Polecam książki na lipiec 2021

Książki lipiec

Fot. Książki na lipiec (fragmenty okładek)

Książki na lipiec, które odciągną na chwilę uwagę od słońca i wiatru we włosach, a dostarczą niesamowitych przeżyć – zarówno intelektualnych, jak i rozrywkowych. Bo książka to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie czasu wolnego.

Sporo moich znajomych wybiera się na wakacje i nawet nie myślą o czytaniu książek. Ja robię dokładnie odwrotnie. Jak co roku, nigdzie nie wyjeżdżam. I jak co roku, z pewnością przeczytam przynajmniej kilka fascynujących tytułów.

Nie namawiam nikogo do pozostawania w domu, ale zachęcam do czytania. Nawet podczas wyjazdu na drugi koniec świata warto mieć jakąś książkę pod ręką.

Książki na lipiec

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.

Caravaggio. Malarstwo światowe

Caravaggio. Malarstwo światoweAutorka: Agnieszka Bisaga-Widacka

Gatunek: sztuka

Opis: Michelangelo Merisi da Caravaggio jest uważany za jednego z najwybitniejszych artystów barokowych na świecie. Jego twórczość zrewolucjonizowała dotychczasowe malarstwo, wprowadzając światłocień uwypuklający dramatyzm oraz realizm przedstawień.

Artysta świadomie zrezygnował z kultu piękna obecnego w ówczesnym malarstwie, zaznaczając niedoskonałości malowanych postaci. Sztuka ta początkowo wywołała oburzenie, z czasem przeszła jednak w fascynację, co tym samym niesamowicie rozsławiło artystę.

Kompozycja obrazów oraz ich teatralny styl eksponowały pierwszoplanowe postacie, ukrywając w mroku szczegóły i budząc domysły. Awanturnicza natura malarza nie przeszkodziła mu w stworzeniu wybitnych przedstawień religijnych, do których należą m.in. Wieczerza w Emaus, Męczeństwo św. Mateusza czy Powołanie św. Mateusza.

Podróż siódma

Podróż siódmaAutorzy: Stanisław Lem, Jon J. Muth

Gatunek: komiks

Opis: Prawdziwa uczta dla ducha i radość dla oczu! Wizjonerska fabuła i ponadczasowy, pełen humoru język Stanisława Lema, przefiltrowane przez wrażliwość uznanego amerykańskiego ilustratora, Jona J. Mutha.

Gdy w poniedziałek, drugiego kwietnia, przelatywałem w pobliżu Betelgeuzy, meteor, nie większy od ziarnka fasoli zwanej jaśkiem, przebił pancerz, strzaskał regulator ciągu i część sterów, wskutek czego rakieta straciła zdolność manewrowania – tak rozpoczyna się pechowa podróż Ijona Tichego.

Nie mogąc zrobić nic, nasz pilot postanawia przebrać się w piżamę i położyć do łóżka. Szybko okazuje się jednak, że on z wtorku, nie pochwala swojego lekkomyślnego zachowania z poniedziałku. Ciekawe, co na to piątkowy Ijon? I któremu z nich uda się umknąć z tej przeklętej pętli czasu?

Podróż siódma to komiks, picture book i kawał dobrej literatury w jednym. Kolekcjonerski rarytas dla miłośników twórczości autora Dzienników gwiazdowych i jednocześnie doskonały wstęp dla młodych czytelników do przygody z utworami Lema.

Sukcesy samouków – Królowie wielkiego biznesu

Sukcesy samoukówAutor: Andrzej Moszczyński

Gatunek: biografia

Opis: Każdy z nas jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Wszyscy rodzimy się z naturalną ciekawością świata, pragnieniem odkrywania, poznawania i tworzenia.

Jak to się dzieje, że ta wyjątkowość, kreatywność, radość i swoboda ekspresji zatracają się gdzieś podczas dorastania i przypadającej na ten czas edukacji szkolnej?

Czy powszechne systemy edukacji oparte na oświeceniowym przekonaniu, że wszyscy przychodzimy na świat jako czysta tablica, którą można dowolnie zapisać, wspierają nasz rozwój i doskonalą nasze zdolności, czy jest wręcz przeciwnie?

Czy szkoła próbująca nas ukształtować według narzuconego przez system modelu i starająca się nas wpasować w ramy społecznych oczekiwań, na pewno jest warunkiem odniesienia sukcesu i spełnionego życia?

Nie potwierdzają tego przykłady ludzi, którzy zdołali się wyłamać z tego systemu i pójść własną drogą. To samoucy – ci, którzy mimo braku formalnego, systemowego wykształcenia odnoszą sukcesy w przeróżnych dziedzinach i branżach, tworząc, wynajdując, unowocześniając, a często wręcz rewolucjonizując życie swoje i współczesnych im ludzi, czyniąc je lepszym i łatwiejszym.

Książka Sukcesy samouków – Królowie wielkiego biznesu zawiera pięćdziesiąt biogramów nieprzeciętnych ludzi – przedsiębiorców samouków, którzy często wbrew ciężkim warunkom, biedzie i brakowi szkolnej edukacji odnieśli w życiu wielkie sukcesy, w sposób zasadniczy wpływając na świat, jaki znamy. Niech będą one dla Ciebie dowodem na to, że spełnione życie i sukces zależą przede wszystkim od pracy i samodzielnego rozwoju, a nie od formalnego wykształcenia.

Jak zmienić swój umysł?

Podtytuł: Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji

Jak zmienić swój umysłAutor: Michael Pollan

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Słynny amerykański dziennikarz, Michael Pollan, zabiera nas w fascynującą podróż po historii badań nad psychodelikami, które rozwinęły się w latach sześćdziesiątych XX wieku, aby szybko stracić miano obiecujących leków i trafić na listę substancji zakazanych.

Aby oddzielić prawdę od mitów, autor przeszukuje archiwa, ale również spotyka się z grupą psychodelicznych ewangelistów, którzy wieszczyli zbawienny wpływ tych substancji nie tylko na ludzi, ale również na porządek społeczny.

Michael Pollan ostatecznie decyduje się na wypróbowanie działania psychodelików na samym sobie. W tym celu zaczyna eksplorować podziemną społeczność terapeutów psychodelicznych, aby znaleźć przewodników, którym gotów będzie zaufać.

Jak zmienić swój umysł to nie tylko barwna opowieść o psychodelicznych podróżach, ale też mocno osadzona w nauce historia o granicach ludzkiego poznania, zagadce świadomości, poszukiwaniu szczęścia i sensu życia.

Jest to jedna z 10 najlepszych książek 2018 roku według New York Times Book Review.

Fraktale. Matematyczne potwory, które odmieniły postrzeganie świata

FraktaleAutor: Andrzej Katunin

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Jeżeli zastanawiasz się, co łączy świątynie hinduistyczne, przewidywanie pogody oraz krach na światowych rynkach finansowych, to wiedz, że trzymasz w ręku odpowiednią książkę.

Zabierze cię ona w podróż po niezwykłej historii jednej z najpiękniejszych dziedzin matematyki – od czasów starożytnych, poprzez burzliwe matematyczne perypetie z przełomu XIX i XX wieku, aż do wielowymiarowych światów, w których żyją fraktalne potwory.

Dowiesz się, co może być większe od nieskończoności, dlaczego wieża Eiffla wciąż stoi w Paryżu od ponad 130 lat oraz co utrudnia dokładne zmierzenie długości granic państw.

Poznasz wreszcie najbardziej skomplikowany obiekt geometryczny, jaki kiedykolwiek stworzony został przez człowieka, a także jego niesamowite właściwości.

Jak to wyjaśnić?

Podtytuł: W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które pozornie nie mają odpowiedzi

Jak to wyjaśnićAutor: Kacper Pitala

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Popularna teoria o powstaniu wszechświata głosi, że Wielki Wybuch zapoczątkował wszystko. Tylko czym jest wszystko? I czy wcześniej nie było niczego? A jeśli tak, to czym jest nic? Czy wszechświat ma jakieś granice? Czy Wielki Wybuch naprawdę był wybuchem?

Jeżeli lubisz zadawać pytania, a jeszcze bardziej uparcie szukać na nie odpowiedzi, wyrusz ze mną w fascynującą podróż po zagadkach życia i otaczającego nas świata. Razem będziemy zaspokajać swoją ciekawość i dociekać prawdy w wielu dziedzinach: astrofizyce, biologii, chemii czy psychologii, korzystając z najnowszych odkryć i wyników badań naukowych.

Znajdziemy wyjaśnienie, dlaczego pojęcie jest zielone. Zastanowimy się, jakie znaczenie miał dla ludzkości pierwszy lot człowieka w kosmos. Spróbujemy zrozumieć, kiedy jest teraz. Postaramy się sprawdzić, ile warstw ma ludzka świadomość i jakie są możliwości naszej percepcji (niektóre zwierzęta widzą szybciej niż my).

I może znajdziemy też odpowiedź na pytanie: Dlaczego pytamy "dlaczego"?

Nazywam się Kacper Pitala, ale w Internecie piszą o mnie ten mądry z tvgry.pl. Udowodnię ci, że na pewne pytania tylko pozornie nie ma odpowiedzi oraz że pytać warto nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się oczywiste!

Mroczne archiwa

Podtytuł: Śledztwo w poszukiwaniu książek oprawionych w ludzką skórę

Mroczne archiwaAutorka: Megan Rosenbloom

Gatunek: literatura faktu

Opis: Choć trudno w to uwierzyć, w zbiorach wielu szacownych bibliotek świata znaleźć można książki oprawione w ludzką skórę. Megan Rosenbloom postanowiła się dowiedzieć, skąd wzięły się te eksponaty i jaka jest ich historia – zaczęła badania nad bibliopegią antropodermiczną. Jej śledztwo otwiera przed nami mroczne archiwa dziejów medycyny, zbrodni i kolekcjonerstwa.

Co kierowało doktorem Houghem, że zdecydował się oprawić w skórę swojej pacjentki aż trzy traktaty medyczne? Kim był George Walton, który polecił, aby jego własna skóra posłużyła za oprawę jego wspomnień (w dwóch egzemplarzach)? Czy w rewolucyjnej Francji naprawdę działała garbarnia ludzkiej skóry? I jak zmierzyć się z prawdą o makabrycznych eksponatach na półkach – czy powinniśmy wyprawić pogrzeb tak oprawionym książkom?

Choć przedmioty wykonane z ludzkiej skóry kojarzą nam się przede wszystkim z nazistowskimi zbrodniarzami, tak naprawdę mają więcej wspólnego z wiktoriańskimi chirurgami i ich badaniami anatomicznymi.

Oprawione w ludzką skórę tomy to mroczne dziedzictwo rozwoju wiedzy medycznej, z której do dziś wszyscy korzystamy, i etyki w nauce. Aby je pokazać, Megan Rosenbloom zabiera nas w podróż po świecie nauki i zbrodni – od najwspanialszych muzeów i bibliotek przez laboratoria naukowców do cuchnących garbarni i salonów tatuażu.

Biblioteka o północy

Biblioteka o północyAutor: Matt Haig

Gatunek: science fiction

Opis: Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Każda opowiada historię inaczej przeżytego życia, zależnie od odmiennego wyboru, jakiego w którymś momencie mogliśmy dokonać.

Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie. Ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze? Czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście i bezwarunkowo lepsze?

W Bibliotece o Północy bohaterka, Nora Seed, staje w obliczu takiej właśnie decyzji. Otrzymuje możliwość zamiany życia, z którego jest niezadowolona, na inne – może wybrać inny zawód czy kraj zamieszkania, cofnąć decyzję o rozstaniu z kimś, zrealizować marzenie o zostaniu glacjolożką.

Każde życie to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi zdecydować, co tak naprawdę składa się na cudowne, satysfakcjonujące życie. I musi znaleźć w sobie odpowiedź na najważniejsze pytanie: co sprawia, że warto żyć?

Biblioteka o północy to błyskotliwa opowieść o tym, jak dokonane przez nas wybory wpływają na dobrze lub źle przeżyte życie.

Dewocje

DewocjeAutorka: Anna Ciarkowska

Gatunek: literatura piękna

Opis: Powieść autorki głośnych i bestsellerowych książek pt. Pestki oraz Chłopcy, których kocham.

To mogło zdarzyć się wszędzie, bo wszędzie są matki i ojcowie, sklepowe, listonoszki i ciotki Jadwigi, wszędzie są katechetki i łysiejący proboszczowie. I cuda mogą wydarzyć się wszędzie.

To mogło zdarzyć się każdemu, ale zdarzyło się jej.

A przecież niczym szczególnym na ten cud nie zasłużyła, bo żyła we wsi jak wszyscy, ze sprawiedliwie przez Opatrzność przydzielonym losem. Może tylko modliła się szczerzej, może bardziej niż inni prosiła o łaskę, mniej bała się wieczności i mocniej wierzyła w to, że człowiek może być święty.

Dewocje to spowiedź z jednego życia, ale na mocy cudu także z żyć innych, z grzechów niespowiadalnych, które zalegają na samym dnie duszy, z wyrzutów sumienia, z win, żalu i lęku. Spowiedź, która nie niesie ze sobą ulgi zupełnego odpustu, ale opowieść, na końcu której okazuje się, że nieważne przez Kogo, ale dla kogo dzieje się cud.

Będziesz tego żałować

Będziesz tego żałowaćAutorka: Alicja Sinicka

Cykl: Uwikłane (tom 1)

Gatunek: thriller

Opis: Po brutalnym ataku na jej najlepszą przyjaciółkę Iga nie czuje się już bezpiecznie w swoim mieszkaniu. Zmęczona ciągłym oglądaniem się za siebie i przeczuciem, że jest obserwowana, decyduje się na przeprowadzkę.

Osiedle Marzeń kusi ją obietnicą bezpieczeństwa. Wysokie mury, nowoczesny system ochrony i zamknięta społeczność, która doskonale ją rozumie. Musi tylko zgodzić się na kilka zasad, które na pierwszy rzut oka wydają się dość ekscentryczne. Czego jednak nie robi się dla spokoju?

Po kilku tygodniach zostają jej przedstawione nowe zasady. Bardziej... specyficzne. Jaką cenę będzie musiała zapłacić za to, aby schować się przed całym światem?

Uciekała przed niebezpieczeństwem. Azyl okazał się pułapką.

---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Recenzje i opinie