Polecam książki na luty 2023

Książki luty

Jakie książki warto przeczytać w lutym? | Fot. Thought Catalog

Książki na luty, które przykuły moją uwagę. Kilka z wymienionych poniżej tytułów jest na tyle fascynujących, że w moim odczuciu wielką stratą byłoby je przegapić. Pozostałe są może mniej porywające, ale za to sprawiają sporo przyjemności podczas lektury.

Luty jest miesiącem, który w moim sercu zajmuje szczególne miejsce. Dlaczego? Ponieważ właśnie w tym miesiącu się urodziłem. Traktuję go więc ze szczególną atencją i zawsze staram się przeczytać w tym czasie coś, co dostarczy mi wartościowej wiedzy oraz zapewni pozytywną dawkę energii na kolejny rok życia.

Książki na luty

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.

Miasto zwane samotnością. O Nowym Jorku i artystach osobnych

Miasto zwane samotnością

Autorka: Olivia Laing

Gatunek: publicystyka

Opis: Samotnym można być wszędzie, ale w wielkim mieście, pośród milionów ludzi ma to szczególny charakter – sama fizyczna bliskość nie wystarczy, by rozproszyć poczucie izolacji.

Co to właściwie oznacza: być samotnym? Olivia Laing szuka odpowiedzi na to pytanie i mistrzowsko przeplata własne doświadczenie osamotnienia w Nowym Jorku z życiorysami najbardziej znanych kronikarzy miejskiej samotności.

Edward Hopper, Andy Warhol, David Wojnarowicz, Billie Holiday czy Klaus Nomi to tylko kilkoro z jej bohaterów. Przytaczając biografie wielkich nowojorskich twórców, Laing rysuje uniwersalny portret samotników nie z wyboru, a także analizuje skomplikowane związki między samotnością a sztuką.

Wśród blichtru i zgiełku współczesności karmi się nas przekonaniem, że samotność da się okiełznać, a społeczna izolacja jest sprawą prywatną. Poczucie osamotnienia jest jednak zbiorowe – w mieście zwanym samotnością mieszka sporo ludzi: to miasto samo w sobie.

Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie

Bazgracz

Autor: Konrad Niemira

Gatunek: sztuka

Opis: Bazgracz reinterpretuje twórczość jednego z najbardziej zagadkowych artystów XVIII wieku – Jeana-Pierre’a Norblina. Jest opowieścią o wkraczaniu młodego adepta sztuki w dorosłość, o dostosowywaniu się do wymogów kultury elitarnej oraz o poszukiwaniu artystycznej wolności w oświeceniowej Europie.

Książka polemizuje z kliszami dotyczącymi recepcji Norblina i przenosi spojrzenie na problemy zazwyczaj z nim niekojarzone – społeczne, klasowe i tożsamościowe. Obok dzieł dobrze znanych znalazły się tu reprodukcje prac ukrywanych w muzealnych magazynach, zaginionych lub "niskich", jak choćby rysunki przedstawiające żebraków czy karykatury innych artystów.

Nówka sztuka. Młoda polska ilustracja

Nówka sztuka

Autor: Patryk Mogilnicki

Gatunek: sztuka

Opis: Dwadzieścia pięć intrygujących nazwisk polskiej ilustracji w autorskim wyborze Patryka Mogilnickiego.

Rozmowy z twórczyniami i twórcami, a przede wszystkim ich prace: niemal sześćset ilustracji reprezentujących najrozmaitsze techniki i estetyki – od wystudiowanego minimalizmu po baśniowy barok.

Ilustracja jako forma ekspresji, ale też jako oręż w walce o społeczną i polityczną zmianę. Pięć lat po cieszącej się ogromną popularnością książce Nie ma się co obrażać nowa odsłona tego, co najlepsze w młodej polskiej ilustracji.

Japońskie lalki Kokeshi

Japońskie lalki Kokeshi

Autor: Manami Okazaki

Gatunek: sztuka

Opis: Kokeshi to ikoniczne drewniane lalki z Japonii. Tradycyjnie tworzone przez rzemieślników z wiosek w regionie Tōhoku, położonym na dalekiej północy kraju, odznaczają się cylindrycznym kształtem oraz brakiem kończyn.

Książka ta przedstawia tradycyjne i współczesne kokeshi, wykonywane przez artystów zarówno w Japonii, jak i poza jej granicami, gdzie ten produkt ludowego rzemiosła przeżywa właśnie szczyt swojej popularności.

Polka ateistka kontra Polak katolik

Polka ateistka kontra Polak katolik

Autorzy: Tomasz Terlikowski, Karolina Wigura

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Mówi się o tym, że istnieją dwie Polski, które nigdy ze sobą nie rozmawiają. Otrzymują Państwo zapis bezprecedensowego starcia dwóch światopoglądów: konserwatywno-katolickiego i liberalno-zsekularyzowanego. Nie jest to jednak tylko zapis konfrontacji, lecz także dialogu i szukania kompromisu. Aborcja, eutanazja, małżeństwa jednopłciowe, populizm, wojna – to tylko kilka tematów podjętych w tej książce.

Dr hab. Karolina Wigura to historyczka idei, socjolożka i dziennikarka. Członkini zarządu Fundacji Kultura Liberalna. Adiunktka na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Monachijskim. Doktorat i habilitację uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim. Opublikowała książki: Wina narodów: przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki (Nagroda im. Józefa Tischnera 2012) oraz Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach (Nominacja do Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego 2020). Publikuje w "The Guardian", "The New York Times", "Neue Zürcher Zeitung", "Gazecie Wyborczej" i innych czasopismach.

Dr Tomasz Terlikowski – filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. W 2021 roku przewodniczył komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. w zakonie dominikanów. Był m.in. redaktorem naczelnym portalu fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika. Autor wielu książek, m.in.: Operacja Franciszek. Sześć medialnych mitów na temat papieża, Herezja kardynałów, Czego księża nie powiedzą ci o antykoncepcji? Niewygodna prawda Humanae vitae, Masakra piłą mechaniczną w domu Terlikowskich (wraz z Małgorzatą Terlikowską).

Cieszę się, że moja mama umarła

Cieszę się że moja mama umarła

Autorka: Jennette McCurdy

Gatunek: autobiografia

Opis: Światowa sensacja i popkulturowy fenomen – debiut Jennette McCurdy (ICarly, Sam i Cat). To książka, o której mówią całe Stany Zjednoczone.

Poruszające wspomnienia jednej z najsłynniejszych dziecięcych aktorek amerykańskich i pełen emocji zapis zmagań dziecka, które wbrew własnej woli zostało wrzucone w środek piekielnej machiny amerykańskiego show-biznesu. Cieszę się, że moja mama umarła to opowieść o wychodzeniu z zaburzeń odżywiania, uzależnień i toksycznej relacji z matką, a także o mozolnym odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem.

Jennette McCurdy od dziecka marzyła o tym, żeby zostać pisarką, jednak jej mama miała wobec niej inne plany. Dziewczynka miała sześć lat, kiedy po raz pierwszy wzięła udział w castingu, a jej świat zmienił się na zawsze. Debra zdecydowała, że jedyna córeczka zrobi karierę aktorską. Cena nie grała roli. Liczyła jej kalorie, wydzielała racje żywnościowe, opóźniała jej dojrzewanie, ważyła pięć razy dziennie, a nawet kąpała do szesnastego roku życia! Jennette, pragnąc za wszelką cenę zadowolić najważniejszą osobę w swoim życiu, godziła się na ten okrutny układ.

Marzenie Debry o sławie córki w końcu się spełniło, ale status gwiazdy najważniejszych seriali Nickelodeonu (w Sam i Cat grała obok Ariany Grande) Jennette przypłaciła zaburzeniami odżywiania, masą niszczących i toksycznych relacji damsko-męskich, alkoholizmem i depresją.

Kiedy jednak odkryła, że terapia może pomóc jej wydobyć się z piekła, odważyła się rzucić aktorstwo i robić to, co od zawsze pragnęła – pisać.

Cień Mężczyzny

Cień Mężczyzny

Autorzy: Benoît Peeters, François Schuiten

Cykl: Mroczne Miasta (tom 8)

Gatunek: komiks

Opis: Kolejny tom serii Mroczne miasta, uważanej za jedną z najważniejszych dokonań w komiksie franko-belgijskim.

Albert Chamisso jest wzorcowym inspektorem ubezpieczeniowym, cenionym przez swoich przełożonych. Ma wszystko, by być szczęśliwym, i jest świeżo po ślubie z Sarah, czarującą młodą kobietą. Lecz prześladują go straszliwe koszmary, które kładą się cieniem na jego życiu zawodowym i uczuciowym. Udaje się zatem do lekarza, a ten przepisuje mu rewolucyjny lek, który ma powstrzymać koszmary.

Jednak sytuacja Alberta, zamiast się polepszyć, staje się jeszcze bardziej problematyczna.

Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu "The Office"

Witajcie w Dunder Mifflin

Autorzy: Brian Baumgartner, Ben Silverman

Gatunek: reportaż

Opis: Książka Witajcie w Dunder Mifflin. Historia serialu The Office to przezabawna i nieprawdopodobna zarazem historia wprost zza kulis jednego z najbardziej wielbionych i popularnych seriali komediowych w historii. Autorzy – producent wykonawczy Ben Silverman oraz znany z roli Kevina Malone'a Brian Baumgartner – przeprowadzili setki godzin ekskluzywnych wywiadów z aktorami i twórcami sitcomu, który zawojował światem.

Amerykańska wersja mockumentalnego serialu komediowego, realizowana pierwotnie w Wielkiej Brytanii i emitowana przez stację BBC, powstała w 2005 roku i przez dziewięć sezonów rozbawiała do łez miliony widzów na całym świecie.

Takie postaci jak ekscentryczny kierownik tytułowego biura Michael Scott, czarująca recepcjonistka Pam Beesly, a także ikoniczni Dwight Schrute, Jim Halpert i Ryan Howard na trwałe zapisali się w historii telewizji. Co ciekawe, perypetie pracowników biura firmy papierniczej Dunder Mifflin wróciły ze zdwojoną siłą za sprawą serwisów streamingowych – w 2020 roku The Office było najchętniej oglądanym serialem w USA, co wydarzyło się... 7 lat po zakończeniu produkcji!

Ta książka to nie tylko doskonała okazja dla fanów serialu do nostalgicznego powrotu do Scranton, ale też próba analizy popkulturowego fenomenu sitcomu, który w przebojowy sposób zawładnął wyobraźnią widzów z każdego zakątka świata.

Autorzy łączą siły po dziesięciu latach i z całym sztabem aktorsko-produkcyjnym dzielą się wspomnieniami, anegdotami, sekretami legendarnego biura. Zdradzają także, jak to się stało, że skromna produkcja, która ledwo przetrwała pierwszy sezon, nieoczekiwanie stała się jednym z najczęściej oglądanych seriali we wszechświecie.

Między lodem a mgłą, czyli w siwym Nigdzie

Między lodem a mgłą

Autor: Marek Lewandowski

Gatunek: reportaż

Opis: Historia podróży czworga naukowców do nieczynnej od ponad czterdziestu lat Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego B. Dobrowolskiego.

Stacja położona jest w Oazie Bungera (Archipelag Highjump, Antarktyda Wschodnia). Organizatorem wyprawy był Instytut Geofizyki PAN. W skład wyprawy weszli Monika A. Kusiak, Wojciech Miloch, Adam Nawrot oraz Marek Lewandowski – autor książki, a jednocześnie kierownik ekspedycji.

Ich zadaniem było przywrócenie do życia najstarszej i zarazem jedynej polskiej posiadłości na Antarktydzie kontynentalnej. W czasie pobytu w Oazie Bungera sprzątali stację oraz jej otoczenie, naprawiali budynki, instalowali aparaturę pomiarową i zbierali próby. Czasami spali.

Miasto Zegarów i Wyspa

Miasto Zegarów i Wyspa

Autor: Marcin Dębicki

Gatunek: science fiction

Opis: MIASTO ZEGARÓW

Życie jest snem, a przebudzenie przenosi nas do innego wymiaru. Gdy nie wiadomo, co jest rzeczywiste, a co jedynie wytworem umysłu, łatwo popaść w obłęd. Jednak istnieje szansa na rozwiązanie zagadki.

Jaką tajemnicę kryje miasto zegarów? Co znajduje się w mrocznym domku bez drzwi? Czy Doug odnajdzie swoje przeznaczenie i odzyska prawdziwe życie?

WYSPA

Kim naprawdę jesteśmy? Czym jest życie? Co czyni z nami śmierć?

Gdy ginie nastolatka, detektyw Jones bierze sprawy w swoje ręce. Obecność tajemniczego ducha nie ułatwia mu rozwiązania sprawy.

Co kryje tajemnicze Czarne Jezioro? Czy ma coś wspólnego z zaginięciem dziewczyny?

Czytelniku, te dwie nowele wprowadzą Twoje myślenie o egzystencji człowieka na nowe tory. Jesteś gotowy otworzyć oczy i umysł?

12 ptaków ratujących życie

12 ptaków ratujących życie

Autor: Charlie Corbett

Gatunek: autobiografia

Opis: Żałoba to bardzo indywidualne doświadczenie. Charlie Corbett, towarzysząc matce w chorobie, a następnie zmagając się z żałobą po jej śmierci, znalazł ukojenie w świecie przyrody.

W momencie najgłębszej rozpaczy wyszedł na spacer i błąkając się bez celu, usłyszał śpiew skowronka. Do tamtego czasu nie zwracał uwagi na istniejące dookoła ptaki. Ten jeden moment okazał się przełomowy w przechodzeniu przez czas smutku i żałoby.

Dwanaście ptaków ratujących życie jest opowieścią o tym, w jaki sposób natura dookoła nas może pomóc w dojściu do równowagi psychicznej. Pełna czułości historia o rodzinie, zabieganiu we współczesnym świecie i przełomowych momentach, w których potrzebujemy wyciszenia, spokoju i uważności.

Mroczne miejsca

Mroczne miejsca

Autorka: Greta Drawska

Gatunek: thriller

Opis: Trzydziestoletnia Anna zrobiła wszystko, by odciąć się od przeszłości, a teraz z córeczką, narzeczonym i jego nastoletnią siostrzenicą zaczyna budować wspólne życie w oddalonej od świata i ludzi Lisiej Chacie. Dom wydaje się być miejscem do tego stworzonym.

Kiedy Anna poznaje starszą od siebie Rebekę, czuje, że to początek inspirującej przyjaźni. To dla niej szczególny moment także dlatego, że ponownie spodziewa się dziecka i wie, że nikt nie zrozumie jej lepiej niż druga kobieta.

Rebeka angażuje się w remont Lisiej Chaty i coraz bardziej zbliża się do nowej przyjaciółki oraz jej bliskich. Nie zawsze podoba się to narzeczonemu Anny, zwłaszcza że na odludziu zaczyna dochodzić do tajemniczych zdarzeń.

Atmosfera się zagęszcza, gdy Anna zaczyna mieć poczucie, że jest nieustannie obserwowana, a odarta ze starych podłóg i tapet Lisia Chata nieoczekiwanie odsłania własne tajemnice. Rozwiązaniem dla ciężarnej kobiety ma być wyprowadzka z dziećmi w bezpieczniejsze miejsce, tylko czy rzeczywiście będzie tam bezpieczna?

---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Recenzje i opinie