Polecam książki na maj 2022

Książki maj

Fot. Książki na maj (fragmenty okładek)

Książki na maj – miesiąc radosny i słoneczny, kiedy chętniej myśli się o bieganiu niż o czytaniu. Niemniej jednak w maju dobra lektura jest także na wagę złota. Co warto przeczytać, by mieć świadomość dobrze spędzonego czasu?

Maj jest dla mnie miesiącem szczególnym. Na początku moja słodka żona obchodzi urodziny. Mamy też majówkę. Wszystko się zmienia i każdego dnia świat oblewa coraz więcej światła słonecznego.

Ale przede wszystkim jest to czas, kiedy zaczynam znowu chodzić na coś, co nazywam "spacerami z książką". Są to dynamiczne przechadzki trwające około 1-2 godzin, podczas których nie tylko dbam o ciało, ale też słucham audiobooków. Ot, taki mały zdrowy nawyk.

Książki na maj

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.

Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich dziełach

Sekretna galeriaAutorzy: Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz

Gatunek: sztuka

Opis: Trzeci tom bestsellerowej serii omawiającej ukryte kody w dziełach arcymistrzów malarstwa i rzeźby.

Henri de Toulouse-Lautrec – karzeł, brzydal, arystokrata, przenikliwy obserwator. Jakie tajemnice Moulin Rouge malarz zamieścił na swoich obrazach?

Ogromna ludzka czaszka widoczna tylko pod odpowiednim kątem. Ambasadorowie Hansa Holbeina.

Kambodżańska świątynia Angkor jest największym kompleksem świątynnym na świecie. Co na jego ścianach robi jednak płaskorzeźba przedstawiająca stegozaura? Czy dawni Khmerowie znali dinozaury?

Rembrandt van Rijn Straż nocna. Kim jest tajemnicza kobieta z drugiego planu, którą z mroku nieoczekiwanie wydobywa złota jasność? Opowieść o obrazie pociętym nożem przez szaleńca i oblanym kwasem przez fiksata.

Niewiele brakowało, a Ekstaza św. Franciszka wylądowałaby na śmietniku. Zadziwiająca historia odkrycia jedynego obrazu El Greca w polskich zbiorach.

Tamara Łempicka. Jak to możliwe, że w Polsce nie ma jej obrazów? I kto kupił wart ponad 16 milionów funtów portret artystki kabaretowej Marjorie Ferry?

Zabieramy cię w porywającą podróż tropami błysków geniuszu. Czytelnicy znajdą tu wszystko, na co czekają: tajemnicę, tło historyczne i znaczeniowe, tropy pozostawione przez artystów oraz zaskakujące konkluzje autorów książki, niestrudzonych detektywów historii.

Tadeusz Kantor 1947

Tadeusz Kantor 1947Podtytuł: Nowoczesne doświadczenie z nauką, sztuką i Paryżem w tle

Autor: Wojciech Bałus

Gatunek: sztuka

Opis: Gdy Tadeusz Kantor udawał się z początkiem 1947 roku w swoją pierwszą w życiu podróż do Paryża, nie przypuszczał zapewne, że przyjdzie mu się tam zetknąć nie tylko ze sztuką klasycznej awangardy i twórczością aktualną artystów z Europy i obu Ameryk. Wizyty w Palais de la découverte otwarły przed nim świat nowoczesnej nauki i spowodowały głęboki światopoglądowy wstrząs.

Książka po raz pierwszy tak dogłębnie – i na podstawie nieznanych wcześniej materiałów źródłowych – analizuje różne aspekty doświadczenia nowoczesnego, jakie stało się udziałem krakowskiego artysty, pokazuje, na czym polegało dotknięcie przez niego "Inferna", jaką rolę w tych przeżyciach odegrał surrealizm oraz jak to wszystko wpłynęło na własną twórczość i poglądy na świat przyszłego autora Umarłej klasy.

Świetna książka, znacząco uzupełnia naszą wiedzę, proponuje ciekawe strategie interpretacyjne, krytycznie podchodzi do źródeł, wsparta na imponujących lekturach, zmienia obraz sztuki Kantora lat czterdziestych, ale także późniejszej twórczości. Napisana wartko. [z recenzji prof. Wojciecha Włodarczyka]

Spirala. Zwierzenia projektanta

Spirala Zwierzenia projektantaAutorzy: Roman Duszek, Ewa Satalecka

Gatunek: sztuka

Opis: W swoim dorobku ma legendarny projekt znaku LOT-u, a także dziesiątki innych, m.in. Rometu, identyfikacji wizualnej hotelu Victoria i warszawskiego metra.

W książce opowiada o swojej pracy w Polsce, we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Opisuje szczegóły powstania swoich najważniejszych projektów.

Mówi o tym, co go inspirowało, jak sobie radził z nowymi wyzwaniami, na czym polega specyfika projektowania pojedynczych znaków czy okładek i całych systemów, na ile warsztat pracy wpływa na ostateczny kształt projektów.

Opowiada też o pułapkach, jakie czyhają na twórców, i o tym, na czym jego zdaniem polega dobry dizajn. Świetne wprowadzenie w arkana pracy projektanta, a zarazem kawał historii tej dziedziny widzianej przez pryzmat dzieł jednego z jej mistrzów.

Toppi. Kolekcja. Tom 1: Zaczarowany świat

Toppi Kolekcja 1Autor: Sergio Toppi

Cykl: Toppi. Kolekcja (tom 1)

Gatunek: komiks

Opis: Oto zbiór dzieł mistrza ilustracji, Sergia Toppiego. Ten artysta samouk powszechnie uważany jest za jednego z największych na świecie wizjonerów sztuki sekwencyjnej.

Sugestywny, szczegółowy styl rysunków piórkiem Toppiego śmiało wykracza poza granice tego, co przed nim uważano i przyjmowano za komiksy. Jego twórczość miała wielki wpływ na pokolenia zachwycających się nim współczesnych mistrzów, takich jak: Frank Miller, Walt Simonson, Bill Sienkiewicz, Denys Cowan, Ashley Wood i wielu innych.

W swoich dziełach Toppi nawiązywał do najrozmaitszych okresów historycznych i do kultur, które ożywiał, opierając się na zbieranych pracowicie informacjach dzięki swojemu niezwykłemu zmysłowi filmowości.

Pierwszy tom obejmuje jedenaście fantastycznych opowieści, wydanych pierwotnie w trzech zbiorach – Black and Tans, Krull i Dieu mineur.

Nowy umysł cesarza

Nowy umysł cesarzaPodtytuł: O komputerach, umyśle i prawach fizyki

Autor: Roger Penrose

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Komputery grają już w szachy na poziomie arcymistrzowskim, ale czy rozumieją tę grę tak samo jak my? Czy komputer może kiedykolwiek działać identycznie jak ludzki umysł?

W tej pasjonującej i w wielu miejscach kontrowersyjnej książce Roger Penrose – wybitny fizyk i zdobywca Nagrody Nobla w 2020 roku – przedstawia pogląd, że istnieją pewne aspekty ludzkiego myślenia, których maszyna nigdy nie będzie mogła naśladować.

Penrose bada, co fizyka i matematyka mogą, a czego nie mogą nam powiedzieć o sposobie funkcjonowania umysłu, i co musimy wiedzieć, aby zrozumieć fizyczne procesy leżące u podstaw świadomości.

Autor dochodzi do wniosku, że do wyjaśnienia działania umysłu konieczne są jeszcze głębsze prawa niż mechanika kwantowa. Aby wesprzeć tę tezę, Penrose zabiera czytelnika w cudowną podróż, która obejmuje takie tematy jak liczby zespolone, maszyny Turinga, teoria złożoności, mechanika kwantowa, przestrzenie fazowe, czarne dziury, białe dziury, promieniowanie Hawkinga, entropia, quasi-kryształy, struktura mózgu i dziesiątki innych pasjonujących zagadnień.

Nowy umysł cesarza to książka dla wszystkich, którzy poważnie interesują się współczesną fizyką i jej związkiem z kwestiami filozoficznymi, jak również ważny głos w debacie nad przyszłością sztucznej inteligencji.

W umyśle mordercy. Tajemnice mózgów psychopatów

W umyśle mordercyAutor: Dean A. Haycock

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Na świecie żyje 70 mln psychopatów. Skąd się wzięli i jak działa ich mózg?

Czy zło ma biologiczne korzenie? Kto zostaje psychopatą i czy każdy psychopata musi być mordercą? Jakie cechy charakteryzują psychopatów? Dlaczego niektórzy ludzie są w stanie zabijać z zimną krwią i nie czuć z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia? A wreszcie: czy psychopatię można leczyć?

Uznawany za jednego z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie neurobiologii, dr Dean A. Haycock specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym. Na łamach swojej najnowszej książki próbuje odpowiedzieć na pytania, które od lat zadają sobie naukowcy, dziennikarze oraz fani kryminałów i thrillerów.

Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks

Nieśmiertelne życie Henrietty LacksAutorka: Rebecca Skloot

Gatunek: reportaż

Opis: Dzięki niej dokonał się jeden z największych przełomów w historii współczesnej nauki – choć ona sama nigdy się o tym nie dowiedziała.

Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcy znają ją jako HeLa. Większość swojego życia spędziła na plantacji tytoniu w stanie Wirginia. Mimo że zmarła w 1951 roku, stała się nieśmiertelna. Fragment jej guza dał początek pierwszej w historii linii komórkowej, która ma zdolność namnażania się poza ludzkim ciałem. Został pobrany bez jej zgody.

Komórki HeLa przyczyniły się do największych odkryć medycznych naszych czasów, takich jak szczepionki przeciw polio, wirusowi HPV i SARS-CoV-2. Testowano na nich eksperymentalne terapie, skutki promieniowania i większość przełomowych leków, między innymi na AIDS, białaczkę, grypę i chorobę Parkinsona.

Koncerny zbiły na linii HeLa fortunę, ale rodziny Henrietty nie stać było nawet na wizytę u lekarza. Życie Lacksów zmieniła dopiero ta książka, którą Rebecca Skloot pisała przez 10 lat.

Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks natychmiast stało się bestsellerem. Zostało okrzyknięte książką roku przez ponad 60 najważniejszych światowych mediów, trafiło też na listy lektur.

Końce świata

Końce świataPodtytuł: Niezwykła opowieść o tym, jak wymierała nasza planeta

Autor: Peter Brannen

Gatunek: reportaż

Opis: A co, jeśli historia rzeczywiście lubi się powtarzać? Jak wyobrażasz sobie koniec świata?

Jako zabójczą asteroidę, która z całą siłą uderzy w naszą planetę i zniszczy ją doszczętnie? Potężną falę upałów, która zaleje cały świat, unicestwi życie zwierząt i roślin? A może jako wielki wybuch wulkanu, którego lawa pokryje kontynenty?

Każdy z tych scenariuszy jest prawdopodobny. A to dlatego, że wszystko już było.

Peter Brannen, wielokrotnie nagradzany dziennikarz naukowy, przenosi się wraz z czytelnikami w daleką przeszłość. Burzliwą, zagadkową i pełną tajemnic. Opisuje pięć największych masowych wymierań, do których w ciągu milionów lat doszło na naszej planecie.

Bada analogie pomiędzy zmianami klimatycznymi XXI wieku a tymi, które doprowadziły do największych kataklizmów w dziejach świata. Analizuje możliwe scenariusze. Spotyka się z naukowcami – paleontologami, geologami, paleoklimatologami – którzy nie tylko badają historię naszej planety, ale również przyglądają się jej obecnej kondycji.

Wszystko po to, aby udowodnić, że tak naprawdę niewiele trzeba, aby Ziemia przestała istnieć. Końce świata to fascynująca opowieść o naszej planecie, o jej wielokrotnych początkach i końcach. Wnikliwe spojrzenie w przyszłość.

Kąpiel w stawie podczas deszczu

Kąpiel w stawie podczas deszczuAutor: George Saunders

Gatunek: publicystyka literacka

Opis: Autor nagrodzonego Bookerem Lincolna w Bardo George Saunders sięga po mistrzów opowiadania: Czechowa, Gogola, Tołstoja i Turgieniewa.

Te fascynujące opowieści o czytaniu klasyków są jednocześnie lekcjami czytania świata, rozumienia innych ludzi i odkrywania samych siebie.

Kąpiel w stawie podczas deszczu stała się fenomenem czytelniczym. Sięgają po nią nie tylko ci, którzy nie mają szansy wziąć udziału w elitarnych zajęciach pisarskich prowadzonych przez Saundersa na uniwersytecie Syracuse, ale i ci, którzy nigdy wcześniej nie czytali opowiadań i nazwiska ich twórców niewiele im mówią.

Autor zaprasza nas do udziału w niezwykłej, inspirującej przygodzie, podczas której błyskotliwie i z humorem pokazuje zaskakującą możliwość przeglądania się jak w lustrze w prozie sprzed ponad stu lat i odkrywania uniwersalnych praw o sobie i współczesnym świecie.

Sztuka czytania (i pisania) opowiadań okazuje się być niepokojąco bliska innej sztuce – sztuce życia.

Pochwała cienia. Wiek osiemnasty

Pochwała cienia Wiek osiemnastyAutorzy: Justyna Bogucka, Sophia Doms, Johann Georg Hamann, Kamilla Najdek, Mateusz Salwa, Krzysztof Tkaczyk, Anna Żymełka

Gatunek: publicystyka literacka

Opis [prof. dr hab. Seweryn Blandzi]: Autorzy, odnosząc się do myśli oświeceniowej, odsłaniają interesujący obraz pracy nad cieniem jako metaforą niesamodzielną, stanowiącą jakieś konieczne tło, dopełnienie dla światła. Sądzę, że wyjście od osiemnastego wieku było dobrą decyzją ze względu na istotne przesunięcia w metaforyzacji od jaskrawego światła prawdy objawionej w kierunku zróżnicowania stopni oświetlenia: już w pismach Locke’a znajdziemy fragmenty mówiące o przedmiotach poznawalnych z pełną jasnością, obiektach znajdujących się gdzieś w półcieniu i takich, które pozostają w mroku. Oświeceniowy rozum sam wytyczał granice ludzkiego poznania i ograniczał tym samym rozjaśniane obszary; musiał też zmierzyć się z konceptami podającymi w wątpliwość istnienie czystych (jasnych) pojęć i postulującymi zakotwiczenie myśli w zmysłowym (ciemnym) doświadczeniu [...].

Ten Hamannowski trzon obudowany jest tekstami wspierającymi jego treści. Artykuł Sophii Doms "Dwa cykle dialogów w rozmowach z czytelnikiem. Frauenzimmer Gesprächspiele Georga Philippa Harsdörffera i Monatsgespräche Christiana Thomasiusa" przedstawia wczesnooświeceniowe próby aktywizacji czytelników czasopism poprzez dialog. "Ahistoryczność jako cecha dyskursu zdegenerowanego" Anny Michalskiej kontynuuje namysł nad dialogicznością i, za Habermasem, uznaje historyczność za warunek możliwości dialogu. W "Jungowskim cieniu jako metaforze" Justyna Bogucka analizuje cień jako metaforę w psychologii C.G. Junga. "Aleksander von Humboldt. Poznanie zaangażowane" Kamilli Najdek pozwala wyjść poza opozycje światło–cień, jasne–niejasne i spleść je w teorii poznania zaangażowanego.

Brut

BrutAutor: Bartosz Hajnowski

Gatunek: thriller

Opis: Jest rok 2036. Wraz z nastaniem globalnego kryzysu gospodarczego świat uległ destrukcji i przeorganizowaniu. Władzę nad nim przejęły dwie potęgi: Zjednoczony Naród Obu Ameryk oraz Zjednoczona Eurounia. W wyniku planu odnowy organy państwowe straciły na znaczeniu, na rzecz nowego prawa uchylono wszelkie akty prawne, ujednolicono waluty, a także zdelegalizowano pojęcie narodowości. Ludzi odarto z tożsamości, rasy i kultury, przypisując ich do jednej z trzech kategorii i degradując do numeru – nowej formy identyfikacji człowieka.

Nowego porządku nie akceptował każdy. Młodzi gniewni nienależący do bogaczy, mieli odwagę do wyrażenia otwartego sprzeciwu. W następstwie swoich rebelianckich działań trafiali do ulokowanej na wyizolowanym terenie Szkoły Resocjalizacyjnej. Poddawani codziennej musztrze, bezwzględnemu rygorowi i surowym treningom, uwikłani w tajemnice i układy, za niesubordynację bestialsko karani, by przetrwać w okrutnych warunkach, musieli porzucić wzajemną niechęć, połączyć siły i zawiązać pakt.

Zanim jednak przyjdzie im zmierzyć się z największym wrogiem, jakim jest obecny rząd, będą zmuszeni stawić czoła czającej się za rogiem przeszłości, brutalnej teraźniejszości i stojącej pod ogromnym znakiem zapytania przyszłości. Co się wtedy stanie? Jakie konsekwencje spotkają bohaterów? Czy gra okaże się warta świeczki?

---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Recenzje i opinie