Opinia o Opencart

Opencart opinia

Sklep internetowy Opencart – moja opinia | Fot. Unsplash.com

OpenCart jest stosunkowo popularnym skryptem sklepu internetowego. Na Zachodzie jest dość często używany, a w Polsce również zdobywa coraz większą popularność. Narzędzie to charakteryzuje się całkiem dobrą wydajnością oraz dużą ilością dodatkowych wtyczek.

Nie ma większego problemu z dokonywaniem modyfikacji. Stanowi więc dobrą alternatywę dla Quick.Cart i Prestashop. Można powiedzieć, że OpenCart to coś pomiędzy.

Skrypt tego sklepu internetowego możesz pobrać na stronie OpenCart.com.

Zalety OpenCart

1. Wydajność i zasoby serwera

OpenCart nie udostępnia tylu wbudowanych możliwości co np. Magento. To jednak wcale nie szkodzi temu skryptowi, ponieważ dzięki temu ma o wiele mniejsze wymagania. Pamiętaj, że wszystko może ulec zmianie, jeśli aktywujesz zbyt dużo dodatków.

2. Administracja

Estetyczny, klarowny i prosty w obsłudze panel administracyjny to jedna z największych zalet OpenCarta. Nie znajdziesz tutaj zbyt wielu funkcji, ale dla prostego sklepu internetowego w zupełności wystarczą. Dla osób o niewielkim doświadczeniu z oprogramowaniem e-commerce będzie to doskonałe narzędzie.

3. Duża ilość wtyczek

Darmowa wersja OpenCart jest dosyć uboga, jeśli chodzi o funkcjonalność. Jest o wiele uboższa od np. Prestashop, choć wygrywa z Quick.Cartem. Na szczęście do tego skryptu istnieje bardzo dużo wtyczek – około 1600 darmowych oraz ponad 4000 płatnych (oczywiście dotyczy to wszystkich wersji skryptu). Naprawdę jest w czym wybierać.

4. Społeczność

Społeczność użytkowników OpenCart jest mniejsza niż takich systemów jak chociażby Prestashop, ale mimo to znajdziesz tutaj wystarczająco dużo osób chętnych do pomocy. Zapewne wesprą cię w rozwiązywaniu większości problemów.
Jeśli chodzi o polski Internet, możesz podyskutować o OpenCart na stronie forum.opencart.pl.

5. Model-View-Controller

Architektura OpenCart jest oparta na modelu programowania o nazwie MVC. Model-View-Controller służy do programowania struktury aplikacji posiadających graficzne interfejsy użytkownika. Zyskał dużą popularność wśród aplikacji tworzonych na potrzeby Internetu.

6. Standardy

OpenCart, podobnie jak Quick.Cart czy Magento, jest zgodny ze standardem (x)html.

7. Modyfikacja sklepu internetowego

Model MVC, w którym stworzony został OpenCart, ułatwia orientację w kodzie, a co za tym idzie przeprowadzanie wszelkiego rodzaju modyfikacji. Oczywiście pod warunkiem, że choć trochę zna się środowisko MVC. OpenCart nie dysponuje systemem szablonów. Posiada jednak dość czytelny układ szablonów graficznych, nie powinien więc stanowić problemu dla osób opracowujących grafikę do sklepu.

Wady OpenCart

1. Funkcjonalność

OpenCart jest zaliczany do skryptów o większej funkcjonalności, lecz w porównaniu z innymi dostaje zadyszki. Jest nieco gorszy i o wiele uboższy. Nie ma tutaj np. funkcji raportowania.

Jeśli chcesz stworzyć nieco bardziej rozbudowany sklep, OpenCart raczej nie będzie spełniał twoich wymagań. Oczywiście możesz używać wtyczek, lecz najpierw upewnij się, że nie będziesz musiał zainwestować w nie dużej ilości pieniędzy. OpenCart powinien dawać możliwość darmowego (a przynajmniej prawie darmowego) stworzenia sklepu. Warto się więc zastanowić, czy w ostateczności nie stanie się zbyt kosztowny.

2. Płatne wtyczki

Niestety, zdecydowana większość wtyczek do OpenCart jest odpłatna. Wiele z nich jest w dodatku tworzonych z myślą o pokonaniu konkurencji, więc często ich funkcjonalności się powtarzają. W efekcie duża ilość wtyczek nie gwarantuje dostępności do wielu funkcji.

3. Aktualizacja i dodatki

Często zdarza się, że po dokonaniu aktualizacji OpenCarta niektóre funkcje zainstalowanych w nim wtyczek przestają działać. Nie byłby to wielki problem, gdyby nie fakt, iż większość wtyczek jest płatna. Wydajesz więc pieniądze na wtyczkę, a z czasem może okazać się, że przestanie ona funkcjonować. Będziesz musiał czekać, aż twórca wtyczki dokona aktualizacji, a to może trochę potrwać.

4. CSS i skrypty JavaScript

Podstawowa wersja skryptu nie jest zoptymalizowana pod kątem pozycjonowania. W kodzie jest nieco bałaganu. To sprawia, że sam skrypt „waży” prawie tyle samo, co Magento, a jego funkcjonalność nie jest tak rozbudowana. Oczywiście to wszystko można poprawić. Jeśli jednak nie znasz się na tworzeniu stron www, będziesz musiał zlecić tę pracę programiście. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

OpenCart: opinia

OpenCart do doskonałe narzędzie zarówno dla początkujących, jak i średnio-zaawansowanych właścicieli sklepów internetowych. Dobrze sprawdza się przy prawie każdej ilości produktów.

Testowałem OpenCart mniej więcej pół roku temu i muszę przyznać, że od razu mi się spodobał. Jego wygląd przypadł mi do gustu od pierwszych chwil użytkowania. Póki co postawiłem na nim tylko jeden sklep internetowy i nie dostrzegłem poważniejszych wad, poza brakiem optymalizacji. Gdybym miał stworzyć własny sklep oparty na OpenCart, oczywiście zoptymalizowałbym kod, ale nie wiem, jak dużo czasu by mi to zajęło, żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Trzeba również pamiętać o tym, że OpenCart jest narzędziem, które po rozbudowaniu o dodatkowe funkcjonalności może mieć mniejszą wydajność. Piękny i nowoczesny wygląd to, według mnie, nie wszystko. Wolę mniej zaawansowane rozwiązania, ale za to oszczędzające zasoby komputera oraz łącza internetowego. Szybkość działania jest bardzo ważna i jeśli mogę postawić sklep w oparciu o inne narzędzie, zyskując na wydajności, tak właśnie zrobię.

Moja ocena skryptu: ★★★★★ [3/5]

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Społeczeństwo i styl życia