Wolność – cytaty o wolności

Lois McMaster Bujold, Uczeń wojownika

Jastrzębie cierpią w klatkach i bez znaczenia jest, jak bardzo człowiek zachwala ich piękno i czy klatkę wykonano ze złota. Ich piękno wyraża się najpiękniej w locie. Piękno rozdzierające serce.

Jan Marx, Idea samobójstwa w filozofii – od antyku do współczesności

Człowiek, który z pasją odrzuca wszystko, zrywa ze wszystkimi spetryfikowanymi formami egzystencji i jego pędu do integralnej negatywności nic już nie hamuje, może nareszcie czuć się związany tylko z samym sobą. Tylko z siebie potrafi się śmiać i tylko nad sobą płakać.

Mieszko Zagańczyk, Allah 2.0

Wolność to karaluch przeciskający się szparą pod stu pięćdziesięcioma kilogramami stalowych drzwi; wąską szczeliną – centymetrową, owadzią, zawsze otwartą bramą. Dla karaluch kraty nie są kratami, mury nie są murami, ciężkie sztaby nie dzielą przestrzeni. Świat jest betonowy i plastykowy, czasem płaski i śliski, niekiedy rurowaty i lepki, chropowaty i popękany. Chłód metalu i parujące ciepło fekaliów. Gdzieś tam jest wiele innych światów, czekają tylko, by je odkryć, ale ten nie wydaje się być gorszy: szerokie bramy, odżywczy brud w kątach winylowych wykładzin – tu jest dość ciepła dla larw. Są spiżarnie, gdzie zawsze wpadnie gnijąca resztka.

Świat ma setki poziomów i dziesiątki płaszczyzn – na płaszczyźnie poziomej, unieruchomiony, tkwi Żywiciel. To siła sprawcza ciepła, brudu i odpadków. W innej przestrzeni, za bramą zawsze otwartą, kulą się inni Żywiciel, spoceni i lepcy; ich światy są niewielkie, bramy zamknięte na ciężkie sztaby i kraty.

Sens istnienia Żywiciela?

Bycie Żywicielem.

Czy pamiętasz jeszcze, co to jest wolność?

Wolność to karaluch uciekający rurą ściekową.

Amélie Nothomb, Metafizyka rur

Lepiej dać komuś umrzeć niż odebrać mu wolność.

Barbara Rosiek, Pamiętnik narkomanki

Czy wolność jest normą, czy wejściem w stan patologii?

Orson Scott Card, Mistrz Pieśni

Wszystkie żywe istoty są manipulowane. Wola każdego człowieka podlega nieustannym naciskom i ograniczeniom. Tylko umarłym przyznaje się luksus wolności, ponieważ oni niczego nie pragną, więc nie można im niczego odebrać.

1 List do Koryntian, Nowy Testament

Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę.

Terry Prathett, Piekło pocztowe

Żadna normalna istota ludzka nie jest prawdziwie wolna, ponieważ prawdziwa wolność jest tak straszna, że tylko szaleńcy i święci mogą patrzeć na nią otwartymi oczami.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Moja kolekcja cytatów