Polecam książki na luty 2022

Książki luty

Fot. Książki na luty (fragmenty okładek)

Książki na luty, które przykuły moją uwagę. Kilka z wymienionych poniżej tytułów jest na tyle fascynujących, że w moim odczuciu wielką stratą byłoby je przegapić. Pozostałe są może mniej porywające, ale za to sprawiają sporo przyjemności podczas lektury.

Luty jest miesiącem, który w moim sercu zajmuje szczególne miejsce. Dlaczego? Ponieważ właśnie w tym miesiącu się urodziłem. Traktuję go więc ze szczególną atencją i zawsze staram się przeczytać w tym czasie coś, co dostarczy mi wartościowej wiedzy oraz zapewni pozytywną dawkę energii na kolejny rok życia.

Książki na luty

Przeglądam nowości, zapowiedzi, ale i starsze pozycje. Szukam tego, co może zainteresować człowieka pragnącego przygody, wiedzy lub czystej rozrywki. I taką właśnie listę znajdziesz poniżej. Mam nadzieję, że spodoba ci się moje zestawienie i znajdziesz w nim coś dla siebie.

Sztuka publiczna

Sztuka publicznaPodtytuł: Od obiektów do praktyk postartystycznych. Brikolaż socjologiczny

Autorka: Karolina Izdebska

Gatunek: sztuka

Opis: Sztuka publiczna funkcjonuje w zróżnicowanych formach i na styku różnorodnych dyscyplin. W zasadzie może przyjmować każdą postać wypowiedzi twórczej (może być pomnikiem lub antypomnikiem, rzeźbą społeczną, instalacją, akcją, interwencją itd.).

Sztuka publiczna zwraca uwagę na podskórne i pomijane aspekty rzeczywistości społecznej. Kreuje miejsca. Generuje interakcje społeczne, a nawet więzi. Funkcjonuje jako medium, które przekazuje publiczny głos zmarginalizowanych i wykluczonych. Działa jak bodziec wyzwalający reakcje.

Co więcej, sztuka publiczna formułuje wiele ciekawych pytań i rozbudza dyskusje, staje się narzędziem protestu. Tego rodzaju praktyka często wychodzi poza granice tradycyjnie rozumianej sztuki i przejmuje dodatkowo funkcje pozaartystyczne – społeczne, aktywistyczne, reporterskie, dokumentacyjne itp.

Opakowania, czyli perfumowanie śledzia

Opakowania, czyli perfumowanie śledziaPodtytuł: O grafice, reklamie i handlu w PRL-u

Autorka: Katarzyna Jasiołek

Gatunek: sztuka

Opis: Co oznaczała tajemnicza „jedynka” na pudełkach? Kto wymyślił sklep samoobsługowy i jak pojawienie się supersamów w Polsce wpłynęło na wygląd opakowań?

Kto zbierał papierki po cukierkach, opakowania po czekoladach albo ustawiał na meblościance piramidy z puszek po napojach? Któż z nas nigdy nie kupił kawy czy landrynek ze względu na puszkę, która będzie miłą dekoracją? Albo kto podczas zjadania czekoladek nie rozważał, czy w pudełku po bombonierce schowa listy czy wstążeczki?

Grafika i forma niektórych powojennych opakowań, dzisiaj budzi ogromny sentyment. Przywołuje wspomnienie smaku, zapachu, wyjątkowych chwil. Ówczesne opakowania projektowali rodzimi artyści graficy. Ich nazwiska czasem są znane – to malarze, plakaciści, graficy warsztatowi – a czasem brzmią obco. Twórcy opakowań rzadko mieli okazję sygnować swoje projekty, bo czy ktoś zwróciłby uwagę na podpis na pudełku, kopercie płyty czy etykiecie?

Katarzyna Jasiołek przekopała się przez tony opakowań. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedzi na serię pytań. Kto projektował najlepsze opakowania? Dlaczego słoiki i etykiety dyskwalifikowały nasze towary na zachodnich rynkach? Jak wyglądał skup opakowań i kto mógł liczyć na to, że jego pudełko czy butelka trafi na wystawę w galerii? I czy PRL naprawdę był szary?

Słyszałem, jak sowa woła moje imię

Słyszałem, jak sowa woła moje imięPodtytuł: Opowieść o Marianie Stachurskim

Autorzy: Janusz Górski, Elżbieta Pałasz

Gatunek: biografie

Opis: Jeśli ktoś interesuje się polską powojenną grafiką, kiedyś niechybnie natrafi na projekty Mariana Stachurskiego: okładki książek, plakaty, ilustracje, karty pocztowe.

Twórca ten jest autorem ogromnej liczby obwolut i okładek (m.in. dla takich wydawnictw jak Czytelnik, Iskry, PAX), a także niemal 300 plakatów. Jego prace wyróżnia oryginalna uroda i różnorodność.

Przy tym Marian Stachurski jest dziś niemal zapomniany. Należało zatem wypełnić lukę i przybliżyć czytelnikom postać tego artysty.

Ponieważ zmarł w 1980 roku, nie pozostało nic innego, jak rozmawiać z osobami, które go znały i pamiętają, czyli z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Jednak życie Mariana Stachurskiego okazało się tak dramatyczne, że opowieść biograficzna nie mogła pozostać w cieniu prezentacji projektów artysty, jak zwykle się dzieje. W tej książce oba wątki się przeplatają, pokazując, jak biografia wpływała na twórczość i odwrotnie.

Stworzyć komiks

Stworzyć komiksAutor: Scott McCloud

Gatunek: komiks

Opis: W 1993 roku Scott McCloud zburzył mur między kulturą wysoką a niską, wydając Zrozumieć komiks, monumentalny komiks o komiksie, łączący to medium z tak różnymi dziedzinami jak teoria mediów, krytyka filmowa czy projektowanie stron internetowych.

Teraz, w kolejnej publikacji, McCloud koncentruje się na samej formie tej fascynującej sztuki, badając proces tworzenia komiksów – od ogólnych zasad po najdrobniejsze detale. A wszystko to w charakterystyczny dla siebie sposób i za pośrednictwem znanego ze Zrozumieć komiks rysunkowego narratora, który łączy inteligentny humor z niezwykle merytorycznymi i konstruktywnymi uwagami.

McCloud w bardzo przystępny, pasjonujący sposób pokazuje czytelnikowi, jak za pomocą połączenia słowa i obrazu opisać niuanse ludzkiej egzystencji. Zarówno wielbiciele komiksów, jak i niewtajemniczeni będą zachwyceni tą podróżą w głąb niegdyś niedocenianej formy sztuki.

Ekipa do naprawy świata

Ekipa do naprawy świataPodtytuł: Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek

Autorka: Anne Sverdrup-Thygeson

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Natura wie najlepiej, jak naprawić wszystko, co zepsuliśmy! Jesteśmy jednym z dziesięciu milionów gatunków. Wcale nie najbardziej potrzebnym naszej planecie, choć zdecydowanie najbardziej pewnym siebie.

Tymczasem to one – zwinne, cwane i często anonimowe stworzenia – ratują nam tyłek każdego dnia. Niektóre żyją głęboko w ziemi, w pniu drzewa, na dnie oceanu, i nigdy, przenigdy ich nie spotkamy. Ale to dzięki nim możemy czytać tę książkę.

Czy wiesz, że:

  • jeden malutki małż potrafi w ciągu doby oczyścić 50 litrów wody;
  • za co drugi oddech możesz podziękować planktonowi produkującemu tlen;
  • prawie połowę leków ratujących życie zawdzięczamy roślinom, grzybom i zwierzętom!

Anne Sverdrup-Thygeson jest profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Kocha swoją pracę, ponieważ świat przyrody nieustannie ją ciekawi i zadziwia. Na prostych i wymownych przykładach pokazuje, że natura nas wspiera, leczy i ratuje każdego dnia.

Czy da się przechodzić przez ściany?

Czy da się przechodzić przez ścianyPodtytuł: Niezwykłe możliwości kwantowego świata

Autor: Julien Bobroff

Gatunek: popularnonaukowa

Opis: Czy umiesz sobie wyobrazić rzeczywistość, w której jeden przedmiot znajduje się w kilku miejscach naraz, w której dwie cząstki oddalone o tysiąc kilometrów natychmiast na siebie oddziałują, w której ściany nie są barierami? Ten tajemniczy świat, tak sprzeczny z naszą intuicją, odkrywa przed nami fizyka kwantowa!

Często jesteśmy przekonani, że dziedzina ta jest potwornie trudna i że nie da się jej pojąć bez znajomości skomplikowanych wzorów czy podstaw nauk ścisłych. Francuski fizyk Julien Bobroff udowadnia jednak, że aby zrozumieć mechanikę kwantową, potrzeba jedynie szczypty wyobraźni, a do pokazania rzeczywistości kwantowej przydają się metafory.

Dzięki fenomenalnym opisom zjawisk zawartym w tej książce zrozumiesz nawet najbardziej skomplikowane procesy fizyczne. W zobrazowaniu zagadnień pomogą ci dodatkowo rysunki sześciorga wybitnych ilustratorów, którzy współpracowali z autorem.

My, człowiekowate

My, człowiekowateAutor: Frank Westerman

Gatunek: reportaż

Opis: Co czyni nas ludźmi? Na którym etapie ewolucji wyrwaliśmy się z królestwa zwierząt? I czy aby na pewno nam się to udało?

W 2003 roku w jaskini na wyspie Flores naukowcy odkryli zagadkowe szczątki. Nieznane wcześniej człekokształtne istoty mierzyły zaledwie metr wysokości, a otaczały je szkielety szczurów wielkich jak psy oraz słoni maleńkich jak kucyki. Odkrycie to było jak granat wrzucony do schludnej teorii ewolucji. Czym bowiem – albo raczej kim – byli ci prakuzyni współczesnych ludzi oraz co mówiło to znalezisko o naszym pochodzeniu?

Mając za punkt wyjścia prastarą czaszkę, Frank Westerman przemierza kulę ziemską w poszukiwaniu pierwszego człowieka: brakującego ogniwa między ludźmi a małpami. Z reporterską ciekawością przygląda się pracy wybitnych paleoantropologów i analizuje ją w świetle postkolonializmu, najnowszych badań nad DNA i wzrostu znaczenia dokonań kobiet w tej zdominowanej przez mężczyzn dziedzinie. Każda teoria na temat tego, kim jesteśmy i skąd pochodzimy, okazuje się zabarwiona przez aktualnie dominujący na świecie trend. Kim zatem jesteśmy naprawdę?

Wciśnij reset

Wciśnij resetPodtytuł: Triumfy i fakapy w przemyśle gier wideo

Autor: Jason Schreier

Gatunek: reportaż

Opis: Autor bestselleru Krew, pot i piksele powraca z kolejną dogłębną, zakulisową analizą branży gier wideo. Opisuje, jak upadały najgłośniejsze studia ostatniej dekady, snując opowieści – te triumfalne i te tragiczne – o tym, co stało się potem.

Przemysł gier jest zarówno prestiżowy, jak i nieprzewidywalny. Opierając się na licznych wywiadach z producentami przełomowych gier, takich jak BioShock Infinite, Epic Mickey czy Dead Space, Jason Schreier pisze o szokujących decyzjach, które doprowadziły do zamknięcia firm odpowiedzialnych za te produkcje.

Wciśnij reset opowiada o osobach z krwi i kości, których życie diametralnie zmieniło się po nagłej likwidacji studia – ludzie ci z czasem doszli do siebie i zrobili krok naprzód lub zupełnie porzucili świat gier.

Dług metafizyczny. Eseje i rozmowy

Dług metafizycznyAutor: Ireneusz Kania

Gatunek: publicystyka

Opis: "Ireneusz Kania to wybitny tłumacz z kilkunastu języków. Jego ogromny dorobek translatorski obejmuje pozycje z zakresu religioznawstwa, filozofii, teorii kultury i nauki, a także literaturę piękną – zarówno prozę, jak i poezję. Kania jest też frapującym myślicielem i eseistą, otwierającym horyzonty o niespotykanej dziś rozległości. Dług metafizyczny porusza zagadnienia dla niego centralne, skupione wokół buddyzmu i judaizmu, literatury, języka oraz "tęsknoty, utraty", czyli intuicji świata jako miejsca wybrakowanego, naznaczonego nieusuwalnym cierpieniem". [Marcin Trzęsiok]

"Praca translatorska Kani przypomina działanie bez mała duchowej natury. Przywraca do istnienia nieznane albo zapoznane połacie rzeczywistego. Pełni funkcję ocalającą. Przepastna erudycja Kani przeradza się w coś, co w dawnych czasach nazywano mądrością. Jego różnorodne zainteresowania i zatrudnienia tajemnie łączą się ze sobą: buddologia i wiedza o Kabale, teksty Jabesa i rozprawy Benjamina, wiersze Miłosza i poezja Tranströmera, twórczość rebetiko i pieśni fado. Wszystkie te – jak mawiał Wilhelm Dilthey – "obiektywizacje ducha ludzkiego" dotykają na różne sposoby wciąż tego samego. Są – zawsze cząstkowymi i przygodnymi – próbami nazywania życia w jego ciemnym, tajemniczym rdzeniu". [Dariusz Czaja]

Kraina złotych kłamstw

Kraina złotych kłamstwAutorka: Anna Górna

Gatunek: thriller

Opis: W listopadzie 2004 roku w angielskim hrabstwie West Sussex dochodzi do zaginięcia dwudziestodwuletniej Julie Pearson, partnerki wschodzącej gwiazdy kina, Jacka Harforda. Przez piętnaście lat sprawa pozostaje niewyjaśniona.

Po skandalu Jack wyprowadza się do Zurychu, gdzie prowadzi spokojne, dostatnie życie z dala od blasku fleszy. Przynajmniej do czasu, gdy w grudniu 2018 roku jego kolejna partnerka znika bez śladu. Chcąc udowodnić swoją niewinność, Jack angażuje prywatnego detektywa, Piotra Sauera.

Sauer jest byłym policjantem pracującym w charakterze szefa działu ochrony w firmie ubezpieczeniowej. Wyjechał z Polski po tym, jak zadarł z niewłaściwymi ludźmi i jego rodzina cudem uratowała się z płonącego domu. Wtedy też obiecał żonie, że na zawsze zerwie z dawnym życiem.

Obok wciągającej kryminalnej fabuły Kraina złotych kłamstw to również opowieść o zgubnej sile uprzedzeń wobec ludzi, których opinia publiczna skazała bez wyroku, przezwyciężaniu własnych lęków oraz nadziei na nowy start. A także o pozornym raju i przeszłości, która raz za razem wraca, próbując dopaść nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Zderzacz

ZderzaczAutor: Joanna Łopusińska

Gatunek: thriller

Opis: A co, jeśli wszystko, co wydaje się nam przypadkowe, przypadkowe nie jest? Co, jeśli istnieje wzór na przypadek? I co, jeśli ten wzór zmieni znany nam świat?

Grudzień 2011, Genewa, CERN. Największy na świecie ośrodek badań jądrowych. Prof. Francesca Accardi przedstawia postępy prac w poszukiwaniu boskiej cząstki: bozonu Higgsa. Odkrycie ma stać się największą sensacją naukową XXI wieku.

Dzień później, w trakcie niemającego się prawa zdarzyć blackoutu, w podziemnej kawernie eksperymentalnej Wielkiego Zderzacza Hadronów znalezione zostaje ciało młodego genialnego fizyka.

Kto odpowiada za jego śmierć? A może Noah Majewski popełnił samobójstwo? Śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci i zaginięcia dziennika naukowca prowadzi charyzmatyczna inspektor Hauser. Kiedy Ava i Alex, siostra i przyjaciel Majewskiego, znikają – rusza ich śladem. Ale nie tylko ona.

Upadek Lewiatana

Upadek LewiatanaAutor: James S.A. Corey

Cykl: Expanse / Ekspansja (tom 9)

Gatunek: science fiction

Opis: Najlepszy cykl science fiction ostatniej dekady osiąga niesamowite zwieńczenie w dziewiątym, ostatnim tomie będącej laureatką nagrody Hugo space opery, na podstawie której powstał serial Expanse (najpierw Sci Fi, potem przejęty przez Amazon Prime Original).
Imperium lakońskie upadło, uwalniając 1300 układów spod rządów Winstona Duarte. Jednak starożytny wróg, który zabił budowniczych bram, obudził się i na nowo podjął wojnę przeciwko naszemu wszechświatowi.

W martwym układzie Ardo Elvi Okoye kieruje desperacką misją naukową mającą na celu zrozumienie tego, kim byli budowniczowie wrót i co ich zniszczyło, nawet jeśli ceną jest złamanie własnych zasad i narażenie na wpół obcych dzieci, na których barki spadł ciężar badań.

Pośród zasiedlonych przez ludzkość gwiezdnych układów pułkownik Aliana Tanaka poluje na zaginioną córkę Duarte oraz samego imperatora. A na Rosynancie James Holden i jego załoga walczą o zapewnienie ludzkości przyszłości.

Gdy niemal niewyobrażalne siły przygotowują się do wymazania całego ludzkiego życia, Holden i grupa niespodziewanych sojuszników odkrywają ostatnią, desperacką szansę na zjednoczenie całej ludzkości, która w razie wygranej obiecuje stworzenie potężnej galaktycznej cywilizacji – wolnej od wojen, kłamstw i tajemnic. Jednak cena zwycięstwa może być większa od kosztu przegranej.

hTraE 2120 lekcja

hTraE 2120 lekcjaAutorka: Małgorzata Rogalska

Gatunek: science fiction

Opis: Zobacz współczesny świat oczami bohaterów z przyszłości!

Zapraszam w podróż do 2120 roku, do świata bohaterów, którzy ziemskie życie znają jedynie z lekcji, opowieści, książek i starych pamiętników. Do świata naszych potomków, którzy dzięki nanorobotom porozumiewają się w myślach, żyją w pokoju, znają wzajemne motywacje, intencje, lęki i marzenia.

Czy żyjąc w jednomyślności, więcej stracili, czy zyskali? Jak postrzegają problemy XXI wieku? Co myślą o naszej kulturze, decyzjach, konfliktach, wartościach i priorytetach? Co chcą nam przekazać? Czego nauczą się, poznając nasze życie? Czy ocalą w sobie człowieczeństwo?

Fikcyjna planeta hTraE to miejsce, gdzie żyją potomkowie ziemskich emigrantów z 2050 roku. Główna bohaterka Triv poznaje losy przodków na lekcjach biologii, historii i fizyko-chemii oraz podczas rozmów z rodziną i znajomymi.

Życie w 2120 roku jest piękne i harmonijne. Triv jest przekonana, że cywilizacja, w której żyje, słusznie zwyciężyła ziemską wojnę o ludzkie dusze... do czasu, gdy zaczyna miewać powiązane z Ziemią sny, a w jej ręce wpada pamiętnik urodzonej na Ziemi babci. Przepełnione nieznanymi na hTraE uczuciami historie zaczynają budzić Triv, pokazując jej inny od przyswajanego na wykładach obraz historii Ziemi.

Wspomnienia przyszłości

Wspomnienia przyszłościAutorka: Siri Hustvedt

Gatunek: literatura piękna

Opis: Podsłuchując Lucy przez cienkie ściany obskurnego mieszkania, S.H. vel Minnesota zapisuje w zeszycie przedziwne i w coraz większym stopniu niepokojące monologi sąsiadki, obok relacji z codziennych przygód, aż do pewnej strasznej nocy, kiedy to Lucy wpada do jej mieszkania z misją ratunkową.

Czterdzieści lat później S.H., teraz już doświadczona pisarka, pomagając matce staruszce w przeprowadzce, odnajduje stary zeszyt, a w nim pierwsze szkice nieukończonej powieści. Pomysłowo zestawiając ze sobą te różne teksty, S.H. porównuje swoje wspomnienia z tym, co zapisała w owym roku i o czym od tamtej pory zapomniała, tworząc w ten sposób dialog przez dziesięciolecia między dawną a dzisiejszą sobą. To spotkanie zarówno niweluje czas, jak i ujmuje jego aktualne znaczenie w nowe ramy.

Ta misternie skomponowana, intelektualnie zdyscyplinowana, dynamiczna, wzruszająca i często szalenie zabawna powieść skupia w sobie motywy, które uczyniły z Hustvedt jedną z najbardziej uznanych współczesnych pisarek: zawodność pamięci, płynność płci, przemoc patriarchatu, kaprysy percepcji, nieokreśloność granic między wrażeniem a myślą, poczytalnością a niepoczytalnością, a także nasze uzależnienie od pierwotnych popędów, takich jak seks, miłość, głód i gniew.

---
Wszystkie opisy książek pochodzą od wydawców.

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Recenzje i opinie