Polecam książki na luty 2021

Książki luty

Fot. Książki na luty (fragmenty okładek)

Książki na luty, które przykuły moją uwagę. Kilka z wymienionych poniżej tytułów jest na tyle fascynujących, że w moim odczuciu wielką stratą byłoby je przegapić. Pozostałe są może mniej porywające, ale za to sprawiają sporo przyjemności podczas lektury.

Luty jest miesiącem, który w moim sercu zajmuje szczególne miejsce. Dlaczego? Ponieważ właśnie w tym miesiącu się urodziłem. Traktuję go więc ze szczególną atencją i zawsze staram się przeczytać w tym czasie coś, co dostarczy mi wartościowej wiedzy oraz zapewni pozytywną dawkę energii na kolejny rok życia.

Książki na luty

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.

Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej 2

Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszejAutorzy: Piotr Bazylko, Krzysztof Masiewicz

Gatunek: sztuka

Opis: Dokładnie 11 lat po ukazaniu się bardzo cenionego Przewodnika kolekcjonera sztuki najnowszej Piotra Bazylko i Krzysztofa Masiewicza, ukazuje się nowa wersja tej książki. Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej 2 już w tytule podkreśla zmiany w sposobie nazywania świata i zjawisk, które zaszły w czasie minionej dekady. To jasne, że zarówno w Polsce, jak i na świecie jest nie tylko wielu kolekcjonerów, ale również kolekcjonerek sztuki najnowszej.

Autorzy piszą we wstępie: Publikacja ma zachęcić do kolekcjonowania sztuki najnowszej i pokazać, że nie jest to takie trudne, a na pewno jest fascynujące. Przewodnik w znakomitej większości opiera się na naszych osobistych doświadczeniach. Nie jest to książka napisana przez stojących z boku obserwatorów polskiego czy międzynarodowego rynku sztuki, ale przez osoby, które od prawie dwóch dekad współtworzą go i na nim działają.

Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz aktywnie kolekcjonują sztukę najnowszą od blisko 20 lat. Od wielu lat propagują również kolekcjonowanie sztuki najnowszej. Najpierw, od 2006 roku, jako autorzy bloga ArtBazaar, a później jako autorzy książek o sztuce i kolekcjonowaniu sztuki.

W napisanej na nowo wersji obok mocno rozszerzonej i zaktualizowanej części poradnikowej na temat kolekcjonowania sztuki najnowszej, autorzy przygotowali również nowe rozdziały poświęcone między innymi: inwestowaniu na rynku sztuki najnowszej i współczesnej (rozdział Kolekcjonowanie czy inwestowanie?); ciekawym wydarzeniom w świecie sztuki oraz na światowym rynku sztuki (rozdział Rok kolekcjonerki i kolekcjonera); najważniejszym polskim kolekcjom publicznym, korporacyjnym i prywatnym, a także najciekawszym polskim dziełom sztuki powstałym w XXI wieku oraz opiniom o rynku sztuki w Polsce i na świecie.

Ta bogato ilustrowana książka powinna znaleźć się na półce każdej kolekcjonerki i kolekcjonera sztuki najnowszej, ale również na półkach osób, które dopiero planują zakupy dzieł sztuki. Autorzy bowiem w sposób przystępny i ciekawy przygotowują nowe adeptki i nowych adeptów kolekcjonowania sztuki najnowszej do postawienia pierwszych kroków na tym polu. Jednocześnie jednak unikają zdecydowanych sądów i szanują własną drogę każdej kolekcjonerki i każdego kolekcjonera do stworzenia własnych kanonów.

Nie tylko o fotografii

Nie tylko o fotografiiAutor: Jerzy Olek

Gatunek: sztuka

Opis: Nie tylko o fotografii to książka-spotkanie, a dokładnie trzydzieści sześć spotkań oraz godziny rozmów przeprowadzonych na przestrzeni czterech dekad. I choć to książka nie tylko o fotografii, to właśnie fenomen tego medium stanowi stały punkt odniesienia dla Jerzego Olka i jego rozmówców.

Zebrane w jednej publikacji teksty, sięgające lat siedemdziesiątych, dają unikatowy wgląd w dynamicznie zmieniającą się kondycję fotografii zarówno w sztuce, jak i życiu codziennym. Nie ma tu jednej słusznej perspektywy. Olek otwiera pole do dyskusji, podejmując rozmowy z przedstawicielami różnych obszarów życia kulturalnego i artystycznego. Otwarta forma Nie tylko o fotografii tworzy przestrzeń kolejnych spotkań i zaprasza czytelników do aktywnego udziału w rozpoczętej wymianie refleksji i doświadczeń.

To książka szczególnie ważna obecnie ze względu na intensywność, z jaką fotografia kształtuje współczesną rzeczywistość wizualną. W czasach, gdy wytwarzanie obrazów nigdy nie było tak proste, spojrzenie na trudności, z jakimi fotografia musiała się zderzyć w minionych dekadach, może skłonić do zatrzymania się w pędzie nadprodukcji i do refleksji nad przyszłością tego medium.

Raport Brodecka

Raport BrodeckaAutor: Manu Larcenet

Gatunek: komiks

Opis: Manu Larcenet (autor cenionej w Polsce Codziennej walki) w porywającej adaptacji powieści Philippe’a Claudela Raport Brodecka (uhonorowanej nagrodą Goncourtów). Komiks nagrodzony prestiżową nagrodą Landerneau. Przetłumaczony na 11 języków. Sprzedany w samej tylko Francji w 200 000 egzemplarzy! Genialny „Raport Brodecka” wreszcie w Polsce!

Kończy się wojna, Brodeck wraca z obozu koncentracyjnego do miasteczka, w którym mieszkał przed wojną, w którym zostawił ukochaną i nadzieję na lepsze życie. Nadzieja o ponownym spotkaniu trzymała go przy życiu w trakcie obozowej beznadziei.
Larcenet w niepowtarzalnym stylu pokazał przejmującą historię Brodecka, ohydę ludzkiej natury zestawiając z pięknem górskiej przyrody.

Raport Brodecka to dochodzenie w sprawie ludzkiej duszy, bo w komiksie nie poznamy nazw miejsc, ani nikt nie powie, o która wojnę chodzi. Każda obnaża mroki ludzkiej duszy. A mrok i czerń rysunków Larceneta wydobyły barbarzyństwo ludzi w mistrzowski sposób.

Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem

Droga do rzeczywistościAutor: Roger Penrose

Gatunek: nauki przyrodnicze

Opis: Książka R. Penrose'a Droga do rzeczywistości. Wyczerpujący przewodnik po prawach rządzących Wszechświatem to fascynująca podróż po bezkresnych obszarach zarówno współczesnej nauki, jak i całego niezwykle bogatego dorobku ludzkości w dziedzinie nauk ścisłych.

W swym przewodniku, będącym jednocześnie klarownym i prostym podręcznikowym wykładem matematyki, fizyki i kosmologii, który opatrzony jest wieloma zadaniami i odręcznymi rysunkami autora, wielki uczony stara się zbudować pomost pomiędzy światem idei matematycznych a światem fizycznym i przedstawić oraz opisać fundament naszych obecnych wyobrażeń o strukturze i ewolucji Wszechświata.

Penrose przybliża nam m.in. fizyczne znaczenie różnego rodzaju liczb, ideę (i magię) rachunku różniczkowego i całkowego, a także współczesną geometrię, rodzaje nieskończoności, teorię względności, fundamenty i kontrowersje mechaniki kwantowej, model standardowy fizyki cząstek elementarnych, kosmologię, wielki wybuch, czarne dziury, struny i teorię M, zmienne pętlowe kwantowej grawitacji, mody pojawiające się w nauce i nowe kierunki poszukiwań.

W swym humanistycznym przesłaniu tworzy katalog pytań, na które nauka nie zna jeszcze odpowiedzi, jest jednak przekonany, że odpowiedzi będą możliwe po radykalnej zmianie paradygmatów obowiązujących obecnie w fizyce, do czego mogą się przyczynić nowe dane obserwacyjne lub nowe koncepcje teoretyczne.

Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o wszystkich odcinkach

FriendsAutorzy: Bryan Cairns, Jeannine Dillon i inni

Gatunek: telewizja

Opis: Bogato ilustrowany, autoryzowany przewodnik po odcinkach Przyjaciół, wydany z okazji 25-lecia uwielbianego przez wielu widzów serialu, uzupełniony między innymi opowieściami zza kulis, zdjęciami od wytwórni Warner Bros., najnowszymi komentarzami prasowymi twórców serialu, Marty Kauffman i Davida Crane’a, a także scenografa Johna Shaffnera.

Przyjaciele to produkcja, która wyznaczyła standardy klasycznego serialu o grupie przyjaciół, stając się inspiracją dla wielu kolejnych podobnych sitcomów. Jednak żaden serial nie zbliżył się nawet do poziomu, który pozwala rozpowszechnić na świecie modę na fryzurę "na Rachel" albo podryw na hasło How you doin’?. Żaden inny nie urósł do rangi takiego fenomenu kulturowego i w tak szybkim tempie nie zapewnił aktorom drogi do statusu wielkich gwiazd.

Ten bogato ilustrowany przewodnik po odcinkach pozwoli fanom Przyjaciół przypomnieć sobie sto najlepszych odcinków i najpopularniejszych serialowych powiedzonek. "Friends. Przyjaciele na zawsze" przytacza też fragmenty najnowszych wywiadów z Davidem Cranem i Martą Kauffman, którzy opowiadają o początkach serialu, oraz ze scenografem Johnem Shaffnerem, zdradzającym, co go inspirowało przy tworzeniu mieszkania Moniki i Rachel oraz kawiarni Central Perk.

W książce znalazło się też miejsce na element rozrywkowy:

  • porównanie prawdziwego i zmyślonego CV Joeya;
  • lista kulinarnych hitów przyrządzanych z okazji Święta Dziękczynienia;
  • pytania z odcinka zatytułowanego Ten z embrionami (Kto pamięta, czym się zajmuje zawodowo Chandler Bing?);
  • szlak przepływu informacji o zdradzie Rossa z odcinka zatytułowanego Ten z tym, co było następnego ranka;
  • lista największych sław, które pojawiły się na ekranie przez dziesięć sezonów.

Co mówią kości

Co mówią kościAutorka: Sue Black

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Sue Black, autorka bestselleru Co mówią zwłoki, powraca z kolejną wyjątkową książką!

Tym razem ta światowej sławy antropolożka sądowa wyciągnie na wierzch sekrety głęboko skrywane w naszych kościach, od czaszki aż po stopy. Badając kręgosłup, klatkę piersiową, ramiona i dłonie, można się bowiem dowiedzieć zaskakujących rzeczy, choćby tego, że ofiara zginęła w całkiem innych okolicznościach, niż się wszystkim wydaje.

To, co jemy, co robimy, dokąd się przemieszczamy, zostawia ślady, a Sue Black, dzięki niesłychanej wiedzy i doświadczeniu, potrafi krok po kroku, kostka po kostce odczytywać poszlaki niewidoczne dla innych. Wszystko po to, by odtworzyć znaczące fakty z życia tych, którzy sami nie mogą o nich opowiedzieć.

Z niezwykłą wrażliwością, profesjonalizmem i… dowcipem, znanymi już z Co mówią zwłoki, Black pokazuje nam nieśmiertelność ludzkich tajemnic i przeprowadza przez najciekawsze zakamarki pracy antropologa!

Do końca czasu

Do końca czasuPodtytuł: Umysł, materia i nasze poszukiwanie sensu w zmieniającym się Wszechświecie

Autor: Brian Greene

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: To książka o Wszechświecie; od jego początków, aż do końca – takiego, jakim go sobie obecnie wyobrażamy. A także o zdumiewającym zjawisku, które określamy jako świadomość, i o procesach myślowych umożliwiających nam poznawanie Wszechświata.
Najnowsza książka Briana Geene’a to wielkie podsumowanie naszej wiedzy o rzeczywistości i wielka medytacja nad pięknem praw fizyki, istotą życia, świadomości, a także przemijalnością wszystkiego.

Do końca czasu to wspaniałe dzieło jednego z najbardziej wpływowych współczesnych fizyków, które być może zostanie kiedyś uznane za jego najważniejszą i jednocześnie najbardziej niezwykłą książkę.

Brian Greene jest profesorem fizyki i matematyki oraz dyrektorem Centrum Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Columbia; słynie z publikacji w dziedzinie teorii superstrun. Jest autorem książek Piękno Wszechświata, Struktura kosmosu oraz Ukryta rzeczywistość, które sześćdziesiąt pięć tygodni gościły na liście bestsellerów New York Timesa i sprzedały się w ponad dwóch milionach egzemplarzy na całym świecie.

Neurochirurg

NeurochirurgAutor: Jay Jayamohan

Gatunek: literatura faktu

Opis: Fascynująca relacja z tego, co dzieje się na sali operacyjnej. Oparta na faktach, świetna książka o tematyce medycznej.

„Istnieją dwa sposoby na otwarcie głowy dziecka: elegancki i na szybko. Ja zazwyczaj golę włosy, nacinam skórę skalpelem, a potem wypalam sobie drogę do kości za pomocą elektrycznego żegadła. Jest to powolna, precyzyjna metoda, która niemal nie pozostawia blizny, ale zajmuje dość dużo czasu. Czasu, którego – jak przypomina mi ciągły sygnał alarmu na monitorze pracy serca – nie mam”.

W swojej pasjonującej i chwilami rozdzierającej serce książce Jayamohan opisuje wzloty i upadki pracy na sali operacyjnej. Neurochirurg opowiada o tym, jak znajduje w sobie siłę do dalszej pracy. Chociaż los nieraz rzuca go na kolana, zawsze podnosi się po porażce i stawia czoła kolejnemu wyzwaniu.

Neurochirurg jest żywym, pasjonującym opisem pracy i życia Jayamohana. To portret człowieka zdeterminowanego, by ocalić tak wiele istnień, jak tylko to możliwe.

Obumarła

ObumarłaPodtytuł: Ból, słabość, śmiertelność, medycyna, sztuka, czas, sny, dane, wyczerpanie, rak i opieka

Autorka: Anne Boyer

Gatunek: biografia, pamiętnik

Opis: Choroba nigdy nie jest neutralna, leczenie nigdy nie jest wolne od ideologii, a śmiertelność od polityki – pisze Anne Boyer.

Obumarła to próba znalezienia języka opisującego doświadczenie chorowania, to głęboki dialog z intelektualistami, którzy opisywali własną chorobę – Eliuszem Arystydesem, Johnem Donne’em, Virginią Woolf czy Susan Sontag.

Boyer analizuje, kim staje się – czy też przestaje być – człowiek chory, i sugeruje, że rak może być wyzwoleniem, może stanowić prostą instrukcję życia, która sprowadza się do jednego: przetrwać.

To intymny dziennik zmagań z nowotworem, pisany w fatalnym samopoczuciu i z żądzą prawdziwego doświadczenia, gęsty esej mocno osadzony w mitologii, popkulturze i feminizmie. To także bezlitosna krytyka neoliberalnej służby zdrowia, "kultury różowej wstążki" i medialnego faworyzowania tych, które "ocalały" dzięki właściwemu zarządzaniu samą sobą i swoją chorobą.

Pieprzyć szkodliwą kancerogenosferę rasistowskiego kapitalistycznego patriarchatu! – krzyczy autorka i bohaterka tego niepokojącego traktatu o chorowaniu, który staje się hołdem złożonym epokowemu dziełu Susan Sontag. I spektakularną próbą stworzenia autentycznego języka chorego ciała.

Wszystkie te światy

Wszystkie te światyAutor: Dennis E. Taylor

Cykl: Bobiverse (tom 3)

Gatunek: science fiction

Opis: Pełne rozmachu i wyczekiwane zakończenie trylogii, która wciągnęła widzów od pierwszego Boba.

Być świadomym statkiem kosmicznym – to powinna być niezła zabawa. Tymczasem Bob i jego klony, rozprzestrzeniające się po galaktyce od ponad stu lat, nie przestają pakować się w kłopoty. Zbudowali dość kolonii, by ludzkość nigdy w życiu nie wymarła. Lecz polityczne konflikty nie chcą wygasać, więc brazylijskie sondy nadal starają się tępić wszelką konkurencję.

Jakby tego było mało, Bobowie wpakowali się w wojnę ze starszym i potężniejszym gatunkiem, który ma wielki apetyt i paskudny charakter. Rany po pierwszym starciu z Innymi jeszcze się nie zagoiły, a już stoją przed perspektywą decydującej bitwy mającej uratować Ziemię i kolonie.

Bobowie są jednak mniej zdyscyplinowani niż stado kotów i niektórzy co młodsi bardziej interesują się własnymi lokalnymi problemami niż pokonaniem Innych. Wybawienie może jednak przyjść z niespodziewanej strony.

Dwójka Bobów ósmej generacji znalazła coś w otwartej przestrzeni międzygwiezdnej. Coś, co wystarczy, aby uratować Ziemię i być może całą ludzkość. Aby tylko dowieźć to do Układu Słonecznego przed dotarciem Innych.

Trzecia część wielkiego hitu, który w anglojęzycznym świecie sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy.

---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Recenzje i opinie