Jakie książki warto przeczytać w styczniu? | Fot. Pixabay
Książki na styczeń, czyli od czego zacząć kolejny rok czytelniczy? Mam kilka pomysłów, które mogą cię zainteresować. Sprawdź poniższe propozycje i przekonaj się, czy znajdziesz coś dla siebie.
W styczniu warto podejmować dobrze przemyślane decyzje. Dlaczego? Ponieważ właśnie teraz zaczynamy kolejny okres w naszym życiu. Jeśli wystartujemy dobrze, mamy większe szanse na odnoszenie sukcesów i ostateczną satysfakcję ze swoich dokonań.
Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.
Autor: Wassily Kandinsky
Gatunek: sztuka
Ze wstępu Maxa Billa: Książkę tę można uznać za trzeci tom pism teoretycznych o sztuce napisanych przez Kandinskiego. Pierwszym byłaby tu praca O duchowości w sztuce, która ukazała się po raz pierwszy w grudniu 1911 roku w Monachium, w wydawnictwie Pipera.
Drugim mogłaby być książka Punkt i linia a płaszczyzna, wydana przez Alberta Langena w Monachium w 1926 roku jako dziewiąta publikacja w serii Biblioteka Bauhausu. Obie te książki Kandinsky napisał jako powiązane ze sobą traktaty teoretyczne; drugi stanowi logiczną kontynuację pierwszego.
Ta nowa książka, której nadałem tytuł Eseje o sztuce i artystach, różni się od pozostałych tym, że nie jest ułożoną przez Kandinskiego całością, lecz zbiorem i wyborem jego esejów zamieszczonych w różnych publikacjach. Jeśli pozwoliłem sobie kilku z nich nie uwzględnić, to dlatego, że treść ich była niemal identyczna, to znaczy, że z dwóch artykułów powstałych w tym samym okresie, z których przypuszczalnie jeden wynika z drugiego, wybrałem ten ważniejszy.
Autorka: Małgorzata Czyńska
Cykl: Kobiety z obrazów (tom 3)
Gatunek: sztuka
Opis: Galeria kobiecych losów zapisanych w obrazach.
W trudnych czasach walki o emancypację walczyły o swoje prawa do nauki, uprawiania sztuki, pracy i samodzielności. Zofia Stryjeńska – "księżniczka polskiego malarstwa" – studiowała w Monachium przebrana za chłopaka. Helena Rubinstein – cesarzowa urody – zamiast kuracji odmładzającej wolała zafundować sobie portret u słynnego malarza. Zofia, Maria i Eliza Pareńskie już jako podlotki weszły do polskiej literatury i sztuki: Stanisław Wyspiański uwiecznił je na kartach „Wesela” i na secesyjnych pastelowych portretach. Olga Boznańska w malarstwie odnalazła wolność. Anna Bilińska postawiła sobie cel w sztuce: być tak dobra jak mężczyzna, i prześcignęła niejednego z kolegów po fachu. Teresa Roszkowska, wybitna scenografka, opalona na heban i wystylizowana na egzotyczną piękność, wiodła prym podczas plenerów malarskich w Kazimierzu Dolnym. Zofia Jachimecka, tłumaczka i promotorka włoskiego dramatu, autorka przekładu „Pinokia”, była ulubioną modelką krakowskich artystów.
Opowieści o polskich malarkach, muzach, modelkach, które tworzyły dzieła światowej klasy oraz inspirowały najwybitniejszych artystów. Utalentowane i przebojowe, wrażliwe i introwertyczne – każda inna, każda z porywającą historią.
Autor: Grzegorz Musiał
Gatunek: sztuka
Opis: Tamara, siostra wulkanu to oparta na faktach powieść o życiu wybitnej polskiej malarki Tamary Łempickiej. Jest kontynuacją jej losów ukazanych w powieści Ja, Tamara, która została wydana w 2020 roku.
W pierwszym tomie czytelnik śledził jej tragiczne losy w Rosji w czasie rewolucji październikowej, potem jej oszałamiającą karierę artystyczną w Paryżu w latach 20. i 30. XX wieku. Jej przyjaźnie z wybitnymi osobistościami w przedwojennej Europie – od książąt i markizów po Coco Chanel, Ernesta Hemingway’a czy Picassa. Pierwszy tom kończył się wiosną 1939 r., gdy na parę miesięcy przed wybuchem II wojny światowej Tamara Łempicka wkracza wraz ze swym drugim mężem, węgierskim baronem Raoulem Kuffnerem na pokład transatlantyku wywożącego ich do Ameryki.
Ameryka nie złożyła jednak hołdu paryskiej sławie, ma już własnych idoli malarstwa abstrakcyjnego, jak Jackson Pollock czy Mark Rothko. Łempicka, nazywana drwiąco "baronową z pędzlem", łykać musi ironiczne recenzje z nielicznych wystaw na temat swego "staroświeckiego malarstwa". Rozgoryczona opuszcza Nowy Jork, aby w 1940 roku zamieszkać wraz z mężem w Hollywood, co jest jej kolejnym błędem.
Spragniona rozgłosu, obwieszona biżuterią staje się uosobieniem luksusu i odrzucana jest przez wpływową cyganerię. Podróż do zrujnowanej po wojnie Europy wpędza Tamarę w depresję. Europa przestała być jej domem, jednak takim domem nie stała się też nigdy Ameryka. Ostatecznie malarka decyduje się porzucić USA i zamieszkać w Cuernavaca, pod wulkanem El Popo w Meksyku, gdzie przyjacielem jej ostatnich lat staje się młody rzeźbiarz meksykański, występujący w powieści pod imieniem Pablo.
Łempicka szczęśliwie zdołała dożyć dni, gdy na parę lat przed śmiercią zostanie ponownie odkryta w Paryżu przez grupkę młodych, zafascynowanych jej malarstwem absolwentów sztuk pięknych. Zorganizowana przez nich jej wystawa w Galerie Luxembourg w 1973 r. staje się międzynarodową sensacją.
Autorka: Kassia St Clair
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Kolor pchli. Brąz egipski. Alizaryna. Czerwień wyścigowa. Heliotrop. Ultramaryna. Błękit elektryczny.
Świat kolorów jest znacznie bogatszy, niż mogłoby się wydawać! Co wspólnego z barwami mają ekscentryczne królowe i ciekawscy naukowcy, samice żuka z rodziny Kermesidae, kruche minerały, nieudane naukowe eksperymenty i nieprane nocne koszule?
Brytyjska dziennikarka Kassia St Clair podąża tropem niesamowitych historii, w których nauka miesza się z modą, polityka ze sztuką, a geologia z motoryzacją, i przedstawia najciekawsze opowieści dotyczące kilkudziesięciu mniej lub bardziej znanych odcieni i kolorów. Od słynnego błękitu Picassa i bieli, która chroniła przed zarazą, przez kwaśną żółć, irlandzką zieleń, punkowy róż i krwawy szkarłat, po cesarską purpurę.
Książka Kassi St Clair to wyjątkowe studium ludzkiej cywilizacji opowiedziane przez pryzmat barw. To żywa historia naszej kultury, którą czyta się z wypiekami na twarzy.
Podtytuł: Cała prawda o medycznie wspomaganej śmierci
Autorka: Stefanie Green
Gatunek: reportaż
Opis: Wyjątkowe i pełne empatii wspomnienia kanadyjskiej lekarki, która jako jedna z pierwszych w swoim kraju zaczęła pomagać pacjentom u schyłku życia, chcącym poddać się procedurze medycznie wspomaganej śmierci.
Dr Stefanie Green od 2016 roku przeciera szlaki w dziedzinie MAiD (od ang. medical assistance in dying). W swych wspomnieniach ujawnia powody, dla których pacjenci chcą się poddać medycznie wspomaganej śmierci, opisuje, jak wygląda cały proces prowadzący do procedury oraz na czym ona polega. Opowiada także o reakcjach wszystkich zaangażowanych osób, o tym, jakie to uczucie: poddawać pacjenta ewaluacji, informować go, że zakwalifikował się do MAiD, i podawać śmiercionośne leki.
Na wskroś autentyczna i przesycona emocjami książka Stefanie Green rzuca światło na mnóstwo osobistych, zawodowych i praktycznych kwestii związanych z medycznie wspomaganą śmiercią. Autorka zaprasza czytelników do swojego gabinetu, sal szpitalnych, mieszkań i domów, oddając głos swoim pacjentom, kolegom po fachu i aktywistom.
Książka Umrzeć na swoich zasadach zmieni sposób, w jaki ludzie myślą o swoich wyborach u schyłku życia, i pokaże, że medycznie wspomagana śmierć dotyczy nie tyle odchodzenia, ile tego, jak pragniemy żyć.
Podtytuł: Paleontolodzy, kolekcjonerzy i przemyt skamielin
Autorka: Paige Williams
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Ile kosztuje przeszłość?
Na aukcji w Nowym Jorku za milion dolarów sprzedano szkielet potężnego dinozaura z gatunku Tarbosaurus bataar.
Nieco później okazało się, że z Mongolii przemycił go Eric Prokopi, znany pasjonat skamielin, od lat zajmujący się poszukiwaniem, preparowaniem i sprzedażą cennych okazów. W tym przypadku posunął się jednak o krok za daleko. Grupa paleontologów zaalarmowała rząd Mongolii i rozpętała się zażarta międzynarodowa batalia o bezcenny szkielet, a Prokopi mógł tylko obserwować, jak jego życie rozpada się na kawałki.
Sprzedam dinozaura to fascynująca opowieść o barwnym świecie kolekcjonerów, handlarzy, przemytników i podejrzanych transakcji. W lukratywnej branży, jaką jest obrót cennymi skamielinami, od lat trwają napięcia między nauką i komercją, a granica między tym, co jest legalne, a tym, co nie jest, często się zaciera. Autorka prowadzi nas przez kontynenty i tysiąclecia, zadając pytanie: do kogo należy przeszłość?
Autor: Giorgio Parisi
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Ta książka to podróż do genialnego umysłu fizyka, który szukał reguł złożonych systemów, bo te proste zawsze wydawały mu się trochę zbyt nudne.
Niezwykle klarownie i precyzyjnie przeprowadzony wywód na temat systemów złożonych, reguł ich działania i znaczenia w dzisiejszym świecie. Autor, wychodząc od matematycznej analizy mechaniki poruszania się stada ptaków, prowadzi nas przez różne działy fizyki teoretycznej: od cząstek elementarnych przez zjawiska zbiorowe, systemy złożone i wiele innych.
Przejrzystość wywodu uzupełnia odniesienie do kontekstu historycznego i zrelacjonowanie rozwoju idei leżących u podstaw każdego z zagadnień, ze szczególnym uwzględnieniem procesu twórczego, dzięki czemu skomplikowane problemy jawią się w sposób niezwykle przystępny i zrozumiały nawet dla czytelników gorzej obeznanych z najnowszymi dokonaniami z zakresu fizyki i nauk ścisłych.
Autor: Yukio Mishima
Gatunek: publicystyka literacka
Opis: Słońce i stal to pierwszy polski przekład klasycznego, autobiograficznego i kontrowersyjnego eseju Yukio Mishimy, w którym autor koncentruje się na upodobaniu do sztuk walki i odkrywaniu fizycznych możliwości ciała.
Książka ta (pisana w latach 1965-1968) uchodzi za punkt zwrotny w karierze wybitnego japońskiego pisarza oraz przez niektórych uważana jest za zapowiedź jego samobójczej śmierci. Wybitny znawca twórczości Mishimy i jego przyjaciel John Nathan ("Mishima. Życie" PIW, 2023) tak przedstawia znaczenie tego eseju:
"W Słońcu i stali Mishima wyjaśniał swoje przeszłe i przyszłe działania bardziej przekonująco niż gdziekolwiek indziej i w kontekście, który nie miał nic wspólnego z konstytucją, cesarzem czy jakąkolwiek kwestią społeczną. Kontekst tworzyła jego wiedza, iż otrzyma niepodważalny dowód istnienia, którego potrzebował, by czuć, że naprawdę żyje jedynie w chwili śmierci".
Autorzy: Benoît Peeters, François Schuiten
Cykl: Mroczne Miasta (tom 8)
Gatunek: komiks
Opis: Kolejny tom serii „Mroczne miasta”, uważanej za jedno z najważniejszych dokonań w komiksie franko-belgijskim.
Albert Chamisso jest wzorcowym inspektorem ubezpieczeniowym, cenionym przez swoich przełożonych. Ma wszystko, by być szczęśliwym. Jest świeżo po ślubie z Sarah, czarującą młodą kobietą.
Niestety, prześladują go straszliwe koszmary, które kładą się cieniem na życiu zawodowym i uczuciowym. Bohater udaje się zatem do lekarza, a ten przepisuje mu rewolucyjny lek, który ma powstrzymać koszmary.
Jednak sytuacja Alberta, zamiast się polepszyć, staje się jeszcze bardziej problematyczna.
Autor: Michał Jan Chmielewski
Gatunek: thriller
Opis: O czym jest ta opowieść?
O męskiej przyjaźni, więzi równie mocnej co braterstwo i o czterech mężczyznach, którzy chcieli w nią wierzyć. O pięknych marzeniach, które nie mogą się ziścić, i obrzydliwych planach, które nie powinny być realizowane. O wyborach, tych dobrych i tych złych, które prowadzą tam, gdzie już nie ma żadnego wyboru.
Jest to opowieść o jednej cichej ciemnej nocy, kiedy opadły wszystkie maski, wspomnienia wróciły niczym duchy, a przeszłość brutalnie upomniała się o swoje. Autor książek Złe oraz Indygo powraca z kolejną mocną książką, która balansuje na granicy gatunków.
Chmielewski w szczery do bólu sposób opisuje ludzką psychikę i zachowania, jak zwykle wciągając nas do swojego mrocznego świata, gdzie prawdziwa groza ma twarz osoby, którą znamy.
---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.
Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.
Kategorie: Recenzje i opinie
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: książki na styczeń, co warto czytać w styczniu, co czytać w styczniu, książki styczeń, co warto przeczytać nowości, dobre książki do czytania na styczeń, co warto przeczytać styczeń forum.