Książki na listopad

Co warto przeczytać w listopadzie? | Fot. Pixabay

Książki na listopad – co warto przeczytać? Polecam ciekawe tytuły

Książki na listopad – co warto przeczytać, gdy dni stają się krótsze, a noce coraz, coraz dłuższe? Czyż to nie jest idealny czas, by zaszyć się w domowych pieleszach i poszukać ciekawej lektury? Kiedy okoliczności przyrody nie zachęcają do spędzania czasu poza domem, kiedy na dworze jest zimno, wieje wiatr i (często) pada – dobrym wyborem jest fotel oraz fascynująca książka.

Lubię tę mroczniejącą atmosferę, którą rozświetlić może jedynie blask domowego ogniska (w sensie dosłownym i metaforycznym). Właśnie w listopadzie zaczynam naprawdę doceniać przytulne wnętrze, jakie stworzyłem w swoim domu. Często spędzam w nim czas z książką w ręku i mogę to polecić każdemu.

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. Mam nadzieję, że moja lista książek na listopad przypadnie Ci do gustu. W publikacjach zebranych poniżej odnajdziesz nie tylko przyjemność, ale także głębszy sens, który z pewnością zostanie z Tobą na dłużej.

Inspirujące książki na listopad

Książki otwierają przed nami niezliczone możliwości. Mogą nas inspirować, jeśli tylko znajdziemy odpowiednie dla siebie tytuły. Nie chodzi nawet o to, żeby przenosiły nas w odległe światy czy odkrywały przed nami zaskakujące tajemnice. Wystarczy, że ukażą niezwykłe bogactwo historii, nauki i sztuki, dzięki czemu spojrzymy na rzeczywistość w nieco inny sposób.

Sztuka i życie. Instrukcja obsługi

Książki na listopad Roed

Autor: Kjetil Røed

Gatunek: sztuka, poradnik

Opis: Sztuka jest unikalnym narzędziem badawczym pozwalającym nam szukać odpowiedzi na pytania, kim jesteśmy i czym może być dobre życie.

Na kartach tej książki Kjetil Røed, odwołując się do dzieł sztuki, analizuje jedenaście różnych cnót – uważność, rozwagę, wycofanie, ciekawość, świadomość, nadzieję, współpracę, dwójpatrzenie, rzemiosło, miłość i solidarność. Pragnie ukazać, że poprzez kontakt ze sztuką możemy uzyskać głębsze zrozumienie tych wartości.

W ujęciu Røeda wyszczególnione cnoty i odpowiadające im dzieła nie tylko prowadzą do alternatywnego postrzegania sztuki, lecz także doskonalą umiejętność kształtowania samego siebie i patrzenia na świat zgodnie z wyznawanymi wartościami.

Kjetil Røed ukończył studia z zakresu filozofii i komparatystyki literackiej. Jest redaktorem czasopisma "Billedkunst" i krytykiem sztuki, współpracuje z dziennikiem "Vårt Land", ma też na koncie wiele tekstów dotyczących sztuki współczesnej.

Naku*wiam zen

Książki listopad Peszek

Autorka: Maria Peszek

Gatunek: autobiografia

Opis: Kiedy Maria w kryzysie życiowym i twórczym przychodzi do Jana po pomoc, ten nagle ma zawał i prawie umiera. Zanim umrze, dobrze byłoby jednak dowiedzieć się kilku rzeczy.

Szczera do bólu, porywająca książka o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów, którzy są także ojcem i córką. Zderza się w niej absurd i powaga, euforia i rozpacz, rzeczy święte i puszczanie bąków. Jest też o przyzwoitości w sztuce i w życiu. I o wolności.

Rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, z bezpardonową otwartością, która może wzbudzić zazdrość. Że można tak ze sobą rozmawiać. Że taka relacja, przekraczająca wszystko, do czego nas przyzwyczajono, jest możliwa.

Bo może to, co wydaje się ekstremalne, tak naprawdę jest po prostu prawdziwe? Przecież tak właśnie rozmawiamy. A jeśli nawet nie, to może byśmy chcieli.

Wzruszający, śmieszni, tragiczni, bezpruderyjni i nieobliczalni. Maria i Jan Peszek. Żywi ludzie.

Dwurnik. Robotnik sztuki

Książki na listopad Czyńska

Autorka: Małgorzata Czyńska

Gatunek: autobiografia

Opis: Edward Dwurnik, wybitny malarz i grafik, enfant terrible świata sztuki. Ulubieniec mediów, przewrotny prowokator, wnikliwy obserwator Polski i Polaków. Zasłynął cyklami "Podróże autostopem", "Warszawa", "Robotnicy i Sportowcy".

Chłopak z prostej rodziny, bez żadnych artystycznych tradycji czy koneksji. Czuł, że malarstwo to jego przeznaczenie. Przy okazji okazało się ratunkiem przed wykolejeniem się. "Gdybym nie miał tej pasji, potrzeby, żeby jeszcze trochę pomalować, porysować, to pewnie bym się zmarnował..." – mówił.

Z Małgorzatą Czyńską chciał rozmawiać o życiu i o sztuce. Wspominał awanturniczą młodość w podwarszawskim Międzylesiu, lata studiów w Akademii Sztuk Pięknych czy pierwsze wyjazdy zagraniczne. Dzielił się historiami o brutalnej wojennej rzeczywistości, kontaktach z peerelowską władzą, zaangażowaniu w politykę, ale i o pierwszych młodzieńczych zauroczeniach, pijackich ekscesach, sławie i pieniądzach. Opowiadał też o swoim warsztacie, kolorach, o fascynacjach i mistrzach – od Delacroix przez Nikifora aż po Hoppera.

O sztuce potrafił mówić trzeźwo, bez egzaltacji, ale przebijająca z jego słów pasja nie pozwalała wątpić, że twórczość stanowiła treść jego życia. Mawiał, że jest robotnikiem sztuki. Był nim bez dwóch zdań.

Zarażeni dźwiękiem. Rynek muzyczny w czasach sztucznej inteligencji

Książki listopad Trzciński

Autor: Stanisław Trzciński

Gatunek: sztuka, muzyka

Opis: Jak sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje przemysł muzyczny? Czy maszyny zastąpią twórców i artystów? Jak osiągnąć sukces jako twórca, artysta, menedżer i wydawca? Czego słuchamy i jak zmieniliśmy się jako słuchacze w ostatnich latach? Jak działają algorytmy i playlisty w serwisach streamingowych?

Odpowiedzi na te i inne pytania możesz znaleźć w pierwszej w Polsce muzycznej biblii dla początkujących i zaawansowanych. Tak kompleksowej publikacji dotyczącej rynku muzycznego jeszcze nie było!

Ta wyjątkowa książka została napisana z myślą o pasjonatach muzyki przez pasjonata muzyki. Autorem jest Stanisław Trzciński, doktor nauk o kulturze i badacz Uniwersytetu SWPS, który współtworzy polski przemysł muzyczny od 30 lat.

Zarażeni dźwiękiem to kompleksowy, praktyczny podręcznik opisujący zasady działania współczesnego rynku muzycznego w erze sztucznej inteligencji. Publikacja zawiera najnowsze, przeprowadzone przez autora na szeroką skalę, badania polskich konsumentów muzyki i wywiady z najważniejszymi ludźmi polskiego przemysłu muzycznego oraz rozważania o kulturze i emocjach w muzyce.

Autor, który jest kulturoznawcą i ekonomistą, sięga także do wiedzy z zakresu socjologii, antropologii, muzykologii i psychologii. Z jednej strony pisze o funkcjach emocji i mózgu, a także opisuje sposoby słuchania muzyki i uczestnictwa w koncertach, a z drugiej – zagłębia się w zagadnienia dotyczące wykorzystania muzyki w komunikacji marketingowej. Autora interesuje marketing muzyczny w reklamach i przestrzeni publicznej.

W książce opisane są zasady działania algorytmów oraz playlist muzycznych tworzonych w serwisach streamingowych, takich jak Spotify, a także na platformach, takich jak TikTok i YouTube. Czytelnik znajdzie także rozważania futurologiczne z zakresu wizualnego słuchania muzyki i wykorzystania VR czy AI.

To obowiązkowa lektura dla pasjonatów muzyki, twórców, artystów, debiutantów, menedżerów i pracowników przemysłu muzycznego, naukowców i badaczy, dziennikarzy, przedsiębiorców, specjalistów na rynku reklamy, marketingu i handlu. To pierwszy w Europie Centralnej podręcznik akademicki o rynku muzycznym dla studentów wydziałów humanistycznych: kulturoznawstwo, socjologia, antropologia, ekonomia, muzykologia, psychologia.

Rozrywkowe książki na listopad

Kiedy dni stają się krótsze, nie tracimy chęci do zabawy. W dalszym ciągu potrzebujemy rozrywki. Listopad to dla wielu z nas także czas poszukiwania ciepła i ukojenia w domowym zaciszu. Jest to zatem doskonały moment, by sięgnąć po lekturę, która dostarczy nam przyjemności i stanie się odskocznią od szarej codzienności. Poznaj kilka tytułów, które z pewnością umilą Ci długie jesienne wieczory.

Wywrócony świat i inne utwory

Książki na listopad Strugaccy

Autorzy: Arkadij Strugacki, Borys Strugacki

Gatunek: science fiction

Opis: Powieści Wywrócony świat, Żuk w mrowisku oraz Fale tłumią wiatr składają się na quasi-trylogię, którą w luźną całość łączy postać Maksa Kammerera, kosmonauty, odkrywcy, buntownika, śledczego. W tych różnych rolach Kammerer prowadzi nierówną walkę: z bezdusznym reżimem manipulującym społeczeństwem na innej planecie za pomocą technologii; z bliżej nieokreślonym zagrożeniem dla ludzkości ze strony tajemniczego uciekiniera – zwiadowcy Abałkina; z tajemniczą grupą terrorystyczną.

Wieloletnie zmagania Kammerera stają się dla Strugackich pretekstem do zaskakująco aktualnych refleksji o losie jednostki w systemie totalitarnym, o mechanizmach rządzących tworzeniem się elit i pseudoelit, o nieprzemijającym lęku przed wojną i terrorem, który prowadzi społeczeństwo do rezygnacji z wolności.

Czwarta powieść w niniejszym zbiorze to pierwotna wersja Ślimaka na zboczu, opublikowana dopiero w 1990 roku, która pojawia się po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu. Sami Strugaccy wrócili do tego pierwszego wariantu po 25 latach od powstania i uznali, że stanowi on samodzielną opowieść poza kontekstem uniwersum "Świata Południa".

Daisy Darker

Książki na listopad Feeney

Autorka: Alice Feeney

Gatunek: thriller

Opis: Trudno jest wytrzymać z rodziną, zwłaszcza taką jak nasza.

Rodzina Daisy Darker od lat się unika. Teraz, z okazji osiemdziesiątych urodzin babci, spotykają się w zrujnowanym gotyckim domu na malutkiej wyspie. Każdy z członków rodziny przybywa tutaj ze swoimi sekretami. A potem nadchodzi przypływ i na osiem godzin odcina ich od świata.

Gdy wybija północ, na zewnątrz szaleje burza, babcia zostaje znaleziona martwa. Godzinę później – kolejna osoba.

Uwięzieni na wyspie, gdzie ktoś zabija ich po kolei, Darkerowie muszą się mierzyć nie tylko z tą tragiczną zagadką, ale i tajemnicami z przeszłości. Aż przychodzi odpływ i wszystko staje się jasne.

Potwory

Komiks na listopad Potwory

Autor: Barry Windsor-Smith

Gatunek: komiks

Opis: Jest rok 1964. Skryty i doświadczony przez los Bobby Bailey wchodzi do biura werbunkowego amerykańskich sił zbrojnych z jednym tylko życzeniem – chce znaleźć swoje miejsce w świecie. Nie wie jeszcze, że w tym momencie wypełnia się jego tragiczne przeznaczenie.

Bobby okazuje się idealnym kandydatem do eksperymentalnego amerykańskiego programu rządowego, który stanowi kontynuację nieludzkiego planu eugenicznego odkrytego w nazistowskich Niemczech pod koniec drugiej wojny światowej, niemal dwadzieścia lat wcześniej.

Kiedy w sprawie Bobby’ego interweniuje sierżant McFarland, jedyny sprzymierzeniec i obrońca chłopca, uruchamia to lawinę zdarzeń, które zupełnie wymykają się spod kontroli. Podczas gdy mnożą się tytułowe potwory – zarówno prawdziwe, jak i metaforyczne – opowieść przeradza się w crescendo moralnych rozliczeń.

Struktura fabularna tego liczącego ponad 360 stron majstersztyku narracji wizualnej nie ma sobie równych pod względem zawiłości. Po części dramat rodziny, po części thriller, po części podróż metafizyczna, Potwory to intymny portret jednostek walczących o kontrolę nad swoim życiem, a także epicka odyseja polityczna, która rozgrywa się w czasie dwóch dekad amerykańskiej historii.

Potwory to także pokaz doskonałego warsztatu artystycznego Barry’ego Windsora-Smitha, który wyczula czytelnika na każdy gest i kompozycję, najbardziej wyrafinowaną w karierze artysty. Są tu fragmenty o wzruszającej czułości, rozdzierającym bólu, odkupieniu i poświęceniu, a także o brutalnej przemocy. Potwory to z pewnością jedna z najbardziej poruszających powieści graficznych, jakie kiedykolwiek powstały.

Ważne książki na listopad

Mój przyjaciel zwykł mawiać, że świat jest pogrążony w chaosie. Dużo w tym prawdy, dlatego nawet będąc zamkniętym w czterech ścianach własnego domu, staram się czytać książki poruszające ważne tematy. Refleksja nad bieżącymi wydarzeniami jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala lepiej orientować się w najważniejszych problemach. Część z nich dotyka także i mnie, więc nie chcę nigdy pozostawać bierny w poszukiwaniu ważnych informacji.

Szósty etap żałoby. W poszukiwaniu sensu

Książki listopad Kessler

Autor: David Kessler

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Autor książki zabiera nas w podróż poza klasyczne pięć etapów żałoby (zaprzeczenie, gniew, targowanie się, depresja, akceptacja), aby odkryć szósty etap: ZNACZENIE.

Gdy umiera ukochana osoba albo gdy doświadczamy innej dotkliwej straty, takiej jak koniec małżeństwa, zamknięcie firmy, w której pracujemy, czy utrata domu, potrzeba nam czegoś więcej niż tylko świadomości, że tej osoby już nie ma czy że już nigdy nie wrócimy do miejsca, w którym spędziliśmy najwspanialsze lata życia. Chcemy znaleźć w tym wszystkim jakiś sens.

Strata dogłębnie rani i paraliżuje, nawet na długie lata. Odnalezienie znaczenia pozwala nam odczuć coś więcej niż tylko ból. Pozwala z miłością do tych, którzy odeszli, iść naprzód. Ta książka to pełen empatii i delikatności przewodnik po uzdrowieniu z ogromnej straty.

Autor od wielu lat zajmuje się tematem żałoby, ale nawet ogromna wiedza nie uchroniła go przed szokiem, jaki przeżył, gdy zmarł jego dwudziestojednoletni syn. Kessler wiedział, że musi znaleźć sposób na to, aby przepracować ten ból i uczcić pamięć syna. W książce dzieli się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami. Przedstawia potężne narzędzia, które mogą być pomocne osobom doświadczającym żałoby.

To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chciałby zrozumieć istotę żałoby i nadać jej znaczenie.

Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji

Książki na listopad Sekty

Autorzy: Kevin Conley, Max Cutler

Gatunek: reportaż

Opis: Cała prawda o sektach i technikach manipulacji stosowanych przez ich przywódców.

Kim był przywódca sekty narkosatanistów, która owijała drutem ciała swoich ofiar, aby potem móc z ich kręgosłupów robić magiczne naszyjniki?

Jak Keith Raniere sprawił, że uczestniczki warsztatów samorozwoju zamieniły się w grupę seksualnych niewolnic, którym wypalano na ciele jego inicjały?

W jaki sposób Jim Jones doprowadził ponad 900 swoich wyznawców do największego masowego samobójstwa?

Co tak naprawdę dzieje się wewnątrz sekt? Co sprawia, że ich przywódcy są w stanie uwodzić tłumy? Dlaczego tak wiele osób fanatycznie wyznaje absurdalne i groźne idee? Dzięki sprzedaży błogosławieństw Bhagwan Shree Rajneesh mógł sobie bez problemu pozwolić na zakup 93 rolls-royce’ów. Charles Manson potrafił tak zmanipulować członków swojej Rodziny, że w jego imieniu dokonywali makabrycznych zbrodni – w tym zabójstwa ciężarnej Sharon Tate.

Przed wami historia dziewięciu sekt stworzonych przez ludzi, których psychopatyczne skłonności sprawiały, że bezlitośnie wykorzystywali każdą słabość ludzkiej natury. Sekty to jedyna taka książka – przeraża i fascynuje.

Dzieci Nilu. Reporterska podróż przez Afrykę

Książki na listopad Aldekoa

Autor: Xavier Aldekoa

Gatunek: reportaż

Opis: Nil to nie rzeka, to coś znacznie więcej. Jest sercem wiosek i miast, widział wzloty i upadki tysiącletnich cywilizacji. Dzisiejszy Nil jest świadkiem wojny w Sudanie Południowym i pokoju na północy Ugandy, życia w dolinach Etiopii i śmierci w więzieniach Egiptu czy Sudanu.

Xavier Aldekoa podróżuje wzdłuż Nilu, od jego źródeł po ujście, by oddać głos mieszkańcom tych ziem. Napotkani rybacy, wojenni i polityczni uchodźcy, pustynni nomadzi snują swoją wielowątkową opowieść. Autor z podziwem przygląda się ich sile i determinacji, dzięki którym udaje im się przeżyć wojnę, głód, ekstremalną biedę i codzienną przemoc.

Dzieci Nilu to historia dyktatur, nierówności, ale też postępu, nadziei i pragnienia wolności. Światy ludzi mieszkających nad świętą rzeką, choć odległe, są nam bliskie, bo Nil to także nasza kolebka. Wszyscy jesteśmy dziećmi Nilu.

Xavier Aldekoa jest nagradzanym katalońskim dziennikarzem. Zajmuje się konfliktami i problemami społecznymi współczesnej Afryki. Pisał o Somalii, Demokratycznej Republice Konga, Angoli, Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i innych krajach afrykańskich. Jest korespondentem "La Vanguardia" w Afryce i współzałożycielem serwisu internetowego 5W.

To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury

Książki listopad Boćkowska

Autorka: Aleksandra Boćkowska

Gatunek: reportaż

Opis: Oglądając spektakl albo film, czytając książkę czy oglądając wystawę, rzadko pamiętamy o tym, jak wiele osób pracowało przy ich powstaniu. Dzięki znakomitym rozmówcom Aleksandry Boćkowskiej zaglądamy na zaplecza kultury i poznajemy tajniki tych na co dzień niedostrzegalnych zawodów.

Bo kto z nas zastanawiał się, na czym polega praca tłumacza migowego, realizatorki audiobooków, audiodeskryptora albo opiekunki archiwum fotograficznego? Czy wiemy, po co montażyście wystaw deskorolka? Jakie cechy musi mieć dobry researcher? Co to jest zmarszczenie marszczyciela i czym różni się rekwizyt od kostiumu?

To wszystko nie robi się samo jest zbiorem rozmów z ludźmi, którzy współtworzą kulturę "z tylnego siedzenia" i pomagają nam zrozumieć, ile osób i jak wiele czynności potrzeba, by wystawy, książki, muzyka i festiwale w ogóle istniały. A przy okazji, dlaczego – jak mówi jedna z rozmówczyń Boćkowskiej – najciekawsze dzieje się właśnie na zapleczu.

Aleksandra Boćkowska od 2019 roku na łamach "Dwutygodnika" prowadzi cykl rozmów Zaplecze kultury. To one były zaczynem tej książki. Na To wszystko nie robi się samo składają się premierowe teksty oraz uzupełnione rozmowy opublikowane w "Dwutygodniku".

Mądre książki na listopad

Chłodne dni sprzyjają nauce oraz poszukiwaniu głębszego sensu w otaczającym nas świecie. Dlatego zachęcam do czytania książek, które dostarczają wartościowej wiedzy; które nie tylko rozwijają nasze możliwości intelektualne, ale także pomagają w zrozumieniu skomplikowanych zagadnień, z jakimi stykamy się w codziennym życiu.

Zawsze uważałem, że książki popularnonaukowe są efektywnym sposobem spędzania wolnego czasu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie polecam na ten miesiąc pozycje (tylko bez skojarzeń, proszę), czytaj dalej.

Przyszłość umysłu

Książki na listopad Kaku

Podtytuł: Dążenie nauki do zrozumienia i udoskonalenia naszego umysłu

Autor: Michio Kaku

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Dwie największe zagadki natury to umysł i wszechświat. Korzystając z bogatego arsenału narzędzi technicznych, byliśmy w stanie sfotografować galaktyki oddalone o miliardy lat świetlnych, manipulować genami sterującymi procesami życiowymi, dotrzeć do wnętrza atomu, jednak umysł i wszechświat wciąż nam się wymykają i kuszą. Stanowią rubieże naukowego poznania, skrywające się za mgłą najgłębszych i najbardziej fascynujących tajemnic.

Aby doświadczyć tajemnic naszego umysłu, wystarczy spojrzeć na swoje odbicie w lustrze i zadać sobie pytanie: Co kryje się za tymi oczami? Rodzą się wówczas niedające spokoju pytania w rodzaju: Czy mamy duszę? Co dzieje się z nami po śmierci? Kim jestem? I co najważniejsze, prowadzi nas to do fundamentalnego pytania: W jaki sposób jesteśmy cząstką wielkiego kosmicznego planu?

Mimo niewiarygodnych postępów w skanowaniu mózgu i wysoko postawionej techniki, niektórzy ludzie twierdzą, że nigdy nie zrozumiemy tajemnicy świadomości, gdyż pozostanie ona poza zasięgiem naszych możliwości poznawczych. Prawdę mówiąc, ich zdaniem świadomość jest czymś bardziej podstawowym od atomów, cząsteczek czy neuronów i determinuje samą naturę naszej rzeczywistości. Według nich świadomość jest bytem fundamentalnym i to z niego powstaje świat materialny.

Ażeby dowieść swoich racji, powołują się na największy paradoks w nauce, który podważa naszą definicję rzeczywistości: problem kota Schrödingera. Wobec tego, że nawet laureaci Nagrody Nobla przyjmują w tej sprawie odmienne stanowiska, do dziś nie wypracowano powszechnego konsensusu. Stawką jest ni mniej, ni więcej, tylko sama natura rzeczywistości oraz naszych myśli.

W nadchodzących dekadach rozwój neurobiologii może osiągnąć wymiar gwałtownej eksplozji. Znajdujemy się na krawędzi wielkich odkryć, które całkowicie nas oszołomią. Pewnego dnia czymś normalnym stanie się kontrolowanie siłą myśli przedmiotów z naszego otoczenia, wprowadzanie do mózgu wspomnień, leczenie chorób psychicznych, wzmacnianie inteligencji, pełne mapowanie mózgu, neuron po neuronie, tworzenie kopii zapasowych mózgu i komunikowanie się za pomocą telepatii. Świat przyszłości będzie światem umysłu.

Seria fortunnych zdarzeń

Książki listopad Carroll

Podtytuł: Rola przypadku w procesie powstawania planety, życia oraz ciebie

Autor: Sean B. Carroll

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Zabawna i zaskakująca opowieść o wielkiej mocy przypadku w życiu człowieka i świata –autorstwa wybitnego biologa i twórcy książek popularnonaukowych.

Dlaczego świat jest taki, jaki jest? Jak się tu znaleźliśmy? Czy wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, czy też niektóre rzeczy wydarzyły się dzięki przypadkowi?

Filozofowie i teologowie zastanawiali się nad tymi pytaniami od tysiącleci, ale zaskakujące odkrycia naukowe ostatniego półwiecza ujawniły, że żyjemy w świecie rządzonym przez przypadek. Seria fortunnych zdarzeń to opowieść o tym, jak przypadek stał się zaskakującym źródłem całego piękna i różnorodności w naturze.

Jak każdy inny gatunek, znaleźliśmy się tu przez przypadek. To szokujące, jak wiele rzeczy – z których każda mogła nigdy nie mieć miejsca – musiało się wydarzyć w określony sposób, aby ktokolwiek z nas zaistniał: od nieprawdopodobnego uderzenia asteroidy przez szalone zawirowania epoki lodowej po niewidzialną loterię w gonadach naszych rodziców.

Wszyscy jesteśmy tutaj dzięki zadziwiającej serii fortunnych zdarzeń, a przypadek nadal rządzi nami na cienkiej linii pomiędzy życiem a śmiercią.

Zrozumieć siebie

Książki na listopad Berns

Podtytuł: Jak odkrywamy i wymyślamy naszą tożsamość

Autor: Gregory Berns

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Na ile różnych sposobów opowiadasz innym o sobie? Dlaczego porównujesz się z innymi? Czy możesz się zmienić w każdym momencie swojego życia?

Czerpiąc ze swoich doświadczeń neuronaukowca, psychologa i psychiatry, Gregory Berns opisuje skomplikowany i niekończący się proces tworzenia się tożsamości. Składa się na nią wiele elementów, z którymi stykasz się na co dzień, wrażeń i doświadczeń, które przeżywasz. Opowiadasz sobie i innym o tym, kim myślisz, że jesteś, słuchasz innych ludzi, poznajesz historie bohaterów książek, filmów i seriali, nucisz pod nosem ulubione piosenki.

Wszystkie te narracje stają się częścią Ciebie i kształtują Twoją tożsamość. To, kim jesteśmy, nigdy nie jest do końca ustalone. Zawsze możesz to zmienić, musisz tylko świadomie nad tym pracować. Nie możesz wymazać starych narracji, ale możesz zacząć konstruować nowe, aż wreszcie stworzysz taką, która spodoba Ci się najbardziej.

Żyj swoim życiem. Opowiedz własną historię.


Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: książki na listopad, co warto czytać w listopadzie, co czytać w listopadzie, książki listopad, co warto przeczytać nowości, dobre książki do czytania na listopad, co warto przeczytać listopad forum.