Komiksy 2022

Najlepsze komiksy 2022 roku | Fot. Abaren

Komiksy 2022 roku – najlepsze tytuły, które warto przeczytać [lista subiektywnie opracowana]

Najlepsze komiksy 2022 roku – ranking subiektywnie intrygujący i w niektórych momentach z lekka irytujący. Oto lista tytułów, które stanowią najwybitniejsze tegoroczne publikacje komiksowe wydane w Polsce.

Owszem, mieliśmy bajzel w kraju, inflację wybijającą nas z codziennego rytmu, pełzającą pandemię (ta rozrywka nadal się nie skończyła) i całą masę innych problemów. Niektóre z nich tak bardzo stresowały, że prawdopodobnie wielu ludziom nawet nie chciało się myśleć o komiksach.

Żywię jednak nadzieję, że nadal mamy w Polsce wierne grono fanów, gotowych zanurzyć swoje czytelnicze szpony w kolorowych kartach fantastycznych historii. Właśnie dla nich (oraz ich coraz cieńszych portfeli) dokonuję dzisiaj ostrej selekcji. Moim celem jest ustalenie, jakie tytuły okazały się najcenniejszymi komiksowymi nabytkami w 2022 roku.

TOP10 komiksy 2022 roku

Najlepsze tytuły, które nie tylko chętnie polecam, ale wręcz wciskam każdemu miłośnikowi sztuki sekwencyjnej. Poniżej przedstawiam dziesięć publikacji, które podbiły mój umysł i potrząsnęły sercem – czasami tak mocno, że podejrzewałem zawał (w dobrym tego słowa znaczeniu – tak, "zawał" też może oznaczać coś pozytywnego).

Miejsce 10: Sztuczna Inteligencja

Sztuczna Inteligencja komiks

Autorzy: Jeff Lemire, Gabriel Hernandez Walta

Wydawca: Mucha Comics

Premiera: 18 lipca 2022 roku

Fabuła komiksu rysuje się niezbyt sielankowo: na statku kolonizacyjnym giną bowiem wszyscy dorośli. Przy życiu zostają tylko dzieci, którymi musi się zaopiekować pokładowa sztuczna inteligencja. Oczywiście nie będzie to łatwe zadanie. Nie tylko zresztą dlatego, że dzieciaki mają zwykle trudną do okiełznania naturę, ale też z powodu niebezpiecznych sił czających się w mroku.

Uważam, że jest to kawałek naprawdę świetnego science fiction. Podczas lektury można wyraźnie doświadczyć uczucia towarzyszącego człowiekowi, który znalazł się w międzygwiezdnej pustce. Dla mnie jest to zawsze bardzo mocnym atutem. Odzywa się w takich chwilach moje obsesyjne wręcz umiłowanie kosmicznej przestrzeni – mrocznej, bezkresnej i lodowato niechętnej mojemu dotykowi. Nieodmiennie fascynującej.

Podejrzewam, że wielu Czytelników zauważy wykorzystanie w Sztucznej Inteligencji popularnych motywów z opowieści science fiction (na myśl przychodzą takie kultowe tytuły jak Obcy czy 2001: Odyseja kosmiczna). Czy ten pomysł autora był dobry? Moim zdaniem tak. Z powszechnie znanych elementów Lemire’owi udało się stworzyć zupełnie nową konstrukcję. Wyszło na tyle dobrze, że nie sposób przejść obok tego komiksu obojętnie.

Miejsce 9: Samotność komiksiarza

Samotność komiksiarza

Autor: Adrian Tomine

Wydawca: Kultura Gniewu

Premiera: 24 października 2022 roku

Tragikomiczny pamiętnik komiksowego twórcy. Mamy tutaj spotkania z fanami, ale i całkiem sporo nieporozumień oraz różnego rodzaju kłopotów. O wiele więcej, niżby się można spodziewać, gdy patrzy się z boku na takiego jegomościa, którego praca polega na budowaniu sekwencyjnych historyjek zamkniętych w sztywnych ramach drukowanych stronic.

Jeśli od czasu do czasu zastanawiasz się, jak może wyglądać życie człowieka, którego hobby z dzieciństwa przerodziło się w zawodową karierę, to Samotność komiksiarza jest publikacją dla Ciebie. Niebywale zabawna, ale i wyjątkowo szczera autobiografia Adriana Tomine ujawnia zaskakujące meandry ludzkiego życia.

Ten komiks mnie zaskoczył, ponieważ nie liczyłem na nic niezwykłego. Postanowiłem przeczytać, ponieważ znam inne prace Adriana Tomine i całkiem mi się podobały. Można więc powiedzieć, że ot tak chciałem zapoznać się z kolejną publikacją znanego mi autora. Kompletnie się nie spodziewałem, że będzie to tytuł, który ostatecznie znajdzie się w pierwszej dziesiątce najlepszych komiksów 2022 roku.

Miejsce 8: Załoga "Promienia"

Załoga Promienia

Autor: Tillie Walden

Wydawca: Kultura Gniewu

Premiera: 20 stycznia 2022 roku

Załoga międzyplanetarnego statku podróżuje do najdalszych zakątków kosmosu, by odbudowywać piękne, ale zniszczone przez czas struktury i w ten sposób odzyskiwać pamięć o przeszłości. Dwie osoby spotykają się w szkole z internatem, zakochują w sobie i nagle tracą kontakt. Czas pędzi, gdy ból straty nie pozwala ruszyć z miejsca.

Przeplatając dwie linie czasowe, Tillie Walden tworzy niezwykle oryginalny świat, zapierający dech w piersiach romans i epicką wyprawę w poszukiwaniu miłości. Choć nie jest to historia, która przypadnie do gustu każdemu Czytelnikowi, nie sądzę, bym mógł ją w tym zestawieniu pominąć.

Zapytasz dlaczego? Ano dlatego, że ten kosmiczny komiks (nareszcie mam okazję użyć tego zwrotu) jest dziełem wybiegającym w przyszłość. I nie chodzi mi o fabułę, lecz formę, jaką stworzył autor. To coś z pozoru nietrzymającego się kupy.

A jednak opowieść układa się ostatecznie w niezwykłe przesłanie. Uniwersalne i ponadczasowe. Ważne na tak wielu płaszczyznach, że prawdopodobnie przez niektórych Czytelników nie zostanie zrozumiane. Być może nawet większość zignoruje komiks Waldena. I choć fakt ten nie wywoła katastrofy w niczyim życiu, zrodzi trudną do zdefiniowania stratę. Być może, jeśli wczytasz się wystarczająco uważnie, zorientujesz się, co mam na myśli. Przynajmniej mam taką nadzieję.

Miejsce 7: Niewidzialna granica

Niewidzialna granica

Autorzy: Benoît Peeters, François Schuiten

Cykl: Mroczne Miasta, tom 7

Wydawca: Scream Comics

Premiera: 13 czerwca 2022 roku

Kolejny, siódmy tom Mrocznych Miast uchodzących za jedną z najważniejszych franko-belgijskich serii komiksowych. Tworząc fikcyjne światy, autorzy nawiązują do dorobku architektonicznego, filozoficznego i historycznego Europy, nadając jednocześnie bohaterom i ich przygodom oniryczny charakter. Tutaj rzeczywistość przypomina raczej sen niż jawę. Ale kiedy Czytelnik śni, dzieją się rzeczy niezwykłe.

Fabuła przedstawia się następująco: Roland De Cremer, młodzieniec studiujący kartografię, otrzymuje propozycję pracy w Centrum Kartografii Sodrovno-Voldachie. Przyjmuje ją, a po długiej podróży odkrywa zupełnie nowy wszechświat, równie dziwny, co odizolowany od miejskiego świata. Zatapia się w nim bez reszty.

Bohater po jakimś czasie spotyka kobietę, Shkôdrę, która odciąga go od samotności i zaburza jego kartograficzne wizje – co ma poważne konsekwencje dla samego Rolanda.

W Niewidzialnej granicy znajdziesz coś, czego opisać nie jest w stanie żaden recenzent czy krytyk sztuki, choćby najbardziej przenikliwy czy utalentowany. Musisz szukać głęboko, pomiędzy dymkami i poszczególnymi kreskami naniesionymi na kolejne strony. Nie gwarantuję, że znajdziesz to, co ja miałem szczęście wyłuskać z tego komiksu. Moje życie na chwilę wywróciło się do góry nogami. Czy Twoje również się wywróci? Nie wiem, ale z pewnością coś drgnie... gdzieś w duszy.

Miejsce 6: Duam

Duam

Autor: Felix Vega

Wydawca: Studio Lain

Premiera: 10 maja 2022 roku

Ludzie i bogowie toczyli wojnę o panowanie nad światem. Okrutną i zaciętą. Bezkompromisową i krwawą. Kiedy ludzie odnaleźli kryształy, które spadły z nieba, szala przechyliła się na ich stronę. Wtedy zawarto rozejm. Bogowie obiecali, że będą zjadać dusze tylko tych, którzy umarli, a ludzie mieli się im nie przeciwstawiać. Rozejm właśnie został złamany...

Duam jest potężną szamanką. Jako dziecko nie potrafiła pogodzić się ze śmiercią bliskich. Zdobyła więc jeden z kamieni światła, by przywracać do życia tych, którzy odeszli. Zapłaciła jednak za to wysoką cenę. Sama jeszcze nie wie, jak wielką.

Ten przepiękny komiks robi ogromne wrażenie – wystarczy jeden rzut oka, by wiedzieć, że nie jest to przeciętna lektura. Felix Vega prowadzi czytelnika ku niezwykłej przygodzie inspirowanej wierzeniami Indian Mapuche.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj moją recenzję: Duam (Felix Vega) – komiks, który nie rozczarowuje, ale... [Chaotyczna recenzja]

Miejsce 5: Stworzyć komiks

Stworzyć komiks

Autor: Scott McCloud

Wydawca: Kultura Gniewu

Premiera: 20 stycznia 2022 roku

W 1993 roku Scott McCloud zburzył mur między kulturą wysoką a niską, wydając Zrozumieć komiks, monumentalny komiks o komiksie, łączący to medium z tak różnymi dziedzinami jak teoria mediów, krytyka filmowa czy projektowanie stron internetowych.

Tym razem autor koncentruje się na samej formie tej fascynującej sztuki, badając proces tworzenia komiksów – od zasad ogólnych po najdrobniejsze detale. A wszystko to w charakterystyczny dla siebie sposób i za pośrednictwem znanego z poprzedniej publikacji rysunkowego narratora, który łączy inteligentny humor z niezwykle merytorycznymi i konstruktywnymi uwagami.

McCloud w bardzo przystępny i pasjonujący sposób pokazuje czytelnikowi, jak za pomocą połączenia słowa i obrazu opisać niuanse ludzkiej kondycji. Zarówno wielbiciele komiksów, jak i niewtajemniczeni będą zachwyceni tą podróżą w głąb niegdyś niedocenianej formy sztuki.

Miejsce 4: 47 strun (tom 1)

47 strun

Autor: Timothé Le Boucher

Wydawca: Non Stop Comics

Premiera: 23 listopada 2022 roku

Timothé Le Bouchera zna chyba każdy miłośnik komiksów w Polsce. Jest to autor, którego dwa poprzednie komiksy – Dni, których nie znamy oraz Pacjent – zdobyły bardzo pozytywne recenzje. Nic więc dziwnego, że jego kolejne dzieło znalazło się w moim zestawieniu.

Wyobraź sobie zmiennokształtną istotę, która zakochuje się w młodym mężczyźnie. Choć owa istota może przyjąć dowolną postać, zaczyna się zastanawiać, jaką twarz powinna przybrać, by poznać smak prawdziwej miłości. A może to nie o wygląd chodzi? Może musi zmienić się w inny sposób? Wewnętrznie?

Tymczasem obiekt westchnień zmiennokształtnej – Ambroise – stara się zdobyć legitymację w orkiestrze, do której właśnie dołączył jako harfista. Na jego drodze pojawia się Francesca Forabosco. Ekscentryczna śpiewaczka, która proponuje mu pewien układ. Aby zdobyć harfę swoich marzeń, Ambroise musi wykonać czterdzieści siedem zadań.

47 Strun to niezwykle ambitne dzieło Timothé Le Bouchera. Hipnotyczne, zmysłowe, zagadkowe i niezwykle głęboko zaglądające w ludzką psychikę. W tym komiksie poznasz prawdziwą naturę obsesji oraz zwiewne meandry relacji międzyludzkich. Czytaj uważnie, aż dojdziesz do ostatniej strony. Choć wcale nie jest ona ostatnią.

TOP3 komiksów z 2022 roku

I tak oto dotarliśmy do momentu, w którym wszyscy będziemy świadkami tego, jak trzy niesamowite komiksy gramolą się bez pardonu na podium. Autorzy tych publikacji nie biorą jeńców, nie mają skrupułów – po prostu tworzą dzieła pokonujące wszelkich przeciwników. A trzeba przyznać, że konkurencja była w 2022 roku całkiem niezła.

Miejsce 3: Zasada Trójek

Zasada Trójek

Autor: Tomasz Spell

Wydawca: Kultura Gniewu

Premiera: 3 marca 2022 roku

Miasto ciągnące się nieskończenie we wszystkich kierunkach. Znajdziesz w nim niesamowite miejsca, dziwaczne istoty, całą masę zaskoczeń oraz... no właśnie, o tym nie wolno mi pisać. Nie chcę narazić się potężnym siłom, które mogłyby uznać, że roszczę sobie prawa do czegoś, co wykracza poza moje pojmowanie.

Bohaterami Zasady Trójek są Rubin i Honor. Czują, że ich życie zatrzymało się w miejscu. Ponieśli wiele osobistych porażek, co jest całkiem niezłym powodem do rzucenia wszystkiego w diabły i wyruszenia w podróż. W ten sposób można zacząć życie od nowa. A może jest to całkowicie niemożliwe? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić pewna tajemnicza istota znajdująca się w głowie Rubina.

Zasada Trójek jest komiksem niezwykłym. Być może nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że to najlepszy polski komiks od lat. Historia wydaje się nieco absurdalna, ale to nie odbiera jej ani trochę siły przebicia. A może wręcz przeciwnie, pozwala jeszcze mocniej wbić się w mózg Czytelnika?

Myślę, że to nie jest komiks, który można pominąć. Twoja kolekcja zawsze będzie niepełna, dopóki Zasada Trójek nie znajdzie się na półce. Wiem, że brzmi to jak reklama, ale tak nie jest. To szczera opinia faceta po czterdziestce, który nadal jara się nieprzeciętnymi dziełami sztuki (zwłaszcza komiksowej).

Miejsce 2: Potwory

Potwory

Autor: Barry Windsor-Smith

Wydawca: Mucha Comics

Premiera: 30 września 2022 roku

Jest rok 1964. Bobby Bailey wchodzi do biura rekrutacyjnego armii amerykańskiej, wkraczając tym samym na ścieżkę tragicznego przeznaczenia, które odmieni jego życie. Okazuje się bowiem, że Bailey jest idealnym kandydatem do tajnego programu eksperymentalnego rządu USA – programu genetycznego, który został rozpoczęty w nazistowskich Niemczech prawie 20 lat wcześniej, u schyłku II wojny światowej.

Potwory to legendarny projekt, nad którym Barry Windsor-Smith pracował przez ponad 35 lat. Dzieło to jest zarówno rozbudowane, jak i głębokie: po części dramat rodzinny, po części thriller polityczny, po części metafizyczna podróż. Warto też zaznaczyć, że autor nie opublikował żadnego nowego projektu od 2006 roku. Jest to więc jego (wielki) powrót.

Ciekawostka. Monsters znalazł się w moim zestawieniu najlepszych komiksów 2021 roku, w sekcji publikacji zagranicznych. Jestem (pozytywnie) zaskoczony, że tak szybko pojawił się w Polsce.

Barry Windsor-Smith to twórca, którego miałem okazję poznać przed laty. Zaczytywałem się wówczas w komiksie superbohaterskim i jego Weapon X wspominam jako jeden z najwspanialszych komiksów wydanych przez kultowe już wydawnictwo TM-Semic.

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem Potwory (jeszcze w oryginalnej wersji), nawet przez chwilę się nie zastanawiałem. Kliknąłem odpowiedni przycisk na stronie, żeby zdobyć egzemplarz dla siebie. Teraz mam też wersję w naszym pięknym języku, którą bez wątpienia mogę uznać za prawdziwy skarb (tak, trzymaj go w sejfie, jeśli tylko masz taką możliwość).

Miejsce 1: Węgiel i Krzem

Węgiel i Krzem

Autor: Mathieu Bablet

Wydawca: Timof Comics

Premiera: 30 maja 2022 roku

Węgiel i Krzem – najnowsze produkty laboratoriów Tomorrow Foundation – to wychowane w ochronnych kokonach prototypy nowej generacji robotów, które mają zaopiekować się starzejącą się ludzką populacją. Pragnąc poznawać świat, podejmują się próby ucieczki, podczas której zostają rozdzielone. Odtąd każde z nich wiedzie własne życie i toczy wielowiekową walkę o znalezienie swojego miejsca na planecie nękanej licznymi wstrząsami politycznymi oraz katastrofami klimatycznymi.

Węgiel i Krzem to komiks, który miałem okazję czytać jakiś czas temu. Jako że cenię sobie twórczość Mathieu Bableta, nie miałem ochoty czekać na polskie wydanie. Całą opowieść znam więc dobrze i mogę szczerze napisać, że jest ona warta przeczytania. Czytelnik nie pożałuje ani jednej złotówki czy minuty poświęconej na ten komiks.

Jak tylko dowiedziałem się, że także w Polsce będziemy mieli swoje wydanie, podskoczyłem z radości tak wysoko, że aż uderzyłem głową w sufit. Procesor na chwilę się zawiesił, prawdopodobnie straciłem kilka mniej ważnych obwodów w mózgu... ale to wszystko niewielka cena za tak wspaniałe dzieło sztuki sekwencyjnej.

Ten komiks jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika science fiction, rozważań o przyszłości ludzkości, filozofowania oraz dobrej komiksowej kreski. To po prostu trzeba przeczytać.

Coś więcej? Jeszcze kilka komiksów

Tak oto przedstawia się moja [subiektywna] lista najlepszych komiksów z 2022 roku. Oczywiście w sprzedaży pojawiło się o wiele więcej interesujących publikacji. Nie wszystkie są wybitne, zdarzały się kompletne niewypały (przemilczę je miłościwie), ale większość zapewne znalazła swoich fanów.

Poza wymienioną przeze mnie dziesiątką jest jeszcze kilka komiksów, które dostarczyły mi bardzo pozytywnych przeżyć. Co prawda nie znalazły się w tym zestawieniu, ale mimo to chciałbym o nich wspomnieć, żeby zostawić ślad ciekawych opowieści – dla samego siebie oraz dla Ciebie.

Oto komiksy z 2022 roku, które warto przeczytać:

  1. Negalyod, tom 2 (Vincent Perriot)
  2. Ter, tomy 1-2 (Rodolphe, Christophe Dubois)
  3. On Mars, tomy 1-2 (Sylvain Runberg, Grun)
  4. Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca (Kurt Vonnegut, Ryan North, Albert Monteys)
  5. Sandman: Kraina snów (Neil Gaiman, Colleen Doran, Malcolm Jones III, Kelley Jones, Charles Vess)
  6. Beverly (Nick Drnaso)
  7. Błękit w zieleni (Anand Radhakrishnan, Ram Venkatesan)
  8. Armada. Wydanie zbiorcze, tomy 2-3 (Philippe Buchet, Jean David Morvan)
  9. Heavy Liquid (Paul Pope)
  10. City Hunter, tomy 1-2 (Tsukasa Hojo)
  11. Morderca w mojej głowie, tom 1 (Hajime Inoryuu, Shouta Itou)
  12. Retro (Łukasz Ryłko).

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej bloga o sztuce.

Autor: Wojciech Zieliński

Wojciech ZielińskiSpędzam sporo czasu na czytaniu o filozofii i psychologii, choć w rzeczywistości po prostu szukam pretekstu, żeby uniknąć zmywania kubków po kawie.

Zawsze chciałem pisać o rzeczach poruszających mnie osobiście. Największą frajdę mam wtedy, gdy mogę zgłębić jakiś fascynujący temat. Zwłaszcza że trzeba się nieźle napracować, by dojść do czegoś sensownego. A kiedy już dochodzę (tylko bez skojarzeń), chętnie dzielę się tym w Internecie. Z nadzieją, że komuś moje słowa pomogą...

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: najlepsze komiksy 2022, 10 najlepszych komiksów 2022, komiksy 2022, najpopularniejsze komiksy 2022, ranking komiksów 2022, top komiksy 2022, jakie komiksy z 2022 roku, nowe komiksy 2022.