Barbarzyńskie cytaty

Najbardziej barbarzyńskie cytaty, jakie znam | Fot. Gioele Fazzeri

Barbarzyńskie cytaty, które powinieneś znać, bo inaczej...

Ludzie potrafią być prawdziwymi potworami. Postępują czasem prymitywnie, często nie lepiej niż zwyczajne drapieżne zwierzę. Barbarzyńskie cytaty, które zamieściłem poniżej, są tego doskonałym przykładem. Ujawniają, do czego zdolny jest człowiek.

Barbarzyństwo wydaje się okropne. Ale czy jest aż tak odległe, jak zwykliśmy uważać? Dysponując zaawansowaną technologią, systemami religijnymi i zasadami moralnymi, rozbudowanym prawem oraz niesamowicie skomplikowanymi filozofiami – nadal się mordujemy, wykorzystujemy, krzywdzimy.

Dlaczego? Być może dlatego, że w głębi naszej istoty nadal jesteśmy zabobonnymi i prymitywnymi barbarzyńcami, którzy nienawidzą wszystkiego, czego nie rozumieją lub się boją. I atakują to z zamiarem zniszczenia.

Choć dzisiaj nie używamy już maczug, nadal robimy dokładnie to samo, co u zarania dziejów. Mamy tylko bardziej zaawansowane narzędzia.

Barbarzyńskie cytaty

Oto szesnaście cytatów o ludzkim barbarzyństwie. Niektóre z nich mogą szokować, ale czyż nie oddają naszej prawdziwej natury? Być może nie będziesz chciał przyznać, że ludzie mogą postępować w taki sposób, jak opisano poniżej. Niestety, w tych cytatach jest wiele prawdy.

1. Robert E. Howard

Barbarzyństwo jest naturalnym stanem ludzkości. Cywilizacja jest nienaturalna. To dziwny zbieg okoliczności. I barbarzyństwo musi ostatecznie zatriumfować.

2. Arthur Schopenhauer

Założenie, że zwierzęta nie mają żadnych praw, oraz iluzja, że nasze ich traktowanie nie ma moralnego znaczenia, jest skandalicznym przykładem okrucieństwa i barbarzyństwa Zachodu. Uniwersalne współczucie jest jedyną gwarancją moralności.

3. Ernest Howard Crosby

Dziwna to rzecz, zostać porzuconym w świecie barbarzyńców – ludzi, którzy widzą wyraźnie barbarzyństwo w każdej epoce, z wyjątkiem swojej własnej.

4. Harry Emerson Fosdick

To będzie trudna zdobycz. Będzie wymagała cierpliwości, odwagi, wiary wciąż silnej, gdy nadzieja zawodzi – jeśli chcemy zakończyć surowe barbarzyństwo człowieka; a atomowy wiek uczynić błogosławieństwem, a nie przekleństwem. Nigdy nie było takiego dnia dla chrześcijańskiej ewangelii. Bóg pomaga nam wszystkim w tych latach, by ewangelia żyła w ludziach i narodach!

5. Frederick Douglass

Niezachwianie twierdzę, że religia Południa jest zwyczajnym usprawiedliwieniem dla najbardziej okropnych zbrodni – usprawiedliwieniem najbardziej przerażającego barbarzyństwa... schronieniem..., które najmocniej chroni najciemniejsze, najokropniejsze, najbardziej odrażające i najbardziej piekielne czyny władców niewolników.

6. John Ruskin

Spośród wszystkich rzeczy, które mnie uciskają, to poczucie złego działania natury – moja nienawiść do jej barbarzyństwa, niezgrabności, mroku – żałosnej kpiny z samej siebie – najwięcej czyni spustoszenia.

7. John Locke                     

Indianie, których nazywamy barbarzyńcami, zachowują w swoim postępowaniu i mowie znacznie większą przyzwoitość i uczciwość, obdarowując siebie sprawiedliwym, cichym słuchaniem, dopóki nie kończą mówić. A następnie odpowiadają swoim rozmówcom spokojnie, bez hałasu i pasji. A skoro nie jest tak samo w naszej cywilizowanej części świata, musimy przypisać owo zaniedbanie edukacji, która jeszcze nie zreformowała tego odrażającego kawałka barbarzyństwa znajdującego się w nas wszystkich.

8. Peter Wessel Zapffe

Gdy człowiek popada w depresję, w naturalny sposób kroczy ku śmierci z przyczyn duchowych. Współczesne barbarzyństwo "ratowania" takiego samobójcy opiera się na przerażającym braku zrozumienia natury istnienia.

9. David Hume

Barbarzyństwo, chimeryczność – te cechy, jakkolwiek nominalnie ukryte, możemy powszechnie zaobserwować w charakterze władającego ludźmi bóstwa we wszystkich standardowych religiach.

10. Charles Caleb Colton

Pół cywilizowany stan społeczeństwa, równie oddalony tak od skrajności barbarzyństwa, jak i wyrafinowania, zdaje się być tym konkretnym punktem, w którym najłatwiej rozwijają się i kwitną wszelkie wzajemności i uprzejmości. Bo zdarza się, że łatwość, luksus i obfitość najwyższego poziomu cywilizacji równie dobrze wpierają rozwój samolubstwa, wszelkich problemów, ubóstwa i najniższych standardów.

11. Adolf Hitler

Nasza siła leży w intensywnych atakach i naszym barbarzyństwie. Koniec końców, któż dzisiaj pamięta ludobójstwo Ormian?

12. Michel de Montaigne

Każdy zechce mienić barbarzyństwem to, co różni się od jego obyczaju... Kanibali możemy nazwać barbarzyńcami w odniesieniu do reguł rozumu, ale nie w stosunku do siebie, gdyż przewyższamy ich w każdym rodzaju barbarzyństwa.

13. Ellen Key

Wszystko, wszystko w wojnie jest barbarzyńskie... Ale najgorszym barbarzyństwem wojny jest to, że kolektywnie zmusza ludzi do popełniania czynów, przeciwko którym indywidualnie by się buntowali całą swoją istotą.

14. Henry Stephens Salt

Religia nigdy nie zaprzyjaźniła się z ludzkością. Jej potworna doktryna wiecznej kary i cierpienia potępionych jest źródłem wielkiego barbarzyństwa, z jakim człowiek traktował człowieka. A wykreowany przez Kościół głęboki podział między człowiekiem, jego nieśmiertelną duszą i bezdusznymi "bestiami", był odpowiedzialny za niezliczoną ilość okrucieństwa.

15. Thomas Merton

My, którzy twierdzimy, że kochamy pokój i sprawiedliwość, zawsze musimy być ostrożni, abyśmy nie wykorzystywali naszej sprawiedliwości do prowokowania przemocy, i w ten sposób doprowadzali do konfliktu, za którym sami – podobnie jak inni ludzie – tęsknimy w sekrecie, w swoim tłumionym barbarzyństwie.

16. Rose Macaulay

Zwracasz uwagę, że wojna jest tylko objawem całej okropnej działalności ludzkiej i nie może być odizolowana. I to, nawet jeśli zniesiemy wojnę, nie zniesie nienawiści i chciwości. Można by więc twierdzić, że wyzwolenie niewolników, że niewolnictwo było tylko jednym z aspektów ludzkiej obrzydliwości, a że jej zniesienie nie zakończyłoby barbarzyństwa będącego jej źródłem. Ale czy zatem abolicjoniści zmarnowali swój oddech? A czy my marnujemy swój teraz, protestując przeciwko wojnie?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: barbarzyńskie cytaty, barbarzyńcy cytaty, barbarzyńca cytaty, barbarzyństwo cytaty, barbarzyński cytat.