Książki na lipiec

Co warto przeczytać w lipcu? | Fot. Pixabay

Książki na lipiec – co warto przeczytać? Polecam ciekawe tytuły

Książki na lipiec – co warto przeczytać w trakcie wakacji? Nie wszystkie rozrywki muszą być związane ze słońcem i wiatrem we włosach. Niesamowitych przeżyć mogą dostarczyć również książki. Przecież nie tylko ciało ma prawo do przyjemności. Także intelekt należy karmić czymś wartościowym.

Podczas letnich miesięcy sporo moich znajomych rozmyśla raczej o wypoczynku z dala od domu niż o czytaniu książek. Ja robię dokładnie odwrotnie. Jak co roku, nigdzie nie wyjeżdżam. I jak co roku, z pewnością przeczytam sporo fascynujących tytułów.

Nie namawiam nikogo do pozostawania w domu, ale zachęcam do czytania. Nawet podczas wyjazdu na drugi koniec świata warto mieć jakąś książkę pod ręką.

Książki na lipiec

Ten miesiąc to przede wszystkim czas, w którym mogę więcej uwagi poświęcić umysłowym przyjemnościom. W młodości lipiec oznaczał dla mnie zawsze wolność od szkoły czy studiów, więc w naturalny sposób sięgałem po książki, czyli po to, co kocham najbardziej. Teraz nie mam już wakacji, ale wciąż pozostał w moim życiu nawyk czytania.

Nie zabiegam o sukcesy zawodowe. Wolę skupić się na swoich pasjach. A jedną z nich – być może najwspanialszą – są książki.

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.

Lipcowa inspiracja

Lipiec to doskonały czas na zanurzenie się w świecie książek, które przedstawiają ludzi śmiało wykorzystujących swoje twórcze umiejętności. W tym miesiącu polecam sięgnąć po tytuły, które zainspirują Cię do działania. Przyjrzyj się twórcom, którzy odnieśli sukces w swoich dziedzinach. Dowiedz się, jakie wyzwania musieli pokonać, jakie trudności napotkali i jak znaleźli siłę, aby realizować własne wizje. W tych historiach znajdziesz inspirujące przykłady determinacji, wytrwałości i kreatywnego podejścia do życia.

Sztuka po 1900 roku. Modernizm, Antymodernizm, Postmodernizm

Książka na lipiec o sztuce

Autorzy: Yve-Alain Bois, Benjamin H.D. Buchloh, Hal Foster, David Joselit, Rosalind Krauss

Gatunek: sztuka

Opis: Ten monumentalny tom jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy interesują się sztuką współczesną. Nie było dotychczas na polskim rynku publikacji, która w tak kompetentny i wszechstronny sposób przedstawiłaby skomplikowane dzieje sztuki XX i XXI wieku aż po rok 2015.

Książka od razu została uznana za wyjątkowe wydarzenie w refleksji nad sztuką i sposobami jej prezentacji. Mimo ogromu materiału umiejętnie wydobywa zasadnicze – według autorów – problemy pozwalające zrozumieć mechanizmy rządzące współczesną twórczością.

Chociaż konstrukcja książki oparta jest o kolejne dekady, nie ma nic wspólnego z kronikarskim kalendarzem. W obrębie dziesięcioleci szczegółowo analizowane są wybrane wydarzenia, dzieła, najwybitniejsi twórcy, wystawy, publikacje, działalność krytyków i teoretyków.

Zjawiska analizowane są z czterech punktów widzenia, reprezentują cztery postawy badawcze, różne możliwe ujęcia sztuki. Bo z prezentacją artystycznej kreacji łączą się nierozdzielnie odmienne sposoby jej interpretacji.

Zespół autorski zaznajamia nas między innymi z zagadnieniami formy, tematu, interpretacji, szkół psychoanalizy, marksizmu, instytucji, kontrkultury, językoznawstwa, dekonstrukcji, globalizmu, dekolonizacji rynku, kultury masowej, feminizmu czy reprezentacji osób nieheteronormatywnych. Dostrzegając ścisłe powiązania plastyki z literaturą, muzyką, polityką, autorzy ukazują sztukę współczesną w całym jej bogactwie i komplikacji.

Sztuka w afekcie

Książki lipiec sztuka

Podtytuł: Romantyczne i burzliwe historie najsłynniejszych artystycznych par

Autorka: Kate Bryan

Gatunek: sztuka

Opis: Sztuka w afekcie przedstawia historie najsławniejszych par artystów, odkrywając pasje, wyzwania i miłosne relacje skrywające się za największymi dziełami sztuki na całym świecie.

W książce znajdziemy szeroki przekrój XX-wiecznych par: od Fridy Kahlo i Diego Rivery do Josepha Cornella i Yayoi Kusamy, od Josefa i Anni Albers do Gilberta & George’a. Kate Bryan śledzi początki miłosnych relacji, a czasem też ich dramatyczne rozpady.

Autorka stara się odkryć, jak wielki może być wpływ miłości na proces twórczy. Opowiadając o długotrwałych współpracach i krótkich namiętnościach, Sztuka w afekcie rzuca światło na jedne z największych historii miłosnych XX wieku.

Portret w półcieniach

Książki lipiec Portret

Autorka: Maria Jentys-Borelowska

Gatunek: sztuka

Opis: Portret w półcieniach to fascynująca opowieść o polskich artystach – malarzach, rzeźbiarzach, poetach, pisarzach drugiej połowy XIX wieku, którym wypadło żyć i tworzyć nie w Polsce, której nie było na mapie Europy, lecz w austriackim kraju koronnym zwanym Królestwem Galicji i Lodomerii (a ironicznie, lecz w pełni zasadnie: Golicji i Głodomerii).

Utalentowani chłopcy z podupadłych dworków szlacheckich, często przy wsparciu prywatnych sponsorów, wyruszali do Lwowa, Krakowa, Wiednia, Monachium, Drezna, Paryża, by kształcić się, rozwijać i zdobywać artystyczne laury. Nielicznym się poszczęściło, zwykle jednak musieli za sukces drogo zapłacić.

Jednym z bohaterów książki, którzy zdobyli uznanie, jest genialny rysownik Artur Grottger. Dzięki cesarskiemu stypendium ukończył studia w Akademii Wiedeńskiej i szybko zdobył popularność, szacunek i pieniądze. Niestety, jeszcze prędzej je utracił. Skrajnie wyczerpany, ciężko chory, bez środków na życie i leczenie, zmarł w wieku lat trzydziestu, nie osiągnąwszy upragnionego celu: szczęścia małżeńskiego.

Portret w półcieniach to utwór prawdziwy w warstwie faktograficznej, zmyślony w warstwie fabularnej. Autentyzm podkreślają, wplecione w narrację, listy Grottgera do ubóstwianej narzeczonej, fragmenty jej pamiętników czy listy Kornela Ujejskiego do "kumy" Młodnickiej.

Znak

Książki na lipiec Znak

Autorzy: Lija Bezsonowa, Olha Hładun, Rokas Sutkaitis

Gatunek: sztuka

Opis: Oszałamiająca formalnie publikacja prezentująca najciekawsze osiągnięcia ukraińskiego projektowania znaków graficznych. Opowiada o historii tej dziedziny, czerpiącej garściami z awangardy lat dwudziestych, oraz o jej rozkwicie, który przypadł na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku, kiedy to ukształtował się wyrazisty styl szkoły charkowskiej.

Autorzy tekstów sięgają do radzieckich archiwów, opisują społeczno-polityczny kontekst, w jakim tworzyli projektanci, wyjaśniają ich praktyczne i estetyczne założenia, analizują także wpływ, jaki wywarła na ich pracę zachodnia estetyka.

Książka ma charakter wizualnego kolażu, w którym tekst i obrazy – litery, fotografie i znaki graficzne – istnieją na równych prawach i wzajemnie się uzupełniają. Jedna z ostatnich części to współczesna wizualna reinterpretacja znaków autorstwa kolektywu U,N,A tworzonego przez trzy projektantki książki, które eksplorują w niej niewyczerpaną potencjalność formy graficznej omawianych znaków.

Lipcowa rozrywka

Znajdź wygodne miejsce, zaopatrz się w dobry napój i przekąski, a potem zanurz się w fascynującej lekturze, która pozwoli Ci przenieść się w inne miejsce i czas. Ten miesiąc nie powinien odciągać Cię od dziwnych światów, niebezpiecznych przygód czy podejrzanych ludzi – o ile spotkasz ich jedynie na kartach dobrze napisanych książek.

Arka Odkupienia

Książki lipiec SF

Autor: Alastair Reynolds

Cykl: Przestrzeń Objawienia (tom 2)

Gatunek: science fiction

Opis: Pięćdziesiąt lat temu interwencja ludzi obudziła obcą, uśpioną od wieków strukturę, stworzoną dawno temu po to, by ostrzegała o pojawieniu się istot inteligentnych w tym rejonie galaktyki. Teraz nastąpi reakcja.

Kiedyś Clavain uciekł, by walczyć po stronie Hybrydowców – pewnego odłamu ludzi, uczestników zbiorowej świadomości, zbudowanej na modłę ula. Czterysta lat później, w końcowej fazie brutalnej wojny międzyplanetarnej, coś wywołało panikę wśród tajnego kierownictwa Hybrydowców. Gdy zrozumiano przyczynę nowego zagrożenia, Clavain planuje ponowną ucieczkę. Szuka dawno zaginionej infernalnej broni, która może wpłynąć na bieg wydarzeń.

Wraz z grupą sprzymierzeńców Clavain leci na Resurgam – kolonię archeologiczną, która przeżywa kryzys. Dla dobra ludzkości zamierza odzyskać broń. Jego rozgoryczona rywalka Skade postawiła sobie inny cel. By go zrealizować, gotowa jest zmienić nawet samą rzeczywistość.

Iluzja

Książki sci fi na lipiec

Autor: Andrzej Wronka

Gatunek: science fiction

Opis: Czy potrafisz odnaleźć prawdę w świecie, który zbudowany jest z fikcji?

W technokratycznym świecie opanowanym przez kult informacji, gdzie hierarchię społeczną definiują zwirtualizowani postludzie, nic nie jest takie, jakim się wydaje.

Wkrótce przekona się o tym Lou Soleco, mieszkanka Tytana i wyprana z emocji inżynier, której nastoletnia córka popełnia samobójstwo. Próbując je zrozumieć, Lou wpada na trop intrygi, która zmusi ją do rozpoczęcia podróży – nie tylko do granic Układu Słonecznego, ale też w głąb siebie.

Beverly

Komiks na lipiec

Autor: Nick Drnaso

Gatunek: komiks

Opis: Komiks Nicka Drnaso bezlitośnie obnaża sterylną jednostajność przedmieść.

Grupa nastolatków zbiera śmieci na poboczu autostrady – flirtując, pieszcząc się i ignorując potencjalnie agresywnego samotnika w swoim gronie. Studentka college'u przyprowadza swojego chłopaka na fatalną imprezę domową, w której uczestniczą jej znajomi z liceum. Młoda kobieta doświadcza traumatycznego incydentu w pizzerii, w której pracuje, a jego skutki ujawniają napięcia rasowe, które kumulują się pod powierzchnią.

Fasada ucywilizowanego podmiejskiego krajobrazu i pastelowych bohaterów ze Środkowego Zachodu raz po raz pęka w obliczu przemocy i cichej brutalności.

Ponura satyra społeczna Drnaso ujawnia błyskotliwą znajomość współczesnego społeczeństwa. Pobrzmiewają w niej echa czarnego humoru filmów Todda Solondza czy komiksów Daniela Clowesa. Każdy rozdział Beverly, precyzyjnie i przejmująco opowiedziany, ujawnia coś nowego – a zarazem znajomego – na temat świata, w którym żyjemy.

Enigma: liczba wszystkich liczb

Książki lipiec thriller

Autor: Krzysztof Koziołek

Gatunek: thriller

Opis: Jest 15 lipca 1928 roku, gdy polskie stacje nasłuchowe odbierają niemiecką depeszę zaszyfrowaną w nowy sposób – za pomocą maszyny nazywanej Enigmą.

Od razu ruszają próby złamania tajemniczego szyfru, ale najlepsi kryptolodzy kruszą na nim zęby. Wkrótce potem wybitni warszawscy profesorowie matematyki uznają go za nierozwiązywalny, a Biuro Szyfrów polskiego wywiadu zwraca się nawet o pomoc do słynnego okultysty.

Kiedy kolejne próby kończą się fiaskiem, kierownictwo Biura Szyfrów postanawia zagrać va banque. Jako pierwsze na świecie do złamania szyfru – którego podobno nie da się złamać – angażuje nie lingwistów, dziennikarzy czy szachistów, jak do tej pory, lecz studentów matematyki.

W tym celu 15 stycznia 1929 roku dwadzieścioro uczestników rozpoczyna kurs kryptologii na Uniwersytecie Poznańskim. Operacja prowadzona jest w całkowitej konspiracji, a od kursantów odbiera się nawet ślubowanie dochowania tajemnicy – po to, aby o planach polskiego wywiadu nie dowiedziała się niemiecka Abwehra.

Mimo tak daleko posuniętych środków ostrożności nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Publicystyka na lipiec

Istnieją publikacje o niezwykłej mocy, które otwierają przed czytelnikiem nowe perspektywy i pomagają w rozwijaniu empatii. Pozwól więc sobie nie tylko na chwilę odprężenia, ale także na doświadczenie czegoś magicznego – dzięki książkom zawierającym fascynujące historie, które z pewnością mocno wpłyną na Twoje życie oraz poglądy.

Terry Pratchett: Życie z przypisami

Książki na lipiec biografia

Autor: Rob Wilkins

Gatunek: biografia

Opis: Sir Terry Pratchett, wielokrotnie nagradzany bestsellerowy autor, twórca fenomenalnie popularnego cyklu "Świat Dysku". Sławny i podziwiany na całym świecie za swoje znakomite książki, inteligentny ironiczny humor, za działalność humanitarną. Ale to tylko część obrazu.

W chwili śmierci w 2015 roku pracował nad swoją najciekawszą historią – własną. Nad opowieścią o chłopcu, któremu w wieku sześciu lat dyrektor szkoły powiedział, że niczego nie osiągnie, i który przez całe swoje późniejsze życie udowadniał, że tamten nie miał racji.

Terry miał bowiem pełno zadziwiających osiągnięć: przerwał naukę, by zostać dziennikarzem (co nie zmienia faktu, że otrzymał niezliczoną liczbę doktoratów honorowych), nim skończył 20 lat, miał pomysł na swoją debiutancką powieść (ukazała się w 1971 roku pod tytułem Dywan), został jednym z najlepiej sprzedających się i lubianych pisarzy w Wielkiej Brytanii, zdobył prestiżowy Medal Carnegie i otrzymał tytuł szlachecki.

Niestety Terry’emu zabrakło czasu, by ukończyć wspomnienia, które tak bardzo chciał napisać. Teraz przerwane wątki podjął Rob Wilkins, dawny asystent, przyjaciel, a dziś opiekun literackiego dziedzictwa Pratchetta. Wykorzystując wspomnienia własne, ale też rodziny, przyjaciół i kolegów pisarza, Wilkins kreśli pełną panoramę życia Terry’ego – od dzieciństwa po jego oszałamiającą karierę pisarską, w tym to, jak przyjął i jak sobie radził z "przeszkadzajstwem" choroby Alzheimera.

Głęboko poruszająca i osobista wizja nadzwyczajnego życia sir Terry’ego Pratchetta, spisana z niezrównanym wyczuciem i pełna zabawnych anegdot, to jedyna oficjalna biografia wspaniałego autora.

Poza czasem. Przyjemności i przypadłości starzenia się

Książki na lipiec eseje

Autorka: Lynne Segal

Gatunek: publicystyka literacka

Opis: Odważne spojrzenie na proces starzenia się autorstwa wybitnej pisarki feministycznej.

Kim jest ten nieznajomy, który patrzy na ciebie z drugiej strony lustra? Co dzieje się wraz z upływem wieku z ambicją i seksualnością? Czy starzy zawsze muszą być w konflikcie z młodymi? W miarę jak miliony osób z wyżu demograficznego zbliżają się do progu szóstej lub siódmej dekady życia, pytania te stają się coraz bardziej palące.

Błyskotliwa, poruszająca i wymagająca książka Lynne Segal jest pilną i konieczną korektą schematów oraz tabu, które narzucane są przez naszą kulturę osobom w podeszłym wieku. Autorka nawiązuje do przemyśleń Simone de Beauvoir zawartych w jej głośnej książce Starość (wizerunek francuskiej feministki znalazł się na okładce Poza czasem).

Barbara Ehrenreich: Lynne Segal przecina obecny dyskurs na temat starzenia się ostrym skalpelem, otwartym umysłem i bezgranicznym współczuciem. Jeśli wykryłeś choć jeden siwy włos, przeczytaj tę książkę, póki jeszcze masz czas.

Niewidzialne biblioteki

Książki lipiec publicystyka

Autorzy: Monica James, Lawrence Liang, Danish Sheikh, Amy Trautwein

Gatunek: publicystyka literacka, eseje

Opis: Literacka podróż po świecie wyobrażonych książek i bibliotek.

Biblioteki stworzone z ciszy, wycięte w lodzie, wyjęte z sennych koszmarów, z tomami ułożonymi według zapachów, w których za zakładkę służy oddech. Zbiory składające się z książek na wpół zjedzonych, na wpół porzuconych przez wybredne literacko mole.

Każda z ponad sześćdziesięciu opowieści zaskakuje – są wśród nich listy miłosne, łamigłówki, świadectwa nieograniczonej wyobraźni, z dużą dozą szaleństwa, groteskowych żartów i zaskoczeń. Intertekstualne wskazówki, nowe tropy, tajemnicze powiązania pełne literackich duchów. Inspiracji dostarczyli autorom przede wszystkim Italo Calvino oraz ojciec licznych intelektualnych zabaw J.L Borges i jego noty o książkach urojonych.

Znajdziemy tu zmysłowy, enigmatyczny i estetyczny świat, a autorzy tych opowieści, idąc w ślad Itala Calvina i jego Niewidzialnych miast, badają bibliofilię, zwłaszcza to, jak przejawia się ona w naszych romansach z bibliotekami.

Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny

Książki na lipiec reportaż

Autor: Piotr Bernardyn

Gatunek: reportaż

Opis: Historia współczesnego Hongkongu rozpoczyna się w połowie XIX wieku wraz z przybyciem Brytyjczyków. Od tego momentu kilka rybackich wiosek przekształca się stopniowo w gospodarczą metropolię, którą znamy.

Piotr Bernardyn, długoletni korespondent i komentator spraw azjatyckich, był naocznym świadkiem wielomilionowych protestów, które wybuchły w Hongkongu w 2019 roku. Opisuje, jak protestujący dewastowali miasto, jak głosowali przez Internet podczas ulicznych zamieszek i jak niczym z krewnymi kłócili się z lokalną policją.

Aby zrozumieć przyczyny tych wydarzeń, przybliża nam sto pięćdziesiąt lat historii Hongkongu, pokazując inne oblicze miasta kojarzonego z pragmatyzmem i zarabianiem pieniędzy.

Wszystko po to, by uchwycić charakter miejsca, które – jak by się zdawało – ma w swojej naturze tymczasowość. Bernardyn tworzy niezwykły obraz miasta, ale przede wszystkim jego mieszkańców, którzy wciąż zmagają się z odpowiedzią na pytanie o to, co to znaczy być Hongkończykiem.

Czego możesz nauczyć się w lipcu?

Nie zapominaj także o książkach, które pomogą Ci w osobistym rozwoju oraz poszerzaniu wiedzy. W ferworze zabaw i rozrywek zawsze warto pamiętać o uczeniu się – nawet gdy szkoła tymczasowo jest zamknięta.

Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy

Lipiec książka popularnonaukowa

Autor: Bessel van der Kolk

Cykl: Terapia traumy

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Książka Bessela van der Kolka jest pozycją szczególną. Stanowi kompendium współczesnej wiedzy na temat traumy, będąc jednocześnie głęboko osobistą, pełną pasji opowieścią o szukaniu dróg pomocy ludziom cierpiącym z powodu traumatycznych przeżyć.

Autor – wybitny psychiatra, badacz i klinicysta – zaprasza do zrozumienia traumy i odkrywania kolejnych metod wyzwalania z jej uścisku. Czytelnik ma okazję śledzić zawiłości diagnozy i odkrycia neuronauki, a także przypatrzeć się sesjom terapeutycznym i pracy badawczej.

Mimo poruszonych tu wstrząsających historii książka pozostawia głęboko humanistyczne, pełne optymizmu przesłanie: niezależnie od tego, w jak okrutne okoliczności rzuci nas życie, możemy zmobilizować w sobie siły nie tylko do przetrwania, ale także do uleczenia ze skutków przytłaczających doświadczeń.

Otwartość na osiągnięcia nauki i prawdę doświadczenia, a także ogromne społeczne zaangażowanie autora czynią jego dzieło fascynującym poznawczo i niezwykle użytecznym dla praktyki terapeutycznej.

Pozycja dla profesjonalistów pracujących z traumą, dla tych z nas, którzy doświadczyli jej we własnym życiu, i dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć drugiego człowieka.

Fascynujący mózg

Książki popularnonaukowe lipiec

Autorzy: Sofia Anastasiadou, Henning Beck, Christopher Meyer zu Reckendorf

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Fascynujący mózg to podróż po jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki: neurobiologii.

Ludzie od dawna interesują się układem nerwowym i mózgiem. Od czasów antycznych naukowcy badają sposób działania umysłu i próbują odkryć jego tajemnice. Jednak mimo tysięcy lat analiz narząd ten wciąż pozostaje fascynującym obiektem o zaskakujących właściwościach.

Badania nad mózgiem stały się modne i nowoczesne; nie ograniczają się wyłącznie do badań w laboratoriach, a ich zaskakujące wyniki coraz wyraźniej przenikają do naszego życia codziennego. W przyszłości badania nad mózgiem z pewnością przyniosą jeszcze wiele ciekawych wniosków, ponieważ jak dotąd tylko w niewielkim stopniu zrozumieliśmy jego działanie.

Książka ma na celu ukazanie, jak fascynująca jest neurobiologia. Pokazanie, w jaki sposób wspaniała architektura komórek nerwowych tworzy anatomię mózgu. Przedstawienie procesów zachodzących w układzie nerwowym. A tym samym – przyczynienie się do lepszego zrozumienia mózgu i układu nerwowego.

Taniec życia. Jak stajemy się ludźmi

Książki lipiec życie

Autorzy: Roger Highfield, Magdalena Żernicka-Goetz

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: W książce Taniec życia Magdalena Żernicka-Goetz, specjalizująca się w biologii rozwoju, prowadzi nas na pierwszą linię frontu walki o zrozumienie, jak tworzy się życie ludzkie.

Autorka spędziła dwie dekady na odkrywaniu tajemnic rozwoju – procesu, w którym pojedyncza zapłodniona komórka jajowa staje się skomplikowaną istotą ludzką, liczącą blisko czterdzieści bilionów komórek.

Praca Żernickiej-Goetz ma zarazem aspekty praktyczne – prowadzone przez nią przełomowe eksperymenty z użyciem zarodków mysich i ludzkich oraz sztucznie stworzonych modeli zarodków dają nadzieję, że więcej kobiet będzie mogło donosić żywą ciążę.

Taniec życia to książka opowiadająca o rubieżach dzisiejszej nauki, stanowi rewelacyjną relację o tym, jaka przyszłość czeka samo życie.


Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: książki na lipiec, co warto czytać w lipcu, co czytać w lipcu, książki lipiec, co warto przeczytać nowości, dobre książki do czytania na lipiec, co warto przeczytać lipiec forum.