Jakie książki na wrzesień? | Fot. Anna Shvets
Najciekawsze książki na wrzesień, kiedy robi się coraz piękniejsza pogoda. Taka, jaką naprawdę lubię – nastrojowa. Idealna na czytanie książek. Coraz mniej ciągnie w plener. Chętniej spędzamy czas w zaciszu domowego ogniska. Zmienia się – przynajmniej w moim przypadku – rytm codzienności.
Kiedy przyroda powoli zaczyna szykować się do snu, odczuwam chęć zaszycia się w trudno dostępnym miejscu. Pewnie wyjechałbym do małej chatki w górach, gdybym miał taką możliwość. A tam oddawałbym się moim ulubionym czynnościom. Jedną z nich jest czytanie książek.
Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim ciekawe książki na wrzesień.
Autorka: Luba Ristujczina
Gatunek: sztuka
Opis: Wielka historia rzeźby to przepiękny album, w którym zaprezentowano osiągnięcia mistrzów rzeźbiarskich od czasów najdawniejszych po współczesność.
Miłośnicy sztuki znajdą tutaj obszerny przekrój historii rzeźby, teksty zostały napisane z wyjątkową precyzją i świadczą o ogromnej wiedzy autorki z zakresu historii sztuki.
Czytelnik zgłębi wiedzę na temat tego, jaki nurt panował w sztuce rzeźbiarskiej w poszczególnych wiekach, pozna bliżej sylwetki najwybitniejszych twórców oraz zaznajomi się z najważniejszymi terminami charakteryzującymi tę dziedzinę sztuki.
Całość uzupełniają duże, szczegółowe zdjęcia prezentowanych rzeźb.
Autor: Jan Pręgowski
Gatunek: sztuka
Opis: Anatomē. Obserwować i rysować człowieka Jana Pręgowskiego to książka zawierająca kompendium wiadomości z zakresu anatomii człowieka – niezbędnych adeptom sztuki i artystom mającym ambicję interpretacji kreowanej przez nich postaci ludzkiej.
Autor przedstawia zarys rozwoju anatomii ogólnej aż po wyodrębnienie w wiekach nowożytnych osobnego działu anatomii, znanego dziś jako anatomia plastyczna.
Jest to barwna opowieść o tym, jak artyści i badacze na przestrzeni wieków dążyli do odkrywania sekretów ludzkiego ciała – nie tylko dla samego poznania, ale i dla ujęcia wiedzy anatomicznej w praktyczne sposoby.
Uzupełnieniem tekstu są 53 barwne tablice ukazujące w detalach szczegóły budowy kośćca i mięśni w ciele człowieka.
Niniejsza pozycja z powodzeniem może pełnić rolę skryptu dla studentów wyższych szkół plastycznych, jak również stanowić zbiór wiadomości tematycznych dla artystów oraz szerszego grona zainteresowanych plastyką.
Autor: Łukasz Jach
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Z tej książki dowiesz się: Jak wielu ludzi snuje fantazje o morderstwach? Do czego dzieciom i dorosłym przydają się wymyśleni przyjaciele? Dlaczego po obejrzeniu thrillera tak trudno jest zasnąć? Czy dobrze jest fantazjować o seksie z osobą, z którą jesteśmy w związku?
Zazwyczaj sądzimy, że bujna wyobraźnia to zaleta. Czasami jednak zastanawiamy się, co też sobie wyobrażaliśmy, gdy podejmowaliśmy taką, a nie inną decyzję. Wygląda na to, że wyobraźnia wywiera spory wpływ na nasze postępowanie, ale nierzadko płata nam figle. Jakie są więc mechanizmy jej działania?
Autor, odwołując się do odkryć psychologii, socjologii i antropologii, opisuje, jak dawniej postrzegano działanie wyobraźni i co o niej wiemy dziś. Wyjaśnia, dlaczego ludzie tak dużo fantazjują o sprawach intymnych, czemu dla wielu z nas atrakcyjna jest przemoc oraz co wyobraźnia ma wspólnego z budową ludzkiego ciała. Pokazuje też, jak za jej sprawą zmieniają się schematy naszego myślenia, a opinie, które uważaliśmy za naturalne, przestają być takie oczywiste.
Autor: Rafał Maciąg
Gatunek: nauki społeczne
Opis: Mimo bogatej, istniejącej już literatury, książce udaje się podjąć problematykę nowych mediów z zupełnie nowej i dotychczas pomijanej strony. To ich swoista teoria, która opisuje najnowsze technologie informatyczne jako skutek uprzednich założeń poznawczych, zakorzenionych w cywilizacji zachodniej od czasów Oświecenia, przeżywających kryzys wraz z pojawieniem się refleksji metamatematycznej z końcem wieku XIX i dalej gwałtownie przeobrażających się z początkiem wieku XX.
Komputer ujawnia się w niej jako paradoksalne i przypadkowe dziecko, gwałtownych i jednocześnie bardzo podstawowych prądów intelektualnych; a więc nie jako owoc procesu przebiegającego w obrębie technologii, lecz starej cywilizacyjnej przygody intelektualnej, jaka wiąże się z szukaniem odpowiedzi na pytanie o świat i możliwość jego opisu. Co więcej, jak twierdzi autor, maszyna ta włącza się czynnie w ów proces, udzielając własnych odpowiedzi i kształtując jego przebieg, a powszechność i gwałtowny rozwój sprawiają, iż czyni to wydajniej i bardziej dobitniej niż cokolwiek wcześniej. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy osiąga poziom sieciowego zwielokrotnienia.
Nie ginie także z pola widzenia wymiar bardzo praktyczny komputera, urządzenia technicznego opartego na zestawie rozwiązań inżynierskich; ten wymiar bynajmniej nie odrywa się od ogólnej tendencji wskazanej w teorii. Okazuje się odpowiednim i właściwie oczywistym punktem wyjścia do opisania natury aparatu, skrywającej coś więcej niż tylko wyrafinowaną technikę. Podlega tym samym dynamice, jaką w starożytnym teatrze symbolizował specjalny efekt: Deus ex machina, który później stał się metaforą nagłej ingerencji obcej, nadrzędnej przestrzeni. W przypadku niniejszej książki, w obrębie technologii – myśli abstrakcyjnej o najwyższym stopniu wyrafinowania.
Autorzy: Eric Powell, Harold Schechter
Gatunek: komiks
Opis: Gdy w listopadzie 1957 roku na jaw wyszły niewyobrażalne zbrodnie Eda Geina, opowieść o hienie cmentarnej z Wisconsin zawładnęła zbiorową wyobraźnią niczym potężny mit. Do popkultury przedostał się pod postacią Normana Batesa z Psychozy, Leatherface’a z Teksańskiej masakry piłą mechaniczną oraz Buffalo Billa z Milczenia owiec. Ale ten pozornie dobroduszny rolnik z miasteczka Plainfield był tak obłąkany, że przerastał każde ze swoich wcieleń kinowych.
Oparta na pieczołowicie zgromadzonych materiałach i starannie zilustrowana powieść graficzna Harolda Schechtera i Erica Powella opowiada o prawdziwych zbrodniach Eda Geina. Wiernie ukazuje światy, które zamieszkiwał morderca: ponury, gotycki dom, stanowiący wylęgarnię koszmarów, wioskę w głębi kraju, której mieszkańcy nie mieli pojęcia o żyjącym wśród nich potworze, oraz szokujące, groteskowe królestwo wyobraźni psychopaty. Składanie ofiar z ludzi, obsesje seksualne i dziwaczny kult matki złożyły się na serię najbardziej odrażających czynów w historii amerykańskiej przestępczości.
Autor: Anders Hansen
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Chociaż ludzkości nigdy nie żyło się lepiej, wielu z nas czuje się źle. Żyjemy w epoce ciągłego stresu, natłoku negatywnych i smutnych informacji, a porównywanie się z innymi obniża nasze samopoczucie.
Książka szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad mózgiem pozwala zrozumieć, jakie mechanizmy kierują naszymi emocjami i samopoczuciem, oraz daje konkretne wskazówki, jak możemy poprawić nasz dobrostan i czuć się lepiej.
Po co nam emocje? Jaki wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa mają relacje z innymi? Ile kontaktów społecznych powinniśmy utrzymywać, by czuć się lepiej? Jak zachować spokój w świecie, w którym każdego dnia trafiają do nas negatywne i smutne wiadomości? Czy szczęśliwe życie jest w ogóle możliwe? Jak nie pozwolić, by stres nas kontrolował?
Podtytuł: Historie z terapii, które inspirują do walki o samego siebie
Autorka: Catherine Gildiner
Gatunek: reportaż
Opis: Prawdziwe historie ludzi, którzy podczas terapii znaleźli odwagę, aby zmierzyć się ze swoją przeszłością.
Catherine Gildiner odsłania fascynujące kulisy pracy terapeutki i swoich relacji z pacjentami. Co sprawia, że odnoszący sukcesy muzyk nie jest w stanie uprawiać seksu? Czemu rozsądna kobieta nawet nie dopuszcza możliwości bycia szczęśliwą? Kim staje się dziecko, które matka codziennie wita słowami "Dzień dobry, potworku"?
Gildiner odkrywa przed nami świat ludzkich emocji widziany z perspektywy terapeutki. Jej opowieści o najciekawszych przypadkach ze swojej praktyki nie tylko zaskakują i poruszają, ale przede wszystkim inspirują do walki o samego siebie.
Jak to jest, gdy dostajesz w swoje ręce czyjeś życie, a twoim zadaniem jest je naprawić? Czy jedno przypadkiem rzucone zdanie może doprowadzić do niepowodzenia całej terapii? Jak sprawić, żeby ktoś zmierzył się z problemem, który odsuwał od siebie przez całe życie?
Autorka: Violetta Rymszewicz
Gatunek: reportaż
Opis: Ile kosztuje żona? Zamówiona z katalogu lub przez Internet – już od 5000 dolarów. Wylicytowana na aukcji dziewic – powyżej 1 miliona euro. Kupiona na targu w Bułgarii – od 350 dolarów. Wykonana z silikonu lub seksrobot – od 4000 funtów.
Ile kosztuje żona? to opowieść o losach kobiet i mężczyzn, którzy szukają miłości i spełnienia w małżeństwie, i o tym, co stanie się ze światem, jeśli zabraknie kobiet gotowych na zamążpójście.
Reportaże wędrują po całym świecie – od Stanów Zjednoczonych, przez Chiny, Indie, Tadżykistan, aż po Afrykę Subsaharyjską – i opowiadają historie o poszukiwaniu miłości, kulturowej przemocy wobec kobiet i niedoskonałościach instytucji małżeństwa w gwałtownie zmieniającym się świecie. Okazuje się jednak, że problem złego traktowania kobiet dotyczy również nas, Europejczyków, choć wciąż wydaje się nam, że to realia krajów po drugiej stronie globu.
Violetta Rymszewicz udowadnia, że systemowa przemoc wobec kobiet nie jest historyjką zza mórz i oceanów. Stanowi część naszej rzeczywistości, w której polski europoseł w wywiadzie z przekonaniem głosi: "Kobiety są mniej inteligentne, słabsze i mniejsze, więc zarabiają mniej", a znany pięściarz w programie rozrywkowym sugeruje, że "rozpuszczone kobiety trzeba lać".
Podtytuł: Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Autorka: Katarzyna Zyskowska
Gatunek: biografia
Opis: Drobna twarz, mlecznobiała szyja, kasztanowy warkocz... Jej skóra pachnie miodem i pomarańczami, kiedy on szepcze jej do ucha: "Nie mogę dać ci, Basiu, nic oprócz siebie". Po czterech dniach od pierwszego spotkania są już zaręczeni. Ale choć Krzysztof kocha
Basię, jak tylko poeta kochać potrafi, połowa jego serca jest na zawsze zajęta.
Zmysłowa, rozpisana na trzy głosy opowieść o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, jakiego dotąd nie znaliśmy.
Co czuła Barbara zamknięta w trzydziestometrowym mieszkaniu z zaborczą matką Baczyńskiego? Jaką tajemnicę skrywała ta zapomniana przez potomnych kobieta? Co łączyło młodego poetę z Jarosławem Iwaszkiewiczem i Jerzym Andrzejewskim? I czy ten genialny chłopak naprawdę musiał zginąć w powstaniu warszawskim?
Katarzyna Zyskowska spędziła długie godziny w archiwach, by od podszewki poznać losy niezwykłego trójkąta. W swej powieści po raz pierwszy oddaje głos trojgu Baczyńskim – Krzysztofowi, jego matce Stefanii i ukochanej żonie Basi – by sami opowiedzieli historię tej pięknej i tragicznej miłości.
Autor: Dawid Iwaniec
Gatunek: reportaż
Opis: Latem 1992 roku w lasach w okolicach Kuźni Raciborskiej paliło się kilkadziesiąt razy, a pod koniec sierpnia z powodu ekstremalnej suszy wybuchało po kilka pożarów dziennie. Strażacy nie mieli nawet czasu zjeść, bo gdy tylko ugasili jeden ogień, za chwilę jechali do kolejnego. Gdyby nie to, że w upał mundury schły w ciągu godziny, nie nadążyliby z ich praniem.
Wczesnym popołudniem 26 sierpnia iskry spod kół pociągu towarowego jadącego z Pawłowic Górniczych do Huty Częstochowa wywołały katastrofę, w której spłonęło ponad dziewięć tysięcy hektarów lasu. Z żywiołem walczyło cztery tysiące siedmiuset strażaków z trzydziestu czterech województw, trzy tysiące dwustu żołnierzy, sześciuset pięćdziesięciu policjantów, tysiąc dwustu dwudziestu członków formacji obrony cywilnej oraz tysiąc stu pięćdziesięciu leśników.
Ogień był przebiegły. Zanim zbliżył się na tyle, że mogła wreszcie dosięgnąć go woda z węży i armatek, strażacy usłyszeli dochodzące spomiędzy drzew fuknięcia. Zajęte ogniem korony drzew eksplodowały, wyrzucając w powietrze płonące szyszki i kawałki gałęzi, które przeleciały nad ich głowami. Kiedy się odwrócili, zobaczyli, jak deszcz żarzących się pocisków ląduje po drugiej stronie drogi, co najmniej kilkadziesiąt metrów od jej krawędzi. Tam, gdzie upadły, natychmiast strzelały w górę płomienie, które podsycał wiatr.
Książka Dawida Iwańca to reporterska rekonstrukcja wydarzeń niemal minuta po minucie. Ukazuje się w 30. rocznicę największego pożaru lasu w Polsce. Jest też ostrzeżeniem, bo świat nękany konsekwencjami kryzysu klimatycznego coraz częściej staje w ogniu.
Autorka: Catriona Ward
Gatunek: thriller
Opis: Nie możesz uciec przed tym, co masz we krwi...
Wszystko, czego Rob chciała, to normalne życie. Mąż, dwoje dzieci i ładny dom na przedmieściach zdają się świadczyć o tym, że jej się udało. Ale kobieta boi się o swoją najstarszą córkę, Callie, która zbiera drobne kości i szepcze do wyimaginowanych przyjaciół. Rob dostrzega w dziewczynce mrok, który przypomina jej o przeszłości, od której uciekła. I boi się o bezpieczeństwo drugiej córki.
Kobieta postanawia zabrać Callie do domu swojego dzieciństwa, do Sundial, położonego głęboko na pustyni Mojave. Tam będzie musiała dokonać strasznego wyboru.
Sundial w nieoczywisty sposób opowiada o toksycznych relacjach i ucieczce przed przeznaczeniem, która nie zawsze jest możliwa. Niekiedy trzeba dotrzeć w otchłań przeszłości, by uratować przyszłość. Taka podróż jednak mało kiedy obywa się bez ofiar.
---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.
Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.
Kategorie: Recenzje i opinie
Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: książki na wrzesień, co warto czytać we wrześniu, co czytać we wrześniu, książki wrzesień, co warto przeczytać nowości, dobre książki do czytania na wrzesień, co warto przeczytać wrzesień forum.