Książki na grudzień | Fot. Kaushal Moradiya
Książki na grudzień – miesiąc, który jest wyjątkowy w całej swojej rozciągłości. Nie tylko stanowi zamknięcie całego roku, ale też zawiera w sobie okres świąteczny, który nieodmiennie kojarzy się z czasem spędzonym w przytulnym zaciszu domowego ogniska.
W grudniu czyta się po prostu wspaniale. Nawet jeśli za oknem panuje ponura aura, możemy spędzać czas nadzwyczaj dobrze i pożytecznie. Wystarczy zanurzyć się w głębinach niesamowitych lektur, które szykują dla nas wydawcy.
Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.
Autor: Wassily Kandinsky
Gatunek: sztuka
W tej książce, opublikowanej 16 lat po wydaniu O duchowości w sztuce, Kandinsky zagłębia się w badania nad interakcją natury, sztuki i człowieka.
Zaczynając od punktu, bada jego podstawowe właściwości i możliwości: najpierw naukowo, potem na poziomie artystycznym, wreszcie w kontekście przyrodniczym i czysto praktycznym.
Dalej zajmuje się linią, która powstaje z poruszającego się punktu. Wiele linii współdziała na płaszczyźnie podstawowej, tworząc kompozycję: "kompozycja to nic innego jak dokładna, przestrzegająca pewnych zasad organizacja sił witalnych".
Kandinsky rozwija swoją teorię za pomocą osobliwego języka, w którym współistnieją koncepcje geometryczne, fizyczne, estetyczne i duchowe. Nie daje nam przy tym jedynie akademickiego teoretyzowania, lecz sięga po obserwacje i wnioski oparte na doświadczeniu renomowanego artysty.
Autor zastanawia się nad możliwością stworzenia nauki o sztuce, którą traktuje jako niezależny świat współistniejący wraz z naturą. Wyraża też przekonanie, że te dwa światy ostatecznie znajdą wspólne reguły pozwalające na opracowanie "kompozycji świata", wielkiego porządku świata zewnętrznego i wewnętrznego.
Ta książka to jedna z lektur obowiązkowych dla każdego artysty poważnie myślącego o poświęceniu się rozwojowi własnej twórczości.
Podtytuł: Najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z historii sztuki
Autor: Edward Brooke-Hitching
Cykl: Varia
Gatunek: sztuka
Opis: Autor entuzjastycznie przyjętej Biblioteki szaleńca (wyróżnionej nagrodami: "Sunday Times Literature Book of the Year 2020", "Radio 4 Book of the Week", a w Polsce – Książka Roku 2020 "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI") powraca z nadzwyczajną nową kolekcją.
Oto Galeria szaleńca – błyskotliwy rezultat szeroko zakrojonych poszukiwań najdziwniejszych obrazów, rzeźb, grafik i innych artystycznych osobliwości stworzonych przez człowieka (i nie tylko). Znajdziesz tu ponad sto wspaniałych dzieł – wybranych dla ich niebanalnego piękna oraz fascynujących opowieści o kulisach ich powstawania.
Nieznane i zapomniane skarby sąsiadują w tej książce ze słynnymi arcydziełami z tajemniczą historią. Są tu wizje końca świata, krzyczące rzeźby, magiczne rękopisy, niemożliwa architektura, święci o psich głowach i pierwszy w dziejach portret kanibala.
Sztuka kradziona, sztuka marginesu, sztuka duchów i sztuka zemsty, malowidła tworzone na dnie morza przeplatają się ze skandalami artystycznymi, fałszerstwami i mistyfikacjami, sztuką snów i koszmarów, a także zakodowanymi obrazami, wciąż czekającymi na rozszyfrowanie.
Odkryjesz intrygujące elżbietańskie portrety mężczyzn w płomieniach, sekret nagiej Mony Lizy, makabryczne składniki pewnych pigmentów i historię włoskiego mnicha, który lewitował tak często, że niektórzy uznają go za patrona pasażerów samolotów.
Autor, obficie czerpiąc z efektów niezwykle wnikliwych badań i szerokiego spektrum dzieł – od prehistorycznych rysunków naskalnych do obrazów wykonanych przez sztuczną inteligencję – stworzył nadzwyczajną książkę, która nie przestaje zaskakiwać czytelnika i może być uznana za bogato ilustrowany pean na cześć nieskończonej potęgi i kreatywności ludzkiej wyobraźni.
Autor: Rudolf Arnheim
Cykl: Klasyka Światowej Humanistyki
Gatunek: sztuka
Opis: Sztuka i percepcja wzrokowa skupia się na procesie percepcji w ujęciu psychologicznym i opisuje, jak oko percypującego organizuje postrzegany materiał w odniesieniu do psychologicznych uwarunkowań.
Rudolf Arnheim: "Oczywiste stało się, że cechy, którymi wyróżnia się praca myśliciela i artysty, charakteryzują każdą czynność umysłu. Także psychologowie zaczęli dostrzegać, że fakt ten nie jest przypadkowy: różne zdolności umysłu podlegają tym samym prawom, ponieważ umysł zawsze działa jako całość. Każde postrzeganie jest również myśleniem, każde rozumowanie – intuicją, każda obserwacja – odkryciem".
J. Fineberg: "W Ego i Id Freud argumentował, że proces myślowy, nie mówiąc nic o świadomej intelektualnej pracy, nie może istnieć w niesforności doświadczenia wizualnego. Rudolf Arnheim pokazał nam nie tylko, jak błędne było to przekonanie, ułożył gramatykę form z niezwykłą ostrością i nauczył nas, jak ją odczytywać".
Autor: Timothé Le Boucher
Gatunek: komiks
Opis: Pewnego dnia zmiennokształtna zakochuje się w młodym mężczyźnie o imieniu Ambroise. Potrafi zmieniać kształt do woli, ale w końcu dręczą ją pytania: jaką twarz powinna przybrać, by być kochaną? Kim musi być, aby pokonać swoją zdobycz?
Nieświadomy obsesji, której jest obiektem, ignorując prawdziwą naturę stworzenia, Ambroise stara się zdobyć legitymację w orkiestrze, do której właśnie dołączył jako harfista. Wtedy poznał Francescę Forabosco – piosenkarkę tak ekscentryczną, jak była znana – która wzięła go pod swoje skrzydła. Proponuje mu układ. Jeśli Ambroise chce zdobyć harfę swoich marzeń, będzie musiał wykonać 47 wyzwań.
47 Strun to najgęstsze i najbardziej ambitne dzieło Timothé Le Bouchera. Tom na blisko 400 stronach eksponuje hipnotyczny wszechświat, pełen zmysłowych napięć i ucieleśnionych postaci. Timothé Le Boucher po raz kolejny konstruuje wyjątkowy thriller psychologiczny, który porusza temat obsesji i relacji z innymi, przywołując jednocześnie dzieła znanych gawędziarzy, takich jak Stanley Kubrick, David Lynch, Naoki Urasawa czy Suehiro Maruo.
Autor: Jens Andersen
Gatunek: biografia
Opis: Klocki Lego. Chyba nie trzeba mówić już nic więcej. Każdy je zna. Prawie każdy się nimi bawił lub kupił dla kogoś na prezent. Wielu ludzi wręcz kocha lego.
Historia LEGO to niezwykła opowieść o trzech pokoleniach, które od dziewięćdziesięciu lat tworzą jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Książka Jensa Andersena, wybitnego duńskiego biografa i dziennikarza, to nie tylko inspirująca historia rozwoju globalnej firmy, ale przede wszystkim fascynująca opowieść o wyjątkowej rodzinie, która prawie od stulecia walczy o prawo do nieskrępowanej zabawy.
Biografia Lego, bogato ilustrowana wcześniej niepublikowanymi zdjęciami, jest wspaniałą propozycją zarówno dla fanów lego, którzy chcieliby poznać kulisy powstania swoich ulubionych klocków, jak i dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić i zrozumieć ten światowy fenomen.
Autor: Robert M. Hazen
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Naszym drugim imieniem jest węgiel. Dosłownie, bo wszystkie istoty żyjące składają się w jednej piątej z tego pierwiastka. Więcej jest w nas tylko tlenu.
Bierzemy udział w wielkiej symfonii, której tonację wyznacza C jak carboneum, pierwiastek wyjątkowo łatwo wchodzący w owocne związki z innymi rezydentami tablicy Mendelejewa. Nie siedzimy na widowni. Występujemy na scenie obejmującej cały Wszechświat. Jesteśmy uwikłani w niekończące się, splecione ze sobą cykle węglowe.
C daje energię. C daje życie. Ale też – jeśli będziemy się z nim obchodzić lekkomyślnie – C może je odebrać.
Robert Miller Hazen opowiada o węglu z perspektywy znawcy, szefa wyjątkowego przedsięwzięcia o nazwie Deep Carbon Observatory, ale formę opowieści podporządkowuje prawom muzyki, bo będąc profesjonalnym trębaczem, grywał w najlepszych salach koncertowych świata. Ziemia, Powietrze, Ogień i Woda – symfonia Hazena jednoczy wszystkie żywioły.
Autor: Elkhonon Goldberg
Gatunek: popularnonaukowa
Opis: Mózg człowieka starzeje się tak samo, jak całe jego ciało. Z biegiem czasu nieuchronnie zachodzą w nim zmiany: masa i objętość mózgu spada o około 2% na każde 10 lat. Komory powiększają się, a bruzdy stają się wyraźniejsze. Zmniejsza się gęstość synaps, słabnie przepływ krwi.
A jednak osoby starsze często ujawniają zdolności nieobecne na wcześniejszych etapach rozwoju: dostrzegają na pozór trudne do uchwycenia zależności między rzeczami, ich intuicje bywają trafniejsze, rozumienie problemów – głębsze, a wiedza ekspercka budzi szacunek i podziw. Jak to się dzieje, że w miarę starzenia się mózgu umysł rośnie w siłę, a jego użytkownik zyskuje mądrość? Elkhonon Goldberg zaprasza w fascynującą podróż po świecie ludzkiego poznania.
"Dziś Leonardo da Vinci jest traktowany jako pierwszoligowy geniusz w dwóch kategoriach: genialny artysta oraz genialny wynalazca i inżynier. To jego artystyczny geniusz zapewnił mu nieśmiertelność, utrzymując tym samym zainteresowanie wszystkimi innymi sferami jego dziedzictwa, w tym projektów zawartych w jego Kodeksach.
Ale pozwól, że zadam pytanie: czy gdyby nie było Leonarda, genialnego artysty, a istniał jedynie Leonardo, genialny inżynier, czy dziś znalibyśmy jego imię? Nie sądzę. Jego pomysły inżynierskie były tak nowatorskie, tak bardzo wyprzedzały czasy, w których żył, że szanse na to, iż miałyby one wpływ na jego współczesność, były skrajnie małe. Pamięć o Leonardzie inżynierze zostałaby prawdopodobnie bezpowrotnie utracona, gdyby nie ocaliła jej pamięć o Leonardzie artyście!".
Autor: Matthew Perry
Gatunek: biografia
Opis: Niezachwianie szczera, poruszająca i zabawna. To jest książka, która zainteresuje wszystkich miłośników kultowego serialu komediowego pt. Przyjaciele.
Matthew Perry (odtwórca mojej ulubionej postaci) przenosi czytelników na scenę najbardziej znanego sitcomu wszechczasów, jednocześnie opowiadając o swoich prywatnych zmaganiach z uzależnieniem.
Z typowym dla siebie poczuciem humoru i szczerością opisuje trwającą całe życie walkę z chorobą i to, co ją napędzało, pomimo tego, że – jak się zdaje – odniósł wielki zawodowy sukces.
Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz jest autobiografią zawierającą najbardziej intymne szczegóły dotyczące utraconej miłości Perry’ego, jego najmroczniejszych dni oraz najlepszych przyjaciół.
Autorka: Kamila Szczepańska-Górna
Gatunek: thriller
Opis: Poza dobrem i złem. Życiem i śmiercią. Moralnością.
Klara, młoda, zdolna programistka, dalej wiodłaby nudne i samotne życie, gdyby nie to, że pewnego wieczoru znalazła się w niewłaściwym czasie w niewłaściwym miejscu. Odtąd jej dotychczasowe życie przestało być przewidywalne.
Ciąg niespodziewanych i trudnych wydarzeń staje się dla Klary swoistym testem wytrzymałości. Dobro i zło mieszają się ze sobą, a moralność pozostawia niedosyt. Los ma swoje plany, ale czy pokrywają się z tymi, które ma ona?
Autor: Dan Simmons
Cykl: Ilion/Olimp (tom 1)
Gatunek: fantastyka
Opis: Na Marsie, u stóp wulkanu Olympus Mons rozgorzała pod kontrolą bogów wojna trojańska. Wydarzenia obserwuje sam Zeus ze swą olimpijską rodziną oraz Thomas Hockenberry, pochodzący z dwudziestego pierwszego wieku profesor literatury klasycznej, któremu przypadnie również rola pionka w wewnętrznych spiskach podstępnych bogów i zawistnych bogiń.
Tymczasem na Ziemi niewielka grupka ludzi poszukuje utraconej przeszłości i straszliwej prawdy o świecie. Z okolic Jowisza z kolei wyrusza ekspedycja czterech rozumnych maszyn, których zadaniem jest zbadać i ewentualnie zlikwidować dziwne kwantowe zakłócenia stanowiące potencjalne źródło katastrofy na kosmiczną skalę.
Zakłócenia koncentrują się wokół wulkanicznego stożka, wznoszącego się na wiele kilometrów ponad terraformowaną powierzchnię Czerwonej Planety.
Autor: Łukasz Kucharski
Gatunek: fantastyka
Opis: Królestwo Halworu to kraina, w której kryją się potwory rodem z sennych koszmarów. Strzygi, dybuki, południce oraz inne stworzenia czyhające na nieszczęśników, których los lub własna głupota zwiodły na manowce, prosto ku zgubie.
W tym świecie dwóch przyjaciół, Dalebor i Rogost, różniących się od siebie jak dzień i noc, próbuje pomóc tym, którzy nie są w stanie sami obronić się przed kłami i pazurami w ciemnościach. Tutaj nie ma jednoznacznych wyborów i prostych dróg. Balansują na granicy honoru i łotrostwa, mierząc się z własnymi demonami.
Witajcie w świecie bogato inspirowanym demonologią oraz wierzeniami ludów słowiańskich. Witajcie w królestwie Halworu. Bądźcie ostrożni. Bardzo ostrożni.
Podtytuł: Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę
Autorka: Sylwia Czubkowska
Gatunek: reportaż
Opis: Wabią pieniędzmi, perspektywą ogromnego rynku zbytu i tanimi rozwiązaniami technologicznymi. Wykorzystują niezależność samorządów i uczelni, a także szkół wojskowych do nawiązywania niekontrolowanej przez nikogo współpracy i zdobywania technologicznego know-how. Przejmują fabryki, legendarne marki motoryzacyjne, media. Pozyskują informacje o naszym życiu z mediów społecznościowych, telefonów, komputerów, a nawet odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza. Korumpują władze na wszystkich szczeblach, a do wyciszania skandali zatrudniają najlepsze agencje PR. Zjednują sobie polityków, naukowców, celebrytów i miliony zwykłych ludzi.
Chińczycy w Europie działają niepostrzeżenie, ale na masową skalę.
Sylwia Czubkowska – uznana dziennikarka, która od lat bada chińskie wpływy w Europie – prowadzi pierwsze takie śledztwo dotyczące sposobu, w jaki Chiny przejmują naszą część świata, w tym Polskę. Ujawnia nieznane fakty, analizuje metody działań Państwa Środka, obnaża korupcję i demaskuje olbrzymią machinę dezinformacyjną.
---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.
Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.
Kategorie: Recenzje i opinie