Wspaniałe wzory w glinie wykonane przez Mikhaila Sadovnikova

Mikhail Sadovnikov

W intrygującym połączeniu sztuki wizualnej i performance, rosyjski artysta ceramik Mikhail Sadovnikov tworzy pozornie nieskończoną serię wzorów z mokrej gliny (tzw. poślizg) na obracającym się kole garncarskim.

Cały proces jest niewiarygodnie wspaniały, kiedy obserwujemy powstające na bieżąco wzory. Trudno oderwać wzrok. Michaił Sadovnikov używa tylko swoich dłoni i kilku prostych narzędzi, aby przekształcić pustą powierzchnię koła w całą gamę olśniewających, idealnie symetrycznych wzorów.

Wzory z gliny

Dzięki prostym ruchom, obróceniu nadgarstka lub przesunięciu dłoni o kilka zaledwie milimetrów, artysta może całkowicie zmieniać swoje wzory. W jednej chwili przekształca gładkie pierścienie w zygzakowate linie lub szalejące wiry, zapierając dech w piersi każdego obserwatora.

Choć eleganckie formy są krótkotrwałe, podlegają ciągłym zmianom, ich ulotność sprawia, że są tym bardziej cenne. Wystarczy obejrzeć znajdujący się poniżej filmik, by zrozumieć. Zasięg ludzkiej kreatywności jest zaite niesamowity...


Kilkanaście minut powyższego filmu to idealny czas na wyłączenie myślenia. Po prostu patrz. Pozwól sobie zatonąć w odmętach michałowych wzorów. Niech tańczą dla ciebie tak samo, jak tańczyły już kilkakrotnie dla mnie i moich znajomych (ostatnio na kilku spotkaniach odpalałem ten film). To zaczyna się bardzo szybko. Twój umysł otwiera się na nową rzeczywistość – świat wykreowany z odrobiny gliny i ruchu. Czy naprawdę tak niewiele trzeba, by poczuć głębię wszechświata?

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Inspirujący artyści