Strona główna » Bezdomny pisarz z São Paulo – Raimundo Arruda Sobrinho

Bezdomny pisarz z São Paulo – Raimundo Arruda Sobrinho

Bezdomny pisarz

Raimundo Arruda Sobrinho przez wiele lat był bezdomnym w São Paulo. Można pomyśleć: historia, jakich wiele. Jednak tym razem mamy do czynienia z człowiekiem wyjątkowym. Raimundo jest pisarzem. Mieszkając na ulicy, nie przestał tworzyć poezji i opowiadań.

Dzień po dniu przesiadywał pod gołym niebem i zapisywał wszystkie skrawki papieru, jakie wpadły mu w ręce. Nikt nie zwracał na niego uwagi… dopóki nie zaprzyjaźniła się z nim kobieta o imieniu Shalla Monteiro.

Co robi ten bezdomny człowiek?

Raimundo Arruda Sobrinho urodził się 1 sierpnia 1938 roku w wiejskim regionie Goiás. W wieku 23 lat przeprowadził się do São Paulo, gdzie pracował jako ogrodnik i sprzedawca książek. Pod koniec lat 70. i na początku lat 80., niemal pod koniec dyktatury wojskowej, wylądował na ulicy.

Raimundo mieszkał w prowizorycznym schronieniu przez 35 lat i cały czas pisał. Pragnął pewnego dnia opublikować swoje teksty, ale nic w tej kwestii się nie działo. Aż do pewnego wiosennego dnia 2011 roku, kiedy poznał Shallę Monteiro.

Kobietę zaciekawiło, co takiego robi przez cały czas bezdomny mężczyzna. Widziała, że nie rozstaje się z długopisem i ołówkiem, pracując z zapałem nad kartkami, których zebrał już całe mnóstwo. Zagadka została rozwiązana, kiedy Raimundo podarował Shalli jeden ze swoich wierszy.

Niewiarygodnie piękny tekst wręcz poraził kobietę. Nie mogła uwierzyć, że ten biedny człowiek pisze tak wspaniale. Coś musiała z tym faktem zrobić, powiedzieć światu, że na ulicach São Paulo żyje wyjątkowy człowiek.

Bezdomny pisarz 2 Bezdomny pisarz 3Co zrobiła Shalla? Jeszcze pytasz? Przecież żyjemy w XXI wieku. Shalla założyła profil na Facebooku, gdzie opublikowała prace bezdomnego pisarza.

Zapewne ani ona, ani Raimundo nie spodziewali się, co będzie dalej. A działo się naprawdę sporo.

Gdy tylko prace Raimundo rozprzestrzeniły się po Internecie, okoliczni mieszkańcy zaczęli przynosić bezdomnemu prezenty i często chwalili jego publikowane teksty.

Poezja i opowiadania mężczyzny szybko zdobyły szerokie grono sympatyków. W chwili, gdy piszę ten artykuł, fanpage autora ma ponad 192 tysiące fanów. Całkiem sporo, prawda?

Bezdomny pisarz 3 Bezdomny pisarz 4Sława przyniosła nie tylko satysfakcję, ale i coś o wiele ważniejszego. Z Raimundo skontaktował się jego dawno zaginiony brat. W ten sposób rozdzielona rodzina mogła się na nowo połączyć. Raimundo zamieszkał z bratem i jego rodziną.

Bezdomny pisarz 5Udało mu się także spełnić wieloletnie marzenie o wydaniu swojej książki.