Opinia o Magento

Opinia o Magento

Sklep internetowy Magento – moja opinia | Fot. Annie Spratt

Magento to bardzo popularny sklep internetowy, a w dodatku – jeden z najbardziej rozbudowanych. Standardowa wersja oferuje dużo możliwości sprzedaży oraz administracji. Uniwersalność tego skryptu sprawia, że jest on wybierany przez wiele osób.

Ogromna funkcjonalność sprawia, że Magento jest najczęściej używany do tworzenia dużych, rozbudowanych sklepów internetowych. Jeśli również myślisz o dużym sklepie, to może być dla ciebie odpowiedni wybór.

Magento - opinia

Magento udostępniany jest w oparciu o licencję Open Software License. Dla osób chcących korzystać z tego skryptu przygotowano wersję darmową (Community Edition) oraz wersję płatną (Enterprise Edition) – jeszcze bardziej rozbudowaną od standardowej.

Wersja darmowa Magento spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony zarówno potencjalnych użytkowników, jak i programistów tworzących dodatkowe wtyczki i rozszerzenia sklepu. Dzięki ich pracy, Magento można rozbudować na tak wiele sposobów, że jest to skrypt dający (być może) największe możliwości w tym zakresie.

Skrypt sklepu internetowego Magento możesz pobrać ze strony MagentoCommerce.com.

Zalety Magento

1. Koszty zakupu

Magento jest darmowym skryptem w wersji Community Edition. Dostęp ma więc do niego praktycznie każdy zainteresowany użytkownik.

2. Pozycjonowanie

Magento dysponuje dużymi możliwościami optymalizacji kodu pod kątem pozycjonowania (SEO). Trzeba przyznać, że jest to zaleta, którą Magento wyprzedza większość darmowych skryptów sklepu internetowego. Jest zaprogramowany w sposób przyjazny dla wyszukiwarek, ale też dla użytkowników chcących zoptymalizować swój sklep.

Osobiście uważam to za jedną z najważniejszych zalet skryptu, ponieważ w sprzedaży chodzi przecież o to, by być jak najbardziej widocznym dla Klientów.

3. Rozbudowana funkcjonalność

Magento jest znany z tego, jak bardzo jest funkcjonalny, a jego możliwości są niesamowicie rozbudowane. W skład skryptu wchodzą nie tylko podstawowe elementy, charakterystyczne dla wszystkich sklepów internetowych, ale też rozbudowany system raportowania i analizy, elastyczny system płatności czy zarządzanie produktami. Ponadto Magento obsługuje urządzenia mobilne, co obecnie jest bardzo istotną kwestią.

Możliwości rozbudowywania systemu Magento są praktycznie nieograniczone. Skrypt umożliwia na przykład prowadzenie kilku sklepów na raz i zarządzanie nimi z jednego panelu administracyjnego. To bardzo ułatwia pracę, jeśli sprzedajemy produkty odmienne branżowo i nie chcemy wrzucać wszystkiego do jednego wora.

4. Społeczność

Niektóre skrypty (te najbardziej popularne) mogą poszczycić się dużą społecznością użytkowników. Nie inaczej jest w przypadku Magento. Ogromna rzesza ludzi używających tego skryptu ciągnie za sobą mnogość rozwiniętych forów dyskusyjnych. Co za tym idzie, każdy użytkownik Magento może liczyć na pomoc wielu innych osób w rozwiązaniu swoich problemów.

Magento posiada więc bardzo dobre wsparcie techniczne, szczególnie w języku angielskim. W Polsce możesz skorzystać na przykład ze strony magentoforum.pl, gdzie również znajdziesz sporo informacji.

5. Urządzenia mobilne

Sklep w oparciu o Magento będzie świetnie działał nie tylko na komputerze, ale w każdym urządzeniu, nawet na komórce.

6. Architektura

Cały skrypt został napisany w taki sposób, żeby łatwo można go było rozbudowywać, a przy tym, żeby jego architektura nie stawiała przed programistami zbytnich ograniczeń. Dzięki temu Magento możesz rozbudowywać praktycznie bez ograniczeń.

7. Dodatkowe funkcjonalności

Podstawowy skrypt Magento posiada sporo funkcji i dla wielu osób będą one wystarczające. Mimo to istnieje wiele wtyczek i dodatków, które można zainstalować, tym samym dodając do sklepu nowe funkcje. Wiele dodatków jest stworzonych przez profesjonalistów, przez co są naprawdę świetnie napisane. Niestety są przy tym dodatkowo płatne.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Magento można nabyć w płatnej wersji (Enterprise Edition). Jest ona jeszcze bardziej rozbudowana i wymagający użytkownicy będą z pewnością zadowoleni z tej inwestycji.

Wady Magento

1. Wymagania i zasoby serwera

Niestety ogromna funkcjonalność, jaką oferuje Magento, okupiona jest wysokimi wymaganiami skryptu. Nie postawisz sklepu z Magento na słabym serwerze, a jeśli nawet - nie będzie on wygodny w użyciu, ponieważ hosting nie sprosta zapotrzebowaniu skryptu. Wiele dostępnych na rynku hostingów nie jest w stanie poradzić sobie z Magento. Zanim więc zdecydujesz się na to oprogramowanie, zastanów się nad wyborem odpowiednio mocnego serwera. Będzie się to najprawdopodobniej wiązało z nieco wyższymi kosztami.

2. Zaplecze sklepu internetowego

I znowu ogromna funkcjonalność wpływa na wygodę i prostotę obsługi. Właściwie nie powinienem pisać o "prostocie" w przypadku Magento, ponieważ czegoś takiego tutaj nie uświadczysz. Administracja skryptu jest dość skomplikowana i początkujący użytkownik może się szybko pogubić. Będzie musiał poświęcić sporo czasu na zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami skryptu.

3. Instalacja i modyfikacja

Magento nie jest zbytnio przyjazny użytkownikowi i niestety wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej, by go modyfikować. PrestaShop czy Quick.Cart są o wiele prostsze w użytkowaniu oraz dokonywaniu jakichkolwiek zmian.

Magento: opinia

Magento jest bardzo rozbudowany, a jego możliwości przewyższają większość dostępnych na rynku konkurencyjnych darmowych skryptów. Nie sposób zaprzeczyć jego zaletom, ale wady w dużej mierze zmniejszają ich wagę. Według mnie, znaczna część osób zainteresowanych prowadzeniem własnego sklepu internetowego, nie będzie potrzebowała mnogości funkcji Magento. Sam po przetestowaniu tego skryptu zdecydowałem się na inny. Uznałem, że nie chcę obciążać swojego serwera (ani kupować innego, bardziej zaawansowanego) tylko na potrzeby sklepu internetowego.

Jeśli jesteś początkującym sprzedawcą, z pewnością nie będziesz potrzebował Magento. Chyba że dysponujesz odpowiednią wiedzą z dziedziny projektowania stron internetowych oraz chcesz zainwestować w swój sklep już na początku jego funkcjonowania. Pieniądze i doświadczenie – oto dwie rzeczy, które są konieczne do rozpoczęcia swojej przygody z Magento. Pieniądze na utrzymanie sklepu (dobry serwer) oraz doświadczenie – twoje lub programisty, którego zatrudnisz (w tym przypadku będzie potrzeba jeszcze większej ilości pieniędzy).

Moja ocena skryptu: ★★★★★ [4/5]

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Społeczeństwo i styl życia