiwanej przyjaźni i sile społecznych więzów. Wspaniała komedia, która wyciśnie łzy z największego twardziela.

Rozrywkowe książki na czerwiec

W czerwcu uwielbiam chować się w cieniu drzew z dobrą książką w ręku. Może to być emocjonujący thriller – trzymający w napięciu do ostatniej strony, rozpalająca wyobraźnię fantastyka lub poezja zabierająca moją duszę w zupełnie inne wymiary egzystencji. Czerwiec oferuje nam nieograniczone możliwości literackich odkryć.

Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory

Książki czerwiec Pamiętnik

Autor: Stanisław Lem

Cykl: Biblioteka Narodowa: Seria I

Gatunek: fantastyka

Opis: Trudno wyobrazić sobie literaturę ostatnich kilkudziesięciu lat bez Stanisława Lema. Autor Cyberiady uchodzi za najlepiej znanego na świecie polskiego pisarza, a jego nazwisko często przywoływane jest obok nazwisk najważniejszych twórców dwudziestowiecznej prozy.

Dzieła Lema nieustannie budzą zainteresowanie czytelników i są chętnie komentowane przez badaczy. Jego książki – głęboko humanistyczne i poruszające fundamentalne problemy nowoczesnych cywilizacji – stale tłumaczone są na inne języki i inspirują kolejnych twórców.

Opracowana przez Pawła Majewskiego edycja w serii „Biblioteka Narodowa” ukazuje twórczość Lema z mniej oczywistej strony. Zawiera powieści Kongres futurologiczny i Pamiętnik znaleziony w wannie, a także utwory o charakterze apokryficznym; czytelnicy znajdą tu zbiory Doskonała próżnia, Wielkość urojona, Prowokacja i Biblioteka XXI wieku oraz jeden z najbardziej zaskakujących tekstów pisarza, Golema XIV.

Kto zabił mamusię?

Książki czerwiec Kto zabił

Autorka: Małgorzata Starosta

Gatunek: kryminał, thriller

Opis: Podobno dobra teściowa to była teściowa. Ale czy na pewno?

Kto zabił mamusię to klasyczna komedia kryminalna nawiązująca w formie do książek Joanny Chmielewskiej. Główna bohaterka zostaje wplątana w sprawę zabójstwa byłej teściowej, z którą nie miała kontaktu od dwudziestu lat.

Tymczasem zamordowana kobieta zostawiła dla Małgoni list, a w nim liczne zagadki, których rozwikłanie doprowadzi do znalezienia mordercy, a przy okazji rozwiązania tajemniczej sprawy sprzed wielu lat.

Początkowo pisana wraz z czytelnikami na Facebooku jako powieść w odcinkach, a do Państwa rąk trafia jako publikacja, z której część dochodu zostanie przekazana na rzecz fundacji humanitarnych wspomagających Ukrainę.

Thorgal Saga. Żegnaj, Aaricio

Komiks na czerwiec

Autor: Robin Recht

Cykl: Thorgal Saga (tom 1)

Gatunek: komiks

Opis: Pierwszy tom nowego cyklu umieszczonego w świecie Thorgala! Każdy album rozbudowuje znane z serii głównej opowieści o czarnowłosym wikingu, a jednocześnie wzbogaca naszą wiedzę o życiu bohatera o nowe wątki.

Do stworzenia komiksów z tej kolekcji zaproszono cenionych i znanych autorów. Każdy z nich opowiada własną zamkniętą historię o niezwykłych losach przybysza z gwiazd. Nawet u schyłku życia Thorgala nie przestają dręczyć zazdrośni bogowie. Przytłoczony bólem po śmierci ukochanej Aaricii, otrzymuje od swojego odwiecznego wroga, perfidnego demonicznego węża Nidhogga, propozycję skorzystania z mocy pierścienia Uroborosa. Jeśli włoży go na palec, będzie mógł powrócić do czasów dzieciństwa i znów zobaczyć umiłowaną żonę. Jest to pokusa, której nawet najszlachetniejszy bohater nie może się oprzeć… Dla Thorgala zaczyna się pełna pułapek przygoda, której stawką będzie nie tylko jego życie, ale także życie tych, których kocha.

Autorem tomu Żegnaj, Aaricio jest francuski twórca Robin Recht, autor rysunków do takich serii jak Elric, Totendom czy Notre Dame. Polscy czytelnicy mogli podziwiać jego grafiki w pierwszym tomie znakomitego cyklu Trzeci Testament: Juliusz.

Publicystyka na czerwiec

Czerwcowe dni są dłuższe, a wieczory bardziej przyjemne. To doskonały czas na poznawanie nowych autorów i gatunków literackich. Może to być też okazja, aby wrócić do ulubionych klasyków i ponownie doświadczyć ich magii. Cokolwiek wybierzesz, z pewnością Twoje życie stanie się bogatsze.

Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki

Książki czerwiec Peggy Guggenheim

Autor: Anton Gill

Gatunek: biografia

Opis: Poznaj biografię Peggy Guggenheim i niezwykłe życie uzależnione od sztuki – niekonwencjonalne, a często wręcz szokujące. Oto kobieta ekscentryczna, trudna w obejściu i… nieoceniona.

Jej ojciec zginął w katastrofie Titanica, a ona sama była jedną z uboższych krewnych w rodzinie milionerów. Mogła marzyć o zostaniu żoną bogatego biznesmena, tymczasem stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku.

Na pytanie, ilu miała mężów, odpowiadała: „Swoich, czy cudzych?”. A tym ulubionym (i pierwszym) był niestroniący od alkoholu angielski pisarz Laurence Vail. Choć wśród wielu kochanków znaleźli się między innymi Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose, prawdziwa miłość zawsze zdawała się jej umykać.

Może dlatego całe życie poświęciła sztuce. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu. Założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie. W Nowym Jorku, w Paryżu i w każdym miejscu, w którym znalazła się choć na chwilę, stawała się czołową postacią elit artystycznych.

To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy znani ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku. Znała tych, których trzeba było znać.

Każda historia miłosna jest historią o duchach

Książki czerwiec Wallace

Podtytuł: Życie Davida Fostera Wallace’a

Autor: D.T. Max

Gatunek: biografia

Opis: Odkąd zmarł przedwcześnie śmiercią samobójczą w 2008 roku, w wieku zaledwie czterdziestu sześciu lat, David Foster Wallace stał się kimś więcej niż przedstawicielem swojego literackiego pokolenia – został symbolem szczerości i uczciwości w nieautentycznych czasach; postacią, której sława i wpływ rozprzestrzeniają się z każdym kolejnym dniem.

Autor tej książki odtwarza pełną udręki, lecz często triumfalną batalię Wallace’a o sukces literacki, naznaczoną zmaganiami z depresją i uzależnieniem – walkę, której arcydzielnym wynikiem jest powieść Niewyczerpany żart.

Biografia została napisana we współpracy z rodziną i przyjaciółmi Wallace’a, na podstawie setek stron niepublikowanych listów, rękopisów i dzienników legendarnego pisarza. Ostatecznie powstała książka, która w poruszający (wręcz hipnotyzujący) sposób ukazuje unikatowy związek życia Wallace’a z jego twórczością.

Migot. Z krańca Grenlandii

Książki na czerwiec Migot

Autorka: Ilona Wiśniewska

Gatunek: reportaż

Opis: Zimą samolot z południa dolatuje tu raz w tygodniu lub rzadziej. Latem tylko dwa statki dowożą zaopatrzenie na resztę roku. Kilkuset mieszkańców północnej Grenlandii żyje według zasad ustalonych przez naturę i przodków – wielkich łowców polujących na morsy i niedźwiedzie.

Ilona Wiśniewska spędziła trzy miesiące w Qaanaaq i Siorapaluk, najbardziej na północ wysuniętych osadach Grenlandii. Nawiązanie relacji z Inughuitami, zwanymi też polarnymi Inuitami, wymagało wyczucia i czasu.

Usłyszała: Nie spiesz się. Ugotuj coś. My też chcemy wiedzieć, kim jesteś.

Zaprosili ją do swojego życia. Uczestniczyła w polowaniach, była zapraszana do domów, przysłuchiwała się rozmowom, w których przeplatały się codzienność, katastrofa klimatyczna, historia i skomplikowane relacje z resztą świata.

Tak powstał Migot, niezwykły inuicki wielogłos, który w ciemnościach nocy polarnej wybrzmiewa szczególnie przejmująco.

U kresu labiryntu

Warto przeczytać - U kresu labiryntu

Autor: Franciszek Bunsch

Gatunek: publicystyka literacka, eseje

Fragment książki: Nie udało mi się zrealizować wielu zamierzeń, ale może na tym właśnie polega życie, a nie pycha i zarozumialstwo, że próbuje się sięgać powyżej swoich możliwości (i warunków). Człowiek nie panuje nad czasem i nad uzależnieniami, niewiele da się przewidzieć i zaplanować, ciągle trzeba się dostosowywać do jakichś okoliczności.

W rezultacie, usiłowanie zaplanowania i przewidzenia swoich działań, to narażanie się na nieustanne stresy – trzeba podjąć decyzję, do jakiego stopnia przyjmuje się wyzwanie, bo przecież wygodniej i najbezpieczniej jest nie ryzykować i rezygnować.

Ten, kto czyta te teksty (jeśli to kogoś zainteresuje?) może przypuszczać, że się nad sobą specjalnie użalam i dramatyzuję.

Nic błędniejszego. Cały tragizm mego pokolenia polega na tym, że w porównaniu z innymi, los się ze mną wyjątkowo łagodnie obszedł, że były to przeżycia zupełnie przeciętnego uczestnika (a może raczej obserwatora?).

Czego możesz nauczyć się w czerwcu?

Niech polecane przeze mnie książki na czerwiec staną się okazją do odkrywania, delektowania się i czerpania radości z niekończącego się oceanu słów. Niech ten miesiąc nie tylko pobudza wyobraźnię, ale też poszerza horyzonty ludzkich umysłów.

Psycho-logika

Warto przeczytać Psycho-logika

Autor: Dean Burnett

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Każdego roku jedna na cztery osoby doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, przy czym same zaburzenia depresyjne i lękowe dotykają ponad 500 milionów osób na świecie.
Dlaczego zaburzenia psychiczne są tak powszechne?

Co takiego we współczesnym życiu wywiera szkodliwy wpływ na naszą psychikę? Dlaczego wiele problemów ze zdrowiem psychicznym daje wyraźne objawy fizyczne? I dlaczego tym problemom nadal towarzyszy sporo nieporozumień oraz stygmatyzacja?

W Psycho-logice Dean Burnett, neurobiolog i wzięty popularyzator nauki, odpowiada na te i mnóstwo innych pytań, wyjaśniając, co dzieje się w naszych mózgach, kiedy cierpimy na zaburzenia takie jak stany lękowe, depresja i uzależnienie.

W książce przeplatają się odkrywcze wyniki dociekliwych badań ze zwierzeniami osób, które doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym. Dzięki temu Psycho-logika przynosi zajmujące i uspokajające wyjaśnienie, jak i dlaczego powstają zaburzenia psychiczne oraz jak można je zrozumieć.

Liczby nie kłamią

Warto przeczytać Liczby

Autor: Vaclav Smil

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Liczby nie kłamią to książka o mieszkańcach Ziemi, o pożywieniu i paliwach, które dostarczają im energii, o transporcie i wynalazkach współczesnego świata, a także o tym, jak to wszystko wpływa na naszą planetę.

Profesor Vaclav Smil zabiera czytelników na pasjonującą wyprawę, której celem jest odkrywanie faktów. Podsuwając nam zaskakujące dane statystyczne i prezentując pouczające infografiki, zachęca do otrząśnięcia się z intelektualnego lenistwa.

Z tej książki dowiemy się między innymi, ilu ludzi potrzebnych było do zbudowania piramidy Cheopsa, dlaczego szczepionki nie tylko ratują życie, ale są także opłacalną inwestycją, i czemu samochody elektryczne nie są (jeszcze) tak dobrym rozwiązaniem, jak nam się wydaje.

Smil błyskotliwie łączy wiedzę naukową i historyczną ze zdrowym rozsądkiem, poruszając niezwykle szerokie spektrum zagadnień, które przedstawia w formie krótkich, ale treściwych rozdziałów. Prowokuje tym samym do stawiania pytań w sprawach zbyt często traktowanych przez nas jako pewnik.


Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.