Tajemnicze anime

Jakie polecam mocne anime z tajemnicą w tle? | Fot. Mat. Prasowe

Najbardziej tajemnicze anime, jakie do tej pory powstały [Ranking najlepszych seriali]

Anime z tajemniczymi fabułami to coś, co po prostu uwielbiam. Choć najbardziej cenię sobie filozoficzne rozważania, sekrety budzą we mnie równie silne emocje. Dlatego też taki ranking jak ten musiał powstać – żebyśmy wszyscy mogli bez problemu znaleźć w jednym miejscu ciekawe seriale.

Jeśli jesteś na tej stronie, to znaczy, że masz podobne do moich zainteresowania. Bardzo się cieszę! Dzięki temu mogę podzielić się z Tobą wyjątkowo fascynującymi anime. Choć niektóre z nich mają pewne wady, z pewnością dostarczą Ci niesamowitych przeżyć.

Tym razem nie będziemy się rozglądać za komediowymi opowiastkami, pojedynkami herosów czy dzikimi przygodami. Zapraszam Cię do czegoś zupełnie innego. Nieco bardziej mrocznego, ale i przynoszącego wyjątkowe doświadczenia. Razem…

… poszukajmy sekretów.

Możemy się wspólnie zanurzyć w serialach anime, które zawierają coś, czego nie ma nigdzie indziej. Jestem pewien, że zgromadzone tutaj produkcje zaspokoją pragnienia najbardziej wybrednych widzów.

Informacja techniczna: poniższa lista nadal nie jest zakończona. Istnieje jeszcze wiele anime, których nie obejrzałem, więc najprawdopodobniej za jakiś czas dodam tutaj kolejne pozycje – muszę tylko znaleźć takie, które zasługują na umieszczenie w rankingu.

15. Durarara!!

Fabuła: Akcja toczy się w Ikebukuro – dzielnicy Tokio, w której tzw. kolorowe gangi walczą pomiędzy sobą o dominację. Ale jest tutaj coś… a raczej ktoś… jeszcze. Na ulicach miasta można spotkać Dullahana – jeźdźca bez głowy poruszającego się czarnym motocyklem, którego silnik wydaje odgłosy dzikiego rumaka.

Do takiego niebezpiecznego miejsca przyjeżdża Ryuugamine Mikado, który szybko przekonuje się o tym, jak wielkie niebezpieczeństwa mogą mu zagrozić w Ikebukuro. Wielkie miasto okazuje się znacznie bardziej zaskakujące, niż chłopak się spodziewał. I jeszcze ten Czarny Jeździec, którego Mikado spotyka już pierwszego dnia swojego pobytu w Tokio… To czyste szaleństwo.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • jest tutaj dużo postaci i większość z nich ma jakąś tajemnicę – niektóre mogą Cię nieźle zaskoczyć;
 • nie będziesz się nudzić nawet przez chwilę;
 • to bardzo dziwne anime, które udowadnia, że ludzka wyobraźnia naprawdę nie zna granic.
Durarara

14. The Perfect Insider (Subete ga F ni Naru)

Fabuła: Souhei Saikawa, profesor architektury, wyjeżdża na biwak zorganizowany na wyspie, na której znajduje się zaawansowane technologicznie laboratorium. Towarzyszy mu studentka pierwszego roku Moe Nishinosono. Ta dwójka musi zmierzyć się z zagadką brutalnego morderstwa dokonanego w zamkniętym pokoju.

To anime jest oparte na japońskiej powieści kryminalnej napisanej w 1996 roku przez Hiroshi Mori. Przyznam, że momentami ogląda się dość trudno, ponieważ atmosfera jest gęsta i mroczna. Opowieść jest wręcz ponura, a w dodatku bohaterowie prowadzą sporo filozoficznych rozważań – za pomocą przyciężkich dialogów.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • w pewnym momencie możesz uznać, że jesteś świadkiem czegoś niezwykle niepokojącego, ale jednocześnie zyskasz kilka silnych bodźców do własnych rozważań;
 • dużo tutaj wskazówek i symboliki, która ma subtelnie naprowadzać widza na kolejne odkrycia – nawet tytuły poszczególnych epizodów mają tutaj znaczenie;
 • anime charakteryzuje się porywającym stylem opowiadania historii, co pozwala mu wykroczyć poza zwyczajny kryminał.
The Perfect Insider

13. Hyouka

Fabuła: Houtarou Oreki to licealista, który ma tylko jeden cel – prowadzić zwyczajne życie. Nie chce się wysilać. Woli raczej wycofać się ze szkolnego życia, żeby nie musieć się przemęczać. Jego motto brzmi: „Jeśli nie muszę czegoś robić, nie robię. Jeśli muszę coś zrobić, robię to szybko”.

Spokojne życie bohatera zostaje jednak zaburzone, kiedy dołącza on do klubu literackiego. Swoją obecnością chłopak ratuje klub przed rozwiązaniem. Co ciekawe, po dotarciu do pokoju klubowego Houtarou znajduje zamkniętą tu dziewczynę. Dlaczego została uwięziona? Co ona tutaj robi? To tylko niektóre z pytań, jakie pojawiają się w głowie bohatera.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • znajdziesz tutaj sporo zagadek – niektóre wydają się trywialne, ale mimo to zaintrygują Cię;
 • zyskasz okazję, żeby poćwiczyć nieco mózg;
 • jest tutaj także nieco komedii oraz romansu – w odpowiedniej dawce, czyli nie za dużo i nie za mało.
Hyouka

12. Baccano!

Fabuła: W 1711 roku grupa alchemików przyzywa demona znającego tajemnice nieśmiertelności. Demon podarowuje ludziom eliksir wiecznego życia, sposób na jego stworzenie oraz sposób na to, jak zakończyć nieśmiertelny żywot. Tego samego wieczora alchemicy zaczynają znikać, pożerani przez jednego ze swoich. Chcąc uchronić się przed niebezpieczeństwem, rozpraszają się po całym świecie.

Anime śledzi kilka wydarzeń, które początkowo wydają się niepowiązane. Są jednak częścią znacznie większej historii – dość prostej w założeniu, a jednocześnie na tyle niezwykłej i przyjemnej, że każdy kolejny odcinek zaostrza apetyt widza.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • historia jest opowiadana w dość specyficznym stylu, który sprawia dużo przyjemności – twórcy z powodzeniem połączyli akcję z komedią, suspensem, dramatem, a nawet romansem;
 • świetnie zaprojektowane postaci – działania każdej z nich są naturalne;
 • anime może Cię w kilku momentach zaskoczyć.
Baccano

11. Another

Fabuła: Kouichi Sakakibara przyjeżdża do rodzinnego miasta swojej matki, która zmarła 15 lat wcześniej. Wkrótce po przyjeździe trafia do szpitala z powodu choroby płuc. Gdy wraca do zdrowia, zostaje przydzielony do klasy mieszczącej się w Północnym Gimnazjum Yomikita. W jego klasie jest Misaki Mei – dziewczyna nosząca opaskę na lewym oku.

Bohater dowiaduje się o pewnym zdarzeniu, które miało miejsce 26 lat temu – w nieszczęśliwym wypadku zginął uczeń nazwiskiem Misaki. Jako że chłopak był bardzo lubiany, jego koledzy i koleżanki z trudem radzili sobie z jego śmiercią, więc pewnego dnia postanowili zachowywać się tak, jakby on nigdy nie odszedł. Od tego momentu zaczynają dziać się coraz dziwniejsze rzeczy.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • masz okazję śledzić podejmowane przez bohaterów próby rozwiązania niesamowitej tajemnicy;
 • to anime jest określane mianem horroru, ale może Cię zaskoczyć pod tak wieloma względami, że zaczniesz wątpić w tę etykietkę;
 • umiarkowana długość (12 odcinków) pozwala czerpać mocno skondensowaną przyjemność z oglądania – nie zdążysz się znudzić.
Another

TOP 10 tajemniczych anime

Wchodzimy w przestrzeń pierwszej dziesiątki, czyli najlepszych anime, których główną osią fabularną jest jakaś tajemnica (albo nawet kilka).

10. Summertime Render

Fabuła: Od śmierci rodziców Shinpei Ajiro mieszkał z rodziną Kofune i ich dwiema córkami – Mio i Ushio. Chociaż opuścił rodzinną wyspę, aby kontynuować naukę w Tokio, to jednak zdecydował się wrócić po tym, jak Ushio tragicznie utonęła podczas próby ratowania małej dziewczynki.

W trakcie pogrzebu przyjaciel informuje Shinpei o siniakach znalezionych na szyi Ushio. Tym samym poddaje w wątpliwość przyczynę jej śmierci. Podejrzewając, że doszło do morderstwa, bohater rozpoczyna śledztwo. W międzyczasie zaczyna dochodzić do coraz dziwniejszych incydentów.

Znikający ludzie i inne niewyjaśnione zdarzenia prowadzą Mio do starej ludowej opowieści o bytach zwanych Cieniami, które być może nie są jedynie fantazją. Shinpei stara się ocalić siebie, rodzinę i znajomych. Niestety, staje się to coraz mniej prawdopodobne, gdy mroczne siły opanowują wyspę.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • znajdziesz tutaj kilka fascynujących tajemnic – niektóre mogą Cię mocno zaskoczyć;
 • anime jest pełne silnych emocji, niekoniecznie pozytywnych – z pewnością nie można przejść obojętnie przez tę opowieść;
 • piękne zakończenie.
Summertime Render

9. The Tatami Galaxy

Fabuła: Główny bohater to młody człowiek owładnięty wizją pełnego przyjemności studenckiego życia. Najlepszym sposobem na zdobycie ciekawych doświadczeń ma być, według niego, wstąpienie do jednego z uczelnianych klubów. Szybko się jednak okazuje, że nieudolne poczynania uniemożliwiają studentowi zdobycie satysfakcjonującej pozycji w klubowej hierarchii. Co nie zmienia faktu, że ma on wokół siebie grupkę ciekawych osób.

The Tatami Galaxy to opowieść o zmarnowanych szansach, dokonywaniu życiowych wyborów oraz poszukiwaniu szczęścia. Trzeba przyznać, że podejście twórców jest wyjątkowo dziwaczne. Dla niektórych widzów może się wręcz okazać niestrawne (sam tak miałem na początku). Jeśli się jednak wgryźć w to anime, można doświadczyć czegoś naprawdę niezwykłego i fantastycznie tajemniczego.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • jest to surrealistyczne dzieło animacyjnej sztuki, które sprowokuje powstanie większej ilości pytań, niż udzieli odpowiedzi;
 • eksperymentalna animacja w bardzo specyficznym stylu – tego nie da się pomylić z niczym innym;
 • przez cały czas będziesz się zastanawiać, co z tego wszystkiego wyniknie, a to dlatego, że autorzy nie są skorzy do wyjaśniania… czegokolwiek.
The Tatami Galaxy

8. Higurashi: When They Cry

Fabuła: Keiichi Maebara przenosi się do małej wioski i szybko zaprzyjaźnia się ze szkolnymi koleżankami: Reną Ryuuguu, Mion Sonozaki, Satoko Houjou i Riką Furude. Jednak pod pozornie sielankowym życiem, które prowadzą, czai się bliżej nieokreślona ciemność.

Gdy wioska przygotowuje się do corocznego festiwalu, Keiichi dowiaduje się o otaczających ją lokalnych legendach. Ku swojemu przerażeniu odkrywa, że ​​w ostatnich latach w wiosce doszło do kilku morderstw i zaginięć. Wszystkie one wydają się być związane z festiwalem i czczonym w wiosce bogiem Oyashiro.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • w sercu widza bardzo szybko zaczyna kiełkować paranoja, a może nawet jakieś okruchy szaleństwa;
 • to anime przedstawia historię na wielu różnych płaszczyznach, co czyni seans niezwykle emocjonującym;
 • po obejrzeniu serialu zaczniesz się zastanawiać, czy naprawdę możesz ufać wszystkim swoim znajomym – to może być pozytywna zmiana w twoim życiu (choć wcale tak nie brzmi).
Higurashi

7. Code Geass

Miałem w swoim życiu taki moment, gdy szukałem jakiegoś wyjątkowego anime, które dorównywałoby tym wszystkim tytułom już przeze mnie obejrzanym. Czułem wręcz fizyczne pragnienie obejrzenia czegoś, co wgniecie mnie w fotel. I znalazłem.

To anime jest pełne tajemnic oraz zaskakujących zwrotów akcji. Wydarzenia może nie są aż tak szokujące jak w Grze o tron, ale skomplikowaniem w żaden sposób nie ustępują kultowej powieści. Śledzimy w Code Geass fascynującą wojenną historię o epickich proporcjach. Nie brakuje też bardziej osobistych wątków – niezwykle wzruszających.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • to nie jest Neon Genesis Evangelion – zrozumiesz o wiele więcej;
 • zobaczysz, jak Święte Imperium Brytyjskie próbuje podbić Japonię;
 • tajemnice i potyczki na najwyższym strategicznym poziomie.
Code Geass

6. Darker than Black

Fabuła: 10 lat przed wydarzeniami ukazanymi w anime, w Ameryce Południowej pojawiły się Wrota Nieba, a w Japonii Wrota Piekieł. Bramy te są przestrzeniami ignorującymi znane prawa fizyki, a jedną z ich konsekwencji było pojawienie się tzw. Kontrahentów, którzy w zamian za swoje człowieczeństwo otrzymują nadprzyrodzone zdolności.

Ciekawym pomysłem twórców jest to, że za każdorazowe użycie mocy Kontrahent musi zapłacić. Na przykład przez złamanie swojego palca. Zaskakujące i momentami dość niepokojące. Nie da się jednak ukryć, że pomysł ten elektryzuje widza od pierwszego odcinka. Zastanawiam się, co dzieje się w głowie człowieka, który używa mocy, wiedząc, jaką za chwilę przyjdzie mu zapłacić cenę. Oto jeszcze jedna tajemnica.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • jest próbą odpowiedzi na pytanie, co się stanie, gdy niektórzy ludzie nagle zaczną przejawiać nadprzyrodzone zdolności;
 • w miarę rozwoju serialu twórcy ujawniają coraz więcej informacji, dbając o to, żeby historia posuwała się naprzód w przyzwoitym tempie;
 • doskonale przedstawione postacie – ich motywy nie zawsze są jasne, a zachowanie niejednokrotnie zaskakuje, dzięki czemu widz śledzi opowieść, która nawet przez chwilę nie nudzi.
Darker than Black

5. Shinsekai yori (From the New World)

Fabuła: Akcja tego anime rozpoczyna się tysiąc lat w przyszłości. Saki Watanabe mieszka w małej mieścinie odizolowanej od zewnętrznego świata – rządzonego przez potężne istoty dysponujące psychokinezą. Gdy w głównej bohaterce również budzą się zdolności, rozpoczyna trening w Akademii Zenjin.

Nie wszystko jednak jest takie, jak się wydaje. Po tym z pozoru utopijnym świecie krążą plotki o potwornym kocie porywającym dzieci. W dodatku z każdym kolejnym odcinkiem rzeczywistość wydaje się coraz mroczniejsza. Wszystko prowadzi do nieubłaganej konkluzji, że ludzkość znajduje się na krawędzi wyginięcia.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • początkowo anime nie robi wrażenia, a fabuła rozwija się niezwykle powoli, ale jeśli dasz mu szansę, przekonasz się, że jest to prawdziwy animacyjny skarb;
 • ten serial otworzy Ci oczy na zupełnie nowe możliwości – możesz nawet postanowić zmienić swoje życie (przynajmniej w jakiejś w miarę bezpiecznej części);
 • spojrzysz inaczej na świat, w którym żyjesz.
Shinsekai yori

4. Gantz

Jeśli myślisz, że Twoje życie jest złe, nagle możesz się bardzo zdziwić. Śmierć może okazać się znacznie gorsza. Nie ma boga, który się Tobą zaopiekuje. Nie ma zbawienia czy cudownego ogrodu w zaświatach. Jest za to zwyczajne japońskie mieszkanko, a w nim czarna kula. Jest też tajemnicza rozgrywka, która polega… na zabijaniu całej masy dziwnych stworzeń, których zwykli ludzie nie widzą.

Ta niezwykle oryginalna historia śledzi losy trójki młodych ludzi, którzy utknęli pomiędzy życiem a śmiercią i są zmuszeni brać udział w wyjątkowo brutalnej grze. Jeżeli zginą w walce, czeka ich ostateczna śmierć. Ale jeśli zdobędą wystarczająco dużo punktów, otrzymają nagrodę – powrót do normalnego życia.

Ostrzegam: Gantz to nie jest anime dla wrażliwych ludzi. Nie chodzi nawet o samą przemoc, ale o ogólną sytuację, w jakiej znaleźli się bohaterowie. Wszystkie okropne rzeczy, jakie dzieją się w tym serialu, uwypuklają tylko ogrom cierpienia doświadczanego przez występujące tutaj postaci. Tego po prostu nie da się oglądać z lekkim sercem.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • doświadczysz niezwykłego napięcia emocjonalnego, a jednocześnie zaczniesz się zastanawiać nad własnymi życiowymi wyborami;
 • intrygująca koncepcja – inna niż wszystko, co już znasz;
 • masz okazję dowiedzieć się, jak zachowują się ludzie w obliczu tajemnicy, która nie tylko ich przeraża, ale wydaje się labiryntem bez wyjścia.
Gantz

TOP 3 tajemniczych anime

Zagadki się mnożą, tajemnice pogłębiają do niewyobrażalnych wręcz otchłani szaleństwa, a my wchodzimy teraz w przestrzeń tak dziwną, że możemy się spodziewać już tylko… no właśnie, pozostaje Ci sprawdzić samodzielnie trójkę najbardziej tajemniczych anime.

3. Serial Experiments Lain

Oto serial, który przyczynił się do wytworzenia nowego stylu anime. Chodzi nie tylko o wizualną stronę produkcji, ale także o głęboką i skomplikowaną fabułę. Jest tutaj mroczno i depresyjnie, a widz przez większość czasu nie do końca wie, co się w ogóle dzieje.

Serial Experiments Lain to surrealistyczna wizja w pseudocyberpunkowej otoczce, która przedstawia historię odizolowanej od otoczenia dziewczyny. Pewnego dnia otrzymuje ona e-mail od kolegi z klasy, który niedawno popełnił samobójstwo. Od tego momentu pojawia się coraz więcej pytań – o świadomość, hiperrzeczywistość czy prawdziwą naturę cyberprzestrzeni.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • poznasz świat inny niż wszystkie – pełen symboliki i wciągający w rozważania na tematy, które same zapewne nigdy by się w twojej głowie nie pojawiły;
 • oglądanie Serial Experiments Lain przypomina nieco medytację – z rodzaju tych bardziej mistycznych;
 • wejdziesz w opowieść, która wytrąci cię z równowagi na długie godziny (jeśli interesuje Cię płytka rozrywka, daruj sobie to anime).
Serial Experiments Lain

2. Bakemonogatari

Fabuła: Koyomi Araragi, uczeń trzeciej klasy liceum, zostaje ukąszony przez wampira. Teraz sam może stać się krwiopijcą, ale dzięki pomocy Meme Oshino, dziwnego mężczyzny mieszkającego w opuszczonym budynku, chłopakowi udaje się uniknąć przykrego losu. Co ciekawe, po tym wszystkim pozostaje kilka skutków ubocznych, takich jak nadludzkie zdolności lecznicze i ulepszone widzenie.

Żeby było jeszcze dziwniej, Araragi jest świadkiem, jak jego koleżanka z klasy Hitagi Senjougahara spada ze schodów. Chłopak próbuje ją złapać, ale nagle uświadamia sobie, że dziewczyna prawie nic nie waży.

Warto w tym miejscu dodać, że Bakemonogatari to pierwsza seria większego projektu (Monogatari Series).

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • to eksperymentalne dzieło, które zostało dopracowane w najdrobniejszych szczegółach i przedstawia naprawdę niezłą historię;
 • znajdziesz tutaj wiele niezapomnianych scen, choć z pewnością niejednokrotnie będziesz się zastanawiać, o co w nich chodzi;
 • jest to wyjątkowe anime, wykraczające poza wszelkie ograniczenia gatunkowe;
 • myślę, że jest to prawdziwe arcydzieło japońskiej animacji, które w pełni wykorzystuje zalety tego medium.
Bakemonogatari

1. Erased

Fabuła: Satoru Fujinuma posiada zdolność cofania się w czasie na kilka minut wstecz. Dzięki temu jest w stanie ratować ludzi, kiedy przytrafi im się jakiś wypadek. Pewnego dnia zostaje jednak oskarżony o zamordowanie bliskiej mu osoby. Wtedy dzieje się coś niezwykłego. Satoru ponownie cofa się w przeszłość, ale tym razem aż o 18 lat, do 1988 roku.

Wkrótce zdaje sobie sprawę z tego, że wspomniane przed chwilą morderstwo może być związane z porwaniem i zabiciem jednej z jego klasowych koleżanek, samotnej i tajemniczej Kayo Hinazuki. Miało to miejsce w roku, do którego właśnie trafił. To jego szansa, żeby wszystko naprawić.

Dlaczego warto obejrzeć to anime:

 • to ekscytująca i bardzo wzruszająca historia, ale przede wszystkim od samego początku mamy do czynienia z niezwykłą tajemnicą;
 • napięcie rośnie z każdym odcinkiem, a pytania się mnożą, więc każdy miłośnik kryminału będzie zadowolony;
 • twórcy zadbali o przedstawienie wielu motywów prowokujących do myślenia (np. patologiczne relacje rodzic-dziecko, skłonność do uciekania od problemów, samotność), co samo w sobie uważam za niezwykle wartościowe.
Erased

Mega Ranking Anime

Ten artykuł jest częścią większego projektu, a mianowicie Mega Rankingu Anime – serii tekstów prezentujących zestawienia tworzone według określonego klucza (np. gatunek, tematyka). Niektóre rankingi opublikowałem na innych blogach, więc nie zdziw się, jeśli nagle znajdziesz się w niespodziewanym miejscu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: [TOP 100+] Mega Ranking Anime – najlepsze filmy i seriale zebrane w jednym miejscu

Mam nadzieję, że moje zestawienia filmów i seriali anime okażą się dla Ciebie przydatnym przewodnikiem po tym, co naprawdę warto obejrzeć.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: tajemnicze anime, top 10 anime mrocznych, tajemnicze anime ranking, tajemnicze seriale anime, znacie jakieś anime tajemnicze, wciągające anime, mroczne anime.