Książki na listopad | Fot. Pixabay
Książki na listopad, czyli co warto przeczytać, kiedy okoliczności przyrody nie zachęcają do spędzania czasu poza domem. Kiedy na dworze jest zimno, wieje wiatr i (często) pada – dobrym wyborem jest fotel oraz fascynująca książka.
Lubię tę mroczniejącą atmosferę, którą rozświetlić może jedynie blask domowego ogniska (w sensie dosłownym i metaforycznym). Właśnie z listopadzie zaczynam naprawdę doceniać przytulne wnętrze, jakie sobie wraz z żoną stworzyłem. I najczęściej robię to z książką w ręku.
Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.
Autor: Kjetil Røed
Gatunek: sztuka, poradnik
Opis: Sztuka jest unikalnym narzędziem badawczym pozwalającym nam szukać odpowiedzi na pytania, kim jesteśmy i czym może być dobre życie.
Na kartach tej książki Kjetil Røed, odwołując się do dzieł sztuki, analizuje jedenaście różnych cnót – uważność, rozwagę, wycofanie, ciekawość, świadomość, nadzieję, współpracę, dwójpatrzenie, rzemiosło, miłość i solidarność. Pragnie ukazać, że poprzez kontakt ze sztuką możemy uzyskać głębsze zrozumienie tych wartości.
W ujęciu Røeda wyszczególnione cnoty i odpowiadające im dzieła nie tylko prowadzą do alternatywnego postrzegania sztuki, lecz także doskonalą umiejętność kształtowania samego siebie i patrzenia na świat zgodnie z wyznawanymi wartościami.
Kjetil Røed ukończył studia z zakresu filozofii i komparatystyki literackiej. Jest redaktorem czasopisma "Billedkunst" i krytykiem sztuki, współpracuje z dziennikiem "Vårt Land", ma też na koncie wiele tekstów dotyczących sztuki współczesnej.
Autor: Simeon Genew
Gatunek: sztuka
Opis: Kompozycja w sztuce cyfrowej odsłania tajniki komponowania i kadrowania obrazu. Książka w przystępny sposób pokazuje, jak na podstawie tradycyjnych wzorców stosowanych od wieków stworzyć nowoczesny, interesujący przekaz.
"Podręcznik autorstwa Simeona Genewa, oparty na analizach zarówno dzieł współczesnych twórców cyfrowych, jak i dawnych mistrzów, to unikatowa na polskim rynku pozycja, w usystematyzowany sposób wprowadzająca w tajniki kompozycji". – dr Kinga Blaschke, historyczka sztuki
To doskonała pozycja zarówno dla grafików projektujących dla branży gier komputerowych, jak i dla każdego, kto pasjonuje się fotografią, komiksem czy nagrywaniem filmów.
Simeon Genew ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest pasjonatem projektowania graficznego oraz malarstwa – zarówno tradycyjnego, jak i cyfrowego. Przez wiele lat zawodowo zajmował się grafiką reklamową, współtworzył gry dla polskich i zagranicznych klientów. Od 2015 roku wykłada w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z rysunku klasycznego i grafiki cyfrowej.
Autor: Barry Windsor-Smith
Gatunek: komiks
Opis: Jest rok 1964. Skryty i doświadczony przez los Bobby Bailey wchodzi do biura werbunkowego amerykańskich sił zbrojnych z jednym tylko życzeniem – chce znaleźć swoje miejsce w świecie. Nie wie jeszcze, że w tym momencie wypełnia się jego tragiczne przeznaczenie.
Bobby okazuje się idealnym kandydatem do eksperymentalnego amerykańskiego programu rządowego, który stanowi kontynuację nieludzkiego planu eugenicznego odkrytego w nazistowskich Niemczech pod koniec drugiej wojny światowej, niemal dwadzieścia lat wcześniej.
Kiedy w sprawie Bobby’ego interweniuje sierżant McFarland, jedyny sprzymierzeniec i obrońca chłopca, uruchamia to lawinę zdarzeń, które zupełnie wymykają się spod kontroli. Podczas gdy mnożą się tytułowe potwory – zarówno prawdziwe, jak i metaforyczne – opowieść przeradza się w crescendo moralnych rozliczeń.
Struktura fabularna tego liczącego ponad 360 stron majstersztyku narracji wizualnej nie ma sobie równych pod względem zawiłości. Po części dramat rodziny, po części thriller, po części podróż metafizyczna, Potwory to intymny portret jednostek walczących o kontrolę nad swoim życiem, a także epicka odyseja polityczna, która rozgrywa się w czasie dwóch dekad amerykańskiej historii.
Potwory to także pokaz doskonałego warsztatu artystycznego Barry’ego Windsora-Smitha, który wyczula czytelnika na każdy gest i kompozycję, najbardziej wyrafinowaną w karierze artysty. Są tu fragmenty o wzruszającej czułości, rozdzierającym bólu, odkupieniu i poświęceniu, a także o brutalnej przemocy. Potwory to z pewnością jedna z najbardziej poruszających powieści graficznych, jakie kiedykolwiek powstały.
Autor: Filip Springer
Gatunek: reportaż
Opis: Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański Okrąglak, Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam, wreszcie głośne ostatnio Emilia i Cracovia. Zdaniem jednych – budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią.
Dlaczego budzą takie kontrowersje?
Jakie były okoliczności ich powstania i dlaczego niektórych z nich już nie ma?
Źle urodzone to opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach. Na kartach książki pojawiają się portrety czołowych postaci polskiej architektury, m.in. Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibniewskiej, Jerzego Sołtana.
Filip Springer przedstawia ich jako ludzi z krwi i kości, stara się zrozumieć ich motywacje i twórcze postawy oraz pokazuje, w jaki sposób realizowali oni swoje pomysły w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej.
Całość ilustruje ponad dwieście kolorowych fotografii – archiwalnych oraz współcześnie wykonanych przez autora, dokumentujących obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesności.
Autor: Xavier Aldekoa
Gatunek: reportaż
Opis: Nil to nie rzeka, to coś znacznie więcej. Jest sercem wiosek i miast, widział wzloty i upadki tysiącletnich cywilizacji. Dzisiejszy Nil jest świadkiem wojny w Sudanie Południowym i pokoju na północy Ugandy, życia w dolinach Etiopii i śmierci w więzieniach Egiptu czy Sudanu.
Xavier Aldekoa podróżuje wzdłuż Nilu, od jego źródeł po ujście, by oddać głos mieszkańcom tych ziem. Napotkani rybacy, wojenni i polityczni uchodźcy, pustynni nomadzi snują swoją wielowątkową opowieść. Autor z podziwem przygląda się ich sile i determinacji, dzięki którym udaje im się przeżyć wojnę, głód, ekstremalną biedę i codzienną przemoc.
Dzieci Nilu to historia dyktatur, nierówności, ale też postępu, nadziei i pragnienia wolności. Światy ludzi mieszkających nad świętą rzeką, choć odległe, są nam bliskie, bo Nil to także nasza kolebka. Wszyscy jesteśmy dziećmi Nilu.
Xavier Aldekoa jest nagradzanym katalońskim dziennikarzem. Zajmuje się konfliktami i problemami społecznymi współczesnej Afryki. Pisał o Somalii, Demokratycznej Republice Konga, Angoli, Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i innych krajach afrykańskich. Jest korespondentem "La Vanguardia" w Afryce i współzałożycielem serwisu internetowego 5W.
Autor: David Kessler
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Autor książki zabiera nas w podróż poza klasyczne pięć etapów żałoby (zaprzeczenie, gniew, targowanie się, depresja, akceptacja), aby odkryć szósty etap: ZNACZENIE.
Gdy umiera ukochana osoba albo gdy doświadczamy innej dotkliwej straty, takiej jak koniec małżeństwa, zamknięcie firmy, w której pracujemy, czy utrata domu, potrzeba nam czegoś więcej niż tylko świadomości, że tej osoby już nie ma czy że już nigdy nie wrócimy do miejsca, w którym spędziliśmy najwspanialsze lata życia. Chcemy znaleźć w tym wszystkim jakiś sens.
Strata dogłębnie rani i paraliżuje, nawet na długie lata. Odnalezienie znaczenia pozwala nam odczuć coś więcej niż tylko ból. Pozwala z miłością do tych, którzy odeszli, iść naprzód. Ta książka to pełen empatii i delikatności przewodnik po uzdrowieniu z ogromnej straty.
Autor od wielu lat zajmuje się tematem żałoby, ale nawet ogromna wiedza nie uchroniła go przed szokiem, jaki przeżył, gdy zmarł jego dwudziestojednoletni syn. Kessler wiedział, że musi znaleźć sposób na to, aby przepracować ten ból i uczcić pamięć syna. W książce dzieli się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami. Przedstawia potężne narzędzia, które mogą być pomocne osobom doświadczającym żałoby.
To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chciałby zrozumieć istotę żałoby i nadać jej znaczenie.
Autorka: Helen Scales
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Marzymy o odkryciu nowych galaktyk. Fantazjujemy o życiu, które może istnieć na pobliskich planetach. Tymczasem tuż obok nas, pod powierzchnią oceanów, znajduje się świat, o którym wciąż wiemy bardzo niewiele. Nic dziwnego – jest to świat ciemny, lodowaty i niegościnny, w którym na człowieka pozbawionego wyrafinowanych zabezpieczeń czeka tylko śmierć.
Dzięki Helen Scales możemy zanurzyć się w tę tajemniczą otchłań, nie opuszczając bezpiecznego zacisza własnego domu. Staniemy tam oko w oko ze zwierzętami o najczarniejszej na świecie skórze i wabiącymi swe ofiary oszałamiająco kolorowym pokazem świetlnym. Spotkamy cuchnące ryby, przerażająco żarłoczne organizmy, stworzenia pławiące się we wrzącej, przesyconej truciznami wodzie i tańczące włochate kraby.
Otchłań to świadectwo istnienia ukrytego przed naszymi oczami, fascynującego świata pełnego niezliczonych i niewyobrażalnych form życia, a także przestroga przed nadmierną eksploatacją oceanów i dramatyczny apel o ich ochronę.
Podtytuł: Rola przypadku w procesie powstawania planety, życia oraz ciebie
Autor: Sean B. Carroll
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Zabawna i zaskakująca opowieść o wielkiej mocy przypadku w życiu człowieka i świata –autorstwa wybitnego biologa i twórcy książek popularnonaukowych.
Dlaczego świat jest taki, jaki jest? Jak się tu znaleźliśmy? Czy wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, czy też niektóre rzeczy wydarzyły się dzięki przypadkowi?
Filozofowie i teologowie zastanawiali się nad tymi pytaniami od tysiącleci, ale zaskakujące odkrycia naukowe ostatniego półwiecza ujawniły, że żyjemy w świecie rządzonym przez przypadek. Seria fortunnych zdarzeń to opowieść o tym, jak przypadek stał się zaskakującym źródłem całego piękna i różnorodności w naturze.
Jak każdy inny gatunek, znaleźliśmy się tu przez przypadek. To szokujące, jak wiele rzeczy – z których każda mogła nigdy nie mieć miejsca – musiało się wydarzyć w określony sposób, aby ktokolwiek z nas zaistniał: od nieprawdopodobnego uderzenia asteroidy przez szalone zawirowania epoki lodowej po niewidzialną loterię w gonadach naszych rodziców.
Wszyscy jesteśmy tutaj dzięki zadziwiającej serii fortunnych zdarzeń, a przypadek nadal rządzi nami na cienkiej linii pomiędzy życiem a śmiercią.
Autorka: Maria Peszek
Gatunek: autobiografia
Opis: Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy.
Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.
Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa.
Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.
Wzruszający, śmieszni, tragiczni, bezpruderyjni i nieobliczalni. Maria i Jan Peszek. Żywi ludzie.
Autorka: Alice Feeney
Gatunek: thriller
Opis: Trudno jest wytrzymać z rodziną, zwłaszcza taką jak nasza.
Rodzina Daisy Darker od lat się unika. Teraz, z okazji osiemdziesiątych urodzin babci, spotykają się w zrujnowanym gotyckim domu na malutkiej wyspie. Każdy z członków rodziny przybywa tutaj ze swoimi sekretami. A potem nadchodzi przypływ i na osiem godzin odcina ich od świata.
Gdy wybija północ, na zewnątrz szaleje burza, babcia zostaje znaleziona martwa. Godzinę później – kolejna osoba.
Uwięzieni na wyspie, gdzie ktoś zabija ich po kolei, Darkerowie muszą się mierzyć nie tylko z tą tragiczną zagadką, ale i tajemnicami z przeszłości. Aż przychodzi odpływ i wszystko staje się jasne.
Autorzy: Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Gatunek: science fiction
Opis: Powieści Wywrócony świat, Żuk w mrowisku oraz Fale tłumią wiatr składają się na quasi-trylogię, którą w luźną całość łączy postać Maksa Kammerera, kosmonauty, odkrywcy, buntownika, śledczego. W tych różnych rolach Kammerer prowadzi nierówną walkę: z bezdusznym reżimem manipulującym społeczeństwem na innej planecie za pomocą technologii; z bliżej nieokreślonym zagrożeniem dla ludzkości ze strony tajemniczego uciekiniera – zwiadowcy Abałkina; z tajemniczą grupą terrorystyczną.
Wieloletnie zmagania Kammerera stają się dla Strugackich pretekstem do zaskakująco aktualnych refleksji o losie jednostki w systemie totalitarnym, o mechanizmach rządzących tworzeniem się elit i pseudoelit, o nieprzemijającym lęku przed wojną i terrorem, który prowadzi społeczeństwo do rezygnacji z wolności.
Czwarta powieść w niniejszym zbiorze to pierwotna wersja Ślimaka na zboczu, opublikowana dopiero w 1990 roku, która pojawia się po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu. Sami Strugaccy wrócili do tego pierwszego wariantu po 25 latach od powstania i uznali, że stanowi on samodzielną opowieść poza kontekstem uniwersum "Świata Południa".
---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.
Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.
Kategorie: Recenzje i opinie