Strona główna » Śmierć – cytaty o śmierci

Śmierć – cytaty o śmierci

  1. Nie ma nic bardziej fascynującego niż wyraz twarzy kogoś, kto patrzy, jak umieramy, nie starając się nas uratować. – Amélie Nothomb, Metafizyka rur
  2. To właśnie śmierć czyni nasze życie tak drogocennym i sprawia, że je szanujemy. – Inuyashiki (anime)
  3. Spojrzeliśmy na życie zastanawiając się, jak je spędziliśmy i jak spędzimy jego resztę. Czym będziemy, gdy umrzemy – zbiorem lęków i pytań czy namiętną kolekcją prawdziwych przeżyć. – Rick i Morty, serial
  4. W życiu najwięcej wysiłku kosztuje przyzwyczajenie się do śmierci. – Elias Canetti, Myśli
  5. Życie jest początkiem śmierci. Celem życia jest śmierć. – Novalis
  6. Cenię cię życie dzięki łasce śmierci. – Seneka
  7. Śmierć jest zawsze mniej bolesna i łatwiejsza niż życie! A mimo to raz po raz wybieramy życie, gdyż śmierć nie jest przeciwieństwem życia, lecz przeciwieństwem wyboru. Śmierć jest tym, co nam pozostaje, kiedy nie mamy już żadnego wyboru. – Robin Hobb, Złotoskóry
  8. Potrafisz mi dodać ducha […] i to nawet wtedy, kiedy mówisz o mojej śmierci. – Terry Goodkind, Pierwsze prawo magii

Jalu Kurek, Pochodnia

***
Śmierć jest lekka. Tylko chwila przed zgonem jest straszna.

***
Cała skłócona ludzkość jednoczy się solidarnie u mety. Tylko w życiu istnieją, podobnie jak w przyrodzie, góry i doliny; śmierć jest idealną równiną.

***
Tylko głupcy i kaleki modlą się o śmierć. Nie skamleć, tchórze. Udawać, że wszystko jest tak, jak ma być; mimo że nie jest. […] Wszystkie filozofie, religie, poglądy, mity bankrutują na progu śmierci. Ale ty bądź mocny, kiedy przyjdzie na ciebie ostatnia wielka próba, zaciśnij zęby, wytrzymaj tę chwilę, niech cię nikt nie ogląda zdychającego marnie – albo, jeśli cię widza, udaj, że wszystko rozumiesz, że tak właśnie ma być. Chociaż nic nie rozumiesz. I chociaż tak nie powinno być.

Barbara Rosiek, Kokaina

***
W szpitalu cierpienie jest codziennością, jak oddychanie czy oddawanie stolca. Czy może być coś bardziej pospolitego od śmierci?

***
Tresura własnej śmierci. Oczywiście, rzecz to absurdalna i z gruntu niemożliwa, lecz porywająca na każdym zakręcie losu.

***
Czy istnieje nieskończona ilość wersji umierania? Coś pulsuje w mojej świadomości, coś, co mam ochotę nazwać oszustwem. Śmierć ostatecznie jest zawsze taka sama. To człowiek stwarza różne możliwości na jej przyjęcie.