Książki na październik 2021 – polecam interesujące tytuły

Książki październik

Fot. Książki na październik (fragmenty okładek)

Książki na październik, jakie polecam (sobie i innym), stanowią dość specyficzną listę. Dlaczego? Ponieważ październik to mój ulubiony miesiąc. Towarzyszyć mu powinny tytuły wyjątkowe – nie tylko pobudzające do myślenia, ale też chwytające za serce.

Noc przychodzi do nas coraz szybciej. A kiedy za oknem robi się ciemno, wspaniale jest zanurzyć się w głębokim fotelu i przeczytać coś niesamowitego. To nawet nie musi być horror, by wprawić się w mroczny nastrój. Prawdziwe życie dostarcza całą masę trudnych tematów.

Książki na październik

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.

Transakty

Transakty - książki na październikPodtytuł: Między sztuką, nauką i technologią. Nowe strategie performowania wiedzy

Autor: Jacek Wachowski

Gatunek: sztuka

Opis: Transakty – ekscentryczne prace artystów tworzone wspólnie z inżynierami i naukowcami – prowokują do pytań podstawowych: Jak są skonstruowane? Jakie pełnią funkcje? W jakich relacjach pozostają do sztuki, nauki i technologii? Jak zmieniają nasze przyzwyczajenia poznawcze?

Odpowiedzi na te pytania prowadzą do wniosku, że w transaktach nie chodzi wyłącznie o prowokacje. Tworzą one nowy paradygmat, który umożliwia powstawanie praktyk społecznych opierających się na modelu partycypacyjnym, i podważają instytucjonalno-hierarchiczny sposób wytwarzania wiedzy, podtrzymywany przez uniwersytety i korporacyjne laboratoria.

Transakty [...] to błyskotliwy i zwięzły – choć równocześnie gęsty i nasycony – przewodnik teoretyczny, zachęcający do dyskusji i podsuwający nowe koncepcje pozwalające okiełznać zjawiska współczesnej kultury nadmiaru oraz sproblematyzować ograniczoną społeczną refleksyjność związaną z wieloma obszarami uprawiania nauki.

[Z recenzji prof. SWPS dra hab. Mirosława Filiciaka]

Walter Gropius. Człowiek, który zbudował Bauhaus

Walter GropiusAutorka: Fiona MacCarthy

Gatunek: biografia

Opis: Arcyciekawy, bogato ilustrowany portret jednego z najważniejszych architektów XX wieku, Waltera Gropiusa.

Autorka, uznawana w Wielkiej Brytanii za mistrzynię biografii, nie tylko śledzi twórczość i koncepcje Gropiusa, ale też przybliża jego historię osobistą, nie mniej intrygującą od twórczości.

Przy okazji otrzymujemy całą panoramę życia kulturalnego i społecznego Niemiec od końca XIX do lat sześćdziesiątych XX wieku, na tle której pojawiają się najwybitniejsze postacie sztuki i architektury tamtych czasów.

Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury

Europejczycy - książki na październikAutor: Orlando Figes

Gatunek: reportaż

Opis: Fascynująca panorama świata i epoki, która dała początek europejskiej kulturze.

Ona – Pauline Viardot, megagwiazda opery, śpiewaczka znana i kochana w każdym z europejskich krajów. On – Iwan Turgieniew, wybitny rosyjski pisarz, ślepo i oddanie zakochany w Pauline. On numer 2 – Louis Viardot, mąż Pauline, krytyk, dziennikarz, od którego oceny zależały kariery wielu wybitnych twórców. A w tle XIX wiek pełen przemian politycznych, społecznych i kulturalnych.

Jak doszło do tego, że około 1900 roku na całym kontynencie obowiązywały te same lektury, reprodukowano te same obrazy, tę samą muzykę grano w domach i tej samej muzyki słuchano w salach koncertowych, a we wszystkich znaczących europejskich operach wystawiano te same dzieła?

W jaki sposób wytworzył się europejski kanon, który dziś stanowi fundament kultury wysokiej nie tylko w Europie, ale wszędzie tam, gdzie Europejczycy się osiedlili? Ten szczególnego rodzaju kosmopolityzm – wspólnota dzieł sztuki, myśli i rozwoju – sprawił, że wybitne talenty mogły jeszcze jaśniej zabłysnąć na międzynarodowej scenie.

Orlando Figes pokazuje to na przykładzie burzliwych losów trójki artystów, których dziś nazwalibyśmy bohaterami kultury masowej. Ich kariery rozwijały się bowiem bez względu na jakiekolwiek granice.

Pauline Viardot, która pochodziła z hiszpańskiej rodziny Garcia, znana była jako francuska mezzosopranistka, śpiewała włoskie opery, przyjaźniła się z rosyjskimi pisarzami, a przy tym przez wiele lat mieszkała w Niemczech. Doświadczyła też problemów pojawiających się na styku kultury i ekonomii. Bo kultura, aby się utrzymać, musi działać jak biznes, a artyści nieraz muszą funkcjonować jak biznesmeni. I to nadal się nie zmieniło.

Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń

Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeńAutor: Tim Harford

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Jesteś pewien, że widziany przez ciebie rekin to nie jakaś mała rybka? I że opowieść o bocianach przynoszących dzieci to fikcja? Czy wiesz, że dzięki umiejętnemu wykorzystaniu liczb możesz dowieść zdrady swojej żony? Albo wmówić palaczowi, że to nie palenie papierosów powoduje raka płuc?

Statystyka pozwala tworzyć mity. Pozwala je także obalać.

Dzięki tej książce przekonasz się, że właściwe zrozumienie liczb pozwala zobaczyć, jaki świat jest naprawdę. Tim Harford przeprowadzi cię przez gąszcz dezinformacji, pseudonaukowej ściemy i pokrętnej logiki. Sprawi, że zaprzyjaźnisz się z liczbami. Pokaże ci również, jak korzystając z dziesięciu prostych zasad statystycznych oraz jednej złotej reguły, ogarnąć świat, odróżnić fakty od wyobrażeń i nie dać się zrobić w balona.

Nowa teoria czasu. Punkt Janusa

Nowa teoria czasuAutor: Julian Barbour

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Historia jest ścieżką, która wije się przez przestrzeń kształtów ‒ pisze Julian Barbour w swojej nowej opowieści o wszechświecie. Podążając tą ścieżką, nie dojdziemy, jak sugeruje większość teorii kosmologicznych, do smutnego końca, czyli śmierci cieplnej.

Opowieść Barboura jest dowodem oświeconej nadziei, z którą ten znakomity brytyjski fizyk i kosmolog spogląda w daleką przyszłość. Wszechświat widziany jego oczami nie jest osuwaniem się w degradację i Wielkie Otępienie, a wielkim stawaniem się, dążeniem ku pięknu.

W wyjątkowej, naukowej, ale też zaskakująco osobistej książce Barbour zdaje relację z trwającego blisko pół wieku procesu budowania teorii, która podsuwa odpowiedź na pytanie o naturę czasu. W jego teorii kształtów kosmos jest względem owego czasu symetryczny. Żaden kierunek nie zostaje wyróżniony. Nie ma początku ani końca.

W swoich poszukiwaniach Barbour przemierza zapomniane terytoria nauki. Historia nie jest dla niego cmentarzem możliwości, a przestrzenią potencjalnie rewolucyjnych inspiracji. Również w tym sensie dla Juliana Barboura czas zdaje się istnieć inaczej, niż zwykliśmy sądzić.

Nowy umysł cesarza. O komputerach, umyśle i prawach fizyki

Nowy umysł cesarzaAutor: Roger Penrose

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Komputery grają już w szachy na poziomie arcymistrzowskim, ale czy rozumieją tę grę tak samo jak my? Czy komputer może kiedykolwiek działać identycznie jak ludzki umysł?

W tej pasjonującej i w wielu miejscach kontrowersyjnej książce Roger Penrose – wybitny fizyk i zdobywca Nagrody Nobla w 2020 roku – przedstawia pogląd, że istnieją pewne aspekty ludzkiego myślenia, których maszyna nigdy nie będzie mogła naśladować.

Penrose bada, co fizyka i matematyka mogą, a czego nie mogą nam powiedzieć o sposobie funkcjonowania umysłu, i co musimy wiedzieć, aby zrozumieć fizyczne procesy leżące u podstaw świadomości.

Autor dochodzi do wniosku, że do wyjaśnienia działania umysłu konieczne są jeszcze głębsze prawa niż mechanika kwantowa. Aby wesprzeć tę tezę, Penrose zabiera czytelnika w cudowną podróż, która obejmuje takie tematy jak liczby zespolone, maszyny Turinga, teoria złożoności, mechanika kwantowa, przestrzenie fazowe, czarne dziury, białe dziury, promieniowanie Hawkinga, entropia, quasi-kryształy, struktura mózgu i dziesiątki innych pasjonujących zagadnień.

Nowy umysł cesarza to książka dla wszystkich, którzy poważnie interesują się współczesną fizyką i jej związkiem z kwestiami filozoficznymi, jak również ważny głos w debacie nad przyszłością sztucznej inteligencji.

Pij ze mną kompot

Pij ze mną kompotAutorka: Justyna Bargielska

Gatunek: eseje

Opis: Jak sugeruje autorka, książka jest zapisem jej randek ze światem. Utrzymane w dyscyplinie krótkiej formy teksty traktować można jak sprawozdania miłosnych związków z rzeczywistością. Miłosnych, więc pozbawionych jednoznacznych emocji i przewidywalnych puent.

Randkując ze światem, Justyna Bargielska przygląda się współczesnej kulturze, subtelnie ogląda międzyludzkie relacje i towarzyszące im emocje. Wyczytuje nowe znaczenia dawnych biografii, sięga po epizody z prywatnej historii. A wszystko to w charakterystyczny dla niej sposób – w brawurowej językowej formie, z ironią i humorem.

Punktem wyjścia dla tekstów – publikowanych w ostatnich latach m.in. na łamach miesięcznika „Znak”, „Ruchu Muzycznego” i „Charakterów”, a zebranych teraz w Pij ze mną kompot – są często sprawy zwyczajne, wyjęte z codziennej rutyny, łatwe do przeoczenia. Czytelniczki i czytelnicy znajdą tu zarówno rodzinne dialogi, sny, wyimki z cudzej biografii, wspomnienia, jak i fascynację autorki poetyką memów.

W Pij ze mną kompot każde spotkanie ze światem może domagać się odnotowania. Warunkiem jest czuła uwaga na detal, ale też zdolność do twórczej obróbki wrażeń, myśli i doświadczeń.

Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja

Kajko i Kokosz – Złota KolekcjaAutor: Janusz Christa

Cykl: Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja (tom 1)

Gatunek: komiks

Opis: Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki Wieczór Wybrzeża w 1972 roku i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury.

Cykl Janusza Christy (1934-2008) opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód.

Złota Kolekcja to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy Kajko i Kokosz – w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej.

Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.

Tom pierwszy kolekcji zawiera długą historię Złoty Puchar poprzedzoną wstępem Pauliny Christy, wnuczki Mistrza. Przybliża najmłodsze lata Janusza Christy i jego artystyczną drogę do stworzenia Kajka i Kokosza.

Trzymam wilka za uszy

Trzymam wilka za uszyAutorka: Laura van den Berg

Gatunek: literatura piękna

Opis: Trzymam wilka za uszy, pierwszy zbiór opowiadań Laury van den Berg od czasu jej głośnej książki The Isle of Youth, wciąga czytelników w świat oryginalnych i przewrotnych historii o kobietach w traumatycznych sytuacjach.

Mistrzowskie i hipnotyzujące opowieści bezlitośnie obnażają współczesny świat z jego mizoginią, uprzedzeniami i wszechobecną przemocą. Dziwne i straszne historie, choć niepozbawione charakterystycznego dla autorki humoru, współgrają z lękami przenikającymi każdy aspekt naszego życia.

Destrukcyjne konsekwencje nieudanego urlopu, brutalna prawda o rodzinie, podróż na Islandię i udział w masowej strzelaninie, trzęsienie ziemi, porzucenie, przerażenie i nienawiść wobec kobiet to okoliczności, w których bohaterki opowiadań Laury van den Berg zostają skonfrontowane z własnym życiem, żalem i stratą.

Trudno im pogodzić się z faktem własnej nietrwałości, ale czytelnikowi nie przeszkadza to w zaakceptowaniu faktu przemijania i w znalezieniu sensu w tym chaosie.

Każde z jedenastu opowiadań zawartych w tym zbiorze niesie ze sobą tak wielki ładunek emocjonalny i fabularny, że mogłoby być mikropowieścią. To zacierające granice między rzeczywistością a fantazją, pełne niuansów i niepokojące opowieści o byciu kobietą tu i teraz i o mrocznych realiach współczesnego życia.

Rosshalde

Rosshalde - książki na październikAutor: Hermann Hesse

Gatunek: literatura piękna

Opis: Kolejna książka w nowej kolekcji dzieł Hermanna Hessego.

Tematem powieści jest dramat małżeński, który był też udziałem samego pisarza, jest to więc książka na poły autobiograficzna. Opublikowana w 1914 roku, dotyczy nie tylko błędnego wyboru, lecz – głównie – kwestii małżeństwa artysty w ogóle, a więc pytania, czy, jak pisał Hesse w liście do ojca, "artysta i myśliciel, człowiek, który nie tylko chce instynktownie żyć, ale też możliwie obiektywnie rozpatrywać i przedstawiać życie – czy ktoś taki w ogóle zdolny jest do małżeństwa".

O mrówkach i dinozaurach

O mrówkach i dinozaurachAutor: Cixin Liu

Gatunek: fantastyka

Opis: Ziemia. Okres kredy.

Mrówki i dinozaury to stworzenia zupełnie niepodobne do siebie nawzajem, ale świetnie się uzupełniające. Z biegiem czasu nawiązały ścisłą współpracę. Podstawą ich sojuszu były zwykłe usługi dentystyczne. Ale z tych skromnych początków wzięły się pismo, matematyka, komputery, fuzja jądrowa, antymateria, a nawet podróże kosmiczne – prawdziwa epoka cudów!

Tak wspaniałe przedsięwzięcia mają jednak swoją cenę. Mrówczo-jaszczurza cywilizacja w miarę rozwoju najpierw zaczęła niszczyć biosferę, a potem wszystko, co jest od niej zależne.

Mimo to dinozaury nie chciały słuchać ostrzeżeń mrówek o nadciągającej katastrofie ekologicznej. Owady stanęły przed wielkim dylematem: zniszczyć dinozaury, czy zginąć wraz z nimi?

---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Recenzje i opinie