Książki na czerwiec | Fot. Abaren
Książki na czerwiec – patrzę przez okno i widzę zielone drzewa. Słyszę śpiew ptaków i ciągnie mnie w świat. Zanim jednak to zrobię, muszę znaleźć kilka dobrych książek na podróż i do poduszki. Co warto przeczytać, by urozmaicić sobie poznawanie świata?
W dzieciństwie czerwiec oznaczał dla mnie koniec szkoły i wolność, którą można było wykorzystać... na wszystko, co tylko wpadło do głowy. Pewnego roku wpadł mi pomysł, żeby zacząć czytać książki. Wcześniej nie lubiłem tego robić.
Kiedy jednak przeczytałem swoją pierwszą powieść (z własnej woli, a nie z powodu szkolnego obowiązku), odkryłem całkowicie nowy świat. Nie mniej wspaniały niż to, co w tej chwili rozciąga się za oknem.
Obecnie jestem więc przekonany, że należy poznawać oba światy. Fizyczny i literacki. Tak też robię i zachęcam każdego, kto ma choćby kilka wolnych chwil... by czytał...
Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.
Autorki: Karolina Izdebska, Monika Klein
Gatunek: sztuka
Opis: Dizajn jest dziś wszechobecny i żywo reaguje na zmiany oraz problemy społeczne.
Jednocześnie właściwie w każdym z obszarów życia społecznego widoczny jest wyraźny wzrost zainteresowania problematyką dizajnu, a myślenie i dyskusje o dizajnie przekroczyły już dawno granice wzornictwa i toczą się współcześnie na styku różnych dziedzin.
Karolina Izdebska i Monika Klein prezentują książkę, w której Czytelnik znajdzie różnorodne ujęcia społecznego, kulturowego i etycznego obszaru projektowania. Autorki odwołują się do problematyki wzajemnych oddziaływań między projektowanymi wytworami i przestrzeniami a ich użytkownikami – zarówno na poziomie jednostkowej percepcji, jak i społecznych zachowań.
Autor: Anton Gill
Gatunek: biografia
Opis: Poznaj biografię Peggy Guggenheim i niezwykłe życie uzależnione od sztuki – niekonwencjonalne, a często wręcz szokujące. Oto kobieta ekscentryczna, trudna w obejściu i... nieoceniona.
Jej ojciec zginął w katastrofie Titanica, a ona sama była jedną z uboższych krewnych w rodzinie milionerów. Mogła marzyć o zostaniu żoną bogatego biznesmena, tymczasem stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku.
Na pytanie, ilu miała mężów, odpowiadała: "Swoich, czy cudzych?". A tym ulubionym (i pierwszym) był niestroniący od alkoholu angielski pisarz Laurence Vail. Choć wśród wielu kochanków znaleźli się między innymi Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose, prawdziwa miłość zawsze zdawała się jej umykać.
Może dlatego całe życie poświęciła sztuce. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu. Założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie. W Nowym Jorku, w Paryżu i w każdym miejscu, w którym znalazła się choć na chwilę, stawała się czołową postacią elit artystycznych.
To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy znani ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku. Znała tych, których trzeba było znać.
Autor: Félix Vega
Gatunek: komiks
Opis: Ludzie i bogowie toczyli wojnę o panowanie nad światem. Okrutną i zaciętą. Bezkompromisową i krwawą. Kiedy ludzie odnaleźli kryształy, które spadły z nieba, szala przechyliła się na ich stronę. Wtedy zawarto rozejm. Bogowie obiecali, że będą zjadać dusze tylko tych, którzy umarli, a ludzie mieli się im nie przeciwstawiać. Rozejm właśnie został złamany...
Duam jest potężną szamanką. Jako dziecko nie potrafiła pogodzić się ze śmiercią bliskich jej istot. Zdobyła więc jeden z kamieni światła, by przywracać do życia tych, którzy odeszli. Zapłaciła jednak za to wysoką cenę, sama jeszcze nie wie, jak wielką.
Ten przepiękny komiks robi ogromne wrażenie – wystarczy jeden rzut oka, by wiedzieć, że nie jest to przeciętna lektura. Felix Vega prowadzi czytelnika ku niezwykłej przygodzie inspirowanej wierzeniami Indian Mapuche.
Podtytuł: Życie Davida Fostera Wallace'a
Autor: D.T. Max
Gatunek: biografia
Opis: Odkąd zmarł przedwcześnie śmiercią samobójczą w 2008 roku, w wieku zaledwie czterdziestu sześciu lat, David Foster Wallace stał się kimś więcej niż przedstawicielem swojego literackiego pokolenia – został symbolem szczerości i uczciwości w nieautentycznych czasach; postacią, której sława i wpływ rozprzestrzeniają się z każdym kolejnym dniem.
Autor tej książki odtwarza pełną udręki, lecz często triumfalną batalię Wallace’a o sukces literacki, naznaczoną zmaganiami z depresją i uzależnieniem – walkę, której arcydzielnym wynikiem jest powieść Niewyczerpany żart.
Biografia została napisana we współpracy z rodziną i przyjaciółmi Wallace’a, na podstawie setek stron niepublikowanych listów, rękopisów i dzienników legendarnego pisarza. Ostatecznie powstała książka, która w poruszający (wręcz hipnotyzujący) sposób ukazuje unikatowy związek życia Wallace’a z jego twórczością.
Autor: Dean Burnett
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Każdego roku jedna na cztery osoby doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, przy czym same zaburzenia depresyjne i lękowe dotykają ponad 500 milionów osób na świecie.
Dlaczego zaburzenia psychiczne są tak powszechne?
Co takiego we współczesnym życiu wywiera szkodliwy wpływ na naszą psychikę? Dlaczego wiele problemów ze zdrowiem psychicznym daje wyraźne objawy fizyczne? I dlaczego tym problemom nadal towarzyszy sporo nieporozumień oraz stygmatyzacja?
W Psycho-logice Dean Burnett, neurobiolog i wzięty popularyzator nauki, odpowiada na te i mnóstwo innych pytań, wyjaśniając, co dzieje się w naszych mózgach, kiedy cierpimy na zaburzenia takie jak stany lękowe, depresja i uzależnienie.
W książce przeplatają się odkrywcze wyniki dociekliwych badań ze zwierzeniami osób, które doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym. Dzięki temu Psycho-logika przynosi zajmujące i uspokajające wyjaśnienie, jak i dlaczego powstają zaburzenia psychiczne oraz jak można je zrozumieć.
Autor: Vaclav Smil
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Liczby nie kłamią to książka o mieszkańcach Ziemi, o pożywieniu i paliwach, które dostarczają im energii, o transporcie i wynalazkach współczesnego świata, a także o tym, jak to wszystko wpływa na naszą planetę.
Profesor Vaclav Smil zabiera czytelników na pasjonującą wyprawę, której celem jest odkrywanie faktów. Podsuwając nam zaskakujące dane statystyczne i prezentując pouczające infografiki, zachęca do otrząśnięcia się z intelektualnego lenistwa.
Z tej książki dowiemy się między innymi, ilu ludzi potrzebnych było do zbudowania piramidy Cheopsa, dlaczego szczepionki nie tylko ratują życie, ale są także opłacalną inwestycją, i czemu samochody elektryczne nie są (jeszcze) tak dobrym rozwiązaniem, jak nam się wydaje.
Smil błyskotliwie łączy wiedzę naukową i historyczną ze zdrowym rozsądkiem, poruszając niezwykle szerokie spektrum zagadnień, które przedstawia w formie krótkich, ale treściwych rozdziałów. Prowokuje tym samym do stawiania pytań w sprawach zbyt często traktowanych przez nas jako pewnik.
Podtytuł: Jak przypadki wpływają na nasz los
Autor: Leonard Mlodinow
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Pasjonująca książka, która uświadamia nam, że w naszym życiu jest wiele zdarzeń równie przewidywalnych, jak kroki potykającego się człowieka, który wyszedł nad ranem z baru.
Leonard Mlodinow, urodzony gawędziarz, w pasjonujący sposób pokazuje, w jaki sposób nasze życie kształtuje przypadek i losowość oraz że wszystko (od oceny wina w branżowym czasopiśmie, przez sukces korporacyjny, na ocenach w szkole i sondażach politycznych kończąc) jest mniej wiarygodne, niż nam się wydaje.
Pokazując prawdziwą naturę przypadku i ujawniając psychologiczne złudzenia, które powodują, że źle oceniamy otaczający nas świat, Mlodinow daje nam narzędzia potrzebne do podejmowania bardziej świadomych decyzji.
Autorka: Ilona Wiśniewska
Gatunek: reportaż
Opis: Zimą samolot z południa dolatuje tu raz w tygodniu lub rzadziej. Latem tylko dwa statki dowożą zaopatrzenie na resztę roku. Kilkuset mieszkańców północnej Grenlandii żyje według zasad ustalonych przez naturę i przodków – wielkich łowców polujących na morsy i niedźwiedzie.
Ilona Wiśniewska spędziła trzy miesiące w Qaanaaq i Siorapaluk, najbardziej na północ wysuniętych osadach Grenlandii. Nawiązanie relacji z Inughuitami, zwanymi też polarnymi Inuitami, wymagało wyczucia i czasu.
Usłyszała: Nie spiesz się. Ugotuj coś. My też chcemy wiedzieć, kim jesteś.
Zaprosili ją do swojego życia. Uczestniczyła w polowaniach, była zapraszana do domów, przysłuchiwała się rozmowom, w których przeplatały się codzienność, katastrofa klimatyczna, historia i skomplikowane relacje z resztą świata.
Tak powstał Migot, niezwykły inuicki wielogłos, który w ciemnościach nocy polarnej wybrzmiewa szczególnie przejmująco.
Autor: Franciszek Bunsch
Gatunek: publicystyka literacka, eseje
Fragment książki: Nie udało mi się zrealizować wielu zamierzeń, ale może na tym właśnie polega życie, a nie pycha i zarozumialstwo, że próbuje się sięgać powyżej swoich możliwości (i warunków). Człowiek nie panuje nad czasem i nad uzależnieniami, niewiele da się przewidzieć i zaplanować, ciągle trzeba się dostosowywać do jakichś okoliczności.
W rezultacie, usiłowanie zaplanowania i przewidzenia swoich działań, to narażanie się na nieustanne stresy – trzeba podjąć decyzję, do jakiego stopnia przyjmuje się wyzwanie, bo przecież wygodniej i najbezpieczniej jest nie ryzykować i rezygnować.
Ten, kto czyta te teksty (jeśli to kogoś zainteresuje?) może przypuszczać, że się nad sobą specjalnie użalam i dramatyzuję.
Nic błędniejszego. Cały tragizm mego pokolenia polega na tym, że w porównaniu z innymi, los się ze mną wyjątkowo łagodnie obszedł, że były to przeżycia zupełnie przeciętnego uczestnika (a może raczej obserwatora?).
Autor: Stanisław Lem
Cykl: Biblioteka Narodowa: Seria I
Gatunek: fantastyka
Opis: Trudno wyobrazić sobie literaturę ostatnich kilkudziesięciu lat bez Stanisława Lema. Autor Cyberiady uchodzi za najlepiej znanego na świecie polskiego pisarza, a jego nazwisko często przywoływane jest obok nazwisk najważniejszych twórców dwudziestowiecznej prozy.
Dzieła Lema nieustannie budzą zainteresowanie czytelników i są chętnie komentowane przez badaczy. Jego książki – głęboko humanistyczne i poruszające fundamentalne problemy nowoczesnych cywilizacji – stale tłumaczone są na inne języki i inspirują kolejnych twórców.
Opracowana przez Pawła Majewskiego edycja w serii "Biblioteka Narodowa" ukazuje twórczość Lema z mniej oczywistej strony. Zawiera powieści Kongres futurologiczny i Pamiętnik znaleziony w wannie, a także utwory o charakterze apokryficznym; czytelnicy znajdą tu zbiory Doskonała próżnia, Wielkość urojona, Prowokacja i Biblioteka XXI wieku oraz jeden z najbardziej zaskakujących tekstów pisarza, Golema XIV.
Autorka: Małgorzata Starosta
Gatunek: kryminał, thriller
Opis: Podobno dobra teściowa to była teściowa. Ale czy na pewno?
Kto zabił mamusię to klasyczna komedia kryminalna nawiązująca w formie do książek Joanny Chmielewskiej. Główna bohaterka zostaje wplątana w sprawę zabójstwa byłej teściowej, z którą nie miała kontaktu od dwudziestu lat.
Tymczasem zamordowana kobieta zostawiła dla Małgoni list, a w nim liczne zagadki, których rozwikłanie doprowadzi do znalezienia mordercy, a przy okazji rozwiązania tajemniczej sprawy sprzed wielu lat.
Początkowo pisana wraz z czytelnikami na Facebooku jako powieść w odcinkach, a do Państwa rąk trafia jako publikacja, z której część dochodu zostanie przekazana na rzecz fundacji humanitarnych wspomagających Ukrainę.
---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.
Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.
Kategorie: Recenzje i opinie
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: książki na czerwiec, co warto czytać w czerwcu, co czytać w czerwcu, książki czerwiec, co warto przeczytać nowości, dobre książki do czytania na czerwiec, co warto przeczytać czerwiec forum.