Książki na październik – co warto przeczytać? Polecam ciekawe tytuły

Książki na październik
Co warto przeczytać w październiku? | Fot. Pixabay

Książki na październik – co warto przeczytać, gdy liście na drzewach zmieniają swój kolor na odcienie złota i czerwieni, a temperatura spada, zmuszając nas do zakładania cieplejszych ubrań? Czyż to nie jest idealny czas na przytulenie się do dobrej książki? A jakże! Trzeba tylko wybrać coś niesamowitego, żeby móc odkrywać wartościowe rzeczy.

Zapraszam Cię do literackiej podróży przez październikową półkę z książkami. Za chwilę przedstawię listę najciekawszych tytułów, które warto mieć na uwadze. Możesz spędzić ten miesiąc w towarzystwie fascynujących historii, głębokich refleksji i emocjonujących przygód.

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem / miłośniczką powieści obyczajowych, uwielbiasz fantastykę, czy pasjonujesz się raczej literaturą naukową – w moim zestawieniu na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przygotuj kubek ulubionej herbaty, zanurz się w wygodnym fotelu i daj się ponieść magii książek, która rozkwita w październiku.

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. Mam nadzieję, że moja lista książek na październik przypadnie Ci do gustu. W publikacjach zebranych poniżej odnajdziesz nie tylko przyjemność, ale także głębszy sens, który z pewnością zostanie z Tobą na dłużej.

Inspirujące książki na październik

Październik to magiczny miesiąc. W powietrzu unosi się zapach jesieni, wieczory stają się dłuższe, a pogoda czyni z otaczającego świata z lekka ponure, acz nastrojowe miejsce. W tym czasie wyjątkowo przyjemnie czyta się książki. A że mniejsza ilość słońca może pogarszać nastrój, potrzebujemy czegoś inspirującego. Kilkaset stron zamkniętych w pięknej okładce to idealny sposób na motywację do działania.

Vermeer. Zbliżenia

Książki październik Vermeer

Autor: Gary Schwartz

Gatunek: sztuka

Opis: W kolejnym tomie cieszących się dużą popularnością „Zbliżeń” przyglądamy się Vermeerowi – malarzowi bardzo znanemu, a jednocześnie ciągle nieodgadnionemu.

Gary Schwartz, autor rozbudowanych komentarzy do poszczególnych kadrów wziętych z obrazów artysty, nie tylko ze znawstwem analizuje technikę i ikonografię prac mistrza, lecz przede wszystkim pokazuje ich ukryte, zakorzenione w kulturowym kontekście znaczenia, nie zawsze czytelne dla współczesnego odbiorcy.

W ten sposób najbardziej nawet niepozorna scenka rodzajowa urasta do niepowtarzalnego dokumentu swoich czasów.

Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny

Książki październik Witkacy

Autorka: Małgorzata Czyńska

Gatunek: biografie

Opis: Nie był monogamistą, nie był wierny, nie obiecywał miłości po grobową deskę. Nie rozumiał słowa zdrada. Braterstwo dusz cenił na równi z rozkoszami cielesnymi.

Niezwykły pisarz, malarz i skandalista, ale także wyjątkowy kobieciarz. Stanisław Ignacy Witkiewicz miał błysk w oku, wielką słabość do płci pięknej i równie wielki temperament. Arystokratki i podlotki, aktorki i poważne matrony. Demoniczne i uległe. Znane dziś z kart jego powieści, portretów malarskich, fotografii oraz listów do żony. Kochał i portretował je wszystkie.

Eugenię Wyszomirską, Ewę Tyszkiewiczównę, Irenę Solską, Helenę Czerwijowską, Jadwigę Janczewską, Zofię Żeleńską (żonę „Boya”), Marię Pawlikowską z Kossaków i oczywiście Nenę Stachurską. Wszystkie też musiała zaakceptować żona Nina – jednocześnie najdalsza i najbliższa.

Historia związków Witkacego z kobietami nie tylko pozwala prześledzić burzliwe koleje jego życia i małżeństwa, lecz także dogłębnie poznać bogatą osobowość artysty.

W nowym, uzupełnionym wydaniu książki o kobietach w życiu Witkacego Małgorzata Czyńska odsłania kulisy jego biografii oraz twórczości – pomaga czytać między wierszami i dostrzec historię uwiecznioną na słynnych obrazach.

Leonardo. Malarstwo: nowe spojrzenie

Książki październik Leonardo

Autor: Alessandro Vezzosi

Gatunek: sztuka

Opis: Twórczość Leonarda da Vinci na przestrzeni lat stała się tematem burzliwych dyskusji, wnikliwych opracowań i analiz oraz licznych interpretacji. Niniejsza książka porządkuje ten bogaty materiał, rozróżniając między tym, co jest owocem rzetelnych badań naukowców i historyków, a tym, co wymyślono i przypisano geniuszowi renesansu. Tym samym rzuca nowe światło na malarstwo Leonarda – jego znaczenie, symbolikę i tajemnice.

Istotny walor tej publikacji stanowi kompletna prezentacja wszystkich prac malarskich Leonarda, stwarzająca wspaniałą okazję, aby zgłębić wiedzę na temat technik oraz ukrytych znaczeń dzieł, które wyszły spod pędzla mistrza z Vinci.

Dzięki szczegółowym ilustracjom czytelnik będzie mógł z bliska podziwiać detale tych wspaniałych obrazów, którym towarzyszą skrupulatne i inspirujące komentarze. Owe studia są o tyle ważne, że uwzględniają nowatorskie ekspertyzy z zastosowaniem najnowszych technik cyfrowych, a nawet badania śladów biologicznych obecnych na obrazach kontrowersyjnie przypisanych Leonardowi, zatem dostarczają obiektywnych odpowiedzi co do ich autentyczności.

Odróżnienie dzieł wielkiego artysty od wielu płócien wykonanych przez uczniów z jego pracowni, ponadto zaś przez całą rzeszę naśladowców, którzy w pierwszej połowie XVI wieku byli aktywni od Lombardii, Toskanii i innych regionów Włoch, po Hiszpanię, Francję, Flandrię i Niemcy, jest bowiem nadal kwestią sporną. Album z pewnością zaciekawi miłośników malarskiego talentu Leonarda da Vinci, jak również osoby interesujące się sztuką doby renesansu.

Rozrywkowe książki na październik

Dla miłośników literatury październik to doskonała okazja do poszukiwania najróżniejszych światów. Pogoda nie zachęca do spędzania czasu poza domem. W naturalny sposób zostajemy częściej w przytulnych objęciach czterech ścian. A w nich szukamy wartościowych rozrywek, które zapewnią poczucie przeżytej przygody. Właśnie w książkach znajdują się najwspanialsze motywy rozrywkowe. Sprawdź sam, co przygotowali wydawcy. Czas na literacką przygodę pełną humoru, niespodzianek i dobrej zabawy.

Remake. Apokalipsa popkultury

Książki na październik Remake

Autor: Michał Ochnik

Gatunek: reportaż

Opis: Kolejny blockbuster w kinie, a ty masz wrażenie, że w kółko oglądasz ten sam film?

Twoja ulubiona bajka z dzieciństwa właśnie doczekała się nowej „politycznie poprawnej” adaptacji?

Gubisz się w chronologii kolejnych remake’ów Spider-Mana?

Masz wrażenie, że popkultura pożera własne dzieci?

Michał Ochnik z Mistycyzmu Popkulturowego z miłością i krytycyzmem prawdziwego fana pochyla się nad historią popkultury i udowadnia, czemu teraz łatwiej obejrzeć kolejną część Gwiezdnych wojen niż oryginalne s-f…

… oraz opowiada o penisie Batmana.

Smak brzoskwini

Książki na październik Smak brzoskwini

Autorka: Joanna Mroczkowska

Gatunek: fantastyka

Opis: Jest 2135 rok. W Varsie, dawnej Warszawie, świeżo upieczona dziennikarka ledwo wiąże koniec z końcem. Zdeterminowana, by poprawić swoją sytuację, skupia się na stażu w jedynej liczącej się firmie medialnej.

Tego dnia nic nie idzie po jej myśli. Nie sprzyja jej ani pogoda, ani technologia. Na dodatek niespodziewanie dzwoni do niej ojciec, który zniknął z jej życia lata temu, i ostrzega ją, że coś się wydarzy. Po chwili zostaje napadnięta.

Budzi się po pięćsetletniej hibernacji w opuszczonej bazie naukowej i orientuje się, że warunki atmosferyczne na zewnątrz są zabójcze dla ludzi. Na domiar złego z powodu nieoczekiwanej awarii jest zmuszona natychmiast opuścić to miejsce.

W bazie znajduje urządzenie, które teoretycznie ma zagwarantować jej przetrwanie. Niestety w wyniku pewnych komplikacji, nawet jeśli zadziała ono poprawnie, będzie mogła go używać tylko przez dwa tygodnie.

Co się stało? Kto ją zahibernował i dlaczego? Jak wygląda teraz świat? Czy na zewnątrz rzeczywiście nie da się żyć? Czy ludzie przetrwali? Czy ona zdoła przeżyć, gdy minie czternaście dni? I co ma z tym wszystkim wspólnego jej ojciec?

Wróżda

Książki na październik Wróżda

Autorka: Agata Kunderman

Gatunek: thriller

Opis: Jedna krótka wiadomość może zburzyć spokój budowany przez lata.

Przekonuje się o tym Joanna, która po śmierci córki i walce z ciężką depresją zaczyna nowe życie. Jednak pewnego dnia dzwoni telefon, a tajemniczy mężczyzna w słuchawce twierdzi, że mała Tosia nigdy nie umarła. Na dowód swoich słów wysyła Joannie zdjęcie. Dziecko na nim jest łudząco podobne do jej córki.

Przeciwko tej teorii przemawia niemal wszystko: zaginięcie dziecka, znalezienie ciała i badania DNA, które wykonano. Jednak intuicja matki każe jej rozpocząć prywatne śledztwo. Joanna odkrywa, że sprawa śmierci jej dziecka wiąże się dziwnie ze śmiercią innej dziewczynki z drugiego końca Polski. Wypływa kilka tajemnic sprzed lat. Wypływa również twarz ze starej fotografii, która jest dowodem na to, że w życiu Joanny było więcej kłamstw niż prawdy. Mnożą się pytania, jednak jedno jest najważniejsze: czy Tosia naprawdę żyje?

Porywający thriller, w którym nic nie jest takie, jakim się wydaje. Jeden z najlepszych debiutów ostatnich lat! Zanurz się w mrocznym świecie tej niezwykłej historii, gdzie krótka wiadomość stawia wszystko na głowie, budzą się stare demony, a nieustający niepokój od pierwszej strony trzyma w napięciu do samego końca.

Mała Syberia

Książki na październik Mała Syberia

Autor: Antti Tuomainen

Gatunek: thriller

Opis: Mała Syberia Antti Tuomainen to świetna propozycja dla fanów mrocznych, a przy tym niepozbawionych poczucia humoru kryminałów.

Finlandia, zapomniane miasteczko gdzieś w głębi kraju. Wydawać by się mogło, że nic nie może zakłócić spokoju jego mieszkańców – życie biegnie tu beztrosko i stosunkowo przewidywalnie. Wszystko wywraca się do góry nogami, kiedy w jego okolicach niespodziewanie spada wielki meteoryt.

Sumka, jaką można zgarnąć za jego sprzedaż, przekracza najśmielsze oczekiwania mieszkańców. Przy pomyślnych wiatrach mogliby bowiem otrzymać za niego nawet kilka milionów euro. Postanawiają pilnować go dzień i noc, aby nikt inny nie wpadł na pomysł wzbogacenia się na meteorycie.

Niestety, okazuje się to trudniejsze, niż początkowo można było to przypuszczać, i podczas warty lokalnego pastora, Joeala Huhta, dochodzi do włamania na teren miejsca, gdzie uderzył meteoryt. Choć sam meteoryt udaje się uchronić przed grabieżą, niepewność, kto próbował ich ograbić, nie daje jednak Huhtowi spokoju i postanawia rozpocząć śledztwo na własną rękę.

Niestety, to nie jedyne problemy w jego życiu. Jego żona informuje go bowiem, że spodziewa się dziecka – ten intuicyjnie przeczuwa jednak, że został oszukany i to nie on będzie jego biologicznym ojcem.

Mała Syberia to pełna zaskakujących zwrotów akcji powieść kryminalna. Choć trudno uznać ją za klasyczny kryminał, z pewnością przypadnie ona do gustu miłośnikom mrocznej, choć okraszonej dużą dozą humoru literatury sensacyjnej.

Ważne książki na październik

Październik, jak każdy miesiąc, niesie ze sobą unikalne wyzwania i możliwości. Jest to czas, gdy zaczynamy bardziej melancholijnie podchodzić do życia. Oprócz rozrywek pragniemy rzucić nowe światło na codzienną egzystencję. Zastanawiamy się nad kondycją świata, szukamy rozwiązań najróżniejszych problemów, a także staramy się odkrywać największe tajemnice rzeczywistości. Poniżej przedstawiam kilka książek prowokujących do myślenia. Przygotuj się na poznanie czegoś wyjątkowego.

Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach

Książki na październik Ziemia

Autor: Andrew H. Knoll

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Być może w miejscu, w którym teraz stoisz, niegdyś wrzało morze lawy, topniał ogromny lodowiec albo piętrzył się łańcuch górski. Być może tam, gdzie stawiasz kroki, po dnie morskim hasały trylobity, a po obrośniętych miłorzębem stokach stąpały dinozaury.

Jak wyjaśnić powstawanie kontynentów, gór i dolin, trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów? W jaki sposób zrodziło się otaczające nas nieprzebrane bogactwo życia biologicznego?

Historia Ziemi ma większy rozmach niż hollywoodzkie hity kinowe, a występujące w niej zwroty akcji trzymają w napięciu bardziej niż niejeden thriller. Andrew H. Knoll, wybitny geolog, przedstawia nam wszechstronnie udokumentowaną, a zarazem przystępną biografię Ziemi – epicką opowieść o 4,6 miliarda lat dziejów.

Szybko, coraz szybciej

Książki październik Szybko coraz szybciej

Podtytuł: Jak postęp technologiczny zostawia nas w tyle i co możemy z tym zrobić

Autor: Azeem Azhar

Gatunek: reportaż

Opis: Pytanie, czy (lub: jak szybko) sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad naszą cywilizacją, coraz częściej na poważnie zaprząta nam głowy. Oto jedna z najlepszych książek na ten temat, jakie w ostatnich latach ukazały się na świecie.

Azeem Azhar, brytyjski przedsiębiorca, publicysta i twórca platformy Exponential View, bez ogródek opisuje przepaść pomiędzy rozwojem nowych technologii a ludzką zdolnością do poradzenia sobie z przyśpieszeniem technologicznym świata. Diagnozuje coraz głębsze podziały między przedstawicielami nauk ścisłych a humanistami (w tym: politykami), prowadzące do hegemonii korporacji, polaryzacji społeczeństw i globalnych nieporozumień, mających wpływ na życie wszystkich obywateli.

Jakie są szanse, że uda nam się odnaleźć równowagę w ponowoczesnym świecie i… przetrwać? Co zrobić, żeby tak się stało? Azeem Azhar wie, jaką strategię powinniśmy przyjąć, a jego najważniejsze postulaty znajdziecie na kartach Szybko, coraz szybciej.

Projektowanie umysłu

Książki październik Projektowanie umysłu

Podtytuł: Odkryj psychologiczne algorytmy, dzięki którym przeprogramujesz swój mózg

Autor: Ryan A. Bush

Gatunek: poradniki

Opis: Kultowy poradnik o psychitekturze, czyli sztuce przeprogramowania własnego umysłu. To po części filozoficzny manifest, a po części praktyczny przewodnik samorozwoju, oparty na naukach legendarnych myślicieli, takich jak Marek Aureliusz, Lao Tzu, Friedrich Nietzsche i Abraham Maslow. Pomysły i techniki, które przedstawia, składają się w spójną teorię, która pomoże każdemu wznieść się na wyżyny samodoskonalenia i prowadzić wspaniałe życie.

Ten wizjonerski przewodnik przekonuje, że umysł można porównać do oprogramowania, składającego się z wielu splecionych ze sobą algorytmów, które pierwotnie zostały zaprogramowane przez dobór naturalny. Istnieje sposób na przeformułowanie uprzedzeń poznawczych, zmianę zakorzenionych nawyków i przekształcenie reakcji emocjonalnych. Proces psychitektury umożliwia odłączenie się od własnego umysłu, zidentyfikowanie jego podstawowych wzorców i stanie się architektem własnego oświecenia.

Futurystyczny i jednocześnie czerpiący z klasyki przewodnik łączy mindfulness z transhumanizmem, psychologię ewolucyjną ze stoicyzmem oraz neuronaukę z buddyzmem. Ujmuje idee starożytnych mędrców w ramy kodu otwartego źródła dla umysłu, przedstawiając nową, racjonalną wizję duchowego oświecenia skupionego wokół stopniowej optymalizacji własnego umysłu.

Ta książka nauczy czytelnika kultywowania głębokiego wglądu w siebie. Pokaże, jak bez wysiłku zmieniać swoje automatyczne zachowania i manipulować własnymi pragnieniami, aby zawsze dostawać to, czego się chce. To wyjątkowa instrukcja obsługi dla własnego umysłu.

Mądre książki na październik

Jeśli czujesz pragnienie poszukiwania głębszego znaczenia i mądrości w otaczającym świecie, wykorzystaj wydłużające się wieczory na czytanie książek popularnonaukowych. Osobiście uwielbiam tego typu lekturę. Przede wszystkim cenię te książki za to, że poszerzają moją wiedzę i pomagają w rozwijaniu mojej świadomości. Dzięki temu mogę lepiej rozumieć świat oraz samego siebie. W październiku wyjątkowo dobrze mi się czyta tego typu publikacje. Zapraszam i Ciebie do zanurzenia się w nich. Nie pożałujesz.

Algokracja. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?

Książki październik Algokracja

Autorzy: Jarosław Królewski, Krzysztof Rybiński

Gatunek: nauki społeczne

Ze wstępu: Żyjemy w ekstremalnie ciekawych i ambitnych czasach. Jest to moment historii, w którym nigdy tak wiele rzeczy nie było na wyciągnięcie ręki. Jednocześnie żyjemy w czasach, w których nigdy tak wiele zadań nie powierzaliśmy maszynom […]. Technologie pozwalają nam współtworzyć świat, którego jesteśmy częścią, sprawiają, że odgrywamy rolę – parafrazując informatyczne terminy – administratora rzeczywistości zamiast być tylko jej konsumentem. Przyszłość, niezależnie od segmentu, rynku, kraju czy gospodarki, będzie zdominowana przez merytokrację wspieraną przez sztuczną inteligencję.

Książka ta z jednej strony jest esejem o możliwościach współczesnego świata biznesu i nauki napędzanego technologiami, ale również ma otwierać oczy i serca na projekty wrażliwe i ważne społecznie. Mówimy o sprawach doniosłych, systemowych, inżynieryjnych i niezmiernie istotnych dla naszej przyszłości […]. Ale ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym wiążą się też pewne ryzyka. Nie bez powodu Steven Hawking powiedział: „Stworzenie sztucznej inteligencji będzie największym osiągnięciem w dziejach ludzkości. Niestety, może to być również jej ostatnie osiągnięcie” […].

W XXI wieku kluczowym czynnikiem sukcesu firm i krajów będzie zdolność do wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji. Lektura tej książki pozwoli wielu osobom na zrozumienie, jak działa AI i uczenie maszynowe, gdzie i jak mogą zostać zastosowane, dlaczego ich dalszy rozwój będzie nieuchronnie postępował oraz jak ograniczyć ryzyka przekierowywania coraz większej liczby decyzji algorytmom. I jak żyć i odnosić sukcesy w algokracji.

Kwanty zrobiły mi dzień, czyli prosty przewodnik po naturze wszechświata

Książki październik Kwanty

Autor: Jeremie Harris

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Godzina 7:00. Otwierasz oczy na dźwięk budzika. Myjesz zęby, pijesz ulubioną kawę i rozpoczynasz kolejny dzień we wszechświecie. W drodze do pracy stoisz w korku, słuchasz radia i przeglądasz telefon w poszukiwaniu nowych informacji.

W tym samym czasie wokół ciebie wirują niewyobrażalne ilości cząsteczek i atomów, dokonując wyczynów przeczących zdrowemu rozsądkowi: znajdują się w wielu miejscach naraz lub poruszają się w dwóch kierunkach jednocześnie. I chociaż wydawać się to może niepojęte, to prawda jest taka, że kwanty zrobiły ci dzień!

W swojej książce Jeremie Harris w przystępny i ciekawy sposób tłumaczy zawiły i fascynujący świat fizyki kwantowej. Opowiada o kotach zombie, nieśmiertelności i o tym, dlaczego twój mózg jest obiektem mechaniki kwantowej. Pokazuje, dlaczego multiświat jest większy, niż sądzimy, a nasze działania z góry ustalone.

Weź kubek z ulubioną kawą i zanurz się w świecie fizyki kwantowej.

Dowody zbrodni. Jak rośliny rozwiązują zagadki kryminalne

Książki październik Dowody zbrodni

Autor: David J. Gibson

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Gwałciciel i morderca Charles Ashley nie zostałby złapany, gdyby nie mech pod paznokciami jego ofiary. Liście przyczepione do kaptura bluzy D’Angela Darby’ego umożliwiły skazanie go za popełnione morderstwo. Ciało pewnego mężczyzny znaleziono tylko dzięki temu, że ze znajdującego się w jego żołądku nasiona wyrósł nietypowy dla tego obszaru figowiec.

W Dowodach zbrodni David Gibson omawia głośne przypadki spraw kryminalnych, do których rozwiązania przyczyniły się rośliny rosnące na miejscu zbrodni lub znalezione w ciałach ofiar i na rzeczach należących do przestępców.

Dzięki nim osądzono i skazano wielu morderców z pierwszych stron gazet, takich jak Ian Huntley (morderstwa w Soham, Anglia, 2002) i Bruno Hauptman (porwanie małego Lindbergha, Stany Zjednoczone, 1932). Analiza roślin umożliwiła także zlokalizowanie „składu” Teda Bundy’ego, czyli miejsca, gdzie zostawiał głowy swoich ofiar.

Książka Davida Gibsona zdecydowanie nie jest lekturą dla wrażliwych. Natomiast prawdziwi wielbiciele zagadek kryminalnych przeczytają ją z zapartym tchem.

Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi

Książki na październik Kwantechizm

Autor: Andrzej Dragan

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Wyobrażenia o wszechświecie formułowane od wieków okazały się zbiorem przybliżeń lub nonsensów. Mówienie z pewnością o czymkolwiek jest więc, jak pisze autor tej książki, nie tylko bezczelnością, ale – co gorsza – nietaktem.

Coraz lepiej poznajemy prawa rządzące rzeczywistością – nie przez ustanawianie świętych prawd, ale ich skuteczne podważanie. Wizja świata, która dzięki temu zaczęła się rysować, jest dogłębnie szokująca.

By ją nam przybliżyć, Andrzej Dragan w jasny i klarowny sposób objaśnia niezwykłe wnioski wynikające z przełomowych teorii Einsteina oraz najbardziej zaskakujące prawa mechaniki kwantowej, a także przedstawia własny, nowy i rewolucyjny model łączący je ze sobą.

Do tego wszystkiego tłumaczy, dlaczego kury nieustannie ruszają głowami, czemu mrówki nie galopują, a dinozaury nie narzekałyby, że doba ma jedynie 24 godziny (oczywiście gdyby umiały mówić i rozumiały koncepcję czasu).

Andrzej Dragan jest profesorem fizyki teoretycznej i laureatem kilkudziesięciu nagród za działalność naukową oraz fotograficzną, filmową i muzyczną. Jako nastolatek działał w grupach crackerskich, obecnie wstrząsa światem nauki. W 2020 roku wraz z profesorem Arturem Ekertem opublikował pracę „Kwantowa zasada względności”, która może okazać się największym przełomem w rozumieniu teorii kwantowej od czasów Einsteina.


Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.