Opinia o Prestashop

Prestashop opinia

Opinia o Prestashop | Fot. Unsplash.com

Prestashop to jeden z najpopularniejszych systemów sklepu internetowego. Działa na licencji open source (jest darmowy). Do rozpoczęcia sprzedaży będziesz potrzebować tylko własnej domeny i hostingu (sprawdź, ile kosztuje dobry hosting klikając w ten link).

Nie będę ukrywał, że Prestashop jest moim ulubionym narzędziem wykorzystywanym przy tworzeniu sklepów internetowych. Jest dość dobrze wypośrodkowany pomiędzy innymi skryptami, przez co można go określić mianem najbardziej uniwersalnego. Nic więc dziwnego, że jest również jednym z najpopularniejszych skryptów sklepu internetowego.

Jest całkiem nieźle rozbudowany, choć nie ponad miarę. Wydajność nie pozostawia wiele do życzenia, a wprowadzanie modyfikacji – przynajmniej jak dla mnie – jest bardzo proste.

Skrypt sklepu internetowego Prestashop możesz pobrać ze strony PrestaShop.com.

Zalety skryptu Prestashop

1. Instalacja i modyfikacja

Prestashop oparty jest o popularny system szablonów o nazwie "Smarty". Zapewne spotkałeś się już z tym pojęciem. Jeśli nie, łatwo znajdziesz więcej informacji na ten temat. Dzięki temu systemowi zmiana grafiki sklepu internetowego jest naprawdę prosta. Większość programistów poradzi sobie z tym zadaniem, więc nawet jeśli ty nie masz o tym pojęcia, bez problemu znajdziesz odpowiednią osobę.

2. Funkcjonalność

Prestashop w swojej podstawowej wersji posiada całkiem sporo wbudowanych funkcji. Dla większości osób są one w zupełności wystarczające do prowadzenia małego, średniego, a w wielu przypadkach i dużego sklepu internetowego.
Poza tym istnieje dużo dodatków do Prestashop i z łatwością można je zainstalować. Wiele z nich jest darmowych, więc o dodatkowych kosztach nie ma mowy. Dodatkowe moduły instaluje się bez większych problemów.

Prestashop obsługuje kilka ciekawych funkcjonalności, których często brakuje mi w innych skryptach. Można, na przykład, pracować na różnych walutach, których kursy można przeliczać w czasie rzeczywistym. Można również wystawiać faktury VAT czy porównywać cechy kilku różnych produktów jednocześnie.

W Prestashop znajdziesz również newsletter (nieocenione narzędzie w marketingu), możliwość tagowania produktów oraz kanał RSS.

3. Administracja

Zarządzanie sklepem opartym na Prestashop jest bardzo intuicyjne. Już po kilku minutach od instalacji będziesz wiedział, co gdzie się znajduje. Zorientowanie się w systemie nie zajmuje ani sporo czasu, ani nie wymaga wielkiego wysiłku intelektualnego. Również osoby początkujące w e-commerce nie będą czuły się zagubione.

4. Społeczność

Prestashop zdobył całkiem sporą popularność w naszym kraju. Można więc znaleźć bez problemu osoby, z którymi będziesz mógł przedyskutować ewentualne problemy, jakie pojawią się ze skryptem (jeśli w ogóle będziesz je miał). Oczywiście lepiej szukać wsparcia w języku angielskim, ponieważ jest ono o wiele większe. Jeśli jednak nie znasz języków obcych, z pewnością również dasz sobie radę.

5. Wydajność

Prestashop jest dość wydajny i nie pożera ogromnej ilości zasobów serwera, jak na przykład Magento. Jak na swoje możliwości, sprawuje się całkiem dobrze. Myślę, że śmiało można określić Prestashop mianem skryptu o dobrym stosunku wydajności do funkcjonalności.

Wady skryptu

1. Płatne dodatki

Prestashop w swojej podstawowej wersji nie oferuje wielkiej funkcjonalności. To, co w innych skryptach jest dostępne w darmowych wersjach podstawowych, w Prestashop często można osiągnąć tylko dzięki płatnym dodatkom (chyba, że sam potrafisz programować). To sprawia, że powinieneś poważnie zastanowić się przed wyborem tego narzędzia. Dla mnie to nie problem stworzyć funkcjonujący sklep bez dodatkowych kosztów. Jeśli jednak nie masz pojęcia o tworzeniu stron internetowych, możesz narazić się na spore wydatki.

2. Rozwój narzędzia

Skrypt został zaprojektowany w niekorzystny sposób dla designerów. Nie można go w nieskończoność rozbudowywać, jak np. Magento. W pewnym momencie będzie to po prostu niemożliwe (przy zachowaniu sensownej wydajności).

3. Duża ilość poprawek

Autorzy Prestashop dość często wydają poprawki. Może się to wydawać zaletą, ale w rzeczywistości to istotna wada. Aktualizacje wymagają sporej wiedzy do ich wdrożenia, co skutecznie utrudnia działanie właścicielom sklepów. Brakuje w Prestashop automatycznej aktualizacji, ale póki co nie zanosi się na zmiany w tej sferze.

Prestashop: opinia

Prestashop jest dobry na początku przygody w e-commerce. Całkiem nieźle sprawdza się również w przypadku średnio zaawansowanych właścicieli sklepów. Dobrze działa zarówno przy średniej, jak i dużej ilości produktów. Jeśli jednak masz mało produktów, za to dużo odwiedzin, lepiej zdecydować się na inny skrypt, np. Quick.Cart. Będzie to o wiele lepsze rozwiązanie, ponieważ Prestashop nie będzie działał o wiele wydajniej przy niewielkiej liczbie produktów.

Jak już pisałem wyżej, Prestashop to mój ulubiony skrypt. Ilekroć więc mam za zadanie stworzyć sklep internetowy dla Klienta, najczęściej mój wybór pada właśnie na ten skrypt. Jedynie w przypadku niewielkich sklepików prywatnych zalecam Quick.Cart.

Moja ocena skryptu: ★★★★★ [4/5]

Spodobało się? Będę szczęśliwy, jeśli podzielisz się w mediach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Bloga o sztuce.

Kategorie: Społeczeństwo i styl życia